Çörek Otu Yağı Çocuklarda Nasıl Kullanılır ?

03.09.2017
Çörek Otu Yağı Çocuklarda Nasıl Kullanılır ?

Çörek otu Türkiye’nin ve dünyanın hemen hemen her yerinde üretilen ince yapraklı bir bitkidir. Yaklaşık 40 cm boyunda büyüyen ve otsu bir görünüme sahip olan bu bitki, içeriğinde vücuda faydalı pek çok molekül ve vitamin de içerir. Çörek otu olarak bildiğimiz ve hamurların üzerine ekerek kullandığımız küçük ve siyah tanecikler ise bu bitkinin tohumlarıdır. Bu bitki, bazı ilaçlarda bağışıklığı güçlendirmesi için ham madde olarak kullanılır ve pek çok hastalıkla başa çıkmak için etkilidir. Ölümden başka her derde deva olarak da bilinen çörek otu halk arasında sıkça kullanılan bir bitkidir.

Çörek otu, hem bitkisel bir besin olduğu için hem de tüm hastalıklara şifa olduğu için halk arasında büyük bir yer kazandı. 7’den 70’e pek çok insan, çörek otunun faydalarından yararlanarak hastalıklarından kurtulmaya çalışıyor. Öyle ki çörek otu, gripten, kalp tıkanıklığına ve kanserin yavaşlatılmasında da çok yardımcı oluyor. Çörek otu, hem çocuklarda hem de büyüklerde sıkça bronşit tedavisinde de kullanılıyor. Fakat sadece destekleyici özelliği unutulmamalı ve doktorun verdiği ilaçları almayı aksatmamalısınız.

 • Kullanım miktarı

Çocuklara çörek otu verirken daha dikkatli davranmak gerekir. Özellikle de verilecek olan çörek otunun dozunun doğru ayarlanması çok önemlidir. Kronik hastalığı bulunmayan çocuklarda çörek otu yağı, gribi yavaşlatmak için kullanılır. Yeni doğum yapmış anneler ise çörek otunu sıkça tükettiğinde bağışıklık sisteminde gözle görülür biçimde güçlenme yaşanacaktır. Anemi hastalığı bulunan kişiler, 3-4 ay boyunca düzenli olarak çörek otu kullandığında kansızlık seviyeleri de önemli derecede azalır. Çörek otu yağı ise, tüm bu etkilerin yanında rahatlatma ve hafifletme hissini de size yaşatır. Çok faydalı olmasına rağmen çocuklarda aşırı kullanılmaması gerektiğinin üzerinde duran açıklamalarda da bulunmuştur. Çörek otu yağından bir-iki damla vermek yeterlidir.

 • Gaz problemi için

Gaz sancısı her yaştan insanda görülebilir, ancak yetişkinler daha rahat çıkarır veya çıkarmak için çocuklara nazaran daha fazla yönteme sahiptir. Fakat çocuklar her şeyi kullanamadıkları için daha çok doğal yöntemler denenmelidir. Çörek otu yağı ile çocuğunuzun sırtını masaj yaparak sıvazlayabilirsiniz. Rahatlatıcı etkisi sayesinde gaz çıkarmasını kolaylaştırır. Gün içinde sık sık tekrarlayabilirsiniz. Gaz çıkarması için çörek otu yağı ve 1 adet hurmayı kaynatarak bitki çayı da hazırlayabilirsiniz, günde 1 kez tüketmesi yeterlidir.

 • Eklem ve kas ağrılarının hafifletilmesi için

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da eklem ve kas ağrısı yaşanabilir. Özellikle hiperaktif bir çocukluk geçiriyorsa düşebilir, vücudunu incitebilir veya bedeninden büyük şeyler kaldırabilir. Dolayısıyla kas ağrısı çekebilir. Ağrıyan bölgeye çörek otu yağı ile masaj yapabilirsiniz. Kısa sürede ağrıyı dindirir ve hareket etme fonksiyonlarını geri kazandırır.

 • Alerjiler için

Eğer çocuğunuzun herhangi bir şeye alerjisi var ise ona çörek otu yağı sürmeden önce doktoruna danışmanız doğru olacaktır. Alerji beraberinde hapşırık, öksürme, burun ve göz akıntısı yapabilir. Farklı alerjilere farklı reaksiyonlar gözlemlenir ama çoğunda etkilidir. Özellikle saman nezlesi geçiren çocuklarda çok daha fazla etkisini gösterir. Bitki çayı hazırlanarak verilebilir.

 • Uyku problemi için

Çocuklarda uykusuzluk oldukça kötü bir durumdur, çoğu çocuk özellikle küçük yaşlardayken uyumamak için çok direnirler, hatta yorgun olsalar dahi uyumak istemezler, ebeveynlerine zorluk çıkarırlar. Böyle durumlarda hemen yanlarına veya yastıklarının altına çörek otu yağı koyabilirsiniz. Yağ rahatlamasını sağlayacak ve yavaş yavaş uykusunu getirecektir.

 • Hastalıklar için

Çörek otu yağı, tüm hastalıklarınızın hafifletilmesine yardımcı olurken deforme olan damarların üzerine pamuk yardımı ile sürüldüğü zaman damarlarınızın yumuşamasını sağlar. Yara olmuş ve kesilmiş bir yer varsa ki çocuklarda bu tarz durumlar çok sık görülür, çörek otu yağı sürülebilir. Daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır, kabuk bağlama süresini hızlandırır ancak açık yaraya sürülmemelidir. İltihap veya enfeksiyon varsa tedavi eder, yaranın sulanmasını engeller. Çocuklarda görülen çoğu hastalıkta işe yarar, alternatif tıp yöntemi olarak tercih edilebilir. Bunu bağışıklık sistemini güçlendiriyor oluşu ile yapar. İçeriği de oldukça zengindir; A, B ve C vitaminleri dışında kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko içerir.

Çocuklardaki gece öksürüğü tedavisinde bir çay kaşığı çörek otu yağı verildiğinde 5 dakika içinde öksürüğün kesildiği görülür. Bir tatlı kaşığına alınan bal üzerine bir çay kaşığı çörek otu yağı konup verildiğinde astım hastaları içinde çok faydalı olduğu gözlemlenmiştir. Emziren annelerde süt miktarını artırdığı da yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Şunu da belirtmek gerekir, kullanılan çörek otu yağı soğuk pres, açık parlak sarı renk, kolay akıcı ve dibinde tortusu olmayan sağlıklı şişelerdeki yağlardır. Çörek otu tohumu alırken şunlara dikkat etmek gereklidir. Tohumlar büyük olmalı fakat küçük elek eleklerin altında kalmış tohumlar alınmamalıdır.

 • Kuruluk için

Çörek otu yağının cilt yüzeyini yumuşatma gibi bir özelliği bulunmaktadır. Eğer cildinde kuruluk, çatlama ve döküntü varsa o bölgeye pamuk yardımıyla çörek otu yağı sürülebilir. Nemlendirir, yumuşatır ve besler. Bu sayede egzama gibi cilt problemlerine dönüşmeden iyileşmesi sağlanır. Çocuklar yetişkinler gibi her losyonu kullanamaz, vücutları hassas olduğu için tahriş edebilir bu yüzden doğal yağlar tercih edilmelidir. Cilt yüzeyini iyileştirir ve yenilenmesine yardımcı olur.

 • Ateş düşürmek için

Çocuklarda çeşitli hastalıklar sonucunda ateş yükselmesi çok sık görülür, genelde tıbbi tedavi yöntemleri seçilir ancak doğal yöntemlere de fırsat verilmelidir. Çörek otu yağı ateş düşürücü etkiye sahiptir, çocuğunuzun alın kısmına çörek otu ile masaj yapabilir veya bez parçasına sürüp birkaç dakika orada tutabilirsiniz. Kısa sürede etkisini göstermeye başlayacaktır.

 • Kabızlık için

Çocuklar özellikle katı besinleri çok daha fazla yedikleri zaman kabızlık yaşayabilirler, böyle bir dönemde çörek otu devreye girer. Kabızlığı giderici etkisi sayesinde çocukların boşaltım sistemini dengeler, bağırsaklarının daha rahat bir şekilde hareket etmesini sağlar, ağrılarını ve şişkinliğini alır. Bunun için bitki çayı şeklinde hazırlayabilirsiniz, daha etkili olması için içine 1 adet hurma da koyabilirsiniz.

 • Burun tıkanıklığı için

Çocuklar özellikle grip, nezle gibi hastalıklara yakalandıkları zaman burun tıkanıklığı ile karşı karşıya kalırlar. Bu onları çok rahatsız eder ve huzursuzlanmalarına neden olur. Çörek otu yağı burun tıkanıklığına çok iyi gelir, ferahlatır ve nefesi açar. Bunun için burun damlası şeklinde tıkandığı zaman kullanılmalıdır. Ancak günlük doz çok aşılmamalıdır, 2-3 kez kullanım yeterli olacaktır.

 • Öksürük için

Hastalandıkları zaman öksürük de beraberinde gelir, bunun için çörek otu yağı kullanılabilir. Ferahlatıcı etkisi sayesinde bronşları açar ve daha rahat nefes almayı sağlar. Bunun için, 2 hafta boyunca günde 2 çay kaşığı, sonrasında 1 çay kaşığı olarak tüketilmelidir. Doktora danışarak kapsül formunda olanları da verebilirsiniz, 2 kapsül 1 çay kaşığına eşittir.

Daha fazla kaynak:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.