Göğüs Üzerindeki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer ?

08.06.2016
Göğüs Üzerindeki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer ?

Zaman zaman vücudumuzun çeşitli yerlerinde lekeler oluşur. Bunların bir kısmı zamanla ve kendiliğinden geçerken bir kısmı da başka rahatsızlıkların belirtisi olabileceğinden dikkatle izlenmeyi ve doktora görünmeyi gerektirir. Peki göğüs üzerindeki kahverengi lekeler neden olur ?

Yazı İçindekiler

Göğüs Üzerindeki Kahverengi Lekelerin Nedenleri

Göğüste ya da kimi zaman alt boyun bölgesinde görülen kahverengi lekeler melanin pigmentinin neden olduğu hiperpigmentasyon işareti olabilir. Melanin derimizde, gözümüzde ve saçımızda bulunur ve bu bölümlerdeki hücrelerin pigmetasyonunu gerçekleştirir. Ayrıca melanin güneşin yaydığı ultraviyole ışınlarının yol açtığı zararlardan bizi korur. Koyu tenli insanlarda melanin daha çok olduğu için açık tenlilerin kendilerini güneşten koruması gerekir. Aksi takdirde deride lekelenmeler kaçınılmazdır. Güneş ışığına maruz kalan açık tenli insanlarda melaninin fazla çalışması kahverengi leke oluşumunun temel nedenidir.

Bunun dışında vücuttaki hormonal dengesizlikler de kahverengi leke oluşumunun bir diğer suçlusudur. Özellikle kadınlarda doğum kontrol haplarının uzun süreli kullanımı hormonal dengeyi bozar ve bu lekelere davetiye çıkarır. Gebelik ve menopoz dönemlerinde kadınların bu lekelere sıkça maruz kalma nedenleri değişen hormonal dengeleridir aslında.

En bilindik cilt hastalığı olarak bilinen egzama, göğüste de kırmızı veya kahverengi lekelerin oluşmasına neden olmaktadır. Kendini ciltte belli eden bu kırmızı lekelerle birlikte göğüs kısmında deri döküntüsü, kızarıklık, kaşıntı gibi durumlarda kendini göstermektedir.

Göğüsteki kahverengi lekelerin bir diğer nedeni de ciltte meydana gelen yaralanmalardır. Bu tür yaralanmalar cildin epidermal tabakasına zarar verebilir ve bu da kahverengi lekelere neden olur. Bunun yanı sıra böcek ısırmaları, göğüste oluşan kesik ya da sıyrıklar, sık ve uygunsuz yapılan ağda ya da lazer gibi uygulamalar göğüste ve alt boyun bölgesinde leke oluşumuna neden olabilir. Ayrıca pamuksu olmayan elbise ve iç çamaşırların giyilmesi ile kahverengi yada kırmızı lekeler baş göstermektedir. Bu tür lekelerin hiçbir zararı yoktur.

Göğüsteki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer ?

Göğüste kahverengi lekelerin oluşumuna engel olmak içinse bazı basit önlemler oldukça işe yarayacaktır. Bunun için aşırı derecede güneş ışığına maruz kalmamak için günün en sıcak saatlerinde dışarıya çıkılmaması bunlardan biridir. Eğer çıkılması çok gerekliyse de koruma faktörü yüksek olan güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Bunun dışında E vitamini içerikli yağlar ya da kremler de bu bölgede leke oluşumuna engel olabilir. E vitamini kolajen doku büyümesinde oldukça etkilidir ve iltihaptan kaynaklanan deri hasarını engeller.

Limon ve limon suyu kahverengi lekelerden kurtulmak için bilindik en iyi yoldur. Sizlerde çirkin bir görüntü teşkil eden lekelerden kurtulmak için limon suyunu kullanınız. Ayran lekeler için iyi bir çözüm de laktik asit olarak bilinir. Bunun için evde doğal yollarla hazırlanan ayranı pamuk yardımı ile göğüs üzerindeki lekelere sürünüz. Hint yağının birçok faydası mevcuttur. Bu faydalardan bir diğeri ise göğüs üzerindeki lekeler için kullanılmasıdır. Diğer yararlı bir doğal yöntem ise soğan suyudur. Sizin evde hazırladığınız soğan suyunu duş alırken göğüslerini yıkayınız ve böylece lekeler geçmiş olacaktır. 

Tüm bunların yanında sağlıklı beslenmek, işlenmiş ya da rafine besinlerden uzak durmak da göğüs üzerinde kahverengi leke oluşmamasında etkili bir yöntemdir. Ayrıca vücutta hormonal dengesizliklere neden olabileceği bilinen et ve süt gibi hayvansal gıdaların tüketimini kısmak da oldukça işe yarayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.