Bikini Bölgesi Tüyleri Nasıl Alınır ?

19.09.2017
Bikini Bölgesi Tüyleri Nasıl Alınır ?

Bikini bölgesi ne denli görünürde bir bölge olmasa da hijyen ve sağlık bakımından temizliğine önem verilmesi gereken önemli bir bölgedir. Gerekli temizlik ve bakım sağlanmadığı takdirde kötü kokuya, mantar, egzama gibi bir takım sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bikini bölgesi anatomik yapısı itibari ile kapalı ve nemli bir yapıya sahip olduğundan hastalıkların oluşumuna elverişli bir ortam oluşturmaktadır. Bayanların özellikle aylık regl dönemlerinde o bölgenin tüylü olmasının yanı sıra bir de kanamanın gerçekleşmesi, kişinin vücut ifrazatı ile birleşerek rahatsız edici kötü bir koku oluşumuna neden olmaktadır. Birebir iletişimde ya da toplu ortamlarda o bölgede, gereken hijyen ve bakım sağlanmadığından oluşan kötü koku arkadaşlık ilişkilerini tehlikeye atabilmektedir.

Bikini bölgesi yani kasık bölgesi, üreme organlarının bulunduğu, dış yüzeyi kıllar ile kaplı bir bölgedir. Orada oluşan kıllar dış deriyi kaplayarak koruma görevi görür. Birçok görüş kılların tamamen temizlenmemesi, üzerinden makas ile kısaltılması gerektiğini savunur. Kökünden alınan kılların, gözenekleri boş bırakıp tıkanacağı ve bölgeyi tahriş edeceği iddia edilir. Başka bir görüş ise tamamen temizlenmesi gerektiğini, aksi durumda bikini bölgesinin terleyip mikrop kapmaya müsait olacağını söylemekte. Her iki durumda mantıklı görünse de tercih bizlere kalmış durumda. Bikini bölgesi hassas ve etli bir bölge olduğu için tüy alma işleminin dikkatli yapılması gerekir.

Uygulamalar

Ağda

Ağda kullanacaksanız muhakkak şekersiz ağda kullanmanızı tavsiye ederiz çünkü şekerli ağdalar tüyleri besler ve daha erken çıkmasına neden olur fakat şekersiz ağdalar tüylerin geç çıkmasına ve seyrelip incelmesine neden olmaktadır. Aldığınız hazır ağdayı eliniz de 1-2 dakika sürterek ısıtıp hemen kullanabilirsiniz bu şekilde tek seferde tüyler alınmış olur fakat kılları çıkış yönüne doğru almanız lazım ve bölgenin üstünde 3-4 dakikadan çok bekletmemeniz gerekiyor.

Ağda yaparken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi öncelikle cildinizin yıpranmasını engellemektir. Bu amaçla hazırladığınız ağdanızı öncelikle küçük bir bölgenizde deneyin. İlk olarak canınızın yandığını ya da onu oradan nasıl çıkartacağınızı düşünüp endişeye kapılabilirsiniz. Fakat durum hiçte zannettiğiniz kadar ciddi değil emin olun. Tüylerinizin tersi yönünde yapıştırdığınız ağdayı ani bir hareketle çekin. Hafif bir kızarıklık olacaktır ve ardından tekrar aynı uygulamayı yapın. Bunu ikinci defa yapmanızda sıradan bir bikini temizliği kadar rahat hissedeceksiniz. Ve emin olun memnun kalacaksınız. Fakat alt bölgelerinizde cildinizin daha hassas olduğunu düşünüyorsanız acele etmeyin.

Yine tüylerinizin tersi yönünde yapıştırdığınız ağdayı aniden çekin. Bunu yaparken bir elinizle ağdayı çekerken diğer elinizle ağdayı yapıştırdığınız bölgeyi gerdirin. Bu hem canınızın yanmasını engeller hem de bikini bölgenizin daha temiz olmasını sağlar. Ağda işleminizi tamamladıktan sonra biraz ılık bir suyla bikini bölgenizi temizleyin. Eğer ki kızarıklık ya da hafifi bir morarma görürseniz korkmayın. Gayet doğaldır. Bu işlemlerden sonra bikini bölgenizin tabiri caizse bebek poposu gibi olduğunu fark edecek ve daha önce ağda kullanmadığınıza pişman olacaksınız. Bizden söylemesi…

Sir Ağda

En bilindik yöntemlerin başında ağda gelir. Sir ağda tüyleri almak ile beraber tüyleri azaltır ve inceltir. Sir ağda kullanmadan önce uygulama yapılacak bölgeye pudra uygulanır daha sonra spatula ile ağda sürülür, ağda bezi ile tüylerin çıkış yönünün tersine çekilir. Çekerken cildi gergin tutmak acıyı hafifletir. Tüy alma işleminden sonra bölgeye soğuk su dökülmesi kızarıklığı önler. Ayrıca ağda sonrası bölgeye limon yağı veya nane yağı sürülmesi tüylerin azalmasını sağlar. Bu bölgede zaman zaman ölü derileri atmak için peeling te yapabilirsiniz. Ayrıca bikini bölgeleri için özel temizleyiciler de vardır. Bu bölgede ağda uygulayacağınız zaman; regl gününe yakın olmamasına dikkat etmelisiniz. Vücudunuz bu dönemde hormonal olarak çalışmasını artırdığı için vücudunuz hassaslaşacak ve acı miktarı çoğalacaktır. Mümkünse regl döneminin bitişinde tüylerinizi almalısınız.

Tüy Dökücü Krem

Bu yöntem en kolay ve en hızlı yollardan bir tanesidir. Yaklaşık olarak 10 dakikanızı alır ve kısa sürede bikini bölgesindeki tüylerin tamamından kurtulmuş olursunuz. Ağrısız ve hızlı bir yöntemdir yalnız haftada 2-3 defa kullanmanız gerekebilir geçici ama etkili bir yöntemdir.

Beyaz Eldiven

Genelde hastanelerde kullanılan beyaz eldivenler bikini bölgesi tüylerini almada çok pratik bir yöntemdir. Hızlı ve kısa sürede tüylerinizden kurtulabilirsiniz ve bu yöntem tüylerinizin daha geç çıkmasını sağlar.

Jilet

Diğer bir yol ise jilet. Acısız olması ile beraber çok kısa sürede bitebilen bir yöntemdir. Kötü yanı ise tüyler daha sık ve daha sert çıkması. Öncelikle jilet kullanırken kesinlikle çok dikkatli bir şekilde davranmalısınız ve jileti cildinize temas ettirirken hafif dokunuşlarla bunu gerçekleştirmelisiniz. Ayrıca acele etmemeniz ve sabırla davranmanız da çok önem taşır. En ufak bir ani hareket bikini bölgenizde tahriş veya çiziklere neden olabilir.

Dikkat edilecek başka bir hususta şudur; jileti kullanmadan önce bikini bölgesini ya suyla ıslatın ya da köpükleyin, böylece daha kolay bir şekilde jileti hareket ettirebilirsiniz. Ayrıca kıllarınızın çıkış yönünü tespit edin ve çıkış yönünden başlayarak alın bu size kolaylık sağlayacaktır. Tüylerin çıkış yönü genelde alttan üste doğrudur fakat kişilere göre değişiklik gösterir bu durum bu yüzden bunu tespit edip ona göre alın tüylerinizi. Bikini bölgesinin en aşağı kısımlarını görmekte zorlanıyorsanız küçük bir ayna yardımıyla görebilirsiniz böylece bilinçsizce jilet kullanmamız olursunuz ve jileti gördüğünüz noktalara doğru rahatça hareket ettirebilirsiniz.

Lazer Epilasyon

Diğer bir yöntem olarak ise lazer önerilir. Kesin sonuç almak isteyenler için ideal bir yöntem. Güzellik merkezlerinde %90 bitiş garantisi ile tüylerden kökünden kurtulmayı vadediyor. Yaklaşık 10-12 seans uygulanan lazer tedavisi, kıl köklerini aşama aşama yakarak, dökülmesini sağlayıp kimi vücutlarda yüzde yüze kadar sonuçlar da verebilmektedir. Beyaz tüyleri görmeyen lazer epilasyon beyaz tenli hanımlara oranla esmer bayanlarda daha etkili ve kalıcı sonuçlar verebilmektedir. Özellikle kışın yapılması daha uygun olan lazer epilasyon uygulamasında, kullanılan aletin markası, cihazın yeni olması ve kullanıcısının bu işte profesyonel olması büyük önem teşkil etmektedir. Bikini bölgesinde bu tip tüy dökme yöntemine başvurmadan önce iyi bir araştırma yapmakta fayda vardır.

Doğal Yöntemler

Tuzlu Limon Karışımı

Malzemeler

 • 1 adet limonun suyu
 • 2 çay kaşığı tuz

Nasıl Hazırlanır?

Bu karışımı ağda ve epilasyon yöntemi sonrasında uygularsanız daha etkili olacaktır. Ayrıca bu karışımı bir pamuk yardımıyla bacak, kol, yüz, genital bölgeye uygulayabilirsiniz. Ancak yüz ve genital bölgede en fazla 15 dakika; kol ve bacaklarda ise 2 saat bekletmeye özen göstermelisiniz.

Zerdeçal Kürü

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı toz zerdeçal
 • 2 yemek kaşığı süt

Nasıl Hazırlanır?

Bu karışımı bir kabın içinde macun kıvamını alana kadar karıştırınız ve tüylerin alınmış olduğu bölgeye uygulayınız. 20 dakika sonra ılık su ile durulayınız. Bu karışımı her tüy alımından sonra mutlaka uygulayınız. Zamanla kıl köklerinin zayıfladığını ve azalmaya başladığını görebilirsiniz.

Portakal Kürü

Malzemeler

 • 1 adet portakalın kabuğu
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle portakal kabuğunu robottan geçirin ve bir kaba boşaltın üstüne 1 yemek kaşığı zeytinyağını ekleyin. Bu karışımı ağdadan sonra uygulanacak bölgeye sürün ve 20-25 dakika beklettikten sonra durulayın.

Nohut Kürü

Malzemeler

 • Yarım kase süt
 • Yarım kase nohut tozu
 • 1 yemek kaşığı zerdeçal

Nasıl Hazırlanır?

Yukarıda yazmış olduğum malzemeleri bir kabın içinde iyice karıştırın. Tüylerinizden kurtulmak istediğiniz bölgeye tüylerin çıkış yönüne doğru uygulayın. 30 dakika bekletin ve tüylerin çıkış yönünün tersine doğru ovalayarak bu karışımı cildinizden çıkarın. Ancak karışım çok kuruduysa bu yöntemi hafif nemlendirerek gerçekleştirin. Böylece canınız daha az yanmış olur.

“Ben kürle uğraşamam, hem o kadar vaktim yok.” Diyorsanız size uygulamanız için birkaç yöntem önerebilirim. İşte bu yöntemlerden bazıları şunlardır:

 • Karınca yumurtası özlü kremler
 • Hamamotu tozu veya yağı
 • Tüyleri azaltan ve zamanla yok eden dermatolojik kremler
 • İp ile tüylerden kurtulma

Limonlu Aspirin Kürü

Bir diğer yöntem ise limonlu aspirin kürüdür. Öncelikle bir kap içinde iyice aspirini ezin ardından üzerine 4-5 damla limon damlatın ve iyice karıştırın. Bu karışımı tüylerin alınıp temizlendiği bölgeye masaj yaparak yedirin ve yaklaşık yarım saat bekletin. Karışım bölge de kuruduktan sonra iyice durulayın. Hafta da 1 defa uygulayacağınız bu yöntem sayesinde artık istenmeyen tüyler kabus olmaktan çıkacaktır. İlk olarak kıl kökleri zayıflayacak sonrasında ise tüyler zaman içinde kaybolacak ve en az reklamlarda ki kadar pürüzsüz bir cilt sizin olacaktır. Bu şekilde hem ağdanın acısından hem de diğer yöntemlerin zahmetinden kurtularak hem ucuz hem de gayet doğal yöntem ile tüylerden bir ömür boyu kurtulabileceksiniz. Ancak bu uygulamalar sırasında vücut beklenmeyen reaksiyonlar verir ise bu uygulamayı derhal kesmeli ve cilt doktorunuzdan yardım almalısınız.

Hamam Otu

Yüzyıllardan beri kullanılan hamamotu tozu mucizesiyle de istenmeyen tüylerinizden acısız bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bu yöntemin kötü yanı hamamotu tozunun kötü bir kokuya sahip olmasıdır. Ama artık bu konuda endişelenmenize gerek kalmadı. Çünkü hamamotu tozunun o kötü kokusunu örtecek esanslar eklendi. Artık hamamotu tozuyla kötü kokuya maruz kalmadan istenmeyen tüylerinizden acısız bir şekilde kurtulabileceksiniz. Üstelik düzenli kullanım sayesinde istenmeyen tüylerinizin güçsüzleştiğini, zamanla azaldığını ve hatta kesin bir şekilde tüy sorununuzun ortadan kalktığını göreceksiniz.

Hamamotu tozunu su yardımı ile çamur haline getirin ve istenmeyen tüylerin olduğu bölgeye uygulayın. Çamurun kurumasını bekleyin ve ardından masaj yaparak su ile durulayın. İlk önce hamamotu yağını uygulamak istediğiniz bölgenin temiz olduğundan emin olun daha sonra uygulanacak bölgeye hamamotu yağını masaj yaparak iyice yediriniz. 10-15 dakika bekletiniz ve süre içerisinde de masaj yapmaya devam ediniz. Daha sonra ılık su ile durulayınız ve 4-5 gün art arda bu uygulamayı gerçekleştiriniz. Gerçekleştirdiğiniz bu ilk seansın ardından diğer seanslarda da aynı uygulamayı gerçekleştiriniz. Yaklaşık 6 seansta istediğiniz görünüme kalıcı olarak kavuşacaksınız. Üstelik doğal bir şekilde…

Yalnız dikkat etmeniz gereken çok önemli bir husus var. Yani üzerinde Sağlık Bakanlığı bandrolü bulundurmayan ürünleri kullanmayınız. Çünkü maddi ve manevi kayıplara uğrayabilirsiniz. Ayrıca gül yağı, zeytinyağı, özellikle argan yağı tüylerde azalmaya ve zamanla tüylerden kurtulmayı sağladığı kanıtlanmıştır. Her ağdadan sonra sorunlu olan bölgeye masaj yaparak uygulayın 10 uygulamaya kadar devam edin böylece birçok cilt sorununu da ortadan kaldırmaktadır.

Karınca Yağı

Ağda kullanımından sonra bir kaç damla karınca yağı kullanmanız uzun sürede de olsa bikini bölgesi kıllarınızdan kurtulmanızı sağlar. Fakat burada çok önemli bir nokta var ve istediğiniz neticeye ulaşmak istiyorsanız buna muhakkak uymanız gerekiyor oda şudur ki; karınca yağı tamamen orijinal olmalıdır çünkü orijinal olmayan karınca yağları etkili bir sonuç vermemek ile beraber çok hassas olan bikini bölgesine de ciddi zararlar verir. Orjinal karınca yağı kullandığınız takdirde bunu uzun bir süre ağdadan sonra kullanın belirli bir süreden sonra ( bu süre kişinin vücut yapısı ve hormonlarına bağlı olarak değişir) etkili bir sonuca ulaşırsınız ve bikini bölgesi tüylerinizden kurtulmuş olursunuz.

Soğan, Sarımsak ve Siyah Merhem

İlk tarifimiz şudur; bir soğan bir kaç sarımsak ve de siyah merhem. Soğanı ateşte közleyin. Sarımsağı iyice ezin ve siyah merhem ile sarımsağı karıştırıp lapa haline getirin. Bunu ağda yaptıktan sonra bikini bölgenize sürün. Üstüne de közlenmiş soğanı koyun. Bir yarım saat kadar beklettikten sonra temizleyin. Bir hafta boyunca aynı işlemi tekrarlayın. Ayrıca ağda yaptıktan sonra tuzlu su ile de bikini bölgesini ovabilirsiniz. Tuz asidik bir yapıda olduğundan tüy köklerini yakar. Bu işlemleri uyguladıktan sonra göreceksiniz ki tüyleriniz bir süreden sonra bitecektir. Eğer ki bir hormon bozukluğunuz yoksa bunlar kesin çözümlerdir.

Mercimek ve Patates Kürü

Diğer bir yöntem ise mercimek ve patates yöntemidir. Mercimeğin kıl köklerini zayıflatma etkisi ve patatesin tüyleri ağartma özelliği birlikte tüyleri yok etmektedir. Yarım kase sarı mercimek bir tatlı kaşığı bal 5 çay kaşığı limon suyu ve 1 adet rendelenmiş patatesi iyice karıştırın. Blender yardımı ile tüm malzemeleri ezin ve ardından bu kremsi karşımı istenmeyen tüylerin olduğu yere uygulayın. Yoğun bir tabaka olarak sürülen bu karışım üzerine nemli bir bez örtün ve yaklaşık 40 dakika bu şekilde bekletin. Ardından ılık su ile tüm bölgeyi durulayın. Bu yöntemi hafta da bir defa uygulamak yeterli olacaktır. Bu uygulamayı düzenli olarak 6 ay boyunca uygulamanız halinde istenmeyen tüylerden kurtulabilir tüm acılı ve zahmetli yöntemlere son vererek tüm aletleri çöpe atabilirsiniz. Düzenli ve doğru yöntemler ile istenmeyen tüyler hayatınızdan gidecektir.

Şeker, Limon Suyu, Su Karışımı

Pürüzsüz ve parlak bir cilt için 2 su bardağı toz şeker, çeyrek su bardağı kadar su, çeyrek fincan kadar limon suyu hazırlayın. Suyu kaynama noktasına getirin sonra şekeri üzerine ilave edin. Şekeri su ile iyice karıştırın. Su ile şeker iyice karışınca üzerine limon suyunu da dökün. Şeker iyice eriyene kadar bu üçlü karışımı karışımı kaynatmaya devam edin. Daha sonra karışımı soğuması için bekletin. Karışım tamamen soğuduğunda kullanmaya hazır hale gelmiş demektir. Bu karışımı uygularken tüylerin çıktığı yerin tersine doğru karışımı sürmelisiniz. Karışımı sürdürdükten sonra 4-5 dakika bekleyin, masaj yaparak karışımı iyice tüy köklerinize yedirin. Daha sonra karışımı bir bez ya da ağda bandı yardımıyla çekin. Uygulama bitince duş alırsanız kendinizi daha iyi hisseceksiniz.

Sağlıklı Beslenin

Tüylerden kurtulmanın yöntemleri saymakla bitmez tabi. Çünkü konu sağlıklı ve bakımlı görünmemiz… Bu yöntemlerin bir başkası da östrojen açısından zengin besinlerle beslenmektir. Biliyorsunuz ki sadece dıştan etkilerle bu sorunu çözemezsiniz içten de destekleyici yöntemleri mutlaka denemelisiniz. Bu yüzden size biraz sonra sayacağım besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz. İşte bu besinler;

 • Soya, soya peyniri ve soya sütü
 • Keten tohumu
 • Rezene otu
 • Baklagiller
 • Meyan kökü
 • Zerdeçal

Adet Döneminde Tüy Alınır Mı ?

Adet dönemi her bayan için sıkıntılı bir süreçtir. Ağrıların yanı sıra, yorgunluk, vücudun ödem toplaması, baş ağrıları, bitkinlik sorun yaşanabilir. Bunun yanında adet döneminde genital bölgede tüy almak ve ağda yapmak da ayrı bir sorun olarak bayanların karşısına çıkmaktadır. Adet döneminde ağda yapılamayacağına dair bir söylenti halk arasında dolaşmaktadır.

Adet döneminde vücuttaki tüyleri almak hijyen olarak sorun yaratmaktadır. Bölge de kanamanın olması ağda yapılmasını zorlaştırırken hoş olmayan bir görüntü de oluşabilmektedir. Bununla birlikte adet döneminde bu bölge son derece hassas bir hal almaktadır. Regl döneminde yapılan ağda, normal dönemlere nazaran 3 katlık bir acıya sebep olmaktadır ve bu durum tahrişlere neden olmaktadır. Eğer çok acil değil ise adet sırasında tüy almak fikrini aklınızdan çıkarın. Bu dönem içerisinde ağda yapılması önerilmez, özellikle acı eşiği düşük bayanlarda adet döneminde yapılan ağdalar çok büyük acılara neden olabilmektedir. Ayrıca bu dönem içinde hormonal bozukluklar baş gösterdiği için ağda sonrası 3 haftaya kadar sürmesi gereken pürüzsüzlük birkaç gün sonra bozulur ve tüylenme yaşanır. Bu sebepten adetten 3 gün sonra ağda yapılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Bikini Bölgesi Batık İzleri Nasıl Geçer ?

Bikini bölgesi oldukça hassas bir yapıya sahip olduğu için çok da fazla sert yöntemler kullanmak doğru bir tutum değildir kesinlikle. Mesela kuru bir kese ile keselemek aslında normal ciltlerde bacaklar için batık izlerini gidermeye yardımcı olsa da bikini bölgesinde oluşan batık izlerini yok etmek için bu yöntemi kullanmak kesinlikle yanlıştır. Çünkü bikini bölgesi hassas bir yapıya sahip olduğu için çok kolay kızarıklık ve tahriş olma durumları ortaya çıkabilir.

Aslında batık izlerinden kurtulmanın en sağlıklı yolu batık izleri oluşan bölgeyi sürekli nemli tutarak bir müddet temizlemeden beklemektir. Bu yöntem en çok tavsiye ettiğim ve en sağlıklı olan yöntemdir.  Ancak o kadar süre beklemek istemiyorsanız ve birde tüyleriniz geç uzuyorsa farklı yöntemler de önerebilirim. Bir yemek kaşığı toz şeker, iki yemek kaşığı tuz ve bir miktar nemlendirici kremi karıştırın.  Daha sonra elde ettiğiniz bu karışımı yavaş hareketlerle bikini bölgesini tahriş etmeyecek şekilde masaj yapar gibi uygulayınız.  Birkaç kez bu işlemi uygulamanız halinde bikini bölgesinde oluşan batık izlerini giderebilirsiniz.  Ancak hassas bir cilde sahip iseniz bu yöntemi yine tavsiye etmem. Çünkü dediğim gibi bikini bölgesi zaten hassas bir bölge olduğundan dolayı kızarıklıklara ve tahrişe neden olabilirsiniz. Hele ki iğne yardımı ile batık izlerinden kurtulmaya çalışır iseniz bikini bölgesinde yaralanmalara ve yine tahrişe neden olabilirsiniz Bikini bölgesindeki batık izlerini en aza indirgemek istiyor iseniz de temizlerken ağda kullanmanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde jilet bıçağı ve tüy dökücü kremler batık oluşumunu artırmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.