Kekik Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

16.06.2020
Kekik Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Kekik bitkisi, güzel kokusu ve faydaları ile birçok farklı şekilde kullanılan şifalı bir bitki türüdür. Yaprakları kurutularak baharat olarak kullanıldığı gibi çay veya yağ olarak da kullanılmaktadır. Hem gıda olarak hem de haricen cilde uygulanan yağının birçok faydası bulunmaktadır. Kekik yağından yapılan kekik sabunu ise cilde faydaları nedeniyle çok fazla tercih edilmektedir.

Kekik Sabunu Cilde Faydaları

Tıbbi amaçlı kullanılan, beslenmede önemli bir yeri olan ve harici olarak kullanılan çok önemli bir bitkidir. Kullanımında dikkat edilmesi gereken hususları ve faydalarını öğrenmek sabundan yararlanmak açısından önem taşır.

Egzamaya İyi Gelir

Sabununun içeriğinde kekik yağı ve kostik bulunmaktadır. Kekik yağının vitamin ve mineraller bakımından ne kadar zengin olduğu bilinmektedir. Sabunu cilde uygulandığında cilt hastalıkları üzerinde iyileştirici etki yapmaktadır. Bilhassa egzama sorunu ile ilgili sıkıntı yaşayan insanların imdadına koşan kekik sabunu bu hastalığın tedavisinde çok etkilidir. Sabun düzenli kullanıldığında egzamaya bağlı kızarıklık ve kabuklanma durumunu azaltmaktadır. Zamanla egzama problemi iyileşmekte ve hastalar rahat bir hayat yaşama şansına kavuşmaktadır. Sabundan fayda görmek için düzenli aralıklarla kullanımı sağlanmalıdır.

Sedefi İyileştirir

Sedef hastalığı yaşam kalitesini düşüren ve insanları sıkıntıya sokan can sıkıcı bir cilt hastalığıdır. Sedef hastalığında ciltteki beyaz pullanmalar ve kızarıklık görsel açıdan da kişilerin moralini bozmaktadır. Sosyal yaşamı da kötü etkileyen bu hastalık için pek çok tedavi ve uygulama yapılsa da bazı uygulamaların sonuç vermediği açıktır. İlaç olarak kullanılan kekik bitkisinin şifasını cilde yansıtan kıymetli bir sabundur. Sabunun içeriğinde bulunan yağın içerisindeki mineral ve vitaminlerin ciltte iyileştirici etki yaptığı, mikropları öldürdüğü ve cildi besleyerek hücre yenileyici etki yaptığı bilinmektedir. Kekik sabunu bu faydaları ile sedef hastalığına çare olmakta ve hastaların yüzünü güldürmektedir. Sabun aksatılmadan doğru şekilde kullanılmalıdır.

Mantara İyi Gelir

Mantar hastalığı virüslerin sebep olduğu bir cilt hastalığıdır. Bilhassa ayaktaki mantar hastalıkları kötü koku sebebiyle de insanları rahatsız etmektedir. Mantar mevsim geçişlerinde ve yaz aylarında atak yapmaktadır. Vücutta, ellerde ve yoğun olarak ayaklarda oluşarak can sıkıcı bir hal almaktadır. Kekik sabunu şifalı etkisi ile mantar hastalığını tedavi edici etki göstermektedir. Düzenli kullanım ile mantara bağlı rahatsızlıkların giderilmesi sağlanmaktadır.

Gözeneklere İyi Gelir

Gözenekler cildin nefes almasını sağlayarak sağlıklı görünmesinde etkendir. Gözeneklerin temizliği yapılmadığından gözeneklerin kir ve yağ ile dolması kaçınılmazdır. Gözeneklerin kirlenmesi yüz cildinde siyah nokta ve sivilcelerin oluşumuna sebep olmaktadır. Kekik sabunu gözenekleri derinlemesine temizlemektedir. Ayrıca cildi sıkılaştırarak gözeneklerin küçülmesini sağlamakta ve cildin daha sağlıklı ve güzel görünmesine katkı sunmaktadır. Cildinde genişlemiş gözenekleri olanların bir an önce bu duruma müdahale etmeleri önemlidir. Kekik sabunu ile cilde bakım yaparak genişleyen gözeneklerin temizlenmesi mutlaka sağlanmalıdır. Düzenli olarak doğru yöntemle uygulamaya özen gösterilmelidir.

Ciltteki Yaraların İyileşmesini Sağlar

Ciltteki mikropların ölmesini sağlayan, cildi derinlemesine temizleyen ve besleyen kekik sabunu yaraların iyileşmesini sağlamaktadır. Kimyasal ürünler kullanmak yerine doğal bir ürünü kullanmak insan sağlığı açısından çok önemlidir. Ciltteki tahriş ve kızarıklıkların da iyileşmesine katkı sağlayan özel bir sabundur.

Varislere İyi Gelir

Varis bir dolaşım sorunudur. Görsel açıdan rahatsız edici olduğu gibi yorgunlukla birlikte açığa çıkan ağrı da gündelik yaşamı olumsuz etkilemektedir. Varis tedavisi yaptıran birçok insan vardır. Bitkisel destekler de varislerin iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Varislerin iyileşmesi için kullanılan doğal ürünlerden biridir. Bacaklara sabun ile düzenli masaj yapıldığında varislere iyi geldiği bilinmektedir.

Bakterilere İyi Gelir

Ciltte bakterilere bağlı rahatsızlıklar da meydana gelmektedir. Kekik yağı antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere sahip bir yağdır. Kekik yağı ile yapılan sabunun vücuttaki bakterilerin ölmesine katkı sağladığı ve çok faydalı olduğu düşünülmektedir. Antibiyotik tedavisi gerektiren bakterilerin kekik ile tedavi edilmesi çok önemli bir özelliktir. Bu durum kekik sabununun ne kadar şifalı bir doğal ürün olduğunu kanıtlamaktadır. Bakterilerle ilgili problemi olan kişilerin ciltlerine sabun uygulaması yapmaları tavsiye edilmektedir.

Kekik Banyosu Rahatlatır

Vücutta gündelik koşturmaya ve strese dayalı olarak bir gerginlik oluşmaktadır. Yaşanan gerginlik ise vücutta kasılmaya ve hatta ağrılara sebep olmaktadır. Kekik bitkisinin vücutta rehabilite edici özelliği olduğu bilinmektedir. Kekik sabunu ile banyoda vücudu ovmak, küvetin içinde sabununu eriterek suyun içinde bir süre uzanmanın rahatlatıcı etkisi olduğu düşünülmektedir. Vücuttaki gerginlikten kurtulmak için banyo keyfi yapmak ve sık sık bu uygulamayı tekrar etmek önemlidir.

İltihapları İyileştirir

Vücutta çeşitli sebeplere bağlı olarak iltihap oluşması mümkündür. İltihaplar vücutta halsizlik ve ateş de yapan bir durumdur. İltihaplı durumlarda kekik sabununun cilde faydalı olduğu ve ciltteki iltihabı iyileştirici özelliğinin olduğu bilinmektedir. Sabunun antimikrobiyal ve antioksidan özelliklerinin iltihap iyileştirici özellik gösterdiği ve kısa sürede iyileşmeyle sonuçlandığı açıklanmaktadır. Vücutta oluşan iltihap için uygulanarak iltihaplı bölgenin hijyeni sağlanmalıdır. İçeriğindeki faydalı yağlar ile tahrip olan bölgenin iyileşmesi sağlanmaktadır.

Sivilcelere İyi Gelir

Sivilceler birçok insanı rahatsız eden bir cilt rahatsızlığıdır. Bilhassa ergenlik döneminin kabusu olan sivilceler hem ağrı yapması hem de görüntüsü nedeniyle mutsuzluk yaratmaktadır. Sivilcelerin ciltte bıraktığı leke ve izler de rahatsız edicidir. Kekik sabununu düzenli kullanmak sivilcelerin iyileşmesini sağlamaktadır. Mikroplardan ve kirlerden arınan, ayrıca beslenen cildin iyileşme hızı daha yüksektir. Bu nedenle sivilce tedavisi mutlaka denenmelidir.

Peeling Etkisi Yapar

Peeling işlemi ölü hücrelerden kurtulmak ve pürüzsüz bir tene kavuşmak için önemlidir. Günümüzde peeling özelliği olan pek çok temizleyici ürün vardır. Bu ürünler içinde yoğun bir şekilde kimyasal barındırmaktadır. Cilt bakımını doğal ürünlerle yapmak isteyen bireyler için bu kimyasal ürünler kesinlikle önerilmemektedir. Hem peeling etkisi hem de cildi, rahatlatması nedeniyle cilde faydalıdır. Düzenli olarak kullanılmalıdır.

Cildi Besler

Kekik bitkisi çok besleyici ve faydalı bir bitkidir. Bu nedenle yemeklerde dahi baharat olarak kullanılmakta, suyu şifa için içilmekte ve sabunu ile yağı cilt bakımında kullanılmaktadır. Kekik sabununun besleyiciliği yağının içeriğindeki vitamin ve minerallerden gelmektedir. Vitamin ve mineraller cilde nüfuz ederek beslenmesini sağlar. Bu sayede güçlü ve sağlıklı bir cilde kavuşmak mümkündür.


Kekik Sabunu Saça Faydaları

Kekik sabunu antimikrobiyal özellikleri ve besleyici etkisi sayesinde saçlarda ve saç derisinde olumlu etkiler bırakan doğal bir sabundur. Düzenli kullanım ile saçlarda ve saç derisinde iyileşme etkisi yaratan bu sabunun faydaları detaylı bir şekilde incelenmeli saçta doğru şekilde uygulaması yapılmalıdır.

Saçları Besler

Kekik yağının içeriğinde birçok mineral ve vitamin vardır. Saç bakımı düzenli olarak sabunu ile yapıldığında saçların derinlemesine temizlenmesi ve beslenmesi sağlanmaktadır. Bilhassa zayıf saç tellerinden, dökülen ve kırılan saçlardan yakınan bireylerin bu olumsuz durumlardan kurtulmak için kekik sabununu denemeleri önerilmektedir. Sabunun etkisini gözlemleyebilmek için bir süre kullanımı sürdürülmelidir. Düzenli olarak kullanım sonucunda saçların daha güçlü olacağı görülecektir. Güçlü saçların daha kalın telli, daha parlak ve daha parlak göründüğü unutulmamalıdır.

Kepeklenmeyi Giderir

Saçta oluşan kepekler günlük hayatı zorlaştırmaktadır. Kepeklerden kurtulmak için piyasada satılan kimyasal şampuan ve bakım ürünleri olsa da doğal yollarla bu durumdan kurtulmak daha faydalıdır. Kepeklerden kurtulmak konusunda kekik sabunu etkilidir. Saç derisini iyileştirerek kepeklenmeyi gideren sabun, saç köklerini ve saç tellerini besleyerek daha sağlıklı saçlara kavuşmayı sağlar. Kepeklerden arınan saç dökülmeyecek ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır.

Egzamayı İyileştirir

Saç derisinde egzama hastalığı oluşabilir. Saç derisinde kızarıklık ve kabuklanma görünümü egzamanın belirtilerinden biridir. Egzama insanları sıkıntıya sokan ve rahatsız eden bir cilt rahatsızlığıdır. Sürekli ilaç kullanmak zorunda kalmak ve ilaçları bıraktıktan bir süre sonra tekrar egzamanın gündeme gelmesi kişilerin moralini bozmaktadır. Bu nedenle birçok insanın egzamadan kurtulmak için kekik sabunu gibi doğal yöntemlere başvurduğu bilinmektedir. Egzama tedavisinde sabun düzenli olarak saç bakımında uygulandığında egzamadan büyük ölçüde kurtulmanın mümkün olduğu bilinmektedir. İyileşme süresi herkeste farklıdır. Bu nedenle birkaç gün kullandıktan sonra uygulamadan vazgeçilmemeli etki süresi boyunca uygulama yapılmalıdır.

Saç Dökülmesini Önler

Saç dökülmesi can sıkıcı olsa da belli dönemlerde özellikle saç dökülmesi sorunu artmaktadır. Saç dökülmesinin birçok sebebi olabilir. Kansızlık, hamilelik, mevsim geçişleri ve bazı hastalıklar saçların olması gerekenden daha fazla dökülmesini engellemektedir. Önlem alınmadığında saç dökülmesi ciddi boyutta saç kaybına sebep olmaktadır. Bu nedenle saç bakımının kesinlikle besleyici bir ürünle yapılması gerekmektedir. Kekik sabunu besleyici özelliği ile saç dökülmesini engelleyen, etkileyici bir doğal bakım ürünüdür. Saç dökülmesi sorununun çözülmesi için düzenli kullanımı faydalıdır.

Kırıkları Önler

Stres, yorgunluk, uykusuzluk ve dengesiz beslenme saç tellerinin yapısının bozulmasına neden olur. Bu nedenle saç tellerinde incelme, kırılma ve kopmalar meydana gelir. Saç sağlığını bozan bu durum üzücü bir sorundur. Bu sorundan bir an önce kurtulmak için doğal bakım ürünlerine başvurmak gereklidir. Kekik sabunu bu konuda çok etkileyici bir üründür. Kırıkların düzelmesi için düzenli bir şekilde uygulanması gereklidir.

Saç Diplerindeki Sivilceleri Geçirir

Sivilceler saç diplerinde de oluşabilir. Bu durumdan kurtulmak için kekik sabunu ile saçları düzenli olarak yıkamak gereklidir. Bir süre sonra sivilcelerden kurtulmak mümkün olacaktır.


Kekik Sabunu Saça Nasıl Uygulanır?

  • Saça uygulamak için öncelikle saç su ile ıslatılmalıdır.
  • Kekik sabunu ile saçları köpürterek masaj yaparak bir süre ovmak önemlidir.
  • Birkaç dakika sonra saçlar bol su ile durulanmalıdır.
  • Saçlara uygulaması yaparken sabunun göze kaçmamasına dikkat edilmelidir.
  • Göze sabun kaçması gözde tahriş ve kızarıklığa sebep olabilir. Böyle bir durumda göz bol su ile durulanmalıdır.

Kekik Sabunu Cilde Nasıl Uygulanır?

  • Banyoda life sürülmeli ve köpürtülen lif ile vücuda masaj yapılarak iyice sabunlanmalıdır.
  • Masaj yaparken doğal bir lif kullanmak önemlidir. Bilhassa kabak lifi kullanımına özen gösterilmelidir.
  • Kabak lifi ile çok bastırmadan cilde masaj yapılmalıdır. Çok sert masaj yapmanın cildi tahriş edebileceği unutulmamalıdır.
  • Daha sonra bol su ile durulanması gereklidir.

Kekik Sabunu Zararları

Çok faydalı doğal bir üründür. Buna rağmen her faydalı şeyde olduğu gibi kekik sabununun da bazı durumlarda yan etkiler yapabileceği unutulmamalıdır. Yan etki görüldüğünde mutlaka ürünün kullanımı sonlandırılmalıdır.

Alerjik Etkiler

Bitkiler ilaç yapımında da kullanılan etkili doğal unsurlardır. Bu nedenle kullanımlarında dikkatli olmak gerekebilir. Alerji durumu kişinin bünyesine göre aniden gelişen bir durum olabilir. Kekik bitkisine alerjisi olmayan birinin bağışıklık sistemi değişebilir ve bir anda alerjik tepki gösterebilir. Bu nedenle bitkisel ürünleri kullanırken dikkatli olmakta fayda vardır. Test uygulaması yapılarak ürünün alerji yapıp yapmadığını öğrenmek kolaydır. Bunun için vücudun çok küçük bir bölümüne kekik sabunu uygulanarak sabunun alerji yapıp yapmadığı öğrenilebilir.

Doğal Olmayan Ürün

Genellikle doğal olan ve içinde hiçbir kimyasal madde bulunmayan sabundur. Fakat bazen dürüst olmayan kişilerin ürettikleri kimyasal karışımlı sabunlara denk gelmek mümkün olabilir. Kimyasal karışımlı bir sabunun faydadan çok zarar getireceği unutulmamalıdır. Bu nedenle bilinen bir yerden alışveriş yapmak ve doğal ürün almak konusunda dikkat edilmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.