Boğaz Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

02.07.2016
Boğaz Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Sıklıkla karşılaşılan boğaz ağrısı genel olarak grip virüsüne veya enfeksiyona bağlı olarak görülmektedir. Ancak sinüzit, alerjik rinit, tümör, bademciklerin şişmesi, akciğer enfeksiyonu ve reflü kaynaklı da kendini gösterebilmektedir. Boğaz ağrısı için kulak burun boğaz ( kbb ) doktoruna başvurmalısınız. Kusma ve ateş de eşlik edebilmektedir.

Boğaz ağrısı soğuk algınlığı veya grip virüsü haricinde kronikleşmesi ciddi hastalıkların habercidir. Boğaz bölgesinde şişmiş lenf düğümleri, ses kısıklığı, tükürük salgının kanlı olması boğaz ağrısının oluşma nedenlerinden biridir. Şayet ki bu durum uzun süre devam ediyor ise mutlaka bir kulk burun boğaz doktoruna başvurmalısınız.

Genellikle boğaz ağrısı şikayetleri kulak ile bağlantılı olduğundan dolayı kulak burun boğaz doktorundan randevu alıp gitmelisiniz. Kulak burun boğaz doktorunun yapacağı muayene ve tedavi sonucunda şikayetler devam eder ise, boğaz ağrısı şikayetleriniz için sizi daha detaylı olarak bazı testler ve taramalara tabii tutacaktır. Kulak burun boğaz doktoru dahiliye ( iç hastalıkları ) bölümüne yönlendirecektir.

Boğaz Ağrısına Bağlı Olarak Tedavi Metotları

Boğaz ağrısı şikayeti ile bir kulak burun boğaz doktoruna başvurduğunuz takdirde doktor sizi muayene ettikten sonra gerekli tedavi yöntemine başlayabilir. Ancak hafif boğaz ağrılarında medikal ilaç gerektirmeden 3 ile 15 gün içerisinde kendiliğinden boğaz ağrısı şikayetleri varlığını yitirir. Boğaz ağrısı şikayeti enfeksiyona bağlı ise medikal tedaviye gerek duyar kulak burun boğaz doktoru. Şayet ki boğaz ağrısındaki enfeksiyon bakteriye bağlı olarak oluşmuş ise hekiminiz antibiyotik tedavisi önerecektir. Günümüzde antibiyotik tedavilerine büyük oranda sınırlamalar getirilmiştir. Nedeni ise bilinçsiz antibiyotik kullanımıdır. Ancak pek çok doktorun ortak görüşü ile boğaz ağrısı şikayetlerini antibiyotik tedavisi uygulamadan, bitkisel yollarla iyileştirmektir. Virüse bağlı olarak oluşan boğaz ağrıları birkaç gün içerisinde varlığını yitirmektedir. Ancak alerjiye bağlı olarak oluşan boğaz ağrıları, alerji sebebine bağlı olarak medikal tedavi gerektirir. Mantar enfeksiyonunda; antifungal ilaçları hekim tarafından önerilir. Bakteriyel boğaz şişkinliği tıp dilinde strep boğaz enfeksiyonu adı verilmektedir ve bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Şikayetleriniz ile birlikte boyun ağrıları, kusma, baş dönmesi ve bulantılar var ise mutlaka kulak burun boğaz doktoruna görünmelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.