Çörek Otu Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır ?

Çörek Otu Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır ?
27 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 2.656 kez okundu.

Başta Güney Avrupa kaynaklı tüketilen çörek otu, Dünya’nın hemen hemen her yerinde yetiştirilmektedir. Evin balkonlarında saksılarda bile kolayca yetiştirebileceğiniz bir bitkidir. Peygamber efendimizin zamanında doktorların sık sık kullandığı bir bitki olan çörek otunun şifası dünyaya yayılmıştır. Yüzyıllardır çörek otu hem tohum hem de yağ olarak tüketilmektedir. Bu bitki günümüzde Afrika, Orta Doğu, Asya ve Amerika gibi ülkelerde insan sağlığını korumak adına kullanılıyor. Asırlardır bilinen her şeyi şifa olan kıymetli bir bitkidir. Kendisi küçüktür fakat faydaları saymakla bitmez.

Çörek Otu Yağı İçeriği

Protein, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, karbonhidrat, glikoz, kalsiyum, vitamin E, demir, doymuş ve doymamış yağ asitleri, omega 3, omega 6, vitamin ve besinleri bulunur. Çörek otunda bulunan bebeklerde ve çocuklarda gaz sancısına kullanılmasında etkili olduğu bilinmektedir. Ancak çok faydalı olmasına rağmen bebeklerde ve çocuklarda aşırı kullanılmaması gerekmektedir. Çörek otu yağının bir veya iki damla kullanmak bebekler için yeterlidir. Bir kaşık çörek otu tohumu bir bardağın içine koyup ve üzerine kaynamış saf içme suyu dökerek 5 dakika bekletip süzülür. Bu suyu ağzı kapalı bir şişe veya bardağa koyarak verileceği zaman önceden kaynatılmış soğutulmuş içme suyuna bir miktar çörek otu suyunda karıştırılıp bebeğe içirilir.

Çörek Otu Yağının Bebeklere Faydası

Bebekler anne ve babalarının hayatındaki en kıymetli varlıklardır. Peygamber efendimizin hadisinde çörek otunun ölümden başka her derde deva olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle çörek otu sadece yetişkinlerde değil aynı zamanda bebeklerde de kullanılması oldukça sağlıklı bir bitkidir. Bebeklere doğrudan verilemeyen bu bitki, çörek otu yağı ya da çörek otunu suyundan istifade edilerek bebeklerde kullanılır. Annenin tüketeceği çörek otu yağının faydası bebeğe de geçmektedir. Bebeklerin en önemli problemi gaz sancıları olmaktadır. Böyle durumlarda çörek otundan istifade edebilirsiniz.

Çörek Otu Bebeklere Nasıl Verilir ?

Bir kaşık çörek otu tohumunu bir bardağın içine konur ve üzerine kaynamış saf içme suyu dökülür beş dakika bekletip süzülür. Bu suyu ağzı kapalı bir şişe veya bardağa konur bebeklere verileceği zaman önceden kaynatılmış soğutulmuş içme suyuna bir miktar çörek otu suyunda karıştırılıp bebeğe içirilir. Bebeklere faydası bulunan çörek otu yağını kullanırken dikkat edilmeli ve mutlaka doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

Çörek Otu Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır ?

Bebeklerde çörek otu yağının kullanım miktarı yetişkinlere göre daha az olmalıdır. Bebekler için her gün iki veya üç damla vereceğiniz çörek otu yağı yeterli olacaktır. Bu dozu arttırdığını vakit ve bebeğinizde bir kısım yan etkiler meydana gelmektedir. Bu yan etkilerden en önemlisi bebeğin bağırsak sisteminin normalden daha fazla çalışmaya başlamasıdır. Böylece bebeğinizin ishal olması ve çok ilerleyen durumlarda kilo ve su kaybı da ortaya çıkabilir. Çörek otu antibakteriyel, antikanser, iştahsızlık, ateş düşürücü, bağışıklık sistemi güçlendirici ve enfeksiyonlara karşı faydalıdır. Omega 3 ve omega 6 yönünden çok zengin olduğu için günlük tüketilmesi önerilmektedir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde çörek otu yağı kullanımı daha kolaydır. Bitkiler üzerinde araştırmalar yapan Purdeu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Rektörü Profesör Varro Tyler yaptığı araştırmalar sonucu çörek otunda bulunan yağın bebeklerde ve çocuklarda gaz sancısına kullanılmasının çok etkili olduğunu bildirmiştir. Çörek otu tohumu alırken tohumlar büyük olmalı küçük aletlerin altında kalmış tohumlar alınmamalıdır. Ayrıca çörek otu yağı emziren annelerde süt miktarını arttırdığı da öne sürülmektedir. Çörek otu yağı satın alırken soğuk pres, açık parlak sarı renk ve kolay akıcı ve dibinde tortu olmaya sağlıklı şişelerdeki yağları almak gerekmektedir.

Çörek Otu Yağı Bebeklerde Gaz Sancısına İyi Gelir Mi ?

Çörek otunun birçok faydası olduğu gibi günümüzde çörek otu yağının da insan vücuduna yararları araştırılmıştır. Bu konu da bitkiler üzerine araştırmalar yapan Purdeu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Rektörü Profesör Varro Tyler yaptığı çalışmalar sonucu çörek otunda bulunan yağın bebeklerde çocuklarda gaz sancısına kullanılmasını etkili olduğunu açıklamıştır.

Çörek Otu Yağı Bebeklerde Kabızlığa İyi Gelir Mi ?

Çörek otunun o kadar çok faydası var ki bunlardan bir tanesi de bebeklerdeki kabızlık sorunudur. Çörek otunun içerisinde bulunan yağ sayesinde bağırsak hareketleri kolaylaşır ve bebeklerdeki gaz ve kabızlık gibi sağlık problemlerinin üstesinden gelir.

Bir kaşık çörek otu tohumunu bir kabın içine katın. Bunun üzerine kaynamış suyu dökün iki üç dakika bekleyin. Süzülen bu içeceği suyla seyreltip bebeğinize içirin.

Kabızlık bilindiği gibi bağırsak hareketinin azalması sonucu olur. Bu da bebek de sancı oluşmasına neden olur.. Çörek otu yağı kullandıkça bebeğinizin sindirim sistemi kolaylaşır. Bebekler de çörek otu yağı kullanmadan önce mutlaka doktora danışın. Çünkü bebeklerin bünyeleri ile yetişkin bir bireyin aynı olmayacağı için öncelikle bebeğinizin doktoruna mutlaka danışın. Kullanım olarak da bebekler de daha az kullanılır. Fazla kullanıldığında yan etkileri olabilir bu da bebeğinizi iyi edeceği derken daha kötü olmasına neden olabilir. Bağırsak fazla çalışırsa da bu sefer ishal olma durumu meydana gelebilir. Normalden fazla vermemeye özen gösterin.

Bebeğe Çörek Otu Yağı Verilir Mi ?

Çörek otu yağı, pek çok hastalığın alternatif tıp tedavisinde kullanılıyor. Çörek otu yağı, özellikle de bebeklerin en büyük problemi olan gaz sıkıntısını aşmak için kullanılabilen bir bitkisel yağdır. Çörek otu yağı, dozunda ve gerektiği kadar kullanıldığında bebeğin rahatlamasına yardımcı olur.

Çörek otu tohumlarını su ile karıştırarak bebeğinize içirdiğiniz taktirde bebeğinizdeki gaz sorunu çözülecektir. Bebeklerin gaz sancısını en aza indirmeye yarayan çörek otu yağı, ilaç kadar yan etki içermediğinden annelerin gönül rahatlığı ile tercih edebilecekleri bitkisel yağlardandır.

Aynı zamanda çörek otu yağının, bağırsak hareketlerini de düzenlediği biliniyor. Dilerseniz çörek otu ile bitkisel çay hazırlayıp da onun rahatlamasını da sağlayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey ise, bir ya da iki kaşık çörek otu üzerine kaynar su dökerek bir bitkisel çay hazırlayabilir ve çocuğunuzun rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinizin sırtına çörek otu yağı ile hafif bir masaj yaparak da bebeğinizin gazının daha kolay çıkmasına ve karnına masaj yaparak da gaz sancılarının azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Böylelikle bebeğiniz çok daha rahat uyuyacak ve sakinleşecektir.

Çörek Otu Yağı Bebeklerde Öksürüğe İyi Gelir Mi ?

Çörek otu yağını mutlaka duymuşsunuzdur. Güzellik bakımlarından tutun hastalıkların şifasına kadar uzanan bir çeşit yağdır vitamini açısından çok zengin olan çörek otu içeriğinde mineraller ve yağ asitleri bulunur. İçindeki mineraller özetle şunlardır; çinko, demir, kalsiyum, bakır, selenyumdur. Çörek otunun birçok faydaları vardır. Düzensiz olan adetiniz için iyi bir adet söktürücüdür, süt veren anneler için ideal süt artırıcı özelliği bulunur. İştahı açar romatizma tedavisinde krem olarak sürülmesi önerilir.

Gelelim çörek otunun bebeklerde öksürüğe nasıl iyi geldiğine. Kış dönemine girmeye az kaldığına göre kışın mutlaka her 3 insanda bir grip sorunları baş gösterir. Bu yüzden grip olduğunuz zaman çörek otu önerilir. Çünkü çörek otu yağının içinde bulunan mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden vücudun direncini korur. Bebeklerde çörek otu yağı tabii ki de kullanılır. Çünkü çörek otu çok eskilere dayanan bir çeşittir.

Nasıl kullanıldığına gelecek olursak; çörek otu yağını kaynatılmış ve ılıtılmış bir bardak suyun içine bebeğiniz bir yaşından küçük ise bir çay kaşığı, bir yaşından büyük ise bir tatlı kaşığı konular içirilir. Bunun dışında bebeğinizin göğüs ve sırt kısmına masaj yapıp uygulamakta balgamını yumuşatıp atmasına ve öksürüğünün kesilmesine yardımcı olacaktır. Eczanelerde bunların artık damlaları var doktorunuzun önerdiği miktarda da bebeklerinizin öksürüğüne son vermenize yardımcı olacak ve bağışıklık sistemi güçlendirmesini sağlayacaktır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git