Kuşburnu Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

08.12.2015
Kuşburnu Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

Çok eski çağlardan beri kullanılan, şifalı bir bitki olan kuşburnu, özellikle son yıllarda çayı ile popüler hale gelmiştir. Geçmişi çok eskiye dayanan bu bitki, tarih boyunca aktarların şifa amacıyla yaygın olarak kullandığı bir bitkidir.

Kuşburnu Nedir?

Yabangülü, gül elması, yiric gibi adlarla da bilinen kuşburnu, Avrupa, Kuzeybatı Afrika ve Batı Asya’da yetişen bir bitki türüdür. Türkiye’de ise en çok kuşburnunun gen merkezi olarak kabul edilen ve 27 kuşburnu türünün 17’sini yetiştiren Gümüşhane’de bol miktarda bulunur.

Bilimsel adı, Rosa Canina olan bu bitki, gülgiller ailesindendir. İçi tüylüdür, birçok tohumu vardır ve bu tohumlar sonbahar aylarında olgunlaşır. Özellikle zengin C vitamini içermesinden ötürü kış mevsiminde tüketimi artan bir meyvedir. Kuşburnu ağaçlarındaki çiçeklerde 5-7 arası yaprakçık bulunur ve ilkbaharda başlayıp yaz boyunca açmaya devam eden pembe renkli çiçekleri vardır. Bu pembe renkli çiçeklerin tabanı olgunlaştıkça yaprakları dökülür, kuşburnu meyvesi ortaya çıkar. Yani özetle kuşburnu, pembe çiçeklerin içerisindeki beyaz tüylü çekirdeklerdir.


Kuşburnu Çayının Besin Değeri

İçeriğinde kafein barındırmayan doğal bir meyvedir. Hem meyvesinde hem ekstresinde oldukça sağlıklı besin değeri bulunduran kuşburnunu 100 gramında 429 mg potasyum, 426 mg C vitamini barındırır. Doğada organik olarak yetiştiği için en saf meyveler arasında bulunur ve C vitamini açısından bir kasa portakala eşdeğerdir. 162 kaloriye sahip olan bu meyve ayrıca içeriğinde 169 mg kalsiyum, 69 mg magnezyum barındırır.

Lezzet Profili

Kuşburnu çayı gül yapraklarından oluşmaz ancak yine de çaya ekşi bir tat veren zarif bir çiçek aromasına sahiptir. Demlenmiş olanları koyu kırmızı renkte görünür. Keskin ama aynı zamanda tatlı bir aromaya sahiptir. Bu çay, yeşil elma, olgun erik çaylarına benzer tat göstermektedir. Aromatik cezbedici kokuda ve narin tatta gülün ipuçlarını bulma şansınız vardır.


Kuşburnu Çayının Vücuda Faydaları

C vitamini açısından dünyanın en zengin meyvesi olan kuşburnu, özellikle soğuk kış aylarında, soğuk algınlıklarına karşı doğal bir ilaçtır. Antiviral, antibakteriyel, antioksidan içeriği ile vücudumuzun en dış katmanı olan cildimizden başlayarak, solunum yolu, kanser, kolesterol, böbrek ve şeker hastalığında oldukça etkilidir. İçeriğinde A, B1, B2, E ve K vitaminlerini de bulundurur. Vitamin yönünden oldukça etkilidir sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, bakır ve mangan mineralleri yönünden de zengindir.

Genel olarak faydalarından bahsedersek; kan basıncını düzenlemek, kanserli hücrelerin vücut içerisinde hızla yayılmasını yavaşlatma, idrar atılımını hızlandırma, romatizma hastalarında oluşan ağrıları hafifletme, kötü kolesterolü düşürme, içeriğindeki bol C vitamininden ötürü grip tedavisi ve son olarak şeker hastalığına karşı koruma gelir.

Soğuk Algınlığına Faydası

Sonbaharda olgunlaşan bu meyve özellikle soğuk aylarda, C vitaminine en çok ihtiyacımız olduğu dönemde karşımıza çıkar. C vitamini oranı ile en zengin meyve olarak kabul görmektedir ve tam da bu vitamin zenginliğini sayesinde kış aylarında ortaya çıkan grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların iyileşme süresini kısaltır. Ayrıca, soğuk algınlığı gibi hastalıkların bulaşmasında önleyici bir faktördür. Çocuklarda etkisi ise sadece soğuk algınlığını gidermeye yönelik değildir. Çocuklarda oluşan astım, bronşit, nefes darlığı gibi solunum rahatsızlıklarının azalmasında etkili, oldukça kuvvetli bir yardımcıdır.

>>> İLGİLİ: C Vitamini İçeren En İyi 34 Besin

Enfeksiyon-İltihap Oluşumuna Faydaları

İçeriğinde bulunan güçlü asitler sayesinde iltihapların iyileşmesinde yardımcı olup, ödemlerin hızlı bir şekilde vücuttan atılımını sağlar. Ayrıca çeşitli sebeplerden ötürü vücudumuzda oluşan enfeksiyonların iyileşme süresini kısaltmada oldukça etkilidir.

Eklem iltihaplanması alanında yayın yapan “Rheumatology” dergisinin Mayıs 2011 sayısında kuşburnu çayının, diğer bazı bitkiler ile tüketildiğinde iltihaplanma sebebiyle oluşan dayanılmaz ağrıların hafifletilmesinde oldukça etkili olduğunu açıklanmıştır.

Kansere Faydaları

Serbest radikallerin farklılaşma geçirerek tümörleri oluşturmasıyla meydana gelmekte olan kanserin oluşmasını, düzenli kuşburnu çayı ile azaltabilirsiniz. Sağlıklı hücreleri, kanserli hücrelere dönüştürerek vücuda zarar verebilen serbest radikallere karşı güçlü bir koruyucu olur, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde kanser hücrelerinin büyümesini ve gelişmesini engeller.

Kansere karşıda etkili bir savunma sağladığı, içeriğinde bulunan lycopene ve antioksidanlar sayesinde lösemi ve mide kanseri başta olmak üzere çeşitli kanser türlerinin yayılmasını yavaşlattığı “Current Medicinal Chemistry” Mart 2011 sayısında açıklanmıştır. Ayrıca İspanya’da yapılan bir araştırmaya göre bağırsak kanserinin önlenmesi için yapılan diyetlerde aktif tamamlayıcı olarak kullanabileceğini göstermiştir.

Kötü Kolesterole Faydası

Kötü kolesterolün düşürülerek iyi kolesterol seviyelerinin yükseltilmesi için gerekli, en etkili bitkilerden olan kuşburnu çayı, kolesterola karşı etki göstermekle kalmaz kolesteroldan dolayı oluşan birçok rahatsızlığın önlenmesine de yardımcı olur. Kolesterol seviyesini dengeler, oluşabilecek kalp damar hastalıklarının da önüne geçer.

Kan Şekerini Düzenlemeye Faydası

İnsülün seviyesinin düzenlenmesinde oldukça etkili bir yardımcıdır. Şekersiz olarak tüketilmesi gereken kuşburnu çayının düzenli içilmesi ile kandaki şeker seviyesi normal düzeye indirilebilir. Sadece Tip 2 şeker hastaları değil, Tip 1 şeker hastaları da şekersiz kuşburnu çayını rahatlıkla tüketebilir.

Cilde Faydası

A vitamini açısından oldukça zengin olan kuşburnu çayı, bu özelliği sayesinde cildin elastikiyet yapısının korunmasını yardımcı olur. Ayrıca cildin kolejen seviyesini arttırarak yaşlanmanın gecikmesine olanak sağlar. İçeriğinde barındırdığı gamalinoleik asit (GLA) cildin canlılık kazanmasını sağlar. Akne, yanık izleri, sivilce gibi cilt sorunlarında da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İçeriğindeki antioksidan tam bir yaşlanma karşıtı bakımı sağlar, uzun vadede cildin nem dengesini korumasına olanak tanır. Ayrıca kırışıklıklar ve ince çizgiler içinde kimyasal cilt bakım kremleri yerine doğal olan kuşburnunu rahatlıkla tüketebilirsiniz. Özetle, nem dengesi yerinde olan bir cilt ile birlikte uzun süre bakımlı ve yaşlanma belirtilerinden uzak, parlak ve canlı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Böbrek Rahatsızlığına Faydası

Pektin ve çeşitli asitler, böbrek sağlığını korumada etkili maddelerdir ve kuşburnu çayı, bu maddeler bakımından oldukça zengindir. İçeriğindeki bu maddeler böbrek hastalarının iyileşmesini ve rahatlamasını sağlar.

Kabızlığa Faydası

Ülkemizde her mevsim bulunabilen kuşburnu, birçok hastalığa fayda sağladığı gibi kabızlık çekenler içinde doğal bir şifa kaynağıdır. İçeriğindeki pektin, laktasif etkiye sahip olup, bağırsakların çalışmasını düzenler. Bu sebepten düzenli tüketildiğinde kabızlığın giderir, kabızlığı oluşturan bağırsak parazitlerini düşürür ve sindirimi kolaylaştırır.

Kan Hastalığına Faydası

İçeriğinde bulunan K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Ancak kan pıhtısının oluşması ve kan akımının engellenmesi olarak adlandırılan tromboz ve toplardamar iltihabı, tromboflebit gibi sorunları olan hastaların gün içerisinde az ve dikkatli tüketmelidir.

Kansızlığı Önlemeye Faydası

Türkiye’de özellikle de kadın ve çocuklarda demir eksikliğine bağlı kansızlık oldukça yaygındır. Besinlerle alınan demirin serbest hale geçerek vücutta kullanılmasına yardımcı olan kuşburnu çayı, bu özelliği nedeniyle demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan kansızlığı önler. Çocukların büyüme ve gelişmesinde de etkili olduğu için ölçülü bir şekilde tüketilmelidir.

Katarakta Faydası

Kuşburnunda bulunan önemli bir karotenoid olan likopen, sadece katarakt tedavisinde değil diğer göz hastalıklarının da başlangıcı ve ilerlemesinde koruyucu etkiye sahiptir.

Vücutta Oluşan Kireçlenmeye Faydası

Son zamanlarda yapılan çalışmalar, iltihap oluşumunu önleyici etkiye sahip olduğunu kanıtlamıştır. Eklem kireçlenmesine sahip kişiler üzerinde yapılan deneyde bir kısım hastaya kuşburnu tozu içeren kapsül verilirken, bir kısım hastaya da plasebo verilmiştir. 3-4 ay kuşburnu kapsülü kullanan hastaların yürümede daha az güçlük çektiği ortaya çıkmıştır. Yani dizde kireçlenme, eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme ve aşınmanın ortaya çıkardığı osteoartrite bağlı ağrıların azalmasında etkilidir. Ayrıca günümüzde pek çok kişinin ortak sorunu haline gelmiş olan dizde sıvı kaybına da iyi gelmektedir.

Egzama ve Akne Tedavisine Faydası

İçeriğindeki esansiyel yağ asitleri, egzamanın etkilerini azaltır, tedavisine yardımcı olur. Egzamadan ötürü ciltte oluşan renk değişimlerini ve sonradan oluşmuş izlerin giderilmesine olanak sağlar. Ayrıca kimyasal şampuanların saç derisinde yarattığı kuruluğun giderilmesinde de etkilidir.

Bağışıklık Sistemine Faydası

Enfeksiyonları tedavi etmek ve bağışıklık sisteminin güçlendirmek için önemli bir vitamin olan C vitamini, kuşburnunda oldukça fazladır. Bu vitamini bolca bulundurması nedeniyle bağışıklık sistemini oldukça güçlendirir. Alyuvar hücreleri üreten demir emilimi için yardımcı olur.

Ağrı Kesici Faydası

Çeşitli araştırmalar gösteriyor ki, düzenli olarak tüketiyorsanız ağrı kesicilerle aranıza mesafe koyabilirsiniz. Yapılan araştırmalarda düzenli tüketen kişilerde ağrılarda azalma gözlenmiştir. Sonuç olarak ağrı kesici kullanımında önemli bir azalma görülmüştür. Ayrıca banyo suyuna karıştırılan kuşburnu yağı, doğal bir inflamasyon azaltıcı etki gösterir.

Mideye Faydası

Midede oluşmuş hasarların giderilmesine yardımcı olur. Bu çayı tüketmek, ülser, mide spazmı, mide asidi eksikliğinin sebep olduğu sağlık sorunları için kullanılabilir doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Ancak mide rahatsızlığı için tüketimine başlamadan önce mutlaka doktorunuzdan onay alınız.

Diğer Faydaları

İçindeki C vitamini, diğer C vitamini barındıran sebze ve meyvelere oranla 60 kat daha fazladır. Çiçekleri tıbbi olarak da kullanılan bu bitki, meyve, çay, marmelat ve reçel olarak da kullanılabilir. Uzmanların görüşlerine göre faydaları doğru demlenme ve doğru miktarda tüketme ile orantılıdır.

 • İçeriğindeki likopen, A, B, E, K vitaminleri ve demir, magnezyum mineralleri sayesinde vücut direncinin artmasına olanak sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirme ve vücut direncini arttırması nedeniyle genellikle kış hastalığı olan grip, nezle gibi hastalıklara karşı korur.
 • İçinde bulunan gamalinoleik asit, güneş yanığının iyileşme sürecine olumlu yönde etki eder.
 • Düzenli olarak günde 2-3 fincan tüketimi, erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskini düşürür.
 • C vitamini zengini, polifenoller ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren, zengin vitamin ve minerallere sahip olan, likopen ve A, B, E, K vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, demir gibi değerli mineralleri bulunan kuşburnu çayı sinir sistemi ve hücre yenilenmesine fayda sağlar.
 • Kanser, rahim hastalıkları, menopoz tedavisinde kanın temizlenmesine yardımcı olur.
 • Tansiyonun düzenlenmesinde etkilidir.
 • Safra kesesi taşlarının önlemesine yardımcı olur. Ürik asit bozukluklarında etkilidir.
 • İştah açıcı özellik gösterir.
 • Kavrama yeteneği ve beyin fonksiyonlarını güçlendirmede olumlu etki sağlar.
 • Stresin azaltılmasında etkili olduğu bilinmektedir
 • Düzenli tüketerek kilo kontrolü sağlanabilir.
 • Özellikle kış aylarında karşılaşılan boğaz ağrısı, burun tıkanıklığını gidermek için tüketebilirsiniz.
 • Solunum yolları tıkanıklığının giderilmesi, sağlıklı nefes alımının sağlanması için mükemmel bir çözümdür.
 • Kan dolaşımını güçlendirir.
 • Kronik yorgunluğa iyi gelir.
 • Safra kesesi, mesane gibi rahatsızlıklarda rahatlama sağlar
 • Enerji ve büyüme kapasitesi üzerinde olumlu etki gösterir.
 • Vücudu yaşlanma, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıkların etkilerinden korur.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Tarif

 •  5-6 adet kuşburnunu havanda ezerek iyice çatlatın ve ardından 1 su bardağı (200 ml) kaynar suya atın. 10 dk. demlenmesini bekleyin.
 •  Demlerken kapağının kapalı tutulması çok önemlidir. Aksi takdirde içeriğinde suya geçen C vitamini yok olabilir.
 •  Ne kadar uzun süre demlenirse içeriğindeki C vitamini o kadar azalır. Bu nedenle demleme süresini uzatmayın.

Püf Nokta

 • Yemeklerden 30 dk. sonra tüketin.
 • Zengin vitamin ve minerallerinden tam olarak faydalanabilmek için hazırlandıktan sonra 5 dk. içinde tüketin.
 • Soğuma sırasında C vitamini değeri hızla düştüğünden, marmelat ve pekmez eklenebilir, C vitamini oranları çaya göre daha azdır.
 • İster bütün ister ufalanmış ister toz haliyle olsun saklarken mutlaka ışıktan muhafaza edin ve cam kavanozda saklamaya özen gösterin.
 • Alüminyum kaplar kuşburnunun lekelenmesine ve renginin solmasına neden olur. Buda çayın renk ve tadında değişikliğe neden olur. Çay alüminyum kaplarda yapılmamalı, bu tür kaplarda saklanmamalıdır.
 • Günde 2 fincandan fazla tüketilmemelidir.

Kuşburnu Çayının Zararları

Her ne kadar yararları fazla olan bir çay türü olsada, gastrointestinal sorunlar, uyku sorunları, kanama ve böbrek taşları gibi yan etkileri mevcuttur. Bazı kişiler kuşburnu çayını tıbbi geçmişine veya mevcut koşullarına göre kullanmamalıdır.

Mide Problemleri

Yan etkisini en çok mide sorunu şeklinde gösterir. Bu çayın en belirgin zararları ishal, kramp, şişkinlik, bulantı gibi mide, bağırsak sorunları şeklinde karşımıza çıkar. Çok fazla tüketildiğinde kabızlık ve kusma gibi etkilerde baş gösterebilir. Bu tür yan etkiler çok fazla tüketilmesinden kaynaklı da olabilir, kuşburnuna alerji durumunda da kaynaklı olabilir. Alerjik reaksiyon gösterenler ayrıca dudak, dil şişmesi, boğaz şişliği gibi problemlerle de karşılaşabilir. Tüm bu yan etkiler önemlidir ve mutlaka ciddiye alınmalıdır.

Uykusuzluk ve Yorgunluk

Gözlemlenen bir diğer yan etkisi de uyku düzenindeki sıkıntıdır. Bu yan etki, gün boyunca yorgunluk, kırılganlık veya gece uykuya dalamama şeklinde karşımıza çıkabilir. Özellikle uyku sorunu ile mücadele edenler bu çayı tüketmeye başlamadan önce mutlaka doktoruna danışsın.

Kanama

Çayın içinde bulunan aktif bileşenler kanın pıhtılaşmasına olanak sağlayabilir ancak çok tüketilmesi veya ölçüsüz tüketilmesi halinde kanama koşullarını şiddetlendirebilir. Bu sebepten ötürü kanama bozukluğu olan kişiler tüketmemelidir.

Böbrek Taşları

Yapılan uzun çalışmalar çayın içeriğinde bulunan yüksek C vitamini konsantrasyonlarının, böbrek taşı oluşma riskinin arttırabileceğini gözlemlemiştir. Bu nedenle herhangi bir böbrek taşı rahatsızlığı geçirdiyseniz özel durumunuz ve riskleriniz hakkında mutlaka doktorunuzla görüşün.

Hamilelik

Hamileler üzerindeki etkisi konusunda araştırma eksikliği vardır. Ancak bu çay içildikten sonra meydana gelen menstrüel krampların hormonal etkileri ve baskılanması nedeniyle hamile kadınların tüketmesi önerilmez.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.