Çörek Otu Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır ?

27.08.2017
Çörek Otu Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır ?

Başta Güney Avrupa kaynaklı tüketilen çörek otu, Dünya’nın hemen hemen her yerinde yetiştirilmektedir. Evin balkonlarında saksılarda bile kolayca yetiştirebileceğiniz bir bitkidir. Peygamber efendimizin zamanında doktorların sık sık kullandığı bir bitki olan çörek otunun şifası dünyaya yayılmıştır. Yüzyıllardır hem tohum hem de yağ olarak tüketilmektedir. Günümüzde Afrika, Orta Doğu, Asya ve Amerika gibi ülkelerde insan sağlığını korumak adına kullanılıyor.

İçeriği

Protein, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, karbonhidrat, glikoz, kalsiyum, vitamin E, demir, doymuş ve doymamış yağ asitleri, omega 3, omega 6, vitamin ve besinleri bulunur. Çörek otunda bulunan bebeklerde ve çocuklarda gaz sancısına kullanılmasında etkili olduğu bilinmektedir. Ancak çok faydalı olmasına rağmen bebeklerde ve çocuklarda aşırı kullanılmaması gerekmektedir. Çörek otu yağının bir veya iki damla kullanmak bebekler için yeterlidir. Bir kaşık çörek otu tohumu bir bardağın içine konulur ve üzerine kaynamış saf içme suyu dökerek 5 dakika bekletip süzülür. Bu suyu ağzı kapalı bir şişe veya bardağa koyarak verileceği zaman önceden kaynatılmış soğutulmuş içme suyuna bir miktar çörek otu suyunda karıştırılıp bebeğe içirilir.

  • Bebekler için hiçbir sakıncası yoktur

Bebekler anne ve babalarının hayatındaki en kıymetli varlıklardır. Çok hassas bir bünyeye sahip oldukları için her şey kullanılmaz, alerjik reaksiyonlar ve hastalıklar olarak geri dönebilir. Ancak çörek otu yağı bebeklerde rahatlıkla kullanılabilir. Peygamber efendimizin hadisinde çörek otunun ölümden başka her derde deva olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle sadece yetişkinlerde değil aynı zamanda bebeklerde de kullanılması oldukça sağlıklı bir bitkidir. Bebeklere doğrudan verilemeyen bu bitki, çörek otu yağı yada çörek otunu suyundan istifade edilerek kullanılır. Annenin tüketmesi ile faydaları bebeğe de geçmektedir.

  • Gaz sancısını hafifletmek için

Gaz sancısı bebeklerin yaşadığı en büyük problemlerden biridir, daha tam olarak gelişemedikleri için gazlarını rahat bir şekilde çıkaramazlar ve çok fazla sancı çekerler, karın ağrısı, kusma, huzursuzluk gibi problemler baş gösterir. Hem kendileri hemde anne-babaları rahatsız olur. Çörek otu yağı gaz sancısına çok iyi gelir, midesini rahatlatır ve gazını çıkarmasını sağlar. Karın ve sırt bölgesini yağ ile masaj yaparak sıvazlayın, rahatladığını hissedene kadar gün içinde sık sık devam edin. Etkilerini kısa sürede görebilirsiniz.

Dilerseniz çörek otu ile bitkisel çay hazırlayıp da onun rahatlamasını da sağlayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey ise, bir yada iki kaşık çörek otu üzerine kaynar su dökerek bir bitkisel çay hazırlayabilir ve çocuğunuzun rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Böylelikle bebeğiniz çok daha rahat uyuyacak ve sakinleşecektir. Bu çayın içine 1 adet hurma da atabilirsiniz. Tyler yaptığı araştırmalar sonucu çörek otunda bulunan yağın bebeklerde ve çocuklarda gaz sancısına kullanılmasının çok etkili olduğunu bildirmiştir.

  • Kullanım miktarı

Bebeklerde çörek otu yağının kullanım miktarı yetişkinlere göre daha az olmalıdır. Bebekler için her gün iki veya üç damla vereceğiniz çörek otu yağı yeterli olacaktır. Bu dozu arttırdığını vakit ve bebeğinizde bir kısım yan etkiler meydana gelmektedir. Bu yan etkilerden en önemlisi bebeğin bağırsak sisteminin normalden daha fazla çalışmaya başlamasıdır. Böylece bebeğinizin ishal olması ve çok ilerleyen durumlarda kilo ve su kaybı da ortaya çıkabilir.

Bebeklerin bünyeleri ile yetişkin bir bireyinki aynı olmayacağı için öncelikle bebeğinizin doktoruna mutlaka danışın. Kullanım olarak da bebekler de daha az kullanılır. Fazla kullanıldığında yan etkileri olabilir bu da bebeğinizi iyi edeceği derken daha kötü olmasına neden olabilir. Bağırsak fazla çalışırsa da bu sefer ishal olma durumu meydana gelebilir. Normalden fazla vermemeye özen gösterin.

  • Hastalıklarla mücadele etmek için

Çörek otu antibakteriyel, antikanser, iştahsızlık, ateş düşürücü, bağışıklık sistemi güçlendirici ve enfeksiyonlara karşı faydalıdır. Omega 3 ve omega 6 yönünden çok zengin olduğu için günlük tüketilmesi önerilmektedir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde çörek otu yağı kullanımı daha kolaydır. Bitkiler üzerinde araştırmalar yapan Purdeu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Rektörü Profesör Varro Çörek otu tohumu alırken tohumlar büyük olmalı küçük aletlerin altında kalmış tohumlar alınmamalıdır. Ayrıca çörek otu yağı emziren annelerde süt miktarını arttırdığı da öne sürülmektedir. Satın alırken soğuk pres, açık parlak sarı renk ve kolay akıcı ve dibinde tortu olmaya sağlıklı şişelerdeki yağları almak gerekmektedir. Ayrıca bağışıklık güçlendirici bir yağ olduğu da söylenebilir.

  • Kabızlığı önlemek için

Çörek otunun içerisinde bulunan yağ sayesinde bağırsak hareketleri kolaylaşır ve bebeklerdeki gaz ve kabızlık gibi sağlık problemlerinin üstesinden gelir. Bir kaşık çörek otu tohumunu bir kabın içine katın. Bunun üzerine kaynamış suyu dökün iki üç dakika bekleyin. Süzülen bu içeceği suyla seyreltip bebeğinize içirin. Kabızlık bebekler için çok büyük bir problemdir. Bağırsaktaki denge bozukluğu pişik olmasına, karnının şişmesine ve ciddi ağrılara neden olur. Çörek otu hepsine iyi gelir.

  • Öksürüğü önlemek için

Kış dönemine girmeye az kaldığına göre kışın mutlaka her 3 insanda bir grip sorunları baş gösterir. Bu yüzden grip olduğunuz zaman çörek otu önerilir. Çünkü çörek otu yağının içinde bulunan mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden vücudun direncini korur. Bebeklerde çörek otu yağı tabii ki de kullanılır. Çünkü çörek otu çok eskilere dayanan bir çeşittir. Bebeklerin öksürmesini ve bu sayede boğazlarının tahriş olmasını önler. Bebek öksürdüğü zaman mide bulantısı da başlayabilir, çörek otu yağı bunu da önler.

Nasıl kullanıldığına gelecek olursak; çörek otu yağını kaynatılmış ve ılıtılmış bir bardak suyun içine bebeğiniz bir yaşından küçük ise bir çay kaşığı, bir yaşından büyük ise bir tatlı kaşığı konular içirilir. Bunun dışında bebeğinizin göğüs ve sırt kısmına masaj yapıp uygulamakta balgamını yumuşatıp atmasına ve öksürüğünün kesilmesine yardımcı olacaktır. Eczanelerde bunların artık damlaları var, doktorunuzun önerdiği miktarda da bebeklerinizin öksürüğüne son vermenize yardımcı olacak ve bağışıklık sistemi güçlendirmesini sağlayacaktır.

  • İltihabı önlemek için

Bebeklerde bazen iltihaplı öksürükler ve yaralar olabilir. Çörek otu iltihaplara da çok iyi gelmektedir, nerede olursa olsun iyileştirici özelliğini gösterir. Yine kullanım dozunu aşmayacak şekilde oral yollarla verilebilir. İltihap cilt üzerindeyse masaj yaparak sürülebilir, böylece diğer yerlere bulaşması engellenmiş olur ve daha çabuk iyileşir. Antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde bunu gerçekleştirir.

  • Cilt kuruluğu için

Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de cilt kuruluğu oluşabilir. Çok sık duş alması, cildi çok hassas olduğu için kimyasal ürünler ve yanlış kıyafet seçimleri bebek cildinin tahriş olmasına neden olabilir. Özellikle kıyafetleri yıkanırken kesinlikle doğal deterjan kullanılmalıdır. Tahriş olduğu zaman kızarır ve kurur, egzama gibi bir görüntü oluşur ve bebeği çok rahatsız eder. Nemlendirmek ve yumuşatmak için çörek otu yağı kullanabilirsiniz. Cildi yumuşayacak, döküntüyü engelleyecektir. Cilt için kullanırken direk kendi kullanılabilir yada başka bebeklere uygun olan yağlarla karıştırıp kür şeklinde veya bebek losyonları, şampuanları içine katılarak kullanılabilir.

  • Alerji için 

Bebeklerde de çok sık olmasa da saman nezlesi denilen alerji görülebilir. Böyle bir durumda çok sık hapşurur, öksürür, burnu ve gözleri akar. Doktor kontrolünde burun damlası olarak kullanılabilir. Yaklaşık 6 hafta sonunda semptomlarda ciddi azalmalar görülür. Gıda yağı olarak da kullanılabilir ancak belli bir ya gelmiş olması ve artık ek gıdaya geçmiş olması gerekir. Fakat burun damlası olarak kullanımı çok daha fazla etkilidir. Gıdalarda kullanımı sadece 10 bebekte 3’ünde etkili olmuştur.

Daha fazla kaynak:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.