Tilya Kürü Faydaları, Nasıl Yapılır?

16.11.2019
Tilya Kürü Faydaları, Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda adından sıklıkla bahsedilen tilya kürü, özellikle bitki çayı sevenlerin tercih ettiği bir kürdür. Tıpkı bitki çayları gibi hazırlanılır ve içilir. Kısa sürede hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin severek kullandığı bu kür, adının ilginçliğinin yanında bilindik ve leziz tatlarda barındırır.

Tilya Kürü Nedir?

Tilyanın temel alındığı bir kürdür. Aslında ıhlamur çiçeğinin bir başka ismidir. Ihlamur çiçeği hepimizin bildiği, gördüğü ve enfes kokusu olan bir çiçektir. Özellikle soğuk havalarda bağışıklık sistemimizin güçlenmesi ve hastalıklardan korunmak için sık sık içtiğimiz ıhlamur, kuşburnu ve altın otu üçlüsünden oluşan bu kür, tam bir şifa deposudur. Tek tek çok sağlıklı olmaları ile beraber üçü bir araya geldiğinde ortaya kilo verdiren bir bitkisel çay çıkacaktır.

Metabolizmayı hızlandırdığı için, kilo verdirme konusunda oldukça başarılıdır. Özellikle kimyasal diyet yollarına, ilaçlara başvurmak istemeyen kişilerin tercih ettiği bir kürdür. Diyet listelerinde daha doğal ürünlerin bulunmasını isteyenler ve bitkisel çay ile diyet yapmayı sevenler için tilya kürü tercih edilmelidir. Diyet dışında ayrıca mide sağlığına, kabızlığa ve bulantıya da iyi gelmektedir.


Tilya Kürünün Faydaları

Tilya kürü, ıhlamur, altın otu ve kuşburnu gibi şifa kaynağı besinlerden oluşur. Bu yüzden oldukça şifalı bir bitkisel çaydır. Bitkisel çaylar, hem sağlık açısından hem de kilo verdirmek için oldukça tercih edilir.

Tok tutucu özelliği vardır

Bu kürün bu kadar iyi bir kilo verdirici olmasının sebebi, tok tutucu özelliğinin olmasıdır. Tok tutucu oluşu daha az yemek yemeyi sağlar, metabolizmayı hızlandırıcı özelliği olduğu için yağ yakımını kolaylaştırır.

Her iki cinsin de kullanabileceği bir kürdür

Genelde kürler için kadınların daha çok kullanması önerilir. Kilo vermek için kadınların bünyelerinin kürlere daha yatkın olduğu düşünülür. Aynı şekilde bazı kürler, yumurtalıklara da iyi geldiği için kadınlar tarafından daha çok tercih edilir. Ancak bu kürü, hem kadınlar hem de erkekler tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Bitki çayı olduğu için hem kadınlar hem de erkekler için kilo verimini sağlar.

Tansiyonu dengeler

Tansiyonu dengeler ve ani iniş çıkışların oluşmasını sağlar.

Sinir sistemine iyi gelir

Sakinleştirici bir kürdür. İçeriğinde bulunan ıhlamur, altın otu ve kuşburnu sinir sistemine çok iyi gelir, fazla sinirli ve stresli olan kişilerin daha sakin ve uyumlu olmalarını sağlar. Böylece günlük günlük hayatlarında daha uyumlu ve rahat bireyler olabilirler. Bitki çaylarının da asıl görevlerinden biri rahatlatıcı etkilerinin olmasıdır.

Yağları eritir

Özellikle bel ve göbek bölgesindeki yağların erimesini kolaylaştırır. Zararlı yemekler tüketmek, fazla yağ birikimine, sarkmalara, şişkinliklere ve çatlaklara neden olur. Tilya kürü, bu yağların daha kısa sürede erimesini ve böylece ideal kiloya ulaşmayı kolaylaştırır.

Basen bölgesini düzenler

Özellikle kadınlarda görülen basen bölgesindeki fazla yağlanma, sarkma ve selülit sorunlarını çözer. Deforme olmuş görüntüyü kısa sürede ve düzenli bir kullanım ile ortadan kaldıracaktır.

Daha zinde hissettirir

Bitkisel çaylar, sakinlik ve rahatlama verdikleri gibi aynı zamanda daha zinde hissetmeyi de sağlar. Günlük işlerin ve hayatın daha yolunda gitmesi açısından zinde olmak çok önemlidir. Daha fazla odaklanmayı sağlar.Özellikle öğrencilerin daha fazla odaklanmalarını ve dikkatlerini toplamalarını sağlar. Zinde tutma özelliğini de kürün içerisinde bulunan yüksek miktarda karbonhidrat sayesinde gerçekleştirir.

Toksinlerden arındırır

İçeriğindeki yüksek antioksidanlar ve antibakteriyel özelliği sayesinde vücudu zararlı etkenlerden korur, toksinlerden arındırır ve serbest dolaşan radikallerin vücuttan atılmasını sağlar. Kilo verim aşamasında da vücudun toksinlerden arınması çok önemlidir. Ayrıca enfeksiyon ve iltihaplara karşı da vücudu korur, çabuk iyileşmelerini sağlar.

Solunum sistemini güçlendirir

Özellikle sıcak tüketilen bir bitki çayı olduğu için solunum sistemine çok iyi gelmektedir. Sıcak buharı ve içimi, boğazda oluşan enfeksiyonları iyileştirir, solunum yollarını açar. Özellikle astımı olan kişilere iyi gelir. Grip, nezle, burun tıkanıklığı gibi hastalıklardan çabuk kurtulmayı sağlar. Solunum yolu ile bulaşacak enfeksiyonları önler.

Ses kalitesini arttırır

Ihlamur ve kuşburnu sayesinde ses tellerine de çok iyi gelmektedir. Özellikle grip, soğuk algınlık gibi hastalıklarla gelen ses kısılmasını önler, ses kalitesini arttırır ve daha kaliteli bir sese sahip olmanızı sağlar.

Öksürüğü keser

En önemli özelliklerinden biri de öksürüğü kesici olmasıdır. Boğazdaki enfeksiyonları önler ve çatal sesi keser. Özellikle grip ve soğuk algınlık zamanlarında oluşan kuru öksürüğü önler, astıma iyi gelir ve öksürüğüne neden olan bakterileri vücuttan atar.

Mikropların vücuttan uzaklaşmasını sağlar

Sıcak olarak tüketilen bir bitki çayı olduğu için içtikçe terlediğinizi göreceksiniz. Terlemek, vücuttaki bakterilerin ve mikropların atılmasını sağlar. Hatta bu küre daha fazla terlemek adına pul biber de ekleyebilirsiniz.

Saçları güçlendirir

Bu kürü içmek yerine farklı olarak da kullanabilirsiniz. Özellikle ıhlamur sayesinde saçların daha hızlı ve güçlü bir şekilde uzamasını sağlayacaktır. Haftada bir kere saçları bu kür ile yıkamak kafa derisindeki mikropların ölmesini sağlayacaktır. Ayrıca saç dökülmesini de oldukça fazla miktarda azaltır.


Tilya Kürünün Zararları

Tilya kürü, oldukça faydası olan bir kürdür. Fazla zararı yoktur. Tam bir şifa kaynağı ve kış çayıdır. Tabii ki kullanmadan önce iyice araştırmak gerekir. Özellikle yan etkilere ve alerjik reaksiyonlara önlem almak gerekir.

 • Ihlamur ve kuşburnuna alerjisi  olan kişilerin kullanması önerilmez. Kaşıntı ve kızarıklıklar meydana gelebilir.
 • Tansiyon hastası olan kişilerin kullanması önerilmez. Ya da doktor kontrolünde kullanmaları önerilir.
 • Emziren annelerin kullanması önerilmez. Çünkü annenin yediği her şey bebeğe de geçtiği için yenilen, içilen her şeye çok dikkat edilmelidir. Böyle hassas dönemde diyet yapmak ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmek çok riskli olabilir.  Bu yüzden emziren annelerin bu tarz kürleri kullanması önerilmez.
 • Aşırı tüketim yan etkilere neden olabilir. Bu yüzden belirlenen ölçüde tüketmek önemlidir. Belirlenenden daha az miktarda kullanmak ise pek fazla etkili olmayacaktır. Görülebilecek yan etkiler; psikolojik sorunlar, uyku problemleri, mide de yanma, bulantı, çok zor geçen ishal gibi problemler görülür.

Tilya Kürü Nasıl Yapılır?

Tilya kürü oldukça basit bir yapım işlemine sahiptir. Hem malzemelerin kolay bulunur oluşu hem de yapım aşaması kürü daha popüler bir hale getirmiştir. Özellikle fazla yan etkileri olmaması da bu kürü tercih edilir kılmaktadır. Kürü hazırlamak için 3 adet çok şifalı yaprağa, bitkiye ihtiyaç vardır. Bu kür, bir bakıma bitki çayı olarak da görülebilir.

Malzemeler

 • 10 gram ıhlamur (Yaklaşık 1 tutam)
 • 10 gram kuşburnu (12-14 adet arası)
 • 5 gram altın otu (Yaklaşık 1 tutam)
 • 750 ml. su

Nasıl Hazırlanır?

 • İlk olarak bir demliğe ya da cezveye suyu koyun ve kaynamaya bırakın.
 • Kaynadıktan sonra da ıhlamur, kuşburnu ve altın otunu ekleyin.
 • Hepsi kaynadıktan sonra da süzgeçle süzün ve ılıdıktan sonra artık  içmeye hazır hale gelecektir.

Nasıl uygulanır?

 • Kür, her gün yeniden hazırlanıp taze olarak içilmelidir.
 • Gün içerisinde 2 yada 3 kere tüketmek yeterlidir ve 6 saat aralıklar ile kullanılmalıdır.
 • Özellikle metabolizmanın daha hızlı çalıştığı ve daha aktif olunan gündüz vakitlerinde kullanmak gerekir. Bu sayede daha fazla işe yarayacaktır.
 • Kilo verme aşamasında 2 ay kullanım ideal kiloya yaklaşmanıza ve elde etmenizi sağlayacaktır.
 • 1 ay kullandıktan sonra 1 hafta ara verilmeli ve tekrar 1 ay kullanmaya devam edilmelidir.

Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

Zayıflatıcı bir özelliğe sahiptir. Metabolizmayı hızlandırdığı ve yağ yakıcı özelliği zayıflamayı kolaylaştırır. Bitki çayı gibi olduğu için diyetlerde ek olarak tüketilebilir. Ya da kendi başına diyet kürü olarak da kullanılabilir. Düzenli olarak 1 ay ve 1 haftalık aradan sonra tekrar 1 ay kullanım sonucunda 8 kiloya yakın kilo verebilmek mümkündür. Özellikle günlük en aktif ve metabolizmanın hızlı olduğu saatlerde tüketilirse kesinlikle daha fazla etkili olacaktır. Kolay ve doğal yöntemler ile kilo vermek isteyen kişilerin son zamanlarda en çok tercih edeceği kürlerden biridir. Kilo verirken neredeyse hiç zarar vermeyiş oluşu da bu kürü daha tercih edilir yapmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tilya kürü neredeyse yok denecek kadar az zararlı özelliğe sahiptir. Bu yüzden fazla dikkat edilecek nokta yoktur. Ancak her kürde olduğu fazla tüketmek yan etkilere ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca tansiyon hastalarının ve emziren annelerin de kullanması önerilmez. Satın alım aşamasında alınan ıhlamurun, kuşburnunun ve altın otun özellikle doğal olanlarından seçmek gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.