Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

  19.11.2017
  Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

  Badem ağacının yenilebilir meyvesinin merkezinde bulunan tohumlarıdır. Bütünüyle tüketilebilir, öğütülüp un halinde kullanılabilir, hatta sütü olmadan badem sütü elde edilebilir. Yağ açısından çok zengin mükemmel bir besin kaynağıdır. Tatlı ve acı olarak iki şeklide kategorize edilmektedir.

  Tatlı bademler, yiyecek, yağ ve kozmetik yapımında kullanılan tipik bir çeşittir ve kullanımı oldukça yaygındır. Acı bademin de tıbbi özelliklere sahip olduğu düşünülse de düzgün işlenmediği sürece toksik olabilir ve yaygın olarak piyasada bulunmamaktadır. İçeriğinde bulunan, antioksidan E vitamini ve doymamış yağlar sağlık kaynağıdır. Sağlık sektöründe kullanıldığı gibi güzellik sektöründe de büyük rol oynar.


  Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

  1. Kalbinizi Sağlıklı Tutmaya Yardımcı Olur

  Yağın %70’i tekli doymamış yağlardan oluşmaktadır. Tekli doymamış yağların ise iyi kolesterol seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir. Bu seviye artığında kolesterolü arterlerden uzağa taşıyan ve karaciğerden parçalanıp vücuttan atılan bir protein türüdür ve sıkı bir kalp dostudur.

  2. Antioksidan Seviyesi Yüksektir

  Yüksek oranda antioksidan kaynağı olan E vitamini içerir. E vitamini, antioksidan özelliklere sahip yağda çözünebilen sekiz bileşik grubudur. Serbest radikaller denen zararlı maddelere antioksidanlar karşı koymaktadır.

  3. Kan Şekerini Sabit Tutar

  Diyabetli kişilerde kan şekerini sabit tutmak için yardımcı olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre kahvaltıda tüketen kişiler yağı tüketmeyen kişilere göre kan şekeri miktarının daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Dahası tüketen katılımcılar yemekten sonra kendilerini daha doygun hissettiklerinden gün içerisinde daha az yemek yeme eğilimine girmişlerdir.

  4. Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir

  Birçok insan diyet yaparken yağ tüketiminden kaçınsa da doğru yağları kullanmak kilo vermenize yardımcı olur. Sağlıklı miktarda badem yağı içeren diyetin yağ kaybetmenize yardımcı olabildiği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak doymamış yağlar ve E vitamini açısından zengindir oluşu, kalp sağlığına iyi gelirken kilo vermeye de yardımcı olabilir.

  5. Güzellik İçin Faydaları

  Güzellik sektöründe sıklıkla kullanılan bir bakım yağıdır. Bu yağ hem cilt hem de saç için çok önemlidir. Yumuşatma özelliğine ve ciltten su kaybını önlemeye yardımcı olur. Cildi ve saçları nemli tutmak için harika bir yağdır. Nemlendirici özelliği ile kuru ya da hassas cilt tipine sahip insanlar tarafından iyi bir seçim olabilir. Güneşin zararlı etkilerini içeriğindeki E vitamini sayesinde etkisiz kılar. Ayrıca masaj yağı ya da makyaj temizleyici gibi birçok alternatifi de beraber sunar.


  Badem Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

  1. Göz Halkalarını Azaltır

  İçeriğindeki anienflamatuvar özelliğinden dolayı göz altındaki koyu halkaların görünümünü azaltabilir.

  2. Cilt Tonunu Eşitler

  İçeriğindeki besinlerden dolayı hem cildi yumuşatma hem de cilt tonunu eşitleme potansiyeline sahip bir yağdır.

  3. Kuru Cildi Tedavi Eder

  E vitamini sayesinde nemsiz kalan cilde nem verirken aynı zamanda nemin ciltte hapsolmasına da yardımcı olmaktadır. Hem ten rengi hem de cilt tonunu iyileştirme özelliği göstermektedir.

  4. Sivilce Oluşumuna Engel Olur

  İçindeki retinoidler sivilce görünümünü azaltabildiği gibi aynı zamanda hücre yenilenmesini de teşvik eder.

  5. Güneşin Zararlı Etkilerini Engeller

  Güneşe maruz kalmak D vitamini açısından faydalı olsa da fazla güneşe maruz kalmak UV ışınlarının zararlı etkilerini göstererek cildin daha hızlı yaşlanmasına sebep olabilir. Yağda bulunan E vitamini sayesinde ciltteki hasarı azaltmaya yardımcı olur.

  6. İzlerin Görünümünü Azaltır

  Yüzyıllardır kullanılan özellikle eski Çin kayıtlarında yara izlerini azalttığına dair birçok kullanımı görülmüştür. Ayrıca E vitamini içeriği cildin pürüzsüzleşmesine de yardımcı olmaktadır.


  Badem Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

  Antienflamatuar özellikler içermesi ve Omega asitleri bakımından zengin olması saça sağlıklı bir görünüm katar ve içten besler. Özellikle saç dökülmelerinin önüne geçer ve saç büyümesini teşvik eder.

  1. Saçı Besler

  Saça parlaklık katarken aynı zamanda yumuşamasına da yarımcı olan bir yağ türüdür. Bunun nedeni ise içeriğinde yüksek yağ ve protein içermektedir. Bu besinler saç derisine nüfus ederek her saç telini besler ve onları güçlü ve parlak bir hal getirir. Aynı zamanda durulaması kolay bir yağ türüdür.

  2. Saç Hasarlarını Onarır

  Fön makinesi, düzleştirici vb. birçok ısıl işlem aracının neden olduğu hasarı onarır. Aynı zamanda kimyasal olarak işlem görmüş saçların da iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Bu özelliğinden dolayı koparak saç dökülmelerinin de önüne geçer.

  3. Anti-İnflamatuardır

  Anti-enflamatuar özelliğinden dolayı tahriş olmuş saç derisini yatıştırmaya yardımcı olur. Çevre kirliliğini yarattığı sorunlara çözüm olabilir.

  4. Kan Dolaşımı Arttırır

  Saç derisine yağ ile masaj yapmak kan dolaşımının iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Bu özellik de foliküllerin daha iyi beslenmesine böylece daha sağlıklı saç üretimi teşvikine yardımcı olur.

  5. Saç Dökülmesini Engeller

  Saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi de sağlıksız saç derisidir. Sağlıklı saç derisi sağlıklı saçın temelini oluşturur. Yağı kullanarak kafa derinizi iyileştirebilir hatta hareketsiz saç köklerinin tekrar aktif olup büyümesine yardımcı olabilirsiniz.

  YAZAR BİLGİSİ
  Modanium Özel
  Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.