Akvaryum Isıtıcısı Ne Kadar Elektrik Harcar ?

04.02.2016
Akvaryum Isıtıcısı Ne Kadar Elektrik Harcar ?

Isıtıcının elektrik sarfiyatı ve tüketimi ne kadar yakar ? Kendi hesaplamanızı artık yapabilirsiniz. Sorularınızı konu altından yorum olarak iletebilirsiniz.

Akvaryum ısıtıcılarının elektrik sarfiyetini hesaplamak oldukça zordur. Bunun temel nedeni akvaryumun bulunmuş olduğu ortamın sıcaklığı, buharlaşan su miktarı, akıntı gücü gibi farklı etmenler bu hesaplamayı yapmamızı güçleştirmektedir.

Akvaryum içerisinde kullanılan ısıtıcının kalitesi ve gücü oldukça önemlidir. Örneğin 100 wattlık bir ısıtıcı günde 7 saat çalışırken ; 200 W ısıtıcı günde sadece 3 saat çalışacaktır. Yani biri diğerine göre daha verimli ve performanslı olacaktır.

Akvaryum ısıtıcıların gücünün düşük olması size elektrik tasarrufu sağlamayacaktır, aksine gün içerisinde akvaryumu ısıtmak için daha uzun süreli çalışacaktır.

akvaryum-isiticisi-elektrik-tuketimi

Akvaryumda ısıtıcı tasarrufu nasıl yapılır ?

Isıtıcılarının elektrik harcamasında tasarruf etmek istiyorsanız, akvaryumunuzun ısı kaybetmesini engellemekle işe başlayabilirsiniz.

  • Akvaryumun üstünün açık olmaması ve kapak kullanılarak üstünün kapatılması, içerisinde buharlaşmaya bağlı oluşacak ısı kaybını en aza indirecektir.
  • Akvaryum yüzey akıntısını düşürmek ve azaltmak buharlaşmayı ve ısı kaybını azaltacak ve ısıtıcıların maliyetini düşürecektir.
  • Akvaryumunuzun altına ve çevresine strafor yerleştirmeniz ısı kaybını ciddi anlamda azaltacaktır.
  • Kış aylarında akvaryumu kalorifere yakın bir yere yerleştirebilirsiniz. Bu sayede ısı kaybınız azalacaktır. Fakat kalorifer ile arasında
  • boşluk olmasına dikkat edin, aski halde balıklarınız aşırı ısınmadan dolayı olumsuz etkilenebilir.
  • En iyi ve kaliteli akvaryum ısıtıcıları, gün içerisinde sürekli çalışmazlar ve bu sayede elektrik sarfiyatında tasarruf etmemizi sağlarlar.

Akvaryum ısıtıcısı elektrik tüketimi sarfiyatı hesaplama ;

100 watt bir akvaryum ısıtıcısı günde 6 saat çalıştığını hesaplarsak aylık masrafı 12,78 TL’dir.

1 gün ; 100 watt*6 =600 w
30 gün ; 600*30= 18.000 watt = 18 kWsa

18*0,71  = 12,78 TL

1 KW elektriğin birim fiyatı 0,71 TL olarak hesaplanmıştır.

1 kiloWatt = 1000 Watt’a eşittir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.