Koltuk Altı Tüyleri Nasıl Alınır?

15.09.2017
Koltuk Altı Tüyleri Nasıl Alınır?

Koltuk altı bölgesinde herhangi bir tüylenme meydana gelmiş ise ve hava da sıcak ise herhangi bir hareketimizde hemen terleyebilir ve bir anda kötü kokmaya başlayabiliriz. Malumunuz odur ki bu koku önce bizi sonra başkalarını hayliyle rahatsız edecektir. Bir başka kötü etken ise bayanlar kısa kollu veya büstiyer tarzında kıyafetler giyemeyeceklerdir.

Erkekler ise gün boyu dışarıda oldukları için koltuk altında çıkan tüyler oınlar için çok can sıkıcı bir hal alacağı kesindir. Bu gibi durumlar gösteriyor ki koltuk altı tüylerinden uzun veya kısa vade de olsa kurtulmak gerekir. Tüylerden kurtulma yollarının yanında da bu tüylerinin nasıl alınacağını bilmekte gerekir.

Uygulamalar

Jilet

 • Koltuk altı tüyleri jiletle alınırken kesinlikle acele edilmemeli ve çok hassas bir şekilde kullanılmalıdır
 • Jilet tüylerin çıkış yönüne doğru kullanılmalıdır bu genelde aşağıdan yukarıya doğru olur fakat kişiden kişiye de değişebilmektedir.
 • Tüyle ya suyla ıslatılmalıdır ya da köpüklenmelidir bu şekilde tüyler daha nazik hareketlerle ve cilde zarar vermeden alınmış olur.
 • Jilet çok keskin bir yapıya sahiptir ve koltuk altındaki bütün tüyleri bazen görmemiz zorlaşır bundan dolayı koltuk altını jiletle alma yöntemi muhakkak bir ayna karşısında yapılmalıdır.
 • Jileti kullanırken cildinizin tahriş ve kesiklere maruz kalmaması için çok nazik ve hafif dokunuşlar ile oynatmalısınız.

Eldiven

Tüyleri az ve ince olan kadınlar için uygun olsa da yine de acılı bir işlemdir. Eldivenle koltuk altı tüylerinizi almak oldukça basit bir işlem. Elinize eldiveni takın ve koltuk altınızı gererek tüyleri kökünden hızlıca çekmeye başlayın. İlk uygulamalarda çok acı veriyor fakat bir süre sonra alışıyorsunuz, ağda gibi yani. Tüyleri hızlıca çekme işlemini tüm koltuk altınızda uygulayın ve tüyler tamamen bitene kadar sürdürün.  Eğer çok fazla acı hissederseniz yakaladığınız tüy miktarını azaltın, böylece daha az tüy kopacak ve daha az acı hissedeceksiniz.

Ağda

Koltuk ağdası yapmak için ilk önce teninizi tahriş etmeyen, size en uygun olan ağda markasını bulmanız gerekir. Bunun için farklı markaları bir kaç kere denemeniz gerekir. Ağda alırken ağda sonrası yağı ve ağda çekme kağıdını da almayı unutmamalısınız. Tüyleriniz çok kısa ve ya çok uzunken ağda yapmak zordur, elinizle hissedilen uzunluğa geldiği zaman ağda yapmak en ideali olacaktır. Koltuk altınızı önce iyice silin. Ter ya da ıslaklık kalmasın. Bir kere su ile silip sonra bir havlu ile iyice kurulayın. Ardından elinizle tüyleri tek bir yöne doğru yatırın. Bu yön tüylerinizin doğal uzama yönü olmalıdır. Daha sonra ağdayı bir tahta çubuk ya da eliniz yardımı ile tüylerin üzerini tamamen kaplayacak şekilde yayın. Eğer pişirilen ağdalardan değil de paketli ve hazır satılan ağdalardan kullanıyorsanız da, ağda kağıdını tüylere tamamen yapıştırın.

Koltuk altı dümdüz olmayan bir yüzey olduğu için ağda işleminin en zor kısmı burası olacaktır. Kolunuzu başınızın üstüne doğru iyice germeli ve bu şekilde ağdanızı uygulamalısınız. Daha sonra kolunuzun duruşunu hiç bozmadan yaklaşık bir dakika bekleyin. Bu bekleme süresi markadan markaya değişebilir. Aldığınız ürünün kullanma talimatını iyice okuyarak bekleme sürenizi tayin edebilirsiniz. Ardından tek bir hamle ile ağdayı çekin.

Çekme yönünüz tüylerinizin uzama yönünün tam tersi olmalıdır. Yani en başta ağdayı sürdüğünüz yönün tam tersi yönde ağdayı çekmelisiniz. Bu sırada ağrı duymanız çok normaldir, koltuk altı vücudun hassas yerlerinden biridir. İşlem bitince koltuk altınızı tahriş, şişlik ya da kanama var mı diye kontrol edin. Daha sonra ağda sonrası yağı yavaş ve nazik hareketlerle sürün ve masaj yapar gibi ovuşturun. Yağı hemen silmeyin, bir süre koltuk altınızda kalsın. Biraz bekledikten sonra su ile yıkayabilirsiniz.

Tüy Dökücü Krem

 • Cildinizle uyumluluğunu kontrol etmek için kullanmadan 24 saat önce epilasyon kremi ile küçük bir test yapın. Cildiniz kötü tepki veriyorsa, alternatif bir epilasyon yöntemi kullanın.
 • Koltuk altlarınızı yıkayın ve havluyla kurulayın.
 • Epilasyon kremini uygulayın ve ürün üzerinde belirtilmiş olan tavsiye edilen süreyi bekleyin.
 • Ürün ile birlikte gelen tüy dökücü spatulayı kullanarak ürünü çıkarın. Ürünü aşağı doğru bir hareketle kazıyarak yapın.
 • Koltuk altılarınızı soğuk suyla yıkayın ve kurulayın.
 • Ürün ile birlikte bir bakım losyonu gelirse, şimdi uygulayın.
 • Tüylerinizin uzama hızına bağlı olarak 3-4 günde bir uygulayabilirsiniz.

Lazer Epilasyon

İple almak da tüyler için uzun süre temiz kalmalarını sağlayan bir çözüm olsa da koltuk altı için pek tercih edilmez. Daha çok dudak üstü ve çene bölgesi için kullanılır. Bu yöntem de ağdaya göre daha az da olsa yine de acılıdır. Her zaman epilasyon ağrısını çekmek istemeyen kadınlar için en güzeli lazer epilasyon yaptırmaktır. Lazer ya da iğneli epilasyon başta acılıdır ancak bir daha tüyler çıkmaz. Böylece uzun dönemde hiç acı çekmememiş ve epilasyon ile uğraşmamış olursunuz.

Epilasyon Makineleri

 • Epilatörün şarjlı olduğundan emin olun.
 • Sıcak bir duş alın veya koltuk altılarınızı ılık su ile iyice temizleyin. Bu, cildinizi yumuşatmaya yardımcı olur, böylece saç daha kolay açılır.
 • Duştan çıkın ve iri bir havluyla hafifçe ovarak koltuk altınızdaki ölü deriyi pul pul dökün.
 • Kolunuzu başınızın üzerine kaldırın ve cildinizi gergin tutun. Bu adımda size yardımcı olacak birine ihtiyacınız olabilir.
 • Epilatörü açın ve en düşük ayarda kullanın. 45 derecelik bir açıyla tutarak, acıya alışana kadar biraz dayanmaya çalışın.
 • Hazır olduğunuzda, onu 90 derecelik bir açıyla tutun ve koltuk altınızda gezdirin. Cildinize zarar verecek şekilde bastırmayın.
 • Tüm tüyler temizlenene kadar epilatörü tüm yönlerde kaydırın.
 • İşiniz bittiğinde koltuk altılarınız kırmızı ve kabarmış olabilir. İyileştirmek için biraz yatıştırıcı losyon veya aloe vera jeli uygulayın.
 • Tüylerinizin uzama sıklığına bağlı olarak 4-6 haftada bir uygulama yapabilirsiniz.

Cımbız

 • Sıcak bir duş alın veya koltuk altınızı ılık su ile iyice temizleyin. Bu, cildinizi yumuşatmaya yardımcı olur, böylece tüyler daha kolay alınır.
 • Duştan çıkın ve iri bir havluyla hafifçe ovarak koltuk altınızı pul pul dökün.
 • Kolunu başının üstüne kaldır ve tüyleri koparmaya başla.
 • Boynunuz ve kollarınız yorulmasını önlemek için düzenli molalar verin.
 • Traş ederek bitirin.

Doğal Yöntemler

Limon

Koltuk altı çabuk kararan bir bölge olduğu için ağda veya benzeri bir işlem sonrası beyazlatıcı ürünler kullanılmalı. Bunun için en etkili ve doğal yöntem ise limon. Tüy alma işlemi bittikten sonra bölgeye limon sürülmesi hem kararmayı önleyecek hem de içerisindeki asit nedeni ile tüyleri azaltır.

Nane Yağı

Nane yağı yakıcı bir etkisi olduğundan sürüldüğü bölge tüy çıkışını azaltır. Yalnız cildi tahriş edebileceği için dikkatli kullanılması gerekir.

Hamam Otu

Bir başka yöntem ise; hamam otu mucizesi… Dilerseniz toz veya yağ halinde kullanmanız mümkün. Düzenli kullanım sonrasında yaklaşık 6 ile 10 seansta tüylerinizin kalıcı olarak azaldığını ve hatta yok olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Soğan Kürü

Bizim önerimiz tüyleri çeşitli epilasyon yöntemleriyle almaya çalışırken daha da güçlendirmek yerine, tüyleri tamamen yok eden yöntemleri denemeniz. Bu konuda en iyi sonuç soğan küründen alınmaktadır. Çünkü soğan suyu kürü hem istenmeyen tüyleri seyrekleştirerek zamanla yok eder, hem de doğal olması sebebiyle en zararsız tüy dökme yöntemidir. Peki, soğan suyu kürü nasıl uygulanır? Başlamadan önce koltuk altınıza tercih ettiğiniz tüy alma işlemini uygulayın.

Soğan suyunu elde edebilmek için önceden rendelediğiniz iki baş soğanı bir kaba koyun, soğan sıvı bir hale gelmiş olacaktır. Soğan suyunu koltuk altınızı tahriş etmeden, hafif masajlar yaparak sürün. Yaklaşık 1-2 saat bekleyin ve bekledikten sonra bölgeyi ılık su ile durulayın. Soğan, yapısal olarak tüy dökücü bitkisel etkiye sahiptir ve içerisinde anti-androjen östrojen bir madde vardır, soğan suyu erkeklerde saç ve kılları güçlendirirken, kadınlarda ise tüylerde seyrekleşmeye neden olur. Bunun sebebi ise kadın-erkek hormon farklılığıdır. Bu sebeple soğan kürü erkeklerde işe yaramayacaktır.

Soğan suyunun mucizevi tüy dökme etkisini sizlerle paylaştık. Doğal bir tüy dökücü olan soğan kürünü kullananların olumlu sonuçlar aldığına emin olun. Bir kaç uygulamadan sonra tüyleriniz git gide seyrekleşip dökülmeye başlayınca siz de buna tanık olacaksınız. Eh, koltuk altı tüylerinizin dökülmesinin yanında, soğanın kokusunun ağırlığı önemini yitirecektir herhalde 🙂 Sabırla kürü denemeye devam edin.

>>> İLGİLİ: Soğan Kürü Faydaları, Nasıl Yapılır?

Patates ve Mercimek

Patatesler, vücut tüylerinizi beyazlatan, bunları hafifleten ve daha az görünür hale getiren asit içerir. Mercimek ise patatesin bu etkisini daha da arttıracaktır.

Uygulama

 • Sarı mercimek
 • Patates
 • Bal
 • Limon suyu

Mercimekleri bir bardak suda ıslatın. Kalın bir macuna dönüştürmek için malzemeleri mutfak robotundan geçirin. Patatesleri ezdikten sonra karışıma bir çorba kaşığı limon suyu ve bal ile birlikte dahil edin. İyice karıştırdıktan sonra koltuk altınıza uygulayabilirsiniz. 30 dakika sonra durulayın.

Zerdeçal

Zerdeçal, genellikle Hint tariflerinde bulunan parlak sarı, kokulu bir baharattır. Mutfağın dışında, Hintli kadınlar her türlü doğal güzellik çözümlerinde uzun yıllar kullanmışlardır. Aynı zamanda yemeklere lezzetli bir katkı yapan güçlü bir köktür, fakat aynı zamanda kurkumin olarak bilinen güçlü bir antioksidanla yüklüdür. Curcumin, inflamasyonu azaltmaya, bakterilerle savaşmaya ve cildinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Hepsinden iyisi, istenmeyen tüyleri ciddi bir şekilde azaltabilir. Ham veya toz halinde kullanabilirsiniz.

Uygulama:

 1. 3 çay kaşığı süt ile 2 çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırın.
 2. Karışımı, istenmeyen tüylerle aynı bölgeye saçın bulunduğu bölgeye yayın.
 3. Kurumaya bırakın (yaklaşık 20 dakika).
 4. Elinize az miktarda su ekleyin, karışımı biraz ıslatın ve küçük, dairesel hareketlerle cildinizi fırçalamaya başlayın.
 5. Ilık su ile yıkayın ve kurulayın.

Tüylerinizin uzama hızını azaltmak için düzenli olarak kullanılmalıdır.

Pürüzsüz Koltuk Altı İçin Öneriler

 Şimdi sizlere sizlere pürüzsüz koltuk altı için bazı önerileri maddeler halinde sıralayacağım.

 • Koltuk altınızı devamlı kuru tutmaya çalışın.
 • Mümkün olduğu kadar az terlemeye çalışın eğer bunu başaramıyorsanız koltuk altınıza peçete yerleştirin bu koltuk altının daha az terli kalmasını sağlayacaktır.
 • Koltuk altınızı kesinlikle jilet bıçakları ile almayın bu yöntem kılların daha gür ve sık çıkmasını sağlayacaktır.
 • Koltuk altını ağdayla yaparsanız kıllar seyrekleşir ve zamanla pürüzsüz bir hal almaya başlar.
 • Ağda seçimine çok dikkat etmelisiniz şekersiz ağda kullanmaya özen gösterin çünkü şekerli ağdalar kılları besler ve daha çabuk çıkmasını sağlar.
 • Koltuk altı tüylerini aldıktan sonra karınca yağı kullanın ve her kıl alışından sonra 3 gün üst üste kullanın bu yöntem kılların azalmasına ve daha geç çıkmasına neden olur ve cildin pürüzsüz olmasını sağlar.
 • Koltuk altı tüylerini aldıktan sonra yarım limonla oval hareketler ile o bölgeye masaj yapın bu da kılları azaltır ve cildin pürüzsüz olmasını sağlar.
 • Koltuk altının pürüzsüz ve ışıl ışıl olmasını istiyorsanız 1 yemek kaşığı yoğurdun içine 4-5 damla limon sıkın ve koltuk altına masaj yapın haftada 2 defa yapılırsa o bölge ışıl ışıl olur ve tüylerde seyrelmeler oluşur.
 • Koltuk altı kararmasını ortadan kaldırmak için tüyler alındıktan sonra 1 dilim patatesle masaj yaparsanız cildiniz doğal bir yöntem ile beyazlamış olur ve ışıl ışıl parlar.
 • Tüyleri azaltmanın bir diğer yolu da doğal çam sakızı kullanmaktır. Tüyler inceltip azaltıldıkça, tüyleri alınan bölge daha pürüzsüz ve yumuşacık görünür. Çam sakızı hem tüylerin geç çıkmasını hem de ince çıkmasını sağlar. Ayrıca ucuz bir yoldur.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.