Göbek Düşmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

  11.01.2020
  Göbek Düşmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

  Karın içi basıncın artmasıyla meydana gelen göbek düşmesi, genelde genetik bir hastalık olarak kabul edilir. Ağır kaldırıldığı, aniden korku hissedildiği, ani ve aşırı hareketlerde bulunulduğu zamanlarda meydana gelir. Genetik olduğu için oldukça ciddiye alınmalıdır. Bu hastalık kişinin hayatına işleyebilir ve hasta kendini buna göre şekillendirebilir. Göbek düşmesi yaşayan kişilerde sindirim, kalp, sinir ve çalışma hayatı problemleri daha sık görülür. Sindirim sisteminin çalışması da etkilenir. Sürekli gurultu, gaz çıkarma isteği meydana gelir. Bağırsak kanseri, reflü gibi hastalıklara davetiye çıkartır. Gaz sıkışmasına da neden olur. Dolayısıyla beraberinde stres, uyku bozukluğu ve agresiflik de getirir.

  Kişinin hayat standartlarını düşürür. Yorgunluk ve halsizlik hissediyorsanız, bulantı, kuma, iştahsızlık gibi durumlar varsa, depresyon halindeyseniz, yemek sonrasında şişlik ve gaz sıkışması yaşıyorsanız, uykusuzluk ve şiddetli bağ ağrısı varsa,  belde ve sırtta ağrı varsa, göbek ve çevresinde ağrılık hissediyorsanız, göbekte kitle oluştuysa, göbekten kötü kokular geliyorsa ve göbek bölgesinde dışa doğru bir çıkıntı, genişleme varsa göbeğiniz düşmüş olabilir. Mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

  Hangi bölüme başvurulmalıdır?

  Göbeğinizin düştüğünden şüpheleniyorsanız genel cerrahi bölümüne başvurmanız gerekir. Doktorlar genel tetkikleri uyguladıktan sonra en uygun tedavi yöntemini seçecektir. Genelde evde tedavi edilen bir hastalık olmasına rağmen mutlaka doktora da gösterilmelidir. Altında başka bir hastalık yatıp yatmadığı ve nedeninin ne olduğu iyice incelenmelidir. Genel olarak bu bölümde testler, ultrasonlar sayesinde teşhis konsada gerek görülürse farklı bölümlere de sevk edilebilir. Bu sayede tedavi aşaması için tek bir koldan değil daha geniş çaplı bir araştırma başlar.

  Tedavisi

  Göbek düşmesinde genelde evde tedavi uygulanır. En çok bilinen yöntem göbek deliğine pamuk koymak ve çakmakla yakılır. Yanan pamuğun üzerine bir su bardağı kapatılır ve söndürülmüş olur. Bu işlemi kibrit ve ekmekle yapan da vardır. Yanan pamuk göbek bölgesindeki kan dolaşımını arttıracak ve göbeğin yerine gelmesini sağlayacaktır. Fakat bu işlemler yalnızca doktor kontrolü tarafından eğer size uygun ise yapılmalıdır, aksi halde yanlış tedaviden dolayı zararı olabilir. Doktorun verdiği kas gevşetici ilaçlar ve kremlerde etkili olacaktır. Nadirde olsa cerrahi müdahale gerekebilir.

  YAZAR BİLGİSİ
  Modanium Özel
  Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.