Dudak Üstü Tüyleri Nasıl Alınır?

18.09.2017
Dudak Üstü Tüyleri Nasıl Alınır?

Bütün toplumlarda kadın olsun erkek olsun yüz güzelliğine önem verilir. Aslında yüz bakımı bütün insanlık için önemli bir yer kaplar. Yüz bakımına erkeklerden çok kadınların değer verdiği bilinmektedir. Çünkü kadınlar bu konu da açık ara öndedir. Yüz bakımında kadınların moralini hevesini kıran birçok sorun vardır. Bunların başında tüy sorunu gelmektedir.

Kadınların genelde çenelerinde, yanak kısımları, faullerin de ya da dudak üst kısımlarında tüylenmeler meydana gelir. Bu tüylenmeler kadınlarda moral bozuklukları meydana getirir. Bununla birlikte yüzdeki tüy sorunu yüz güzelliğimizin ortaya çıkmasını da engeller. Bıyıkları erkeklerde görmeye alıştığımız ve yakıştırdığımız için hiç bir kadına dudaklarının üst kısmında tüylenmeleri yakıştıramıyoruz ve hiçbir kadında kendine yakıştıramıyor. Bu itibarla dudakların üst kısmında oluşan tüylerden kurtulma yöntemleri araştırıp uygulamak düşüyor tüy konusunda sorunlu kişilere.

Uygulamalar

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon ise bu konuya kökten çözüm sağladığı için kadınların gözdesi. Dudak üstü tüylerinden ömür boyu kurtulmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey epilasyon. Tabii ki diğer yöntemlere göre maliyeti daha yüksek ama ömür boyu kurtulacağımızı düşünürsek maliyete değiyor diyebiliriz. Seansları 2-3 dakika süren lazer epilasyon dudak üstü tüylerinizden tamamen kurtulmanız için size 6-10 seans veriyor bunu aya vurursak 1,5-2 ay ediyor. “Acı çekmeden güzel olamazsın” diye boşuna dememiş atalarımız.

Jilet

Öncelikle cildinize uygun jileti belirlemeliyiz. Kayganlaştırıcısı olan ve en az çift bıçaklar size daha hızlı güvenli ve temiz bir bitiş sağlayacaktır. Dikkat ederek uygulamalıyız. Bunların yanında jiletle kullanabileceğiniz tahrişi azaltan köpükler, jel ve ya sabunlar kullanabilir, tüylerinizi kuru ve ya sadece suyla da alabilirsiniz. Bu sizin cilt tipinize ve jilet seçiminize göre değişim gösterecektir unutmayınız.

En önemli adım kesinlikle işlemden sonra nemlendirerek cilde denge sağlamaktır. Aşırı sıcak ve ya soğuk sudan uzak durmanızdır. Ağda ve ya iple almak gibi uzun süre beklemeniz gerekmeyecektir, sürekli tekrar ister ancak bekleme süresinden kurtarır sizi. Yine lazer işlemi düşünülüyorsa kesin sonuç vermesini sağlayarak büyük kolaylık sunar.Yine de jiletle dudak üstü tüylerinizi almanızın en büyük avantajı olarak en temiz yol olmasının, hızlı ve acısız bitiş sağlayacak olduğunu söyleyebiliriz.

Sıcak ve Soğuk Ağda Bantları

Bu ağda bantlarını kullanırken, dudak üstü tüylerinizi kökünden alacaksınız. Kökünden aldığınız tüyleriniz daha geç çıkacaktır. Burada ağda bandıyla tüylerinizi almada önemli olan tüylerinizin çıkış yönünün tersine doğru yapıştırdığınız ağda bandını hızlı çekmektir.

İple Alma Yöntemi

Kadınların tercihinde yaygın olan ağda yöntemi, kıl köklerini beslerken ve tüylerin daha sık çıkmasına ve aynı zamanda dudak üstü sarkmalarına sebebiyet verir. Öte yandan epilasyon aletleri, yay, cımbız, tüy dökücü krem gibi yöntemler hem tüylerin kırılmasına hem de daha güçlü çıkarak kalınlaşmasına neden olur. Sık tercih edilen bir diğer yöntem olan ip ise çoğu cilt uzmanının ve güzellik uzmanının ortak tavsiyesidir. İp ile alma yöntemi oldukça zararsız, kolay, ucuz, etkili ve tüyleri incelten bir yöntemdir.

Bunun için annelerinizin dikiş ipi olarak kullandığı bir ipi dahi kullanabilirsiniz. İpten yaklaşık 4 karış uzunluğunda koparın. Ardından ipi ikiye katlayıp, ortadan döndürün ve işaret parmaklarınız ile baş parmaklarınıza geçirin. Üst iç dudak kısmını diliniz ile şişirerek, tüylerinizin, ipi kıvırdığınız yere sıkışarak kopmasını sağlayın. Aynı işlemi tüm dudak üstünüzde uygulayın. İlk denemelerde ipe tüy kıstırmak sizin için zor ve karmaşık gözükebilir fakat eliniz zamanla alışacaktır. Yalnız dudak üstünüzü alırken ipe dudağınızı kıstırmamaya ve iz yapmamaya dikkat edin. Dudak üstünüzü almaya diğer yöntemlerden ziyade iple devam ettiğiniz takdirde tüylerinizin büyük oranda inceleceğine tanık olacaksınız. Ayrıca, eğer dudak üstünüzü kuaförde aldırıyorsanız, tercihiniz sorulduğunda ipi söylemeyi lütfen ihmal etmeyin. Unutmayın ki ip ile tüylerin incelebilmesi için süreklilik şarttır.

Cımbız

Öncelikle kendinize, güneşin iyice aydınlattığı ya da ışığı bol bir oda seçmelisiniz ki dudak üstü tüyleriniz çok iyi gözüksün. Eğer bu durumu iyi ayarlayamaz iseniz cımbızla tüylerinizi aldıktan sonra bir tarafı alınmış bir tarafı alınmamış ya da birazı kökünden alınmış birazı da üstünden alınmış tüylerle karşılaşabilirsiniz. Cımbızla tüy almak, göründüğünün aksine aslında zor bir durumdur. Çünkü tek tek o tüyleri görüp kökünden çekmek zorundasınız. Bu durumda da iyi gözlere sahip olmanızda cabası.

Herkesin bildiği üzere derilerin üstündü çıkan kıllar altında iyi yağ bezeleri barındırmaktadır. Bu yüzden de tüylerimizi aldıktan sonra yağ bezeleri yüzümüzün yüzeyine çıkar ve maalesef sivilcelenmeye sebep olur. Bunun sebebi cımbızla tüylerinizi almanızda olabilir. Diyelim ki böyle bir durumla karşılaştınız. Tüylerinizi aldığınızda dudağınızın üstünde normalde olmayan şekilde sivilcelenme meydana geliyor, bu durumda tüylerinizi alır almaz o bölgeyi yıkadıktan sonra yanınızda getirdiğiniz limonu sürün bu işlem dudak üstlerinin yanmasına sebep olacaktır. Bu duruma bir 5 dakika filan sabretmeniz hem tüylerinizin bir dahakine daha az ve seyrek çıkmasını sağlayacak hem de sivilcelenmeyi önleyecektir.

Ağda

Genellikle bir sağ, bir sol bir de orta kısma olmak üzere üç küçük parça ağda yapılması tavsiye edilir. Böylece ağdanın çekilmesi daha kolay olacaktır. Ayrıca dudak üstünde çok fazla da bekletilmemelidir. Ortalama on saniye ile bir dakika sonra, ağdanın yapıştığına emin olduktan sonra ağda hemen çekilmelidir. Ağdayı çekerken tek hamlede, hızla hareket edilmelidir. Ya el ile direk çekilmeli ya da üzerine çekme kağıdı yapıştırılarak alınmalıdır.

Çekilme yönü tüylerin uzama yönünün tersi istikamette ve çabucak olmalıdır. Eğer tüylerin bir kısmı dudak üstünde kaldıysa bir kere daha ağda uygulanabilir. Yine nemli bir bezle dudak üstü silindikten sonra ikinci kez ağda uygulanabilir. Daha fazla kere ağda uygulanmaması tavsiye edilir. Ağda işlemi bittikten sonra ağda paketinde yer alan özel yağ ile dudak üstü iyice silinmelidir. Bu yağ su ile ya da sabunla yıkanmamalıdır. Yağ sürdükten sonra bir süre dudak üstünde beklemelidir. Genellikle kızarıklığın geçmesine dek beklemek yeterli olacaktır. Eğer daha da hassas bir cildiniz varsa tek sefer ağda uygulayıp kalan tüyleri başka bir yöntemle almak daha iyi olacaktır.

Tüy Alma Aparatları

Pratik tüy alma aparatları hem düşük acı seviyesi hem de evde kadınların kendilerinin de yapabilmesi nedeniyle daha çok tercih edilir. Kozmetik mağazalarında çok ucuza bulabileceğiniz, evde kendi kendinize yalnızca beş dakikada işinizi halledebileceğiniz pratik tüy aparatları bu aralar çok moda. En fazla 1 ay kullanıp atmanız gereken bu tüy aparatları düşük maliyetten kolayı bütçeye zarar vermiyor ancak aldıktan sonra yarım gün dudak üstleriniz kızarık ve kabarık olabiliyor, göz ardı etmemek lazım.

Doğal Yöntemler

Süt ve Zerdeçal Kürü

Malzemelerimizin ölçüsü ise 1 tatlı kaşığı zerdeçala 1 yemek kaşığı süt oranında yani bire iki olarak düşünebiliriz. Hazırlanmasında ise zerdeçalı ve sütü birbiriyle karıştırmak yeterli olacaktır. Kürü dudak üzeri tüylerinizi aldıktan sonra uygulamanız gerekecektir. (Ağda veya iple alabilirsiniz.) Geri küre dönecek olursak, tüylerinizi aldıktan sonra karışımı dudağınızın üzerine sürüyorsunuz. Yaklaşık yarım saat ile 35 dakika arası bekliyorsunuz. Bu süreçte karışımın cildinizde kuruması gerekli. Karışımın kuruduğundan emin olduktan sonra artık ılık suyla dudak üzerinizi temizleyebilirsiniz. Aman sakın canınızı yakmayın. Peki bu kürü ne kadar süre mi uygulayacağız?

Dudak üzeri karışım kürünü 4 hafta ile (en az 4 hafta) 8 hafta arası uygulayabilirsiniz. Bu süreçte cildinizi tahriş etmemeye özen göstermelisiniz. Ayrıca karışımı haftada en az 2 kez uygulamanız size daha iyi bir sonuç çıkaracaktır. Dudak üstü tüylerinizi aldığınız her seferde uygulamakta fayda olduğunu düşünüyorum. Söylediğimiz gibi cildinizi tahriş etmemeye özen göstermelisiniz.

Süt ve zerdeçal mucizesine inanamayacaksınız… Çok kolay uygulayabileceğiniz ve zararı olmayan bir kür ile tüylerin kalıcı olarak azalması ve hatta sonsuza kadar yok olması bu mümkün. İşte o mucizevi kürün malzemeleri, hazırlanışı ve uygulanış yöntemi:

 • 1 yemek kaşığı süt
 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal

Yukarıda verilen malzemeleri bir kabın içinde iyice karıştırın ve dudak üstünüze çok kalın bir tabaka olmaksızın uygulayın ve yaklaşık 20 dakika, yani bu karışım uyguladığınız bölgede kuruyuncaya bekletin. Kür kuruyunca ılık su ile hafifçe ovalayarak yıkayınız. Ve çok kullanılan yöntemlerden olan ve tüy köklerini uyararak tüylenmeyi azaltan; limon suyunu kürden sonra uygulayınız. Ve bu yöntemi haftada 2 kez uygulayın ve 4 hafta boyunca hiç aksatmayın. Ve kalıcı olarak dudak üstü tüylerinden kurtulmanın keyfini çıkarın.

Yumuta Akı – Mısır Unu- Toz Şeker Kürü

 • 1 adet yumurtanın akı
 • Biraz mısır unu
 • Biraz toz şeker

Yukarıda yazılmış olan malzemeleri bir kabın içinde iyice karıştırın ve ince bir tabaka halinde uygulamak istediğiniz bölgeye uygulayınız. Ve bu karışımı kuruyana kadar bekletiniz. Ve bu karışımı haftada 3-4 kez uygulayınız. Ve istediğiniz sonuca ulaşana kadar bu karışımı uygulamaya devam ediniz. Kalıcı olarak tüylerinizin azalmasını ve geç uzamasını sağlar.

Aslanpençesi Kürü

Bir diğer öneri aslanpençesi kürüdür. Bu kür, kaynamış su içerisine koyularak yapılmaktadır. 5 dakika kaynatılan aslanpençesi sabah ve akşam aç karnına içilmelidir. Bu kürler de hormonları dengeleyip tüy oluşumunu azaltmaktadır.

Limon ve Tuz

Doğal ve bitkisel yöntemler her konuda olduğu gibi bu konuda da imdadımıza yetişiyor. Hem de acısız ve ucuz bir şekilde. Şimdi sizlere tüy inceltmede mucizevi etkisi olan limondan bahsedeceğim. Limonun, tüy köklerini yakarak zaman içerisinde incelttiğini hatta yok ettiğini söyleyebiliriz. Üstelik uygulaması oldukça basit.

Öncelikle dudak üstü bölgesine tercih ettiğiniz tüy alma şeklini uyguladıktan sonra, limon ve ilave olarak tuz karışımını bölgeye sürün. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra bölgeyi tahriş etmeden yıkayın. Bu uygulamayı her dudak üstünüzü aldığınızda mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Tabii ki sabır bitkisel çözümlerden sonuç almanın olmazsa olmazı. Düzenli bir şekilde uyguladığınız takdirde dudak üstü bölgenizdeki tüylerde azalma olacağını ve hatta zamanla yok olacağını garanti edebiliriz.

Dudak Üstünü Pürüzsüz Yapmanın Yolları

Öncelikle hormon seviyenizi dengelemek için her sabah aç karna birkaç yaprak nane çiğneyin. Bir iki dal naneyi ince ince kıyıp çiğneyip yutmalı ve üstüne 2 – 3 yudum su içmelisiniz. Bu kürü ise yaklaşık iki hafta ya da 15 gün uygulamalısınız. Nane, içinde bulundurdukları sayesinde hormon değişimlerini en aza indirger. Bir diğer öneri için de şunu söyleyebilirim. Eğer lazere gitmiyor iseniz ip, ağda, epilatör kullanıyorsanız, kesinlikle uygulamadan sonra limonla temizlenmiş bölgeyi silin ve 10 dakika bekletin. Bu uygulama ile tüyleriniz geç çıkacak ve daha uzun süreli pürüzsüzlük yaşayacaksınız. Birden çok öneri vardır mutlaka ama tüylerinizin azalmasını ve hatta çıkmamasını sağlayacak son önerim de şudur. Öncelikle kullandığınız epilasyon şekli ile tüylerinizi alın. Daha sonra o bölgeyi karınca yağı ile ovup 20 dk bekletin. Daha sonra durulayın. Her tüy alma işleminde bunu yapın. Yaklaşık 4-8 ay arasında tüyleriniz %80 azalacaktır.

 • Tüy dökücü krem ve jilet bıçaklarından kesinlikle uzak durmalısınız.
 • Ağda kullanmayı tercih edin fakat aşırı derecede ısıtılmış ağdadan uzak durun çünkü çok sıcak olan ağda ciltte kızarıklığa sebep olur.
 • Dudak üstü kıllarını aldıktan sonra haftada bir kaç defa karınca yağı kullanın bu şekilde kıllar seyrekleşir.
 • Dudak üstüne haftada 1-2 defa küçük buz parçaları ile masaj yapın daha sık bir görünüm kazandırır.
 • Haftada 2-3 defa 1 tatlı kaşığı bal kullanarak masaj yapmalısınız.
 • Bir miktar toz şekerin içine yarım limon sıkın ve iyice karıştırın daha sonra bunu dudak üstünüze masaj şeklinde uygulayın cildiniz parlak bir görünüm alacaktır.
 • Haftada 1 defa bir kaç damla doğal zeytinyağı kullanarak masaj yapın buda cildi besler ve parlatır.
 • Limon kabuğu ile haftada 1-2 defa masaj uygulaması yapın.
 • Dudak üstüne patates veya salatalık bırakarak vitamin verebiliriz aynı zamanda nemlendirici etkileri vardır.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.