Brokoli Kürü Faydaları, Nasıl Yapılır?

16.11.2019
Brokoli Kürü Faydaları, Nasıl Yapılır?

Brokolinin temel alındığı oldukça faydalı olan bir kürdür. Hem pek çok hastalığa şifa olması hem de kilo verdirici özelliğe sahip olması brokoli kürünü daha tercih edilebilir yapmaktadır. Özellikle kış ve sonbahar aylarında daha fazla tükettiğimiz brokoli, lahana ailesinin bir üyesidir. Kalın ve etli çiçek yaprakları yenen bir bitkidir. Hem çiğ hem de kaynatılarak çok lezzetli bir hal alan brokoli son zamanlarda kür tarifleri ile özellikleri kadınların dikkatini çekmeye başlamıştır.

Brokoli Kürü Nedir?

Brokoli mevsimsel bir sebze olduğu için daha çok kış aylarında bulunabilir. Eğer doğalını tüketmek istiyorsanız mevsimini beklememiz gerekmektedir. Bu yüzden diğer kürlere göre biraz daha zor elde edilen bir kürdür. Yakın çağ Avrupa’sında egzotik bir bitki olarak görülmektedir ve anca 20. yüzyılın başlarında tanınmaya başlanmıştır. Yani çok eski bir geçmişi olduğunu söyleyemeyiz. Tarihte ilk defa İtalyanların yazılarında adı geçmiştir. Tanınması zaman almış olsa da şimdi yemeklerimizde, salatalarımızda hatta tatlılarımız da bile severek kullandığınız bir sebze olmuştur. Tadının genelde çocuklar fazla sevmese de faydaları oldukça fazla olduğu için limon ve baharatlarla tatlandırıp, sevecekleri bir hale getirmek gerekir.

Lif ve vitamin bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Sapları haricinde kalan baş kısımları yaklaşık 30 gram ağırlığındadır ve her bölgesinde farklı bileşenlere sahip olduğu için hem baş hem gövde hem de sap kısımları rahatlıkla yenebilir. Pek çok faydası olan brokolinin kürü de en az onun kadar faydalıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise satın alınan brokolinin çok çabuk tüketilmesidir. Çünkü çok çabuk bozulur ve sararır. Özellikle koyu yeşil olanlar alınmalıdır.

Brokolinin İçeriği

Günlük demir, magnesium ve çinko ihtiyacının %5’ini vitaminlerin ise %10’unu karşılar. Ayrıca antioksidan akımından oldukça zengindir.

 • Karbonhidrat
 • Şeker
 • Yağ
 • A, B, C, E ve K vitamini
 • Magnezyum
 • Kalsiyum
 • Demir
 • Çinko
 • Potasyum

Brokolinin Çeşitleri Nelerdir?

Tüm bu türler arasında brokoli kürüne en uygun olanı ülkemizde en çok tercih edilir olan yeşil dük brokolidir.

 • Yeşil dük: İlkbahar ve sonbahar da yetiştirmek için uygundur, 50 gün sürer.
 • Sultan: Sonbahar da yetişir, 60 gün sürer.
 • Yeşil yükleyici: Sonbahar uygundur, 64 gün sürer.
 • Pinnacle: Küçük tespih büyüklüğündedir, sonbahar da yetişir ve 64 gün sürer.
 • Ninja: İlkbahar ve sonbaharda yetişir, 86 gün sürer.
 • Arcadia: İlkbaharda yetişir, 86 gün sürer.
 • Emperor: İlkbahar ve sonbahar da yetişir, 65 gün sürer.
 • Yeşil kemer: Kısa sapa ve büyük başa sahiptir, sonbaharda yetişir, 64 gün sürer.

Brokolü Kürünün Faydaları

Brokolinin bu kadar zengin içeriği olması nedeni ile oldukça faydalı bir kürdür. Sağlıklı ve lezzetli oluşu daha da sevilir bir kür haline getirmektedir.

Lifli bir yapıya sahiptir

En çok lif barındıran sebzelerden biridir. Lif miktarının fazla olması ne kadar faydalı olduğunun da bir göstergesidir.Hem tokluk hissini arttırıp kilo vermeye yardımcı olur hem de daha sağlıklı bir hayat sunar.

C vitamini ve antioksidan bakımından zengindir

C vitamini ve antioksidan bakımından oldukça zengindir. Bu da vücudun daha dirençli olmasını sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korur. Düzenli olarak kürü uygulamak hastalıklara yakalanmama konusunda ciddi değişimlere neden olacaktır. Ayrıca enfeksiyon ve iltihapların da daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

Kist oluşumunu engeller

Brokoli kürü, özellikle kadınlarda görülen meme kistlerinin tedavisinde çok iyi gelmektedir. Tedavi sürecini hızlandırır, hücrelerin onarımına yardımcı olur. Diğer kistler için de geçerlidir. Kistlerin büyümesini önler ve zararlı maddelerin vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Kist rahatsızlığı olan kişilerin yine de tedavi sürecinde doktor kontrolünde kullanmaları önerilir.

Prostata iyi gelmektedir

Uzman doktorlar tarafından keşfedilen bu bilgi doğrultusunda, prostat için doğal bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz. Kür, prostat içinde oluşan iltihapları temizler. Önlem almak adına erkeklerin bu kürü düzenli olarak kullanmaları önerilir.

Mide sağlığına iyi gelmektedir

Mideye de çok fayda sağlar. Mide de oluşan iltihapları temizler ve mide asitinin dengelenmesini sağlar. Sindirim sistemini koruyan bu kür, yemek sonrası oluşan kasılma, hazımsızlık ve şişliği de önler. Düzenli kullanım sonucunda mide kanserine yakalanma riski de oldukça azalacaktır.

Hücre yenilenmesini sağlar

Yüksek miktarda C vitamini içerdiği için hücrelerin yenilenmesini ve onarılmasını sağlar. Açık yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar ve uçuk gibi problemleri hızlı bir şekilde tedavi eder. Vücut fonksiyonlarının daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. Ayrıca iç organlarım onarımında da oldukça fayda sağlar.

Hamile kalmaya yardımcıdır

Hamile kalmak isteyen kadınların da yardımına koşar. Tüplerin genişlemesini sağlar ve sağlığını korur. Pek çok uzman doktor tarafından da kadınlar için önerilen bu kür, tıkalı tüplerin açılmasını sağlar. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Oda eğer hamile kalmak için bir ilaç kullanılıyorsa, ilaç bittikten sonra küre başlanmalıdır.

 Kas ve kemik gelişimi için oldukça faydalıdır

Brokolinin zengin kalsiyum miktarı içermesi sayesinde kemik ve kas sağlığı için çok fayda sağlar. Kemiklerin daha hızlı gelişmesini, onarımını sağlar, ileri ki yaşlarda görüşebilecek kemik ve kas erimesi riskini en aza indirir. Düzenli kullanıldığı zaman kas ve kemiklerde görülecek ağrıları engeller.

Gözler için çok faydalıdır

Brokoli kürü, yüksek miktarda A vitamini içerdiği için daha iyi görmeyi sağlar. Retina sağlığını korur ve yaş ilerledikçe meydana gelebilecek katarağı engeller. Daha parlak ve net bakışlar kazandırır.

Vücuttaki toksinleri dışarı atar

Vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Böylece daha fazla ve rahat bir şekilde idrara çıkmaya yardımcı olmuş olur. İdrar yollarında oluşabilecek hastalıkları, enfeksiyonları engellemiş olur. Bu sayede bağırsak sağlığına da katkıda bulunmuş olur. İdrar fazla çıkartıyor olması  metabolizmayı da hızlandırır anlamına gelir ve zayıflamaya yardımcı olur.

Saçlar için çok faydalıdır

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olduğu için saçları dipten uca temizler ve korur. Daha sağlıklı uzamalarını sağlar, parlaklık verir ve dökülmelerini, kepeği engeller. Kürü içerek ya da saçlarımızı direk suyu ile yıkayarak faydasından yararlanabilirsiniz.

Kalbi korur

Kan akışını düzenlediği için kalp hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirir. Kan basıncını kontrol altına alır bu sayede tansiyona yakalanmanızı da engellemiş olur. Ayrıca kansızlığı da önlediği için daha beyaz görünümü ve fazla üşümeyi ortadan kaldırır. Kalp krizini önler.

Beyne faydalıdır

Beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlar. Bu sayede hafızayı güçlendirir ve odaklanma yeteneğini arttırır. Özellikle dikkat dağınıklığı olan kişilerin düzenli bir şekilde kullanmaları önerilir. Yaş ilerledikçe görüşebilecek olan alzheimer riskini de en aza indirir.

Depresyona iyi gelir

Kişinin kendini daha sakin ve huzurlu hissetmesini sağlayacaktır. Hafif bir besin olduğu için mideye ağırlık yapmaz. Sinir sistemine iyi gelir, depresif halden kurtulmada yardımcı olur. Beyin yorgunluğu ve stres karşısında rahatlatıcı olduğu tespit edilmiştir.

Kansızlığa iyi gelir

Yüksek miktarda demir ve folik asit barındırdığı için kansızlığa çok iyi gelir. Kan miktarını olması gereken seviyede tutar. Bundan dolayı özellikle hamile kadınların kullanması önerilir.

Kilo verdirir

Düzenli kullanıldığı zaman brokolinin lifli yapısı sayesinde diyetlere yardımcı olabilir ya da kendi başına da kilo verimini kolaylaştırır. Metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı özelliğine sahiptir. Ayrıca mideyi rahatlatır ve bağırsakların daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlar.Kilo aldıran ya da daha kilolu gözükmeye neden olan ödemlerin, erimesini kolaylaştırır. Bu yüzden brokoli kürü, zayıflamak isteyenlerin severek tercih ettiği bir kürdür.


Brokoli Kürünün Zararları

Kullanmaya başlamadan önce mutlaka bünyeye uygun olup olmadığı, yan etkileri ve alerjik reaksiyonları araştırılmalıdır. Özellikle kronik rahatsızlığı olan ve düzenli ilaç kullanan kişilerin kullanmasan önce mutlaka doktora danışmaları önerilir.

 • İçeriğinde fazla bulunan demir ve folik asit miktarından dolayı çiğ ya da haşlanmış olarak tüketilmelidir. Fakat çiğ ve haşlanmış hali fazla tüketilirse çeşitli yan etkilere meydana gelebilir.
 • Aşırı tüketimi vücuttaki iyot miktarının azalmasına neden olacaktır. Bu yüzden kür kullanımı esnasında iyot bakımından zengin olan besinlerde tüketilmelidir ki denge sağlanabilsin.
 • Kullanım esnasında sigara ve alkol tüketmek, mide ve cilt hastalıklarını tetikleyebilir.
 • Brokoli günde 50 gramdan fazla tüketilirse mide de şişmeye ve yanmaya neden olabilir.
 • Brokoli kürünü uygularken çikolata, portakal, ceviz ve portakal suyu gibi besinlerin tüketilmemesi gerekir. Hem yan etkilere neden olabilir hem de kürün etkisini azaltabilirler.
 • Doğal ve taze brokolilerin seçilmesi önerilir. Hormonlu sebzeler vücuda yarar sağlamaz aksine çeşitli yan etkilere neden olurlar.

Brokoli Kürü Nasıl Yapılır?

Brokoli kürü oldukça basit bir yapıma sahiptir. Kolay bulunur ve ekonomik olması da tercih edilebilir yapmaktadır. Ancak hazırlanırken doğal, taze ve koyu yeşil brokolilerin tercih edilmesi önerilir. Değişik amaçlar doğrultusunda farklı kür tarifleri vardır. Bunlardan en basit ve bilindik olan tarif şu şekildedir,

Nasıl hazırlanır?

 • İlk olarak 200 gram brokoli güzelce yıkanır. Brokolinin taze olmasına dikkat edilmelidir. D
 • aha sonra kaynayan suya brokoliler konulur ve yumuşayana kadar orta ateşte haşlanır.
 • Yaklaşık 5 dakika süren bu işlemin sonucunda kür hazır hale gelecektir.

Tek yapılması gereken işlemler bunlardır. Kür ile alakalı önemli bir nokta, haşlanan brokolinin yenmesine gerek yoktur. Herhangi bir ek fayda sağlamayacaktır. Sadece ortaya çıkan suyun tüketilmesi yeterli olacaktır.

Nasıl uygulanır?

 • Sabah aç karnına ve öğlen aç karnına olmak üzere günde 2 defa kullanımı yeterli olacaktır.
 • Yaklaşık 21 gün düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman hem sağlık açısından hem de kilo verme ile alakalı faydaları açısından işe yarayacaktır.
 • 21 günden daha uzun süre tüketmek farklı reaksiyonların oluşmasına neden olacaktır.

Brokolinin taze bir şekilde tüketilmesi gerektiği için 200 gramlık kapalı paketlerde hazırlanıp buzlukta bekletilebilir. Ayrıca kürü kullanırken kafein sorun yaratacağı için kesinlikle kahve tüketilmemelidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Hormonlu brokoli almamaya dikkat edilmelidir.
 • Alınan brokoli koyu yeşil renginde olmalıdır, eğer brokoli buzlukta bekletiliyorsa bu süre 6 ayı geçmemelidir.
 • Kadınlarda görülen fibrokist tedavisinde kullanılacaksa kesinlikle net bir şekilde hastalığın tespit edilmesi gerekmektedir. Çünkü kist sanılan şey solid kitleyse kullanılmaması gerekir. Brokoli kürü, kist tedavisinde fayda sağlayacaktır.
 • Yan etkileri olabilir, uygulama öncesinde doktor ve diyetisyene başvurulmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Brokoli Kürü Kanser için Nasıl Kullanılır?

Malzemeler

 • Kendi yumruğunuz büyüklüğünde brokoli
 • 7 yaprak roka
 • 1 diş dövülmüş sarımsak
 • Bir tutam kaya tuzu
 • 1 limonun suyu ve rendelenmiş kabukları

Nasıl hazırlanır?

 • Tüm malzemeler rondodan geçirilir, kıvamı aldıktan sonra yaklaşık yarım saat buzdolabında bekletilir.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Daha sonra da yine günde 2’şer kez olacak şekilde 21 gün boyunca tüketilir.

Nasıl fayda sağlar?

 • Bu sayede akciğer, mide, cilt, meme kanseri başta olmak üzere pek çok kansere şifa olur.

Brokoli Kürü Prostat için Nasıl Kullanılır?

Erkeklerde görülebilen prostat, brokoli kürü ile çözülebilir. Özellikle 45-60 yaş aralığında olan erkeklerde görülen prostat idrara zor çıkma, idrar yolunda yanma gibi sorunlara neden olur. Prostat, östrojen hormonunun yavaşlaması sonucu meydana gelir. Kür, içeriğindeki di-indol-methan sayesinde östrojen hormon seviyesinin dengelenmesini sağlar.

Nasıl hazırlanır?

 • Kaynamakta olan suyun içine yaklaşık 200 gram brokoli atılır ve haşlanmaya başlanır.
 • Yaklaşık 5 dakikalık sürenin sonunda brokoliler ayrılır ve suyu kür için hazır hale gelir. Bu tarifte, sabah öğle akşam olmak üzere günde 3 kez aç karnına tüketilmesi gerekir.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Bir haftalık kullanımdan sonra 3 gün ara verip tekrar devam etmeniz gerekir.
 • Eğer sabah hazırlamak zor geliyorsa akşamdan da hazırlanıp bir gece buzdolabında bekletilebilir.

Nasıl fayda sağlar?

 • Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman erkeklerde prostata doğal bir tedavi olacaktır.

Brokoli Kürü Fibrokist için Nasıl Kullanılır?

Kadınlarda görülen fibrokistin yok olmasında bu kür büyük bir önem taşımaktadır. Meme kanserini önler ve fibrokistlere etki ettiği için özellikle adet döneminde görülen göğüs ağrılarını da azaltır. 21 günlük kullanım sonucunda yararları ortaya çıkacaktır.

Nasıl hazırlanır?

 • Diğer kür tariflerinde olduğu gibi bunda da aynı işlemler uygulanır ve hazırlanır.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Günde sabah ve öğlen aç karnına olacak şekilde 2 kez tüketin ve bunu 21 gün boyunca devam ettirin.

Nasıl fayda sağlar?

 • Yavaş yavaş göğüsteki ağrıların ve kistin azaldığını göreceksiniz.
 • Ancak kürü kullanıyorum deyip başka tedavi yöntemlerini bırakmak çok yanlış olacaktır. Kür daha çok yardımcı niteliğindedir.
 • Doktor kontrolünü bırakmamak gerekir.

Brokoli Kürü Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

Yüksek miktarda lif, kalsiyum ve antioksidan içerdiği için kilo vermeye yardımcı bir kürdür. Düzenli kullanım sonucu bir kaç ayda yaklaşık 3-7 kilo bile verebilmek mümkündür. Brokoli, metabolizmayı hızlandırır ve vücutta birikmiş fazla ödemi atar. Ayrıca kalorisi oldukça az olan bir sebzedir. 1 su bardağı brokoli kürü yaklaşım 30 kaloriye tekabül etmektedir. Haşlanmış olanı ise 54 kaloridir.

Kalorisi az olan gıdalara düşük enerjili gıdalar denir ve uzmanlar da diyetlerde bu tarz besinlerin kullanılmasını önerir. Brokoli de bu besinlerden biridir. Lifli yapısı uzun süreler boyunca tok kalabilmenizi sağlar. Böylece ara öğün olarak sağlıksız besinlere yönelme ihtiyacı da azalacaktır.  Brokoli, vitamin ve mineral akımından da oldukça zengindir. Portakaldan 2 kat fazla A ve C vitaminine sahiptir. Bu kürü uygularken kesinlikle bol su içilmeli ve yürüyüş gibi basit egzersizler ile desteklenmelidir.

Kürü zayıflamak için kullanırken değişik tariflerde de kullanabilirsiniz. Bunlardan bazıları,

 • Brokoli salatası; brokoli haşlayıp yanına faydalı olan domates, marul, yeşil soğan gibi sebzeler eklenerek yapılır ve diyetlerde oldukça etkili olacaktır.
 • Brokoli yemeği; ilk olarak brokoli haşlanır üzerine birkaç diş sarımsak ve yoğurt eklenir. İsteyenler üzerine pul biberde serpiştirebilir.

Diyetinize ekleyeceğiniz brokoli kürü daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.