Kuşburnu Çayı Faydaları Nelerdir?

08.12.2015
Kuşburnu Çayı Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu çayı, antioksidanlar açısından zengindir ve vücudu serbest radikallerin zararı etkilerine karşı korur. Kalp hastalığı, kanser ve tip 2 diyabete karşı koruma sağlar. Yağ yakıcı özelliklere sahip olduğu için kilo vermeye yardımcı olur. Enflamasyonu, ağrıyı azaltabilir ve cilt yaşlanmasını engeller.

Kuşburnu Çayının Faydaları

1. Soğuk algınlığına iyi gelir

İçeriğindeki polifenoller, antioksidanlar, likopen, A, B, C, E, K vitaminleri ve demir, magnezyum mineralleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu vitamin ve mineral zenginliğini sayesinde kış aylarında ortaya çıkan grip, nezle, astım, bronşit, nefes darlığı ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların iyileşme süresini kısaltır.

2. Enfeksiyonla mücadele eder

İçeriğinde bulunan güçlü asitler sayesinde iltihapların iyileşmesinde yardımcı olup, ödemlerin hızlı bir şekilde vücuttan atılımını sağlar. Ayrıca çeşitli sebeplerden ötürü vücudumuzda oluşan enfeksiyonların iyileşme süresini hızlandırır.

Eklem iltihaplanması alanında yayın yapan “Rheumatology” dergisinin Mayıs 2011 sayısında kuşburnu çayının, diğer bazı bitkiler ile tüketildiğinde iltihaplanma sebebiyle oluşan dayanılmaz ağrıların hafifletilmesinde oldukça etkili olduğunu açıklanmıştır.

3. Kanser hücrelerinin büyümesini engeller

Sağlıklı hücreleri, kanserli hücrelere dönüştürerek vücuda zarar verebilen serbest radikallere karşı güçlü bir koruyucu olur, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde kanser hücrelerinin büyümesini ve gelişmesini engeller.

Kansere karşıda etkili bir savunma sağladığı, içeriğinde bulunan lycopene ve antioksidanlar sayesinde lösemi ve mide kanseri başta olmak üzere çeşitli kanser türlerinin yayılmasını yavaşlattığı “Current Medicinal Chemistry” Mart 2011 sayısında açıklanmıştır. Ayrıca İspanya’da yapılan bir araştırmaya göre bağırsak kanserinin önlenmesi için yapılan diyetlerde aktif tamamlayıcı olarak kullanabileceğini göstermiştir.

Düzenli olarak günde 2-3 fincan tüketimi, erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskini düşürür. Kanser, rahim hastalıkları, menopoz tedavisinde kanın temizlenmesine yardımcı olur.

4. Kötü kolesterolü yok eder

Kötü kolesterolün düşürülerek iyi kolesterol seviyelerinin yükseltilmesi için gerekli en etkili bitkilerden olan kuşburnu çayı, aynı zamanda kolesterolden dolayı oluşan birçok rahatsızlığın önlenmesine de yardımcı olur. Kolesterol seviyesini dengeler, oluşabilecek kalp damar hastalıklarının da önüne geçer.

5. Kan Şekerini Düzenler

İnsülün seviyesinin düzenlenmesinde oldukça etkili bir yardımcıdır. Şekersiz olarak tüketilmesi gereken kuşburnu çayının düzenli içilmesi ile kandaki şeker seviyesi normal düzeye indirilebilir. Sadece Tip 2 şeker hastaları değil, Tip 1 şeker hastaları da şekersiz kuşburnu çayını rahatlıkla tüketebilir.

6. Yaşlanma karşıtı bakım sağlar

A vitamini açısından oldukça zengin olan kuşburnu çayı, bu özelliği sayesinde cildin elastikiyet yapısının korunmasını yardımcı olur. Ayrıca cildin kolajen seviyesini arttırarak yaşlanma belirtilerini tersine çevirir. İçeriğinde barındırdığı gamalinoleik asit (GLA) cildin canlılık kazanmasını sağlar. Akne, yanık izleri, sivilce gibi cilt sorunlarında da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İçeriğindeki antioksidan tam bir yaşlanma karşıtı bakımı sağlar, uzun vadede cildin nem dengesini korumasına olanak tanır. Ayrıca kırışıklıklar ve ince çizgiler içinde kimyasal cilt bakım kremleri yerine doğal olan kuşburnunu rahatlıkla tüketebilirsiniz. Nem dengesi yerinde olan bir cilt ile birlikte uzun süre bakımlı ve yaşlanma belirtilerinden uzak, parlak ve canlı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

7. Böbrek sağlığını korur

Pektin ve çeşitli asitler, böbrek sağlığını korumada etkili maddelerdir ve kuşburnu çayı, bu maddeler bakımından oldukça zengindir. İçeriğindeki bu maddeler böbrek hastalarının iyileşmesini ve rahatlamasını sağlar.

8. Kabızlığı giderir

İçeriğindeki pektin, laktasif etkiye sahip olup, bağırsakların çalışmasını düzenler. Bu sebepten düzenli tüketildiğinde kabızlığın giderir, kabızlığı oluşturan bağırsak parazitlerini düşürür ve sindirimi kolaylaştırır.

9. Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur

İçeriğinde bulunan K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Ancak kan pıhtısının oluşması ve kan akımının engellenmesi olarak adlandırılan tromboz ve toplardamar iltihabı, tromboflebit gibi rahatsızlıkları olan hastaların gün içerisinde az ve dikkatli tüketmelidir.

10. Kansızlığı önler

Besinlerle alınan demirin serbest hale geçerek vücutta kullanılmasına yardımcı olan kuşburnu çayı, bu özelliği nedeniyle demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan kansızlığı önler.

11. Göz sağlığını korur ve geliştirir

Kuşburnunda bulunan önemli bir karotenoid olan likopen, sadece katarakt tedavisinde değil diğer göz hastalıklarının da başlangıcı ve ilerlemesinde koruyucu etkiye sahiptir.

12. Eklem kireçlenmesine iyi gelir

Son zamanlarda yapılan çalışmalar, iltihap oluşumunu önleyici etkiye sahip olduğunu kanıtlamıştır. Eklem kireçlenmesine sahip kişiler üzerinde yapılan deneyde bir kısım hastaya kuşburnu tozu içeren kapsül verilirken, bir kısım hastaya da plasebo verilmiştir. 3-4 ay kuşburnu kapsülü kullanan hastaların yürümede daha az güçlük çektiği ortaya çıkmıştır. Yani dizde kireçlenme, eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme ve aşınmanın ortaya çıkardığı osteoartrite bağlı ağrıların azalmasında etkilidir. Ayrıca günümüzde pek çok kişinin ortak sorunu haline gelmiş olan dizde sıvı kaybına da iyi gelmektedir.

13. Egzama belirtilerini azaltır

İçeriğindeki esansiyel yağ asitleri, egzamanın etkilerini azaltır ve egzama tedavisine yardımcı olur. Egzamadan ötürü ciltte oluşan renk değişimlerini ve sonradan oluşmuş izlerin giderilmesine olanak sağlar. Ayrıca kimyasal şampuanların saç derisinde yarattığı kuruluğun giderilmesinde de etkilidir.

14. Ağrı kesicidir

Yapılan araştırmalarda düzenli tüketen kişilerde ağrılarda azalma gözlenmiştir. Sonuç olarak ağrı kesici ilaç kullanımında önemli bir azalma görülmüştür. Ayrıca banyo suyuna karıştırılan kuşburnu yağı, doğal bir inflamasyon azaltıcı etki gösterir.

15. Mide hastalıklarına iyi gelir

Midede oluşmuş hasarların giderilmesine yardımcı olur. Ülser, mide spazmı, mide asidi eksikliğinin sebep olduğu sağlık sorunları için kullanılabilir doğal tedavi yöntemlerinden biridir.

16. Diğer Faydaları

 • Kan dolaşımını güçlendirir.
 • İçinde bulunan gamalinoleik asit, güneş yanığının iyileşme sürecine olumlu yönde etki eder.
 • Tansiyonun düzenlenmesinde etkilidir.
 • Safra kesesi taşlarının önlemesine yardımcı olur. Ürik asit bozukluklarında etkilidir.
 • İştah açıcı özellik gösterir.
 • Kavrama yeteneği ve beyin fonksiyonlarını güçlendirmede olumlu etki sağlar.
 • Stresin azaltılmasında etkili olduğu bilinmektedir
 • Düzenli tüketerek kilo kontrolü sağlanabilir.
 •  Kronik yorgunluğa iyi gelir.
 • Safra kesesi, mesane gibi rahatsızlıklarda rahatlama sağlar
 • Vücudu yaşlanma, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıkların etkilerinden korur.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Kuşburnu çayı hazırlamak için 5-6 adet kuşburnunu havanda iyice ezin ve 1 su bardağı kaynar suya atarak 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Demlenmesinin ardından çayı süzün. İsteğe bağlı olarak limon, şeker veya bal ekleyerek tüketebilirsiniz. Günde 1-2 fincan tüketilebilir.


Kuşburnu Çayının Zararları

Kuşburnu çayı gün içerisinde 1-2 fincan tüketilebilir ve uzun süreli tüketimi uygun değildir. Kronik bir rahatsızlığınız varsa veya ilaç kullanıyorsanız tüketmeden önce doktorunuza başvurun. Bazı yan etkileri ise şunlardır:

 • Hamile ve emziren anneler için güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bir bilgi olmadığı için kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Yüksek miktarda C vitamini içerdiği için bazı kişilerde böbrek taşı geliştirme riskini arttırabilir. Özellikle böbrek hastalığı olanlar doktora danışarak tüketmelidir.
 • Bazı kişilerde kusma, ishal, mide ekşimesi, yorgunluk, uyuyama, mide krampları, kabızlık, mide bulantısı ve diğer bazı yan etkilere neden olabilir.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.