Çörek Otu Yağı Çocuklarda Nasıl Kullanılır ?

03.09.2017
Çörek Otu Yağı Çocuklarda Nasıl Kullanılır ?

Çörek otu Türkiye’nin ve dünyanın hemen hemen her yerinde üretilen ince yapraklı bir bitkidir. Yaklaşık 40 cm boyunda büyüyen ve otsu bir görünüme sahip olan bu bitki, içeriğinde vücuda faydalı pek çok molekül ve vitamin de içerir. Çörek otu olarak bildiğimiz ve hamurların üzerine ekerek kullandığımız küçük ve siyah tanecikler ise bu bitkinin tohumlarıdır. Bu bitki, bazı ilaçlarda bağışıklığı güçlendirmesi için ham madde olarak kullanılır ve pek çok hastalıkla başa çıkmak için etkilidir. Ölümden başka her derde deva olarak da bilinen çörek otu halk arasında sıkça kullanılan bir bitkidir.

Çörek otu, hem bitkisel bir besin olduğu için hem de tüm hastalıklara şifa olduğu için halk arasında büyük bir yer kazandı. 7’den 70’e pek çok insan, çörek otunun faydalarından yararlanarak hastalıklarından kurtulmaya çalışıyor. Öyle ki çörek otu, gripten, kalp tıkanıklığına ve kanserin yavaşlatılmasında da çok yardımcı oluyor. Çörek otu, hem çocuklarda hem de büyüklerde sıkça bronşit tedavisinde de kullanılıyor. Fakat çörek otunun sadece destekleyici özelliği unutulmamalı ve doktorunuzun verdiği ilaçları almayı aksatmamalısınız. Özellikle de damar tıkanıklığı, kanser tedavisi gören kişiler, yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunan kişilerde ilaç kullanımı ile birlikte çörek otu da destekleyici bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Bir diğer unutulmaması gereken konu ise, her ilacın ve maddenin etkileri insandan insana değişebileceği gibi çörek otu yağı da etkileri kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Özellikle de kronik hastalığı bulunan kişilerin düzenli olarak ilaç almaları gerekiyor. Bu kişiler, düzenli olarak ilaçları ile birlikte çörek otu tükettiği zaman hastalıklarında bir gerileme ve ilacın dozunun azaltılması gibi sonuçlarla karşılaşılabiliyor.

Çocuklara çörek otu verirken daha dikkatli davranmak gerekir. Özellikle de verilecek olan çörek otunun dozunun doğru ayarlanması çok önemlidir. Kronik hastalığı bulunmayan çocuklarda çörek otu yağı, gribi yavaşlatmak için kullanılır. Yeni doğum yapmış anneler ise çörek otunu sıkça tükettiğinde bağışıklık sisteminde gözle görülür biçimde güçlenme yaşanacaktır. Anemi hastalığı bulunan kişiler, 3-4 ay boyunca düzenli olarak çörek otu kullandığında kansızlık seviyeleri de önemli derecede azalır. Çörek otu yağı ise, tüm bu etkilerin yanında rahatlatma ve hafifletme hissini de size yaşatır. Özellikle de gaz sorunu olan çocukların sırtına çörek otu ile masaj yaptığınız zaman çocuğunuzun rahatladığını ve gaz sancısından kurtulduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda bu yağ, cilt lekelerinin azaltılmasında eklem ve kas ağrılarının da hafifletilmesinde oldukça etkilidir. Eğer çocuğunuzun herhangi bir şeye alerjisi var ise ona çörek otu yağı sürmeden önce doktoruna danışmanız doğru olacaktır. Bu yağ, çocukların uyku bozukluklarının giderilmesinde de etkilidir. Çocukları sakinleştirir ve daha rahat uyumalarını sağlar. Çörek otu yağı, tüm hastalıklarınızın hafifletilmesine yardımcı olurken deforme olan damarların üzerine pamuk yardımı ile sürüldüğü zaman damarlarınızın yumuşamasını sağlar.

Fakat çok faydalı olmasına rağmen bebeklerde ve çocuklarda aşırı kullanılmaması gerektiğinin üzerinde duran açıklamalarda da bulunmuştur. Çörek otu yağından bir-iki damla vermek yeterlidir. Çocuklardaki gece öksürüğü tedavisinde bir çay kaşığı çörek otu yağı verildiğinde 5 dakika içinde öksürüğün kesildiği görülür. Bir tatlı kaşığına alınan bal üzerine bir çay kaşığı çörek otu yağı konup verildiğinde astım hastaları içinde çok faydalı olduğu gözlemlenmiştir. Emziren annelerde süt miktarını artırdığı da yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Şunu da belirtmek gerekir, kullanılan çörek otu yağı soğuk pres, açık parlak sarı renk, kolay akıcı ve dibinde tortusu olmayan sağlıklı şişelerdeki yağlardır. Çörek otu tohumu alırken şunlara dikkat etmek gereklidir. Tohumlar büyük olmalı fakat küçük elek eleklerin altında kalmış tohumlar alınmamalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.