Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?

09.12.2015
Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?

Papatya çayı, içerdiği antioksidanlar ile uyku halini arttırır ve daha kaliteli uyku uyumanızı sağlar. Antienflamatuvar özelliği ile mide ülseri, mide bulantısı, ishal ve gaza karşı koruma sağlar. Adet ağrılarını azaltır ve diyabetli kişilerde kan şekerini düşürdüğü bilinmektedir. Meme, sindirim sistemi, deri, prostat ve rahim kanseri ile mücadele eder.

Papatya Çayının Faydaları

1. Uykusuzluğa iyi gelir

Papatya çayı içerdiği apigenin isimli antioksidan ile uyku kalitenizi arttırır bu sayede uykusuzluk sorununuza çözüm sağlar ve daha rahat bir şekilde uyumanıza yardımcı olur. Ayrıca uyku problemleri ile birlikte ortaya çıkan depresyon belirtilerini de azaltır. Özellikle geceleri sık sık uyanıyorsanız veya hızlı bir şekilde uykuya dalamıyorsanız bu çayı tükettiğinizde daha hızlı bir şekilde uyuduğunuzu ve gece daha az uyandığınızı fark edebilirsiniz.

2. Sindirim Sorunlarına Yardımcı Olur

Anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu için sindirim hastalıklarının riskini azaltır ve daha sindirim sisteminin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. İshal, mide bulantısı, midede gaz ve şişkinlik, mide ülseri rahatsızlıklarına karşı oldukça etkilidir.

Ülser hastalığının oluşmasına neden olan bakterilerin gelişimini durdurur ve mide asitini azaltır, bu etkisi ile mide ülserini önler.

3. Kansere Karşı Koruyucudur

Papatya çayı içerdiği güçlü antioksidanlardan biri olan apigenin ile cilt, prostat, rahim, meme, tiroid kanseri hücrelerine karşı mücadele eder ve bu kanser hastalıkları önleyerek vücudu korur.

4. Kan şekeri seviyesini düşürür

Antiinflamatuar özelliği sayesinde kan şekeri seviyesi yükselmesinden dolayı pankreas hücrelerinin olumsuz etkilenmesini önler.

İnsülin, kanda yer alan şekeri kandan ayırarak hücrelerin almasını sağlar bu sayede kandaki şeker seviyesini de azaltır. Panreas sağlığı, insülin hormunu ürettiği için oldukça önemlidir.

Özellikle açlık kan şekerini cidi oranda düşürür ve yemek sırasında papatya çayı tüketildiğinde yemekten sonra ortaya çıkacak olan kan şekeri artışını kontrol altına alarak önler.

5. Kalp Sağlığını Korur

Papatya çayı içerisinde yer alan bir antioksidan sınıfı olan flavonlar zengin miktarda yer alır. Flavonlar ise kötü kolesterol seviyesini ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığını korur.

6. Adet ağrısını azaltır

Antispazmodik özelliği ile adet sancısı ve kas spazmlarını azaltır. Ayrıca adet döneminde ruh halini iyileştirerek hissedilen anksiyete, kaygı ve sıkıntıları yok eder.

7. Enflamasyonu azaltır

Papatya çayı, içerdiği iltihabı azaltabilecek kimyasal bileşikler ile bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun enfeksiyonlarla mücadele etmesine yardımcı olur.

8. Soğuk algınlığına iyi gelir

Papatya çayının antibakteriyel özelliğinden faydalanmak için hem tüketebilir hem de buharını soluyabilirsiniz. Özellikle buharını soluyarak tıkanmış sinüsleri temizleyebilir ve bağışıklık sistemine zarar veren bakteri ve virüsleri yok edebilirsiniz. Ayrıca öksürük ve boğaz ağrısı belirtilerini de azaltarak rahatlatır.

9. Cilt sağlığını destekler

Antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğu için egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarının belirtilerinden kaşıntı, pul pul dökülme gibi sorunlara iyi gelir. İçeriğinde yer alan fitokimyasallar ve polifenoller serbest radikallerin vücuda verdiği hasarı önleyerek yara izlerinin iyileşme sürecini hızlandırır. Kolajen proteinlerinin üretimini destekleyerek cilt kırışıklıklarını, cilt sarkmasını önler.

10. Saçın daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlar

İçerdiği antienflamatuar bileşikler, kuru saç derisini ve beraberinde görülen kepeği yok eder. Bu faydadan yararlanmak için papatya çayı ile saçlarını yıkayabilirsiniz. Ayrıca doğal bir saç rengi açıcıdır bu sayede daha açık ve parlak sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

11. Stresi azaltır

Rahatlatıcı ve gevşetici etkisi olduğu için kaygı ve stresi azaltır. Genel anksiyete bozukluğunun orta ve şiddetli belirtilerini de azaltır.

12. Kilo vermeye yardımcı olur

İçerdiği flavonoidin antioksidanı, kalsiyum ve potasyum gibi mineraller vücutta detoks etkisi gösterir ve metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olarak kilo vermeyi destekler.


Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Papatya çayını hazırlamak için 2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatyayı 1 bardak sıcak suya ekleyerek 10 dakika demlenmesi için bekletin. Demlenen çay süzüldükten sonra tatlandırmak için birkaç damla limon veya 1 tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak sabah veya akşam çayı tüketebilirsiniz.


Papatya Çayının Zararları

  • Kan inceltici veya sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanıldığında kanama riskini arttırabilir.
  • Papatya, kanarya otu, kadife çiçeği ve yakup otuna duyarlı olan kişilerde alerjik reaksiyonlar oluşturabilir.
  • Küçük çocuklar, hamile veya emziren kadınlar, böbrek ve karaciğer hastalığı olanlar doktora danışmadan kullanmamalıdır.
  • Uykuyu arttırdığı ve dikkati dağıttığı için dikkat gerektiren işlerle uğraşanlar (şoför vb) tüketmemelidir.
  • İçerdiği az miktarda kumarin, kanı inceltebilir bu nedenle ameliyata girmeden 2 hafta önce tüketmekten kaçınmalısınız.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.