Toz Şekerin Nemlenmesi Nasıl Önlenir ?

19.11.2017
Toz Şekerin Nemlenmesi Nasıl Önlenir ?

Mutfaklarda nem oranı her zaman yüksektir. Nemlilik oranı fazla olunca bazı gıdalarda değişimler görülür. Bunlardan biri de toz şekerdir. Toz şeker, nemli ortamda kalınca hemen nemlenir ve katılaşmaya, topaklanmaya başlar. Şekerdeki katılaşma şekerin kullanımı zorlaşır. Toz şekerin nemlenmemesi için uygulanacak birkaç yöntem mevcut. Sizlerde bu yöntemler sayesinde mutfağınızdaki toz şekerin nem kapmasını önleyebilirsiniz.

Şekeri Buzdolabında Tutmak

Şekerin nemlenmesinin bir numaralı sebebi rutubettir. Bu bakımdan şeker öncelikle soğuk bir mekanda saklanmalıdır. Eğer evinizde kiler veya benzeri soğuk bir ortam bulunmuyorsa şekerin dolapta saklanması işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca şeker nemden dolayı topak topak olmuşsa buzdolabı bu sorunu gidermek için etkili bir yöntemdir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta şekerin kabı ile birlikte yerleştirilip ağzının sıkıca kapatılmasıdır. Çünkü aksi halde dolaptaki yiyeceklerin kokusu şekere sinecektir.

Kap Seçimi

Öncelikle şekerin uygun kapta saklanması gerekmektedir. Kabın kolay hava alan bir yapıda olması veya çabuk rutubet kapması şekerin nemlenmesine neden olmaktadır. Bu bakımdan plastik kaplardan kesinlikle kaçınmak gerekir. Cam kaplar yeterince koruma sağlayacaktır. Ancak kabın ağzının sıkıca kapatılması önem arz etmektedir. Ayrıca şekerin ağzı her kullanımdan sonra kapatılmalıdır. Bu rağmen şeker yine de nemlenebilmektedir. Bu nedenle şekerin daha ferah kolay kolay nem almayacak yerlerde saklanması gerekecektir. Evinizin varsa kileri bu iş için uygun olacaktır. Bu şekilde şekeri bir kaç yıla kadar korumak mümkündür. Diğer yandan şekeri kaba yerleştirmeden önce mutlaka iyice kurulayın veya kuru olduğundan emin olun. Ayrıca kullanmak üzere farklı kaba konan bir miktar şeker artarsa o kabın içerisinde bekletilmemeli ve önceki kabına aktarılmalıdır.

Kapaklı Kavanoz

Şeker kavanozunu kapaksız kullanmayın. Kavanozun sıkıca kapanan bir kapağı olsun. Şekerin hava almaması gerek. Hava aldığı anda nem de alacaktır. Eğer daha hafif bir kapağı varsa kapağın içine bir miktar peçete yerleştirip kapağı kapatın. Kapağa koyduğunuz peçete nemin içeri girmesini engeller.

Cam Kavanoz

Toz şeker için seçilen kavanoz plastik olmamalı. Şeker için cam kavanozlar kullanmaya özen gösterin.

Elma

Elma dilim haline getirilerek şekerin üzerine konur. Sonra kavanozun ağzı yine sıkıca kapatılır. Bu sayede şekerin nemlenmesi engellenmiş olur. Zaman zaman elma dilimini değiştirmeniz gerekecektir.

Defne Yaprağı

Bir diğer koruyucu unsur defne yaprağıdır. Bu ürün hem ucuza satılmakta hem de kolay bulunmaktadır. Ayrıca nemi emici bir özelliğe de sahiptir. Bir kaç adet defne yaprağını şekerin içine atarak şeker bitene kadar nemlenmesinin önüne geçmiş olursunuz.

Peçete veya Kurutma Kağıdı

Bu ürünler nemi rahatlıkla emmektedir. Bu nedenle şekerin üst ve alt kısmına bir miktar kurutma kağıdı veya peçete yerleştirmek kolaylık sağlayacaktır. Bu sayede, oluşacak nem şekere ulaşmadan emilmiş olur.

Yeteri Kadar Şeker Satın Almak

İhtiyaç fazlası şeker uzun süre saklanacağı için nemlenecektir. Üstelik tüm şekeri kavanozda saklamak her zaman mümkün olmaz. Bu nedenle ihtiyaç kadar şeker satın alınmasında fayda görülmektedir.

Muhafaza Edilecek Yer

Mutfakta sürekli olarak yemek pişirilmektedir. Bu da ortamın nemli olmasına neden olur. Ayrıca genelde mermer veya fayans malzemelerin çok olması ortamdaki nemin gitmesini engeller. Bu bakımdan şekerin nem alması kaçınılmazdır. Bu nedenle öncelikle mutfağın yemek yapımı sırasında havalandırılması önemli bir unsurdur. Diğer yandan mutfak dışı bir ortamda şekerin saklanması daha avantajlıdır.

Doğru ve Kaliteli Şeker Seçimi

Bazı durumlarda şeker alındığı zaman zaten nemden etkilenmiş olacaktır. Bu bakımdan öncelikle şekerin güvenilir yerden satın alınması gerekir. Uzun süre beklemiş ve satılmamış şekerlere dikkat etmek gerekir. Bu tarz durumlar genele açık şekerlerde olabilmektedir. Parça parça satıldıkları için ağzı açık şekilde uzun süre beklemektedir. Bu nedenle küçük ve kapalı paketlerden şeker satın alınması tavsiye edilir. Ancak toptan alışveriş yapmaktaysanız da şekerin ağzının açılmamış ve uzun süre beklememiş olmasına dikkat ediniz. Diğer yandan şekerin kaliteli olmaması da nemlenmesini etkilemektedir. Bu bakımdan bütçenize uygun olan en kaliteli şekeri satın almanız daha faydalı olacaktır.

Bazı Çiçekler

Evinde çiçek yetiştirmeyi seven kişiler mutfağın bir köşesine bazı çiçekleri yerleştirerek nemden kurtulabilirler. Bu hem mutfaktaki nemi çekecek hem de şekerin nemlenmesini önleyecektir. Bu çiçeklerden bir tanesi aşkın merdivenidir. Bu bitki nemli ortamları sever ve dolayısıyla havadaki nemi çeker. Bu tarz bitkilere İngiliz sarmaşığı, kurdela veya yelken çiçeği gibi bitkiler eklenerek örnekler çoğaltılabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.