Akvaryum Suyu Bulanıklığı Nasıl Giderilir?

25.01.2021
Akvaryum Suyu Bulanıklığı Nasıl Giderilir?

Akvaryum suyu bulanıklığı, özellikle yeni kurulan akvaryumlarda sık görülmektedir. Yaklaşık 1 hafta içerisinde su oturmaya başlayacak ve bulanık su zaman içerisinde kaybolacak ve berrak bir su ortaya çıkacaktır. Bu süreç zarfında düzenli olarak filtrenizi çalıştırmayı ihmal etmeyin ve biraz sabırlı olun.

Akvaryum suyunu berraklaştırma yöntemleri tamamen sizin akvaryumunuza özeldir. Bu nedenle ilk olarak akvaryum suyu neden bulanık sorusunda cevaba değil nedene odaklanmalısınız aksi halde yanlış bir uygulama ile akvaryuma zarar verebilirsiniz. Akvaryum suyu bulanıyor dediğinizde birçok neden olabilir. Bu konuda yer alan farklı durumlar ile neyi yanlış yaptığınızı fark edebilir ve belirtilen çözümler ile akvaryum suyu bulanıklığına kesin çözüm bulabilirsiniz.

Akvaryum ekipmanlarınız ve kumunuz yeterince temiz ise yani akvaryuma salınım yapacak ve suyu bulandıracak bir sorun yoksa akvaryum içerisindeki biyolojik döngünün oturmasını beklemelisiniz. Bu zamanı hızlandırmak ve su değerlerin daha kısa sürede normale dönmesini istiyorsanız akvaryuma başka bir akvaryumdan su ilave edebilirsiniz. Bu sayede faydalı bakterilerin oluşumu hızlanacak ve suyun bulanıklığı giderilecektir.

Birkaç gün içerisinde akvaryum suyunun bulanıklığı hala geçmemiş ise ekipmanlarınızı ve kumunuzu yeterince temizlememişsiniz demektir. Özellikle iyi temizlenmemiş akvaryum kumu, suyu ciddi şekilde bulandıracaktır.

Akvaryum içerisine doğadan herhangi bir ekleme yapacaksanız mutlaka tuzlu su içerisinde bir süre bekleterek steril hale getirmelisiniz. Aksi takdirde ekleyeceğiniz parça akvaryum suyunu bulandırabilir ve balıklarınıza zarar verebilir.

Yeni akvaryum kurulumlarında su değerlerinin normale dönmesi beklenmeli ve hemen canlı ilavesi yapılmamalıdır. Akvaryuma herhangi bir balık ilavesi yapmadan boş bir şekilde ortalama 1-2 hafta düzenli bir şekilde filtrelerinizi çalıştırın ve her gün az miktarda yemleme yapın. Ayrıca boş tanka midye, elma salyangozu, çöpçü, vatoz ilavesi yapabilirsiniz. Bu sayede çürükçül bakteriler oluşacak ve suya amonyak salgılamalarında yardımcı bir etken olacaktır. Zaman içerisinde azot döngüsü akvaryum içerisinde oturmaya başlayacaktır. Su değerleri normale döndükten sonra balıklarınızı ekleyebilirsiniz.

 • Akvaryuma su doldurma şeklinize oldukça dikkat etmeli ve yavaş bir şekilde mümkün olduğunca kumu havalandırmadan su ilavesi yapmalısınız. Aksi halde kum havalanır ve suyu bulandırabilir.
 • Eğer balıkları ekledikten sonra su bulanıklığı artıyorsa, balıklarınızın kum ile oynamasından kaynaklıdır.
 • Akvaryum kumunuz kalitesiz olabilir ve kum değişimi yapabilirsiniz.
 • Akvaryum kumunu yeterince yıkamamış olabilirsiniz. Fakat unutmayın: akvaryum suyunun bulanıklığı geçmediği için her seferinde kum yıkaması ve akvaryum suyunu değiştirmek, tüm yararlı bakterileri yok ettiğinden dolayı oldukça yanlıştır.
 • Çeşme suyu kullanıyorsanız, kullanılan su aşırı miktarda klorlu olabilir. Akvaryum içerisine koyacağınız hemen çeşmeden suyu aldığınız gibi ilave etmemelisiniz. İlk olarak bir süre suyu dinlendirmeli ve daha sonra akvaryuma koymalısınız.
 • Su bulanıklığı sorunu yaşamamak için haftalık olarak akvaryuma 1 tatlı kaşığı iyotsuz kaya tuzu eklemesi yapabilirsiniz. Fakat su değişimlerinizi de düzenli bir şekilde yapmayı ihmal etmemelisiniz.
 • Aşırı miktarda yemleme yapmış olabilirsiniz. Balık sayınız ile doğru orantılı bir şekilde gün içerisinde düzenli ve az miktarda yemleme yapmalısınız.
 • Akvaryum filtresi gücü, akvaryum temizliği konusunda yetersiz olabilir.
 • Akvaryum filtrenizin temizliğini bir süredir yapmamış olabilirsiniz, gerekli temizliği yapmalısınız. Eğer filtre süngeri çok kirli ve yıpranmış ise değiştirmelisiniz.
 • Markası belli olmayan ve açıkta satılan yemleri kesinlikle kullanmamalısınız.
 • Yeni akvaryumlarınıza tek seferde yüksek miktarda balık ilave ederseniz yüksek miktarda atık oluşacaktır. Bu atıklarla beslenen bakteriler ise suyun bulanık görünmesine neden olacaktır.
 • Akvaryum günlük 8 saat ışıklandırılmalı ve su sıcaklığı 24-25 derece arasında olmalıdır.
 • Akvaryumda kullandığınız su içerisinde çok fazla kireç, klor veya farklı kimyasallar yer alabilir. Böyle bir endişeye sahipseniz, akvaryum su düzenleyici ürünler kullanabilirsiniz.
 • Akvaryum hacminize uygun sayıda değil de çok daha fazla balık akvaryumunuzda yer alıyor olabilir. Balık sayısını, akvaryum hacminize göre ayarlamalısınız, bu sayede hem siz hem de balıklarınız mutlu olur. Beraberinde bulanık su gibi sorunlarla uğraşmamış olursunuz.
 • Akvaryuma yapay plastik bitkiler dahil etmiş ve bu nesnelerin yapmış olduğu salınım akvaryum suyunu bulanıklaştırmış olabilir. Yapaylıktan mümkün olduğunca uzak durun.
 • Canlı bitkili akvaryuma sahipseniz akvaryumunuzun yeterli güneş ışığı aldığına emin olun. Karbondioksit ve oksijen dengesini tam olarak sağladığınızdan emin olun. Su dengesini iyi bir şekilde sağlayamadığınızda su bulanıklığı oluşabileceği gibi balıklarda çeşitli hastalıklarda ortaya çıkacağını unutmayın.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.