Bacak Tüyleri Nasıl Alınır?

19.09.2017
Bacak Tüyleri Nasıl Alınır?

Günümüz toplumlarından bacak kıllarını alma da cinsiyet ayrımcılığı yoktur. Rahatsız olan her bireyin bacak kıllarını aldırdığına denk gelebiliyoruz. Bütün toplumlar tarafından bilinip kabul edilen bir gerçek vardır ki, tüy alma konusunda kadınlar çok hassastır. Dışarıdan kadına bakan birinin onun tüylerinin almasının sebebinin, hoş ve güzel etek kısmı kısa elbise giymek için ya da kısa etek tercihinde bulunduğunda iyi bir görüm sergilemek için veya yaz aylarında hoş mayo bikini giymek için bacak tüylerini alıyor olduğunu düşünebilir. Bunların bir kısmı doğru bu gibi sebeplerden de bacak tüyleri alınır. Ama doğru kısmı ise hanımlar beden temizliğine çok önem verdikleri için artık bacak tüylerini almak onlar için bir temizlik kuralıdır. Yani bir kadın temiz olmayı benimsediği için bacak tüylerini almak ister. Bacak tüyleri birçok çeşit yöntem ile alınır.

Uygulamalar

Jilet

  • Öncelikle yapmanız gereken en önemli şey bacaklarınızda ki tüylerin çıkış yönünü doğru bir şekilde tespit etmektir. Çünkü kılların çıkış yönü tüy alırken en önemli unsurlardan bir tanesidir.
  • Eğer bacak kıllarınız çok uzamışsa ve karmaşık şekilde çıkmışsa kıllarınızın hepsini kullanılmayan bir diş fırçasıyla aşağıya doğru düzleştirin bu şekilde jilet kullanırken çok hareket ettirmeden tüylerinizden kurtulabiliriz.
  • Jileti vücudunuza uygulamadan önce duş jeli veya sabunla iyice köpürtün.
  • Jileti kılların çıkış yönüne doğru kullanın, kılların çıkış yönü genellikle aşağıdan yukarıya doğrudur fakat her insanın vücut yapısına veya hormonlarına bağlı olarak bu durum değişme gösterebilir.
  • Jileti kullanırken kesinlikle ama kesinlikle acele etmemelisiniz, bu işlemi hafif, yavaş ve nazik dokunuşlar ile uygulamalısınız. Aksi takdirde bacaklarınızda çiziklerle beraber kanamada olur ve bacaklarda tahrişte olabilir.

Epilasyon Aletleri

Diğer bir bacak tüyleri alma yöntemi epilasyon aletiyle alma yöntemidir. İyi bir markadan kullanışlı alacağınız bir epilasyon aletiyle, çok uzun bir süre bacaklarınız da tüy sorununu azaltabilirsiniz.

Bacaklarınız da çıkan tüyleri çıkış yerinin tersine doğru epilasyon aletiyle, bacağınızın üstünden yavaş yavaş yukarı doğru hareket ettirdiğinizde bacak tüylerinizi almış olacaksınız. Bu alma yönteminin avantajı tüylerinizi kökünden almak olacaktır. Dezavantajı ise epilasyon yöntemiyle tüy almaya önceden planlayarak biraz fazla zaman ayırmanız olacaktır. Bu yönteme zaman ayırmanıza da değecektir.

Tüy Dökücü Kremler

Tüy dökücü kremler de bacak tüylerini almada kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde kısa sürede ve sıfır acıyla tüyleri almaktadır. Son kullanma tarihi geçmiş kremlerden kesinlikle uzak durmalısınız çünkü cildinizde ciddi tahriş ve kızarıklıklara sebep olabilmektedir.

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon en yaygın, en çok tercih edilen yöntemdir. Belirli dalga boyundaki ışınların ısı enerjisine dönüşerek kıl folikülünü tahrip etmesi esasına dayanır. Her bölgeye uygulanabilir ve özellikle daha önce ağda ya da jilet tercih eden bayanların bikini bölgesinde yerleşmiş olan batıkları da geçirdiği için tercih sebebidir. Ancak her kişide aynı sonucu vermez, bu nedenle kişinin tenine, kıl yoğunluğu ve rengine göre makine, doz kararı yapılır.

  • Ruby Lazer
  • Alexandrite Lazer
  • Diode Lazer
  • Nd Yag Lazer kullanabilecek makinelerdir.

Epilasyona başladıktan sonra makine tercihi ve doz tercihi yeniden ayarlanabilir. Özellikle açık tenli, koyu tüy rengine sahip kişilerde başarılı olduğu saptanmıştır. Vücudun farklı bölgelerinde de farklı tepkiler alınabilir. Örneğin bacaklarınızda üç- dört seansta kesin çözüm almışken bikini bölgenize devam etmeniz gerekebilir.

İğneli Epilasyon

Lazer epilasyon yaygın olmadan önce iğneli epilasyon tercih ediliyordu. Şimdi ise lazer ile alınamayan çok ince ve açık renkli tüylerin alınması için tercih edilen bir yöntem halini almıştır. Tek tek kıl köklerini hedef aldığı için tüylerinizden kurtulmak için kesin çözümdür. Ancak daha uzun süreli ve daha ağrılı seanslar gerektirir.Yanma, kabuklanma gibi yan etkiler olabilir. Doğru eller tarafından kontrollü şekilde yapılmalıdır. İğneler kişiye özel olmalıdır. Yapıldıktan sonraki cilt bakımı da önemlidir. Yanlış uygulama ve yanlış bakım iğne izlerinin kalıcı olmasına sebebiyet verebilir.

Flash Lamba Teknolojisi

Lazer epilasyona benzer. Işık dalga boyunun ayarlanabilme şansı olduğundan kişiye özel seçenekler daha da özelleştirilebilir. Ancak lazere göre avantajları ve dezavantajları konusunda bilgi kirliliği vardır.Unutmamanız gereken bütün bu yöntemlerin kalıcılığının kişiye göre değiştiğidir. Önemli olan güvenebileceğiniz, temiz, hijyenik bir yerde deneyimli ve bilgili kişiler tarafından size özel yöntemin seçilerek yapılmasıdır.

Şekersiz Ağda

Şekersiz ağda kullanmanız kıllarınızın seyrelmesini sağlayacaktır çünkü şekerli ağdalar maalesef kılları besleyip daha çabuk ve gür çıkmasına neden olmaktadır.

Sıcak ve Soğuk Ağda Bantları

Sıcak veya soğuk ağda bantları tercih edebilirsiniz. Soğuk ağda bantlarının kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta ise ağda bandını yapıştırdıktan sonra tüylerin çıkış yönünü tersine doğru ağda bandını çok hızlı bir şekilde çekmenizdir. Bu yöntem ile bacağınız da acı hissi duyacaksınız. Ama tüylerinizin ilk çıkış biçimine göre, bacak tüylerinizin de büyük bir azalma göreceksiniz. Ve tüylerinizi çektikten bacağınızdan kalan yapışkanlığı, kutunu içinde bulunan nemlendirici bezlerle temizleyebilirsiniz. Bu işlemde bittikten sonra bacaklarınızdaki tüylerin çıktığı bölgedeki gözenekler açık olduğu için bu bölgeye uyarıcı maddeler kullanabilirsiniz. Bu kullanacağınız uyarıcı madde tüy köklerini uyarıp bir dahakine tüyün daha geç çıkmasına ayrıca bacak tüylerinizin azalmasına yardımcı olacak bu madde olan limon suyu olacak.

Bu bantların avantajı tüyleri kökünden almaktır. Diğer bir avantajı ise tüyleriniz alırken alma işlemine çok fazla zaman ayırmayacaksınız. Dezavantajı ay da ya da hafta da kullanım sıklığınıza göre ağda bandı almanız bütçeniz de bütçe harcamalarınız da önemli bir yer kaplayacaktır.

Kese

Bacak tüylerinin azaltılması için ilk yapılması gereken formül kese yöntemidir banyoya girdiğinizde bacaklarınızı güzelce keseleyin. Bacaklarınızı alırken tıraş köpüğü sıkmanız ve fırça yardımı ile almanız gerekir.

Doğal Yöntemler

Hamam Otu

Bir başka yol ise hamam otudur. Duş aldıktan sonra tüylü olan kısımlarına, macun şeklinde hamam otu tozunu hazırlayacağız. Macunu hazırlama yöntemi ise zaten toz halinde bulunan hamam otu tozunu bir plastik kabın içinde ya da uygun gördüğünüz bir kabın içinde karıştırarak. Macun şekline getireceksiniz. Macun şekline getirdiğiniz hamam otu tozunu bacaklarınıza sürdükten sonra bir on-yirmi dakika beklemenizi öneririz. Bu sureyi uzun tutmamak yararınıza olacaktır. Çünkü uzun süre deride kalan hamam otu tozu bacaklarda yanma yapabilir ve dayanılmaz acılarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden yirmi dakika geçtikten sonra macun şeklinde olan hamam otu tozunu yıkamak yararınıza olacaktır. Macunu yıkama yöntemi ise elinizle, bir ıspatula yardımıyla ya da bir jilet yardımıyla macunu sıyırın gözlerinizle tüylerinizin acısız bir şekilde döküldüğünü göreceksiniz.

Karınca Yağı

Bacak tüylerinizi aldıktan sonra karınca yağı kullanmanızı tavsiye ederiz çünkü kılların geç çıkmasını sağlamada ve kılları seyreltmede en etkili doğal yollardan bir tanesidir. Böylece zaman içinde bacak tüyleriniz daha geç çıkmaya, daha az çıkmaya ve zamanla kısmen dökülmelere sebep olur. Karınca yağı açık gözeneklerin içine nüfus ederek kıl köklerini zayıflatmakta ve kılların çıkmasını engellemektedir.

Sarımsak Kürü

1 adet soğanı rendeleyerek bir kaba koyuyoruz ve suyunu ayrı bir kaba alıyoruz.. Bu kabın içerisine 1 adet sarımsağı rendeleyerek karıştırıyoruz. Ağda ile temizlediğiniz bacak bölgenize bu karışımı bastırarak uyguluyoruz. Etkisini arttırmak için 1 saat bekletip daha sonrasında yıkamalısınız. Soğanın kıl köklerinizi zayıflatıp onları güçsüz hale getirdiğini göreceksiniz.

Şeker Kürü

Kendi ağdanızı kendiniz yapıp bacak tüylerinizi azaltabilirsiniz. 2 yemek kaşığı şekeri 2 çay kaşığı taze limon suyu ve 10 yemek kaşığı su ile karıştırıyoruz. Şeker karışımda tamamen erimeyebilir, tamamen eritmeye çalışmayın. Bu karışımı temizlenmiş bacak bölgenize istenmeyen sürün. Ortalama 20 dakika sonra ılık suyla ovalayarak iyice temizleyin. Bu karışımı haftada 2 veya 3 kere uygulayabilirsiniz. Vereceği etkiyi kısa sürede göreceksiniz.

Zerdeçal Kürü

2 yemek kaşığı zerdeçalına yavaş yavaş yeterince süt ekleyerek macun kıvamını bulana kadar karıştırıyoruz. Bu karışım çoğu zaman özellikle yüz bölgesindeki istenmeyen tüylere karşı kullanılır. Fakat bacak bölgeniz içinde oldukça etkili olacaktır. Ağda ile temizlemiş olduğunuz tüylü bacak bölgesine uygulayın. Ortalama 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayarak temizleyin. Tüylerinizin güçsüzleşip azaldığını göreceksiniz.

Limon Kürü

1 adet limonun suyunu sıktıktan sonra 2 kaşık tuz ekliyoruz. Temizlenmiş bölgeye bir pamuk yardımıyla uyguluyoruz. 2 saat kadar bekledikten sonra temizliyoruz. Her ağda işleminden sonra bu kürü uygularsanız etkisini göreceksiniz.

Portakal Kürü

Soyulan portakal kabukları robottan geçirilip 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 kaşık limon suyu ile karıştırılır. Bacak bölgesine uygulanır. 1 saat bekletildikten sonra yıkanır.

Bir diğer yöntem, bal, şeker ve limonu birbirine güzelce karıştırın. Karışımı fırında daha kıvamlı bir hale gelmesi için bekletin. Daha sonra da tabaka biçiminde bacaklarınıza sürün. Bu karışımı haftada 3 kez uygulayın. 3 ay sonra tüylerinizdeki azalmayı siz de fark edeceksiniz. Ayrıca şekeri tek başına kullanmak da oldukça etkili olacaktır. Şeker, doğal bir tüy azaltıcı üründür.

Şekeri eritin ve soğutun daha sonra haftada bir kez bacaklarınıza sürün. Düzenli kullanımdan sonra farkı hissedeceksiniz. Aynı zamanda epilasyonu yaparken tüylerinizi çıkış yönünün tersine alın. Bu sayede tüyleriniz daha geç çıkar ve yavaş yavaş seyrelir. Özellikle duş sırasında bacaklarınızı keselemeye özen göstermelisiniz. Bu sayede bacaklarınız yumuşar ve tüyler seyrelir. Ayrıca yine banyoda bacaklarınıza köpük sürerek fırçalayabilirsiniz. Bu uygulama tüyler üzerinde oldukça etkilidir.

Soğan, Sarımsak, Kara Merhem

Bir başka istenmeyen tüy çözümü ise şudur: 1 adet kuru soğan közde pişirin. Daha sonra sarımsak ve kara merhem bir kapta karıştırın ve istenmeyen tüylerin üzerine sürün. Bu bölgeye közlenmiş kuru soğan koyulur ve bir süre bekletilir. Bu kürü bir hafta boyunca düzenli uygulamanız halinde kısa bir süre sonra tüylerinizde azalma olduğunu göreceksiniz.

Sarı Kına, Yaş Kireç ve Su

Bu karışımı hazırlamak için, her yerden rahatlıkla bulabileceğiniz sarı kına ve yaş kireci biraz harmanlayın ve içine birazcık su ekleyerek bir tencerenin içinde kısık ateşte ısıtınız. Ardından ısınan karışımı soğumaya bırakarak hazır hale gelmesini bekleyiniz. Hazır hale gelen bu karışımı, krem gibi istenmeyen tüyün olduğu bölgelere sürünüz. 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayınız. İşte bu kadar basit ve acısız bir yöntemle istenmeyen tüylerinizden kurtulmuş oluyorsunuz.

Nane

Bir başka istenmeyen tüylerin ilacı ise nanedir. Nane yapısı itibarıyla hormon düzenleyici bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile nane istenmeyen tüylere karşı kullanabileceğiniz bitkisel bir çözümdür. Hormonlarınızı düzene sokacak nane kürü kullanımı ise, 15 gün süresince her gün 1 yemek kaşığı kadar naneyi ince kıymak suretiyle ufaltın ve naneleri su ile birlikte için. 15 gün sonunda birkaç gün ara verin ve daha sonra uygulamaya devam edin Nanenin vücuda karşı hiçbir zararı bulunmamaktadır. Bu nedenle bu kürü her 15 günde 1 tekrarlamanız yararlı olacaktır. Bu nane kürü ile istenmeyen tüylerinizden kurtulacaksınız.

Soya

Soyada tüylerin azaltılmasında size katkı sağlar. Bu yüzden soya içeren losyonlar tercih edebilirsiniz. Bu ürünler, tüylerin çıkış hızını yavaşlatarak seyreltir. Bunun dışında yediğiniz şeylere dikkat ederek de tüylenme sorununu engelleyebilirsiniz.

Yumurta Kürü

Bu yöntemi birkaç hafta üst üste uygularsanız istenmeyen tüylerinizden acısız, doğal ve kalıcı olarak kurtulabileceksiniz. Bu kür için; 1 yemek kaşığı şeker, 1 adet yumurta akı ve yarım yemek kaşığı mısır ununa ihtiyacınız olacak. Dediğim malzemeleri bir kabın içinde iyice karıştırın. Ve daha sonra uygulamak istediğiniz bölgelere dairesel hareketlerle sürün ve kurumasını bekleyin. Ardından ılık su yardımıyla durulayın.

Karbonhidrattan Uzak Durun

Karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak kalmaya özen göstermelisiniz. Karbon hidrat bazı vitaminlerin alınmasını engeller yada zorlaştırır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.