Papatya Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

09.12.2015
Papatya Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

Seviyor, sevmiyor, seviyor, sevmiyor… Ellerinde ortası sarı etrafı beyaz taneli çiçeklerle dolaşıp bu sözleri söyleyerek her kelimede bir beyaz tane koparan çocuklar görüyorsanız hazır olun yaz geliyor. Papatyagiller ailesinin bir ferdi olan papatya adını da tahmin ettiğiniz üzere buradan almıştır. Kendisi bir bahar çiçeğidir, bahçelerde hatta yol kenarlarında bile bol bol karşınıza çıkar. Hoş bir kokusu olan bu çiçek insanlık için uzunca yıllar çalışmıştır. İnsanlar bu bitkiden çay, yağ, krem gibi birçok sağlık ürünü elde etmiştir.

Faydaları saymakla bitmeyen papatyanın sağlık açısından en aydınlık yüzü papatya çayıdır. Kalp hastalığından, cilt hastalığına, kanserden, sakinleştiriciliğe kadar bir çok alanda hizmet veren papatya çayı, mercek altına alınmayı fazlasıyla hak eden, faydaları tüm insanlar tarafından bilinmesi gereken bir konu. Biz de bu yazımızda sizi bu konuda bilgilendireceğiz. Hangi hastalıklara hangi ağrılara iyi geldiğinden tutun nasıl yapıldığına kadar bilgi sahibi olacaksınız. Keyifli okumalar diliyorum, not almayı unutmayın.

Papatya Çayının Vücuda Faydaları

 • Papatya, uyku bozukluklarının tedavisinde oldukça etkilidir.
 • Romatizmal hastalıkların tedavisinde çok tercih edilir.
 • Deri döküntüsü meydana getiren cilt hastalıklarının belirtilerini azaltır.
 • Yemeklerden sonra içildiği zaman sindirime yardımcı olur.
 • Sabah bulantılarını hafifletir ve gastrit, ülser kolit tedavisinde çok etkilidir.
 • Mide kasılmalarını engeller.
 • Kaygının azalmasını sağlar ve vücutta bir rahatlama hissi oluşturur.
 • Bağırsak sorunlarının giderilmesinde oldukça etkilidir ve bağırsak iltihaplanmasının tedavisinde kullanılır.
 • Kasları gevşetir ve kramp ağrılarının azalmasını sağlar.
 • Bağırsak hareketlerini hızlandırır ve sakinleştirici etkisi vardır.
 • Diş eti hastalıklarının önlenmesini sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve boğaz ağrısını geçirir.
 • Apse tedavisinde gargara suyu olarak da kullanılabilir.

Uyku problemi ve stres

Gece oldu mu yatmaz, sabah oldu mu da kalkmaz bir insan olduğunu düşünenler olabilir. Ama elbette ki sizin de kendinize göre haklı sebepleriniz olacaktır. Mesela yatağa yatıyorum ama uyumak asla mümkün olmuyor diyorsanız papatya çayı kullanmalısınız. En bilindik özellikleri arasında yer alan sakinleştirici özelliği sayesinde bir fincan papatya çayı içmek müthiş bir rahatlama hissettirir. Uyumak istediğiniz zamandan bir saat önce içeceğiniz bir fincan size istediğiniz uykuyu verecektir. Ama eğer probleminiz çağımızın vebalarından biri olan stres ve gerginlik ise özellikle şu saat için diyebileceğimiz bir saat yok, kendinizi gergin, stres altında hissettiğiniz zaman içeceğiniz bir fincan sizi adeta bir pamuğa dönüştürecektir. Genel olarak yatmadan önce tavsiye edilir çünkü hem uykuyu halleder hem de sıradaki günün stresini azaltır.

Göz yorgunluğu

Dünyadaki tüm güzellikleri bir çift göz yardımı ile görürüz. Uyuduğumuz anlar hariç hep görevdedirler. Kitap okurken, resim çizerken, ders çalışırken kısacası tüm işlerimizi yaparken mesai harcarlar. Bu durum boyutu minik, işlevi devasa iki nimetimizi aşırı yorabilir, göz kapaklarında şişme ile karşılaşabiliriz hatta göz altlarımızı karartabilir. Bu kısımda papatya çayını içmek de faydalı olacaktır ama bunun yerine daha etkili olan pamuk yardımı ile soğumuş çayı gözlerimize kapatıp 10 dakika dinlenmemiz bu olumsuz durumların etkilerini azaltacaktır.

Adet dönemi ağrısı

Kadınların yaşadığı dönemsel, doğal ağrıda bol bol kramp tarzında şikayetler olur. Eğer siz de bu durumdan şikâyet duyuyor iseniz başvuracağınız yöntem yine papatya çayıdır. Birçok özelliği içerisinde ‘kas gevşetici’ özelliği bu kısımda devreye giriyor. Kasları gevşetmenin yanı sıra bir de östrojen hormonunu dengeliyor bu da adet dönemlerinin daha sıhhatli geçmesini sağlıyor.

Kış hastalıklarına birebir

Güçlü bir anti bakteriyel olan papatya, boğaz şişmesi ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıkları için güzel bir çözümdür. Kimyasal ilaç ile geçmesindense doğal bir yöntem olan papatya çayını kullanmak bir çoğumuzun tercihi olacaktır.

Sinüzit

Sinüsler kafa kemiklerinin içinde bulunan, burun içine açılan, içi hava dolu kemik boşluklarıdır. Rahatsızlık başladığı an etkileri arasında yoğun baş ağrısı ve akıntı yer alır. Bu durumlardan şikayetiniz var ise önce papatya çayı kokusunu içinize doldurmanız ardından çayınızı içmeniz burnunuzu açacak ve sizi rahatlatacaktır.

Yemek sonrası oluşan hazımsızlık

Burada size vereceğim tavsiye, yemek sonrasında bir fincan papatya çayı içmeniz olacaktır. Bağırsakları ve mideyi rahatlatmasının yanı sıra gaz sorununu ve hazımsızlığı yok edecektir. Küçük bebeklerde oluşan gaz problemi için bile çözüm sunmakta, emziren annenin papatya çayı içmesi verilen öneriler arasında yer alır. Bebeklerin gaz problemi yaşamaması için, annenin de bu sorunu yaşamıyor olması gerektiği biliniyor.

Menopoz

Yukarıdaki adet dönemi ağrısı başlığı altında belirttiğim östrojen hormonunu dengelemesi konusu burada da geçerli. Menopoz dönemini yaşayan kadınları rahatlatan şey papatya çayıdır. Bu dönemlerde oluşan sinir, stres de azalacaktır.

Cildinizi yenileyin

Antimikrobiyaldir (Mikroorganizmaları öldüren ya da büyümelerini durduran yapı). Demlenen papatya çayını bir pamuk yardımıyla cilde uyguladığında derinin kendisini yenileme süreci hızlanacaktır.

Bağışıklık sistemi kuvvetlenmesi

Papatya çayı içen insanların vücutlarındaki anti bakteriyel özellikli maddelerin artışı araştırmacılar tarafından onaylanmış. Kış aylarında içilmesi, mandalina yemek kadar faydalı.

Akne önleyici rolü

Ergenlik dönemi ile hayatımıza giren aknelere düşman olan bitki yine papatyadır. Gözenekleri açıp, temiz tutması ve oluşan bakterileri yok etmesi için fırsat bulduğumuz anlarda buhar yöntemi uygulamalıyız. Buhar yöntemi; 2 papatya çayı ile 2 bardak suyu aynı anda kaynatıp bir kaba dökme ardından da yüzümüzü buhara yerleştirme yöntemidir. Cildi ferahlatır, insanı rahatlatır.

Yanıklara ve kesiklere faydası

Eskilerden beri kullanılan yaygın bir yöntemdir. Eski insanlar papatya kullanarak yaptıkları merhemleri yara tedavileri için kullanırlarmış. Biz de bu yöntemi papatya çayı demleyip soğumuş halini yaraya, sıyrıklara sürerek uygulayabiliriz.

Parlak bir cilt için

Dönemsel olarak vücudumuzda lekeler oluşabilir. Bu lekeleri nemlendirmek onları yok edecektir. Buhar yöntemi kullanarak nemlendirme işlemini uygulayabiliriz. Buhar yöntemi yukarıdaki akne önleyici rolü paragrafında mevcuttur.

Kan şekeri ve diyabetteki riskleri azaltır

Araştırma sonucu elde edilmiş sonuca göre, yemekten sonra içilen papatya çayı, şeker hastalarındaki görme, kan şekerini düşürme, böbrek hasarı riski gibi durumlarda bize yardımcı oluyor.

Kansere karşı koruma

Papatya çayı, apigenin adında bir anti oksidan maddeyi içinde bulundurur. Bu maddenin kanser hücrelerinden özellikle meme, deri, sindirim sistemi, rahim ve prostat kanserleri karşısında etkili oluşu gözlemlenmiştir.

Tansiyona olan pozitif etkisi

Papatya içerisinde bulundurduğu maddeler gereği yükselmiş tansiyonun düşmesinde ciddi başarıları vardır.

Kemik erimesine iyi gelir iddiası

Papatya çayı içenlerin kemikleri güçlenir, kemik erimesinde azalma olur, iyi gelir iddiaları söylenir. Bunun kesin bir kanıtı bulunmamaktadır.


Papatya Çayının Cilde Faydaları

 • Güneş yanığı sonrasında oluşan kızarıklıklar, bir deri hastalığı olan egzama, maruz kaldığınız böcek ısırıkları ciltte kötü sonuçlar doğurabilir. Papatya anti-inflamatuar yoğunluğu taşıdığı için bu sorunları kısmen çözer.
 • Bazen herhangi bir maddeyi aşırı kullanımdan dolayı, bazen yaralanmalardan dolayı ya da bir alerji durumunun ortaya çıkmasından vücutta bazı şişkinlikler ve ağrılar olur. Bu tarz durumlarda kullanılan papatya çayı sizi rahatlatacak ve oluşan şişkinlikleri azaltacaktır.
 • Aynı zamanda çok büyük olmasa da rahatsız edici bir cilt problemi olan akne ve cilt sönüklüğü papatya çayı ile yapılan buhar yöntemi ile giderilebilir.
 • Ayrıca bir başka papatya ürünü olan papatya yağı , cilt iltihaplaşması tedavisinde ve mantar tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Kurutulmuş papatya yapraklarını kaynatarak elde edeceğimiz papatya suyu, cilt bakımı için etkili bir yöntemdir. Papatya suyu soğutulduktan sonra yüz yıkama amacı ile bile kullanılır.

Papatya Çayının Saça Faydaları

Tıpkı cilt bakımı gibi saç bakımı için de papatya suyu kullanılmaktadır. Saç sağlığı için çok önemli bir doğal tedavi yöntemi olan papatya, saça parlaklık kazandırıp yıpranmayı da engellemesiyle bilinir. Parlatıcı özelliği sayesinde özellikle sarı saçlarda kullanılır. Eğer kınaya papatya suyu ekleyecek olursanız bu sefer de koyu saçların açılmasını, gölgelenmesini sağlayacaktır.
Peki papatya suyu kullanarak saç rengi açmak ne kadar sağlıklı? Tabii ki de kimyasal yöntemlere kıyasla çok çok daha sağlıklıdır. Tarihteki en eski saç açma yöntemlerinden olan papatya suyu saça nasıl uygulanır?

Bir avuç kuru papatya ile en az 2 su bardağı suyu kaynatın. Kaynayan su kendine has rengini aldıktan sonra 15 dakika soğumasını bekleyin. Ardından soğumuş papatya suyunu saçlarınıza sürün, güneş veya saç kurutma makinesi yardımı ile kurutun. Bu işlemi ilerleyen günlerde birkaç kez tekrar etmek daha etkili sonuçlar verecektir.

Vereceğimiz son bilgi ise saç dökülmesini engeller ve saç köklerinin daha güçlü olmasını sağlar. Erkeklerin korkulu rüyası olan saç dökülmesi sonrasında meydana gelen kelliğin engellenmesi için etkin bir rol oynar. Birebir.


Papatya Çayının Bebeklere Faydaları

Bebeklere papatya çayı kullanımı, çocuk ve yetişkinden farklıdır. Kullanım ölçüsü daha az ve daha dikkatli bir şekilde olmalıdır, ayrıca kullanıma başlama süresi de oldukça önemlidir. Bebeklere herhangi bir takviye gıda kullanırken oldukça dikkat edilmesi gerekiyor, çünkü besine karşı hassasiyetleri vardır. Özellikle bitki çayı kullanıma daha fazla dikkat etmelisiniz. Uzmanlar en az 6 aylık bebeklerde bitki çayı kullanılabileceğini belirtiliyorlar. Tabii ki bebeğinizde kullanmak istiyorsanız ilk olarak doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun belirlediği kullanım sıklığı ve miktarına göre hareket etmelisiniz.

Uyku sorunu

Bebeğinizi uyutmak için uğraşıp duruyorsanız, gece ve gündüz düzenli bir uykusu yok ise 2 yemek kaşığı papatya çayını verirseniz daha rahat bir şekilde uyumasına yardımcı olabilirsiniz.

Boğaz iltihabı

Boğaz enfeksiyonu sorunu ile ilgili tedaviye destek amacıyla verebilirsiniz. Papatya, hem ağız içinde hem de boğazda yer alan bakterileri temizler.

Solunum yolu enfeksiyonu

Bebeğinizde öksürün ve burun akıntısı başladıysa günde 3 kez bir yemek kaşığı ölçüsünde kullanarak bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Gaz sancısı

Bebeklerde en sık görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Bebeklerde gaz giderici olarak oldukça etkilidir, aynı zamanda bağırsak spazmlarına da iyi gelir.


Bebeklere Papatya Çayı Nasıl Verilir?

 • 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı papatya çayı ilave edin.
 • Cezvede kaynamaya başlayana kadar bekleyin.
 • Kaynadıktan sonra altını kapatın ve 15 dakika demleyin.
 • Parmağınızın yanmayacağı sıcaklıkta, ılık olarak bebeğinize verebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Her bebeğin bünyesi ve sindirim sistemleri farklıdır. Bu nedenle kullanacağınız besin takviyeleri için doktorunuza mutlaka danışmalısınız.
 • 1 yaşından küçük bebekler için tatlandırıcı olarak bal ve şeker kullanmayın.

Papatya Çayının Hamilelikte Kullanımı

Hamilelikte papatya çayı içmek istiyorsanız ilk olarak doktorunuza danışmayı mutlaka unutmayın. İçeriğinde yer alan çeşitli mineraller sebebiyle özellikle bazı gebelerde rahim kasılması yaşanabilir. Bununla birlikte hamileliğin ilk sürecinde erken doğum ve düşük gibi risklerin oluşmasına neden olabilir. Özellikle riskli bir gebelik yaşıyorsanız kesinlikle doktorunuza danışın. Ne ölçüde ve ne sıklıkla tüketeceğinizi size özel olarak belirtecektir.

 • Hamilelik döneminde vücudun hormonal dengesi sürekli ve hızlı bir şekilde değişir, elbetteki bu direkt olarak sinir sistemini direkt bir şekilde etkiler. Gebelikte papatya çayı kullanımınız ile birlikte sinir sisteminizi rahatlatabilir ve bununla birlikte yaşadığınız uyku sorunlarının önüne geçebilirsiniz.
 • Özellikle bağırsak ve mide sorunları yaşıyorsanız ve hamileliğin 3 ve 6. aylarında iseniz yaşadığınız ağrıların hafiflemesinde size yardımcı olacaktır.
 • Kalsiyum ve magnezyum eksikleri olan gebeler, günde 1 fincan papatya çayını düzenli bir şekilde tüketerek takviye olarak alabilir.
 • Üst solunum yolu hastalıkları yaşıyorsanız, kimi durumlarda ilaç kullanımı riskli olabilir, takviye olarak kullanabilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 tatlı kaşığı kuru papatya
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 bardak su

Nasıl Hazırlanır?

1 bardak su içerisine kuru papatyaları ilave edin ve kaynatın. 15 dakika beklendikten sonra tatlandırmak için şeker veya bal ekleyin. Günde 1 bardak tüketebilirsiniz.


Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Çok kolay şekilde hazırlanan papatya çayı her evde demlenebilir. Sağlık açısından faydaları tartışılmayan papatyayı öncelikli olarak kurutmamız lazım. Kurutulmuş papatyalardan 2-3 yemek kaşığı kadarı bir kaba koyulur. Üzerine yarım litre kaynamış su ekleyerek yaklaşık beş dakika demlenmesini beklememiz yeterlidir. Daha sonrasında kap içinde bulunan papatyayı süzerek çayınızı afiyet ile içebilirsiniz. Güzel kokusunun aksine tadı pek hoşunuza gitmeyebilir, tatlandırmak amacıyla bal ya da birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

Afiyet olsun, sıhhatle kalın ve unutmayın hiçbir şey insan sağlığından daha değerli değildir bu yüzden böyle doğal tedavileri araştırıp bulmalı ve kendiniz için kullanmalısınız, ilaçlara tonlarca para vermek yerine bu tarz faydalı birçok yiyecek-içecek bulunur.


Papatya Çayının Zararları

Papatya bitkisi bazı hassas insanların vücutlarında alerjik reaksiyon gösterebilir. Eğer alerjiniz olup, olmadığı hakkında fikriniz yok ise bu konuda alerji testi yaptırıp ondan sonra kullanabilirsiniz.

 • Kan şekerinde düşüklük olan ve şeker hastalığı bulunan kişiler ancak doktor incelemesi sonrasında papatya çayı kullanmaya başlayabilirler.
 • Östrojen hormon dengesizliği yaşayan kişiler ancak doktor incelemesi sonrasında papatya çayı kullanmaya başlayabilirler.
 • Kan sulandırıcı, inceltici ilaç kullanan kişiler ilaçları ile birlikte papatya çayı tüketmemelidirler.
 • Dikkat kaybını arttırması papatya çayının bilinen bir olumsuzluğudur bu yüzden dikkat gerektiren işler yapan kişilerin papatya çayını kullanması iyi olmaz. Aynı şekilde şoförlük yapan kişiler ya da araba kullanacak kişilerin papatya çayını kullanmamaları tavsiye edilir.
 • Çocuk ve bebekler ile hamile ve emzirme dönemindeki kadınlar ancak doktor incelemesi sonrasında papatya çayı kullanmaya başlayabilirler.
 • Uyku düzenlemesi veya uyku getirmesi çoğu zaman olumlu bir etki olarak görülse de bazı durumlarda olumsuzluk getirebilir, uyumama gerektiren işler yapıyorsanız (nöbet, bakıcılık vb.) papatya çayı kullanmamanız tavsiye edilir.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.