Havlular Nasıl Daha Yumuşak Olur?

19.11.2017
Havlular Nasıl Daha Yumuşak Olur?

Havlular günlük hayatımızda en çok temas ettiğimiz nesnelerden biridir. Hijyenine en çok dikkat edilmesi ve oldukça sık değiştirilmesi gerekir. Kişiye özel olması ise en önemli ayrıntıdır. Zaman zaman ise havlularımız sertleşebiliyor ve elimize, yüzümüze sürdüğümüzde bize nahoş bir his verebiliyor. Havluların yumuşatılması ise mümkündür. Peki ama nasıl havlular yumuşar? Bunun için de birkaç pratik bilgi var. Bu bilgilere göz atarak yıkamaktan sertleşen havlularınızı yumuşacık bir hale getirebilirsiniz.

Sirke

Pratik bilgi denildiğinde akla ilk gelen şey kesinlikle sirke oluyor. Sirke, hayatımızda temizliği oldukça rahat bir hale getiriyor. Havlular için de sirkenin kullanılması tabi ki mümkün. Sirkeyi iki farklı şekilde kullanabilirsiniz. Bunlardan ilki çamaşır makinesinin yumuşatıcı kısmına sirke koymaktır. Diğer bir yol ise çamaşır makinesinin iç haznesine bir çay bardağı kadar sirke koymaktır. Beyaz sirke kullanmak, sirkenin kokusunu en aza indirdiği için tavsiye ediliyor. Fakat elma sirkesi daha çok tercih ediliyor, çünkü elma sirkesi kullandığınızda sirke kokusunun oluşması neredeyse imkansız bir olaydır.

Ütü

Başka bir yöntem ise ütüdür. Havlularınız nemli iken ütü uyguladığınızda yumuşadığını göreceksiniz. Bunu yaparken havlunuz üzerinde yer alan ütü talimatlarını göz önünde bulundurmanız ve buharı bu ölçüde uygulamanız tavsiye ediliyor. Su ve tuz karışımı da hayatımızda yer alan oldukça önemli bir ikilidir. Biraz daha fazla vakit alacak olan bu yöntem en etkili sonucu alabileceğiniz bir yöntemdir. Tuzla birlikte eklediğiniz suyun sıcak olmasına ama bu sıcaklığında havlunuzun talimatlarında yer alan sıcaklığı geçmemesine önem verin. Eğer daha yüksek bir sıcaklık kullanırsanız havlularınızın küçülmesi olası bir sonuç olacaktır. Birkaç saat bekledikten sonra havlularınızı tuzdan arındırın ve yeterince duruladığınızı düşünüyorsanız kurumasını bekleyin. Bu karışım, en etkili yöntemdir. Daha uzun bir süreç gerektirir fakat eğer vaktiniz varsa bunu uygulamanız en faydalısı olacaktır sizin için.

Elbette, tüm bunları art arda da uygulamanız mümkün. Mesela havlularınızı makinenizin iç haznesine ya da yumuşatıcı gözüne sirke yerleştirerek yıkadıysanız makineden aldığınız havluları biraz kurutabilirsiniz. Hafif nemli kalacak durumda ise de ütünüzle havlunuzda yer alan talimatlar doğrultusunda buhar uygulayabilirsiniz. Ya da farklı bir şekilde tuzlu suda beklettiğiniz ve ertesinde tuzdan arındırdığınız havlularınızı da nemli bir halde iken ütüleyebilirsiniz. Sirke ve su tuz karışımını art arda uygulamanız da mümkün. Şayet, sirkeyle yıkadığınız havluların henüz yeterince yumuşamadığı fikrine vardıysanız hemen ardında tuzlu su karışımını uygulamanız mümkündür.

Deterjanı azaltın

Havlularınızın gün geçtikçe daha bir sert hale geldiğini düşünüyorsanız, yıkama sırasında kullanmış olduğunuz deterjanın ölçüsünü biraz azaltmakla işe başlayabilirsiniz. Her zaman koyduğunuz miktardan biraz daha az deterjan kullanmanız, çamaşır makinenizin durulama döngüsü zamanında çıkmak bilmeyen deterjanı daha kolay bir şekilde çıkartacak ve bu sayede havlularınız daha yumuşak bir hale gelecektir.

Yükünü hafifletin

Bir kerede yıkamak için makinenize çok fazla çamaşır atmayın. Eğer çok fazla çamaşır atarsanız hem makinenizi zorlamış olursunuz hem de havlularınızdaki tüm kiri ve deterjanın durulanmasına izin vermemiş olursunuz. Çamaşır makinesında olan bu durumun aynısı kurutma makinesi içinde geçerlidir. Standart bir makinaya sahipseniz, bir seferde iki veya üç banyo havlusu, el bezi veya el havlusu atabilirsiniz.

Ilık suda yıkayın

Havlularınızı sıcak suda (vücut ısısı oranı en iyisi) yıkadığınız takdirde, havlu üzerinde deterjan birikmez. Ayrıca sıcak su, ciltte kalan yağların çok daha hızlı çözünmesine de yardımcıdır. Parlak renkli havlulara sahipseniz, ılık su ile yıkayabileceğinizi unutmayın. Eğer renklerinin solması için önemli değilse, sıcak su ile yıkamaya devam edebilirsiniz. Rengi korumak istiyorsanız, soğuk su ile yıkayabilir ve diğer havlu yumuşatma tekniklerimizi uygulayabilirsiniz.

Kabartma tozu kullanın

Normal deterjanınıza yaklaşık yarım bardak kabartma tozu karıştırabilirsiniz. Bu sayede yağ, kir veya diğer kimyasalların daha rahat bir şekilde yıkanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bununla birlikte havlu bir süre nemli kaldığında ortaya çıkan pis koku gibi kokuları gidermek için oldukça harita bir yöntemdir.

Tüm bu yöntemler, havluların sertleşmemesi için ya da sertleşen havluların yumuşaması için etkili olan yöntemlerdir. Hijyene önem vermek ise hayatımızın elzem bir konusudur.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.