Keçiboynuzu Kürü Faydaları, Nasıl Yapılır?

16.11.2019
Keçiboynuzu Kürü Faydaları, Nasıl Yapılır?

Tarihi 4 bin yıl öncesine dayanan keçiboynuzu, oldukça faydalı özelliklere sahip olan bir şifa kaynağıdır. Macunundan kürüne pek çok şekle bürünmüştür ve tarihsel anlamda da çok eskilere dayanır ve şifalı özellikleri bilinmektedir. Baklagiller ailesinin bir üyesi olup, vücuda yüksek miktarda enerji vermesi ile tanınır. Ayrıca pek çok hastalığın tedavisinde de kullanılır. Keçiboynuzu kürü de oldukça basit bir şekilde hazırlanır. Bu kadar faydaya sahip ve basit olan kürü tekrar tekrar hazırlamak isteyeceksiniz.

Keçiboynuzu Kürü Nedir?

Keçiboynuzu kürü, pek çok derde deva olan şifalı bir kürdür. Keçiboynuzu, eski dönemlerde şeker niyetine tüketilirmiş. Şeker olarak tüketimi de oldukça faydalıdır. Ancak şimdi beyaz ve kahverengi şeker tüketiminin ve üretiminin daha fazla olması keçiboynuzu şekerinin unutulmasına neden olmuştur. Keçiboynuzu ağacı ilk dikimden 15 yıl sonra vermeye başlar ve yaklaşık bin kiloya kadar hasat edilebilir. Daha çok Akdeniz Bölgelerinde yetişen keçiboynuzu ağacı yaklaşık 6 metre uzunluğuna kadar çıkmaktadır.

Çok eski zamanlarda şeker, macun gibi kullanımların yanında ağırlık birimi olarak da kullanılmıştır. Ölçümde keçiboynuzunun çekirdekleri kullanılmıştır. 1 adet keçiboynuzu çekirdeği 0.2 grama gelmektedir ve 5 tanesi 1 gram olarak kabul edilmiştir. Çekirdekler ne ebatta olursa olsun hepsi 0.2 gram olarak alınmıştır. Bu kafa karışıklığı olmasını engellemiştir. Günümüzde de 0.2 bir karat olarak ifade edilmektedir. Elmas ve pırlanta ölçümlerinde halen kullanılmaktadır. Ölçümde kullanılan keçiboynuzu ölçümünden Yunancada ki ismi Ceratonia ‘dan gelmektedir.

Günümüzde çeşitli kullanımları olan keçiboynuzu, özellikle kür olarak da faydalarını göstermektedir. Kür hem vücut sağlığını korur hem de kilo vermede kullanılır. Sevilerek kullanılan bu kür oldukça ekonomiktir ve kolay yapıma sahiptir.

Keçiboynuzu içeriği;

 • Karbonhidrat
 • Sodyum
 • Yağ
 • A ve C vitamini
 • Selenyum
 • Potasyum
 • Magnezyum

Keçiboynuzunun faydaları

 • Kolesterole iyi gelir.
 • Sindirim sistemine iyi gelir.
 • Bağırsak sağlığını korur, ishali önler.
 • Akciğer kanserine karşı korur.
 • Hasarlı hücreleri onarır.
 • Alerjik hastalıklara karşı önlem alır.
 • Astım ve bronşit gibi hastalıklara iyi gelir.
 • Gribe ve kuru öksürüğe iyi gelir.
 • Mideye iyi gelir.
 • Kemik erimesini önler.
 • Çocuklarda zeki gelişimini hızlandırır.

Keçiboynuzu Kürünün Faydaları

Keçiboynuzu yıllardır severek kullanılan çok faydalı bir bitkidir. Eski çağlardan beri kullanılır oluşu bu kürü daha güvenilir yapmaktadır. Her derde deva kür, kolay uygulanabilir oluşu ile de günümüzde en çok tercih edilen kürlerden biri olmuştur.

Enerji verir

Keçiboynuzu kürünün en bilinen özelliklerinden biri enerji verici olmasıdır. Yorgun hissettiğiniz zaman daha enerjik ve dinç olmanızı sağlar. Halsizliği önler, bu sayede günlük hayata daha çok bağlanmanızı ve odaklanmanızı sağlar.

Öksürükleri dindirir

Özellikle kış aylarında gribe ya da soğuk algınlığa yakalandığımız zaman bitmek bilmeyen kuru öksürükler ile karşılaşırız. Gıcık olarak durmadan gelen öksürükler, hayatı da olumsuz etkiler. Bu durumdan kurtulmak için en basit yöntemlerden biri keçiboynuzu kürüdür. Boğazı yumuşatır ve kuru öksürüğün geçmesini sağlar.

Balgam söktürücü özelliğe sahiptir

Kuru öksürüğün yanında balgam da grip gibi rahatsızlıklarda karşımıza çıkan problemlerden biridir. İkisi birbiriyle bağlantılıdır. Balgam sökülmezse, kuru öksürük başlar. Bu kür ise balgam söktürücü özelliğe de sahiptir.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

Grip, nezle gibi hastalıklara karşı daha dirençli olmayı sağlar. Çabucak hastalığa yakalanmayı engeller. Güçlü anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Doğal bir antibiyotiktir. İçeriği antioksidan ve beta-karoten bakımından oldukça zengin olduğu için vücuttaki serbest radikaller ile mücadele eder ve zararlı bakterileri, mikropları vücuttan dışarı atar.

Akciğer sağlığına iyi gelir

Akciğerlerin temizlenmesini ve fazla ödemin atılmasını sağlar. Bu sayede daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Daha sağlıklı çalışan akciğer sayesinde astım, bronşit gibi hastalıklarda önlenmiş veya tedavi edilmiş olur. Akciğer kanseri olan hastalarda da kullanımı sonucu tedavinin daha iyi ilerlemesini sağlayacaktır. Radyoterapi sonucu oluşan fibroz dokunun yok olmasını sağlar. Bu sayede akciğer ödemden arınmış olur ve öksürükler de engellenmiş olur.

Bağırsak sağlığına iyi gelir

Bağırsak sağlığını da daha iyi bir hale getirir, ishalin uzun süre devam etmesini önler. Tuvalete daha rahat çıkmayı sağlar ve böylece metabolizmayı da hızlandırır. Ayrıca bağırsaklarda oluşan bakterilerin de vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Bağırsakta oluşabilecek enfeksiyon ve iltihapların da önüne geçtiği için bağırsak kanserine yakalanma ihtimalini de en aza indirir.

Kemik sağlığına iyi gelir

Keçiboynuzunda yüksek miktarda kalsiyum bulunduğu bilinmektedir. Bu sayede kemik gelişimine ve onarımına çok katkıda bulunur. Kırılan kemiklerin çabuk iyileşmesini ve çocuklarda daha hızlı kemik gelişimini sağlar. Ayrıca daha çok ilerleyen yaşlarda görülen kemik erimesinin de önüne geçer.

Hücre yenilenmesini sağlar

İçerdiği yüksek miktarda antioksidan sayesinde hücrelerin yenilenmesini ve onarımını sağlar. Böylece pek çok kötü hastalıktan korunmayı da sağlamış olur.

Cilt sağlığına da iyi gelir

Bir diğer önemli özelliliği de cilt sağlığına çok iyi geliyor olmasıdır. Ciltte görülen lekelerin ve izlerin daha çabuk geçmesini sağlar. Özellikle yaşlanma ile görülen kırışıklıkların en aza inmesini sağlar. Bu tabii ki düzenli kullanım ile oluşabilecek bir durumdur.

Kalp sağlığı için faydalıdır

İçeriğindeki yüksek antioksidan miktarı sayesinde kalp ve damar sağlığına da çok iyi gelmektedir. Kanı temizler ve bu sayede damar tıkanıklığını önlemiş olur. Damarları temizlediği için kalp krizi başta olmak üzere pek çok tehlikeli hastalığın önüne geçmiş olur.

Mide sağlığı için faydalıdır

Keçiboynuzunun, yapılan pek çok bilimsel araştırma sonucu çok kuvvetli bir serbest radikal düşmanı olduğu ortaya çıkmıştır. İçeriğinde bol miktarda bulunan antioksidan ve beta-karoten  sayesinde vücuttan zararlı maddeleri atar. Ayrıca içerdiği zengin lif miktarı sayesinde midenin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu sayede pek çok hastalığında önüne geçmiş olur.

Kolesterole iyi gelir

İçerdiği  lifler sayesinde LDL (kötü kolesterol) azaltıcı ve HDL (iyi kolesterol) yükseltici özelliğe sahiptir.  Yapılan pek çok araştırma da bunu kanıtlar niteliktedir. Hatta hiper tansiyon tedavisinde bile keçiboynuzu kürü kullanılır. Oldukça etkili, doğal bir ilaçtır.

Ağız sağlığına faydalıdır

Ağız ve diş sağlığına da çok iyi gelir. Ağızdaki bakterilerin atılmasını sağlar ve bu sayede çürük oluşumunu en aza indirir. Dişlerde oluşabilecek plak ve taşları önler. Daha sağlıklı bir görünüm verirken nefesin de daha ferah olmasını sağlar. Bu kür ile gargara yaparak boğaz enfeksiyonlarını da giderebilirsiniz.

Ara öğün olarak kullanılabilir

Ara öğünlerde atıştırmalık olarak da yenilebilir. Hem daha sağlıklı bir beslenme anlayışı kazanmanızı sağlar hem de tok tutucu özelliği ile daha az yemenizi sağlar. Bu sayede kilo vermenizi de kolaylaştırır. Bunu yaparken şifasından da yararlanmanızı sağlar.

Kan yapıcı özelliğe sahiptir

Keçiboynuzu, oldukça kan yapıcı bir bitkidir. Düzenli olarak kullanıldığı zaman kan seviyesinin sağlıklı bir şekilde arttığı görülecektir. Kansızlıktan dolayı oluşabilecek hastalıklar da böylece önlenmiş olur.

Kilo verdirir

Diğer kürler kadar zayıflama adına kullanılan bir kür değildir. Şeker içermiyor oluşu ve tok tutucu olması kilo verme de yardımcı etkenlerdir. Ayrıca bağırsak sağlığına çok iyi gelir ve vücutta birikmiş olan fazla ödemin dışarı atılmasını da sağlar. Bu bakımdan kilo verdiren bir kür olduğunu söyleyebiliriz. Keçiboynuzu ile zayıflamak isteyen kişilerin daha çok su ile karışımını değil de çiğ olarak yemesi gerektiğini söyleyebiliriz. Çiğnenmesi zor olsa da kilo vermede tek etkili yolu budur.

Kolay bulunabilir

Bir diğer faydası da keçiboynuzunun kolay bulunur olmasıdır.Hemen hemen her aktardan rahatlıkla satın alınabilir. Özellikle aktarlardan alınması önerilir.

Sperm sayısını arttırır

En bilindik faydalarından biri sperm sayısını arttırıcı özelliğe sahip olmasıdır. Sperm sayısını ve hareketliliğini arttırır. Böylece hamile kalma ihtimalini arttırır. Etkili bir enerji kaynağı bilinmektedir. İçerdiği bileşenler sayesinde zarar görmüş hücrelerin de onarımını sağlar.


Keçiboynuzu Kürünün Zararları

Keçiboynuzu kürü, her ne kadar yararlı bir kür olsa da tabi ki her kürde olduğu gibi bunda da bazı zararlı özellikler vardır. Bu yüzden kullanmaya başlamadan önce iyice araştırmak ve bünyenize uygun olup olmadığını tespit etmek önemlidir. Bu sayede alerjik reaksiyonlara ve yan etkilere yakalanmamış olursunuz. Kronik bir rahatsızlığınız var ise de mutlaka doktora başvurarak kullanmanız önerilir.

 • Her ne kadar yaralı bir bitki olarak görülse de fazla kullanımı sonucu ya da keçiboynuzuna alerjisi olan kişilerin cildinde yanmaya, kızarıklıklara ve kabarıklara neden olabilir.
 • 10 yaşına kadar çocuklarda kullanılması önerilmez. Vücutlarında değişik reaksiyonlara neden olabilir. Bebeklerin ve çocukların vücutları oldukça hassas olduğu için doğal müshil etkisi yaratabilir. Bu yüzden kesinlikle çok dikkat edilmelidir.
 • Eğer kullanım esnasında bol su tüketilmezse ishale iyi geleceği yerde daha fazla ishale neden olabilir. Bu yüzden kullanım esnasında günde en az 2 litre su tüketilmesi önerilir.
 • Fazla kullanıldığı zaman ciltte sivilcelerin oluşmasına neden olabilir. Özellikle krem haline gelmiş keçiboynuzu ilk başta cilde güzel bir parlaklık veriyor gibi görünse de daha sonradan kızarıklık ve yanma meydana gelebilir.
 • Devamlı olarak kullanılan kan eritici gibi ilaçların yanında kullanılmamalıdır. Ya da doktor kontrolünde kullanılması önerilir.
 • Fazla tüketim sonucu mide bulantısı, kusma, baş dönmesi gibi yan etkiler görülebilir.
 • Çok tatlı bir besin olduğu için şeker hastalarının doktora sormadan kullanmaları önerilmez.

Keçiboynuzu Kürü Nasıl Yapılır?

Keçiboynuzu kürünün yapılışı oldukça basit ve hızlıdır. Hem kullanılan malzemelerin ekonomik oluşu hem de kolay bulunur oluşu, kürü tercih edilebilir kılmaktadır. Değişik amaçlar doğrultusunda farklı kür tarifleri vardır. Bu tariflerden en basiti şöyle hazırlanır;

Malzemeler

 • 500 mililitre temiz içme su
 • 5-6 adet keçiboynuzu

Nasıl Yapılır?

 • İlk olarak su ocağa konulur ve kaynaması için beklenir. Su kaynadıktan sonra altı kısılır.
 • Daha sonra keçiboynuzları minik minik parçalara bölünür ve suyun içine atılır.
 • Kısık ateşte olan bu su ve keçiboynuzları bir kaç dakika da beraber kaynatılmaya başlanır.
 • İyice kaynayan karışım ocaktan alınır ve 20 dakika beklemeye bırakılır.
 • Daha sonra da süzgeç ile su sürahinin içine süzülür ve ılıyınca içime hazır hale gelir.
 • Suyun tamamen keçiboynuzu parçalarından arınmış olması gereklidir.

Nasıl uygulanır?

 • Bu kürü taze olarak uygulamak önemlidir.
 • 1 hafta boyunca her gün içilmesi önerilir.
 • 1 haftadan sonra bir kaç gün ara verilip yeniden 1 hafta kullanabilirsiniz. Bu şekilde düzenli olarak kullanıldığı zaman etkisini gösterecektir.
 • Ayrıca hazırladığınız kürün taze olarak tüketimine de dikkat etmeniz önerilir.
 • Tarifte verilen ölçüler de bir günlük kullanım içindir.

Kür Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Tariflerde yazan süreler boyunca düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman etkisini gösterecektir. Tabi ki bu süre kişinin metabolizması ve bünyesi ile doğru orantılı olduğu için değişiklik de gösterebilir. Kürün uygulanma süresi bittiğinde etkileri de görülmeye başlanacaktır. Küre başlamadan önce bazı besinlerin depolanması adına diyetlerde uygulanabilir. Depolanma süreci güzel bir şekilde sonuçlanırsa hücreler de bulunan şekil değiştirme mekanizması da aktif hale gelebilecektir.

Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

Keçiboynuzu kürü daha çok bazı hastalıklara şifa olmak ve sperm hareketliliğini arttırmak için kullanılır. Kilo vermek için çok sık terci edilen bir kür değildir. Ancak keçiboynuzu tek başına yendiği zaman zayıflamaya yardımcı olabilir. Diyetlerin yanında hızlandırıcı olarak ve tatlı krizini önlemesi açısından kullanılabilir. Ancak kürü için tek başına zayıflamaya yarıyor demek doğru olmaz.

Keçiboynuzu kürü zayıflamada fazla etkili olmasa da keçiboynuzu kendi başına kilo vermek için kullanılabilir. Yemek yemeden 1 saat önce 3 adet çiğ keçiboynuzunu yiyin. Yemesi oldukça zor olduğu için iyice çiğnemeden yutulması önerilmez. Bu sert bitkiyi yedikten sonra iştahınız kapanabilir ve uzun süre tok hissedebilirsiniz. Bu sayede temel öğünler de daha fazla yemekten kurtulmuş olursunuz. Bu da zamanla kilo vermenizi sağlar. Bu noktada tercih edilen saatler de çok önemlidir. Öyle saatler de yemelisiniz ki günün büyük bir çoğunu tok halde geçirebilesiniz. 2 haftalık düzenli kullanım sonucunda mideniz küçüleceği için kendiniz bile fazla yemek yemek istemeyeceksiniz. Bu sayede hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verimi sağlanır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürü uygulanırken dikkat edilmesi gereken noktaların başında fazla tüketmemek gerektiği geçer. Fazla tüketim kusma, baş dönmesi, ciltte kızarıklık, sivilce gibi yan etkilere neden olabilir. Ayrıca 0-10 yaş aralığındaki çocukların da kullanması kesinlikle önerilmez.

Bu kürü kullanırken sabırlı olmak çok önemlidir. Belli bir kullanım süresi vardır, hemen işe yaramıyor deyip bırakmak tüm o faydalı özelliklerden mahrum kalmaya neden olur. Bu yüzden gerçekten inanmak ve sabırla devam etmek çok önemlidir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da bu kürü uygularken bal tüketilmemesi gerektiğidir. Etkisini arttırmak için fazladan alınan bal yan etkilere neden olabilir.


Akciğer Sağlığı İçin Keçiboynuzu Kürü

Malzemeler

 • 500 mililitre temiz içme su
 • 6-7 adet keçiboynuzu

Nasıl Yapılır?

 • Suyu kaynatıp 6-7 adet keçiboynuzu parçaları suyun içine atılır.
 • Yaklaşık 6 dakika süren kaynamanın sonucunda karışım ocaktan alınır ve 15 dakika demlenmesi için beklenilir.
 • Kaynama süresi oldukça önemlidir. Eğer belirtilenden daha faza kaynarsa pek çok faydalı özelliğini yitirecektir.
 • Daha sonra keçiboynuzları başka bir kaba süzülür ve ılıması için beklenilir ardından içime hazır hale gelecektir.

Nasıl uygulanır?

 • Bu kür 1 hafta boyunca her gün uygulanmalıdır.
 • Birkaç gün aradan sonra tekrar uygulamaya devam edilebilir.İkinci haftaya geçildiğinde hafta da dört gün uygulanması gerekir.
 • Her gün ilk olarak sabah üçte biri, daha sonra öğlen üçte biri ve en son da akşam üçte biri içilmelidir.
 • Tok karnına içilmesi önerilir.
 • Bu kür, akciğer detoksu olarak da geçer. Pek çok akciğer hastalığının önlenmesini sağlar.

Astım ve nefes darlığı için nasıl uygulanır?

Bu kürde de aynı malzeme miktarı ve hazırlanış şekilleri uygulanacaktır. Farkları ise süzülen suyun bir ya da iki gün dolapta bekletilmesi, günde sabah ve akşam olmak üzere iki defa tüketilmesi ve aralıksız 15 gün boyunca devam edilmesidir.  Sonuçta astım ve bronşit gibi hastalıklara şifa olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.