Tırnak Mantarına Hangi Bölüm Bakar ?

Tırnak Mantarına Hangi Bölüm Bakar ?
20 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 3.900 kez okundu.

Tırnak mantarları, en sık karşılaşılan cilt hastalıklarından biridir. Yaş ve cinsiyet ayırt etmeksizin her yaş grubunda görülebildiği gibi, mutlaka bir dermotoloji (cildiye) uzmanına başvurulması gerekmektedir. Çünkü egzama ve mantar hastalıklarının semptomları birbirlerine oldukça benzerler ve teşhis için mutlaka bir doktorun yardımına ihtiyaç duyulur.

Tırnak Mantarı Belirtileri

Yine de tırnak mantarıyla karşı karşıya olduğunuzu bazı belirtilerden anlayabilirsiniz. Genel olarak tırnaklarda renk değişimi görülür. Özellikle ayak baş parmağını saran mantar, tırnağın kalınlaşmasına, sararmasına ve üzerindeki plakların soyulmasına neden olur. Nadir olarak el tırnaklarında da görülebilir. Tırnak altında başlar, ilerlediğinde de tırnağın gevşemesine ve yerinden ayrılmasına neden olur. Ayakkabı rahat giyilemediği için ayaklarda ağrı da görülebilir.

Tırnak Mantarından Nasıl Korunulur ?

Tüm mantar türleri özellikle sıcak yaz aylarında çoğalır. Sürekli kapalı ayakkabı giyen ve aşırı terleyen insanların yakalanma olasılığı daha fazladır. Bunun yanında hamam, sauna, soyunma odaları gibi yerlerle sık haşır neşir olan insanlar da kendilerini tırnak mantarından korumalıdır. Dikkat edilmesi gereken başka hususlar da vardır. Örneğin kişi çoraplarını sık sık değiştirmelidir. Giyilen çoraplar da yüzde yüz pamuklu olmalıdır. Mümkünse kapalı ayakkabılar yerine, hava geçirgenliği olan ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayaklar da sık sık yıkanmalı ve ardından tamamen kurulanmalı, ıslak kalmamasına dikkat edilmelidir. Unutulmaması gereken en önemli husus da mantarın bulaşıcı olmasıdır. Bu nedenle aile bireyleri ortak ayakkabı ya da terlik kullanımından kaçınmalıdırlar.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git