Panik Atak İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Panik Atak İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 143 kez okundu.

Panik atak için hangi doktora gidilir ? Panik atağa hangi poliklinik bakar ? Panik atak için hangi bölüme gidilir ?

Panik Atak İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Panik atak nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda panik atağa hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Panik Atak Nedir ?

Panik atak, aniden ortaya çıkan hızlı kalp atışı ve aşırı kaygı ile kendini gösteren korku nöbetleridir. Aniden başlar, giderek hızlanır ve 10 dakika içerisinde en şiddetli halini alır. Bu ataklar zaman zaman kendini tekrarlar. Beraberinde bazı psikolojik hastalıklarda görülebilir. Panik atak kendisi de başlı başına bir tür ruhsal hastalıktır. Kişi bir anda öleceğini ya da kalp krizi geçireceğini düşünür ve korkuya kapılır. Yarım saat sonra atak kendiliğinden geçer. Birçok insan hayatı boyunca strese bağlı olarak bir iki atak geçirebilir. Ancak atak sayısı artıkça mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Panik Atak Nedenleri

Panik atak nedenleri konusunda iki tür bilimsel açıklama söz konusu. Birincisi beyindeki nöronlardan salgılanan heyecan ve duyguları yöneten bazı hormonlarda anormallikler görülmesi şeklinde açıklanır. İkincisi ise günlük hayatta yapılan fiziksel hareketlerin doğal sonucu olarak ortaya çıkan terleme, çarpıntı gibi semptonların hasta tarafından korkutucu addedilmesi üzerine oluştuğu ifade edilir. Ancak çoğunlukla nedensiz olarak ortaya çıkar.

Tek başına kendini gösterdiği gibi bazı hastalıkları da beraberinde getirebilir. Stres panik atağın en önemli tetikleyicilerindendir. Bunlar dışında kalp kapakçığının doğru olarak kapanmadığı “mitral kapak kayması” gibi durumlarda da görülebilir. Tiroid bezlerinin çok çalışmasıyla hipertiroid ortaya çıkar. Bu da tetikliyor olabilir. Kan şekerinin düşmesi ve kahve, narkotik uyarıcılar, sara hastalığı, depresyon ve sinirsel bozukluklarda panik atak oluşmasına neden olabilmektedir.

Panik Atak Belirtileri

Terleme, nefes darlığı, hızlı kalp atışları, göğüs sıkışması, ağrı, baş dönmesi, uyuşma, karıncalanma, üşüme, ateş basması, bulantı, titreme, kontrolünü kaybetme, ölüm ve çıldırma korkusu, soluğun kesilmesi gibi panik atak belirtileri söz konusudur. Bir panik atakta bu belirtilerden en az dört tanesinin bulunuyor olması gerekir.

Panik Atak Tedavisi

Panik atak tedavisi mümkündür. İlaç tedavisi ve bilimsel-davranışçı terapi yöntemleriyle hastanın bu korku problemi ortadan kaldırılabilir. İlaç tedavisinde beyindeki hasarlı bölgeleri tedavi ederek duygusal hormonların sağlıklı şekilde salgılanması sağlanır.  Bilimsel-davranışçı tedavide ise amaç hastaya hastalık hakkındaki yanlış inanışlarını ortadan kaldırmasına yardımcı olmaktır. Aynı zamanda korkularının üstüne gidilmesi hususunda panik atağın geldiği yer ve zamanlara hasta sıkça maruz bırakılır.

Panik atak için hangi doktora gitmeyelim ? Panik atak hangi bölüme girer diye soruyorsanız psikiyatri bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git