Kaşıntıya Ne İyi Gelir ?

17.03.2016
Kaşıntıya Ne İyi Gelir ?

Kaşıntıya doğanın sunduğu mucizevi bitkilerle bu rahatsızlığınıza çözüm bulabilirsiniz. Ama önce rahatsızlığınızın kesin tanısını bilmeniz gerekir. Çünkü kaşıntının birçok sebebi olabilir. İç organlarından birisinin rahatsız olması yediğiniz bir şeyin alerji yapması, karaciğer yada böbrek yetmezliği gibi hastalıklarda kaşıntıyı tetikleyebilir. Ama her kaşıntıyı bir hastalık sebebine yormak doğru değildir. Basit bir böcek, sinek sokması bile olabilir. Doğal evimizde bitkiler ve yağlarla hazırlayacağımız kürlerle rahatsızlığımıza çözüm yolu bulabiliriz.

Tabii ki öncelikle kaşıntı nedeni araştırılmalı ve ona göre bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Deri hastalıklarından dolayı kaşıntı var ise doktor tarafından uygun ilaç verilir. Daha çok yaşı ilerlemiş insanlarda görülen deri kuruntusu kaşıntı ise ancak nemlendiriciler ya da uygun banyo koşulları geçirebilir. Nemlendiricilerin yanı sıra vazelin de oldukça işe yarayacaktır. Vazelin sürdüğünüz yere biraz da bebe pudrası dökerseniz kaşıntınızı geçici olarak kesebilir. Bunun yanı sıra soğuk duş da kaşıntıyı geçiren bir yöntemdir. Fakat eğer nedeni bulunamıyor ve kaşıntı devam ediyor ise psikologa yönlendirilmesi gerekir. Unutulmamalıdır ki kaşıntı önemli bir deri hastalığının da habercisi olabilir.

Kabartma Tozu

Bunun yanı sıra başka bir bitkisel yöntem ise kabartma tozu da oldukça bilinen bir yöntemdir. Bu yöntem ile soğuk su dolu olan leğen ya da küvete bir fincan ekleyebilirsiniz. Günlük olarak tekrarlanabilen bu yöntem ile kurulanmamaya özen göstermelisiniz ki vücudunuza teması daha uzun süre kalsın. Eğer bölgesel kaşıntınız var ise kabartma tozu ile biraz suyu karıştırıp macun haline getirebilirsiniz. Böylelikle sadece kaşınan bölgeye sürebilirsiniz. 10 dakika vücudunuzda durması yeterli olacaktır.

Soğuk Su

Kaşıntı oluştuğu zaman kaşıntının oluştuğu bölgeye soğuk su dökün gün de bunu 5-6 defa yapın kaşıntı sorunuz hızla geçecektir.

Karbonat

Yapmanız gereken bir çay kaşığı karbonatı bir yemek kaşığı suda eritmek iyice karıştırın ve kaşıntının olduğu yere uygulayın 10 dakika kadar bekletin sonra soğuk su ile yıkayın, kaşıntınız hızla geçecektir kaşıntınız geçtiği taktirde gün için de bir defa daha aynı işlemi yapın.

Bal ve Yoğurt

Bu ikili birçok soruna iyi gelmektedir ve sizin oluşan kaşıntınız da ortadan kaldıracaktır yapmanız gereken, bir yemek kaşığı bal ve bir yemek kaşığı yoğurdu bir kasede iyice karıştırıp ve kaşıntının olduğu yere uygulayın 20-25 dakika kadar o bölgede kalsın cildi yatıştıracak, 2-3 defa uygulama ile kaşıntı sorunuzda eser kalmayacak kaşıntının verdiği zararı da ortadan kaldıracaktır.

Zeytinyağı

Doğanın mucizesi olan zeytinyağı birkaç cilt soruna cilt güzelliğine iyi gelir kaşıntı sorunu olur olmaz kaşıntının olduğu bölgeye bir çay kaşığı kadar zeytinyağı sürün ve 20-25 dakika kalsın orada ve kaşımamayı çalışın bölgeyi ardında yıkayın ve gün de 2-3 defa bu uygulamayı yapın kaşıntınız geçecek kaşıntıya bağlı kızarıklık, yara varda hızlı bir şekilde geçecektir.

Kaşıntıya İyi Gelen Bitkiler

Elma Sirkesi

Elma sirkesi elmanın için de cilt güzelliği için özellikle başta olmak üzere ciltte oluşan tüm sorunlara iyi gelir, oluşan cilt kaşıntısına elma sirkesi günde üç defa damlatın kaşıntının olduğu yere sürün ve masaj yapın 10 dakika kadar bekletin ve sonra yıkayın. Elma sirkesi uyguladıktan sonra güneş ile temastan kaçının.

Ayrıca antiseptik olma özelliği sayesinde kaşıntıdan kurtulmanıza yardımcı olur. Ilık banyo suyuna 2 bardak elma sirkesi koyun. Eğer tek bir bölgede kaşıntı varsa pamuk yardımıyla o bölgeye sürün. Sizi rahatlatacaktır. Sonra temiz su ile cildinize hiçbir şey kullanmadan duş alabilirsiniz.

Limon Suyu

Limonun suyu sıkılıp kaşınan bölgeye sürülebilir. Beş ya da 10 dakika boyunca bekletilip daha sonra ılık su ile durulanabilir. Bu yöntem çok eski bir yöntem olsa da oldukça işe yarayan bir yöntemdir.

Sinameki

Bir bardak suyu 5-10 gr sinameki bir tatlı kaşığı şeker konur. On dakika kaynatılır, günde 1 bardak içilir. Uyuza kaşıntıya ve sivilcelere iyi gelir.

Yulaf Samanı

Deri kaşıntısı olanlar bu kürü uygulayabilir. Bir su bardağı kaynamış suyun içine bir yemek kaşığı yeşil yulaf atın. 5 dakika kaynatın. Ilıdıktan sonra kaşınan bölgeye sürün 15 dakika bekletin, ılık su ile masaj yapın ve temizleyin. Bunu haftada 2 yada 3 kez uygulayabilirsiniz.

Yulaf ezmesi, kaşınan yere kaynatılıp bir pamuk yardımı ile sürülebilir. Bu durumu haftada bir defa tekrarlayabilirsiniz.

Asma Çubukları

Bu çubuklardan çıkan sıvı egzama rahatsızlığına iyi gelir.

Erik

Egzama, akne ve sivilceleri geçirme özelliğine sahiptir. Erik parçalanır sirkeye batırılır, kaşıntılı cilde sürülür.

Şahtere Otu

Karaciğerden kaynaklanan bir kaşıntı varsa şahtere otu bir sıcak çay bardağı içine 1 çay kaşığı şahtere otu atılır demlendirilir soğuk içilir.

Taze Fesleğen

Böcek sokmalarına intihap ve kaşınmaktan tahriş olmuş bölgeye 1 tutam fesleğeni çay yaparak demliyoruz. Ilık olduğunda kaşınan yere püskürterek uyguluyoruz.

Çay Ağacı Yağı

Mantar enfeksiyonu, egzama hastalığına saç kıran rahatsızlığına faydalı bir yağdır. Banyo suyuna 10-12 damla çay ağacı yağı damlatarak uygulayın. Direk sakın cildinize uygulamayın. Su yerine zeytinyağı da kullanabilirsiniz.

Papatya

Kaşıntılı cilde rahatlama etkisi gösterir. Vücutta ağrı kesici özelliği vardır. Duş aldığınız suyun içine 10-15 tane önceden kaynatıp soğuttuğumuz papatya çayını atabilirsiniz.

Nane Yağı

Aktarlarda kolayca bulabileceğiniz nane yağını kaşıntının olduğu bölgeye damlatın ve parmak uçlarınızla masaj yapın 20-25 dakika bekletin sonra ılık su ile yıkayın, kızarıklık ve kaşıntınız geçecektir. Gün de 3-4 defa nane yağını uygulayın.

Nane yağı ya da nanenin kendisi banyo suyuna koyulur. Nanenin kendisi var ise yapraklarını biraz bekletebilirsiniz. Alerjik reaksiyon gösterip göstermediğinize de dikkat etmelisiniz. Eğer nane yağı var ise ılık banyo suyuna damlatılır ve bu suyun içinde yaklaşık yarım saat beklenir.

Defne Yaprağı

Defne yaprağı da önemli bir bitkisel yöntemdir. Defne yaprağını toz haline getirip kaynatılmasından sonra süzülüp kaşınan bölgeye sürülebilir. Böylelikle kaşıntınız azalacaktır. Düzenli kullanım gösterir iseniz kaşıntınız tamamen geçebilir. Bunların yanı sıra bazı şeylere dikkat etmeniz de kaşıntınıza iyi gelecektir. Bulunduğunuz ortam bunların başında gelmektedir. Aşırı terleme olmayacak ortamlarda bulunmalı ve yattığınız yatağı ve yastığı iyi seçmelisiniz. Pamuklu olmasına özen göstermelisiniz. Derinizi tahriş etmemeye de özen göstermelisiniz.

Eğer kaşıntınız hiçbir şekilde geçmiyor ise mutlaka doktora başvurmalı ve kaşıntının nedenini araştırmalısınız. Unutmayın bu durum önemli bir cilt hastalığı olabileceği gibi böbrek hastalığı ya da sedef hastalığının da başlangıcı olabilir. Doktora gitmeyi göz ardı etmemelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.