Argan Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

28.05.2020
Argan Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Argan yağı, Fas’ın Güneybatısında bulunan Sous Vadisi’nde yetişen bir ağaç türü olan Argan’ın, meyvelerinin çekirdeklerinden elde edilen kozmetik ve mutfakta kullanılan oldukça değerli bir yağdır. Fundagiller familyasından bir ağaç olan Argan’ın ana vatanı Fas’tır. Ayrıca oldukça zahmetli yetiştiği, çok değerli olduğu ve nesli tükenmekte olduğu için Argan ormanları “biyosfer rezervi” olarak UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

Argan ağacının boyu yaklaşık 10 metre kadar, çevresi ise 15 metreyi bulmaktadır. Ömürleri yaklaşık 200 yıl olan Argan ağaçlarının yaprakları zeytini andırmaktadır. Bu yüzden Fas zeytini adıyla da bilinmektedir. Sarı ve yeşil renkte, küçük çiçekleri bulunmaktadır, meyvesi ise aynı ceviz, badem gibi sert kabukludur. Oldukça büyük dikenlere sahip olan bu ağacın meyvelerinin toplanması oldukça zordur. Aynı zamanda bu ağaçların yetiştikleri topraklar yarı kurak olduğundan dolayı bitki suyu bulmak için köküyle toprağın derinliklerine kadar uzanmaktadır. Bu sayede erozyonu da engellerler. Meyveleri genellikle Mayıs ayında olgunlaşır, haziran ve temmuz aylarında ağaçtan düşmeye başlarlar.

Argan yağı elde edilirken, öncelikle ağacının altından toplanan yemişler tek tek kırılıp, içinde bulunan yumuşak çekirdeği çıkartılmaktadır. Sonrasında kullanılacağı alana göre işlem görüp el değirmeninde öğütülmektedir. Sonrasında elde edilen kahverengi hamura su katılarak yoğrulur ve zamanla yağ hamurun yüzeyine çıkmaya başlar. Üretim süreci zor olan Argan yağının eldesi yaklaşık olarak 2 gün sürmektedir.

Özellikle cilt ve saç bakımında çokça kullanılan bir bitki yağıdır. Zeytinyağına oranla 3 kat daha fazla E vitamin, içerir. Bunun yanı sıra 47,1% oranında Omega 9 olarak bilenen Oleik Asit, 33,8% oranında Omega 6 olarak bilenen “Linoelik Asit” ve yine yüksek oranlarda Tekoferol” “Squqlene” “Steroller” ve “Polifenoller” gibi bileşenler içermektedir. Saç, cilt, tırnak, ayak ve vücut üzerinde birçok faydası bulunmaktadır. Tıpta Argania Spinosa olarak tanımlanan bu yağ, son zamanların en çok konuşulan ürünlerinden biri olmaya adaydır.

Argan Yağının Vücuda Faydaları

 • Tırnak eti problemlerini giderir

Tırnak bakımı içinde sıklıkla kullanılan Argan yağı, özellikle tırnak eti problemlerini gidermek için tırnak ve tırnak etlerine masaj yaparak uygulanmalıdır. Tırnakların görünümünü ve rengini arttırırken aynı zamanda tırnakları çeşitli tırnak eti enfeksiyonlarından da korur, kırılgan tırnakları güçlendirir. Ayrıca sert topukları ve ayakların altını yumuşatmak, ayaklara yumuşaklık ve pürüzsüzlük katmak için de düzenli olarak kullanılabilir.

 • Kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardım eder

İçeriğinde bulunan doymamış yağ asitleri, kolesterolü düzenlemeye ve yüksek tansiyonun düşürmeye yardımcı olmaktadır. Fakat yemek için kullanılması gereken Argan yağı cilt reyonlarında satılan değil, bitkisel destek ürünleri satan mağazalarda kapsül yada tablet şeklinde satılan olmalıdır.

 • Kan dolaşımını hızlandırır, çatlak görüntüsünün azalmasına yardımcı olur

Hızlı kilo alıp verme ve hamilelik gibi deride aşırı esnemenin olduğu dönemlerde oluşan çatlaklar ve kan dolaşımı problemi sonucu oluşan selülitler için Argan yağı tedavisi oldukça uygundur fakat çok uzun sürelidir. Masaj yapılarak düzenli olarak uygulanmalıdır.

 • Dudak çatlaklarını iyileştirir

Dudak güzelliği içinde başarılı bir bakım yağı olan Argan, özellikle dudaklardaki çatlakları gidermek, dudakları daha yumuşak ve pürüzsüz hale getirmek için düzenli olarak kullanılabilir. Doğal dudak parlatıcısıdır. Özellikle kış aylarında soğuktan kuruyan ve çatlayan dudakla için kullanılabilir.

 • İyi bir temizleyicidir 

Gözeneklerin arınmasında da etkili olan bu yağ, cildi kir ve bakterilerden arındırarak cildin daha parlak görünmesine yardımcı olur. Makyaj temizleyici olarak kullanılabilir. Ayrıca cildi serbest radikallerden ve mikroplardan temizleyen bu yağ, güçlü bir dezenfektan özelliğine sahiptir. İçeriğinde bulunan bileşenleri sayesinde kan dolaşımını ve hücre bölünmesini arttırır, ciltte meydana gelmiş olan sivilce ve güneş lekelerinin giderilmesine yardım eder. Sadece makyaj artıkları değil vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen mikroplara karşı savaşır.

 • Vücudun hemen her bölgesinde meydana gelen iltihapları geçmeye yardım eder

Anti inflamatuar özelliği sayesinde iltihapları geçirmeye yardımcı olan bu yağ, aynı zamanda cildi çok çeşitli enfeksiyonlardan korur. Sebum azaltma etkisine sahip olan Argan yağı, fazla yağlanma ve bu yağlanmaya bağlı olarak gözeneklerin tıkanması nedeniyle ortaya çıkan akne, sivilce ve siyah noktaların oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Aynı zamanda hasar görmüş hücreleri tedavi eder.

 • Tansiyonu düşürmeye yardım eder

insülin direnciyle, obeziteye bağlı sağlık sorunlarına karşı koruma sağlamaktadır. Aynı zamanda tansiyon düşürücü özelliği de vardır.

 • Çeşitli hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur

Anti inflamatuar ve antiseptik özellikleri sayesinde akne, egzama, enfeksiyonlar ve sedef hastalığı dahil olmak üzere ciltte meydana gelen pek çok hastalığı tedavi etmektedir.

 • Kanser riskini azaltmaya yardım eder

İçeriğinde bulunan antioksidanlar ve triterpenoidler sayesinde vücutta bulunan serbest radikallerin seviyelerini doğrudan etkileyebilmektedir. Sağlıklı hücrenin mutasyona uğramasına neden bu radikaller, kansere ve diğer kronik hastalıklara neden olurlar. Anti-inflamatuar özelliği sayesinde tümörleri ve diğer kanserli büyümeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır.

 • Sindirim problemleri ile savaşır

Vücudun mide sularındaki pepsin konsantrasyonunu ve sindirimi artıran organik bileşikler içeren Argan yağının mutfak kullanımı için üretilenleri yemeklere eklenebilir.

 • Karaciğerin temizlenmesine yardım eder

Vücuttaki en hassas organlardan biri olan karaciğer, aynı zamanda en önemli organımızdır. Vücudu toksinlerden temizleyen bu organın sağlığı, Argan yağının hepatoprotektif özellikleri sayesinde artmaktadır.

 • Vücutta meydana gelen kesik ve yaraların iyileşmesini hızlandırır

Anti inflamatuar özelliği sayesinde yaraların enfeksiyon kapmasını engeller. Bu yağın içinde bulunan saponinler cilt hücrelerinin yenilenme yeteneğini etkinleştirir, böylece hücre bölünmesini hızlandırır ve ciltte meydana gelen yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Argan Yağının Cilde Faydaları

 • Kırışıklıkların giderilmesine yardım eder

Cilt elastikiyetini arttırdığı için kolajen ve elastin üretimine yardımcı olur ve yaşlanma belirtilerini geciktirme özelliği bulunmaktadır. Ciltte oluşan kırışıklıklar ile savaşırken cilde nem verir. Erken yaşlanmaya sebep olan kırışıklıkların oluşmasını engellerken, düzenli kullanıldığında gözle görülür etki gösterir. Cilde nem verdiği için kuruluk sebebiyle oluşan çizgilerin giderilmesini sağlar. Aynı zamanda cildi UV ışınlarından korur ve oksidatif hasarları önlemeye yardım eder.

 • Yaraların iyileşmesine yardımcı olur

Anti inflamatuar ve antiseptik özellikleri sayesinde yaraların enfeksiyon kapmasını engeller. Ayrıca hücre bölünmesini hızlandırdığı için cilt yüzeyinde meydana gelen yaraların iyileşmesini hızlandırır.

 • Akne ve sivilceleri azaltır

Ciltteki sebum dengesini azaltmaya yardım eder. Fazla yağlanma ve bu yağlanmaya bağlı olarak gözeneklerin tıkanması nedeniyle ortaya çıkan akne, sivilce ve siyah noktaların oluşumunu engellerken, aynı zamanda hasar görmüş hücreleri tedavi etmeye yardım eder.

 • Tırnak eti iltihaplarına iyi gelir

Tırnak bakımı için sıklıkla kullanılır. Özellikle tırnak eti problemlerini giderir. Tırnak etlerine masaj yaparak uygulanmalıdır. Anti inflamatuar tırnak eti iltihapları ile savaşır.

 • Çatlak ve selülitlerin görünümünü azaltır

Hızlı kilo alıp verme, boy uzaması ve hamilelik gibi deride aşırı esnemenin olduğu dönemlerde oluşan çatlakların giderilmesine, ayrıca kan dolaşımı problemi sonucu oluşan selülitlerin tedavisi için oldukça faydalıdır. Masaj yapılarak düzenli olarak uygulanmalıdır.

 • Dudak çatlaklarını giderir

Dudak güzelliği içinde başarılı bir bakım yağıdır. Özellikle dudaklardaki çatlakları gidermeye yardım eder ve dudakları daha yumuşak, pürüzsüz hale getirir.

 • Cildi temizlemeye yardım eder

Gözenekleri derinlemesine arındırır. Cildi kir ve bakterilerden arındırarak cildin daha parlak görünmesine yardımcı olurken makyaj temizlemeye de yardımcı olur. Cilt elastikiyetini artırma özelliği olan Argan yağı, cilde kaybettiği nemini geri kazandırır ve nemi cilde hapseder. Aynı zamanda cilt bariyerini güçlendirmeye de yardımcı olur ve içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cildi derinlemesine besler.

 • İltihapların geçirir

Anti inflamatuar ve antiseptik özellikleri sayesinde iltihapları geçirmeye yardımcı olur. Ayrıca iltihapların dışarıyla temasını keserek çeşitli enfeksiyonlardan korur.

 • Cildi derinlemesine nemlendirir

Özellikle kuru ciltler için çok iyi bir nemlendiricidir. Cilde kaybettiği nemini geri kazandırırken nemi cilde hapseder. Aynı zamanda cilt bariyerini de güçlendirirken, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cildi derinlemesine besler. İçerisinde bulunan triterpenoit bileşenleri sayesinde mikropları öldürür. Nemlendirme konusunda zeytinyağından daha etkilidir. İçeriğindeki E Vitaminleri, linoleik asitleri ve omega yağ asitleri cilt için çok iyi bir besin değeridir.

 • Çeşitli cilt hastalıklarını iyileşmesine yardım eder

Akne, egzama, enfeksiyonlar ve sedef hastalığı gibi birçok cilt hastalığının tedavisine yardımcı olur.

Argan Yağının Saça Faydaları

 • Saçlara derinlemesine nem sağlar

Saç derisini ve saçı nemlendirmeye yardım ederken ayın zamanda onarıcı etkisi sayesinde saç ve saç diplerinin daha güçlü olmasını sağlar. Ayrıca kuru, yıpranmış ve kırılmış saçlar için doğal bir tedavi yöntemi olan Argan yağı, düzenli kullanıldığında gözle görülür etkiler gösterir. Saç derisinde meydana gelen sağlık sorunlarını tedavi eden bu yağ, saç diplerinin daha güçlü olmasına yardımcı olur.

 • Saçların daha parlak ve dolgun görünmesine yardımcı olur

Saçı canlandırır, onarır ve böylelikle saçların daha canlı ve gür görünmesine yardım ederken saçta meydana gelen kırılmalara, koparak dökülmeleri önlemeye yardım eder. Saçları besler ve aynı zamanda daha canlı ve parlak saçlara sahip olunmasını sağlar.

 • Kepeği giderir

Saç derisindeki sağlık sorunlarını tedavi etmeye yardım eder. Saç diplerinin daha güçlü olmasına yardım ederken kepek ve benzeri sorunları ortadan kaldırır ve saç tellerinin yumuşak kalmasına destek olur. Saç dökülmesi gibi şikayetleri de ortadan kaldırırken, saçın nemini korur. Aynı zamanda saç tellerinin yumuşak kalmasına destek olurken saç dökülmesi gibi şikayetleri de ortadan kaldırır.

 • Saç uzamasına etki eder

Saç diplerine etki ederek saç uzaması üzerinde de etkili olmaktadır. Saçlara nem verirken, kazandırdığı nemi saça hapseder ve saç foliküllerini uyarır. Kan dolaşımını hızlandırdığı için saç uzamasına yardım eder. Saç derisini ve saçı nemlendirmeye yardım eder. Onarıcı etkisi sayesinde saç ve saç diplerinin daha güçlü olmasına yardımcı olur. Kuru, yıpranmış ve kırılmış saçlar için doğal bir tedavi yöntemi olan bu yağ saçı canlandırır, onarır ve böylelikle saçların daha canlı ve gür görünmesine yardımcı olur.

 • Saç kırılmalarına karşı etkilidir

Argan yağı omegalar açısından zengin olduğundan, hem saç köklerine hem de uçlarına fazlasıyla fayda sağlamaktadır. Saç kırıklarının onarılmasında yardımcı olurken, kırılmaları engeller ve Kuru saçlara nemlendirirken kolay taranmasını sağlar. Kırılmalara, koparak dökülmelere karşı da faydası vardır. Saçları beslerken daha canlı ve parlak saçlara sahip olunmasına yardım eder. Saçların sağlıklı uzamasını sağlar ve bu konuda oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

 • Boyanın kalıcı olmasına yardım eder

Boyalı saçlar için, saç boyasının daha kalıcı olmasını sağlar. Saç boyalarının içerisinde sıkça bulunan bir yağdır.

Argan Yağı ile Cilt Bakımı ve Maske Tarifleri

Hem cilde hem de saçlara olmak üzere tepeden tırnağa her şeye iyi gelmektedir. Özellikle kırışık oluşumunu önlediği için yaşlanma karşıtı olan, cilt tarafından üretilen ve sivilce oluşumuna neden olan sebum azaltma etkisine sahip oluşuyla sivilcelere iyi gelir, çeşitli maskeler şeklinde cilde uygulanabilir.

Cildi Nemlendirmek İçin Argan Yağı Maskesi

Malzemeler

 • Argan yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Sabah yada akşam yüz temizlendikten hemen sonra birkaç damla saf argan yağı doğrudan yüz ve boyuna masaj yaparak uygulanabilir.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Kuru bir yağ olduğundan cilt tarafından hemen emilir, cildinizin derinlemesine nemlenmesini sağlar.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Bu maske hafta 4-5 kez uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman 

 • Gece yatmadan önce uygulanabilecek en iyi zamandır.

Cilt Gözenekleri İçin Argan Yağı Maskesi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı limon suyu,
 • 3 çay kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 3 damla argan yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler karıştırıldıktan sonra sabah yada akşam yüz temizlendikten hemen sonra temiz ve kuru cildinize sürüp 10 dakika beklemelisiniz.
 • Ardından cildinizi ılık su ile durulayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske cildi kir ve yağ fazlalığından arındırırken gözeneklerin küçülmesine de yardımcı olur.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 2 kez uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman 

 • Gece yatmadan önce uygulanabilecek en iyi zamandır.

Cilt Lekeleri ve Yaralar İçin Argan Yağı Maskesi

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler karıştırıldıktan sonra sabah yada akşam yüzü temizleyin.
 • Hemen sonra temiz ve kuru cildinize lekeli bölgelere sürüp 5-10 dakika bekleyin.
 • Ardından cildinizi ılık su ile durulayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske cildi nemlendiren ve cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar.
 • Son derece besleyici ve zengin bir içeriğe sahiptir.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 2 kez uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman 

 • Gece yatmadan önce uygulanabilecek en iyi zamandır.

Kırışıklıklar İçin Argan Yağı Maskesi

Malzemeler

 • Çay ağacı yağı
 • Argan yağı
 • Macadamia yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler karıştırıldıktan sonra sabah yada akşam yüzü temizleyin.
 • Hemen sonra temiz ve kuru cildinize lekeli bölgelere sürüp 5-10 dakika bekleyin.
 • Ardından cildinizi ılık su ile durulayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske yüksek oranda E vitamini, antioksidan ve çeşitli esansiyel yağ asitleri içermektedir.
 • Cildin elastikiyetini ve kolajen üretimini arttırarak yaşlanma etkilerini geciktirir.
 • Cildin genç ve sıkı görünmesi için gerekli olan elastin oluşumunu arttırır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 2 kez uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman 

 • Gece yatmadan önce uygulanabilecek en iyi zamandır.

Sivilce ve Akneler İçin Argan Yağı Maskesi

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı argan yağı
 • 1 çay kaşığı macadamia yağı
 • 1 çay kaşığı yasemin yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler karıştırıldıktan sonra sabah yada akşam yüzü temizleyin.
 • Hemen sonra temiz ve kuru cildinize lekeli bölgelere sürüp 5-10 dakika bekleyin.
 • Ardından cildinizi ılık su ile durulayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Argan yağı içerisinde barındırdığı Omega 9, omega 6, steroller, E vitamini, felurik asit ve güçlü antioksidanlar sayesinde cildi nemlendirirken sivilce ve akne oluşumunu da engellemektedir.
 • Diğer yağlar ile de birleştiğinde cildin doğal yağ üretimini düzenlemeye yardım eder.
 • Sivilceye neden olan sebum seviyesini azaltır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 2 kez uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman 

 • Gece yatmadan önce uygulanabilecek en iyi zamandır.

Cilt Çatlakları İçin Argan Yağı Maskesi

Malzemeler

 • Argan yağı
 • Aloe Vera jel
 • Fırça

Nasıl Uygulanır?

 • Bu malzemeler karıştırıldıktan sonra bir kavanozun içerisinde bir süre saklanabilir.
 • Çatlakların bulunduğu bölgelerin üzerine herhangi bir zamanda uygulanıp bir fırça yardımıyla fazla tahriş etmeden kanın akış yönünde masaj yapılmalıdır.
 • Daha sonra cildinizi ılık su ile durulayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Cildin elastikiyetini artırarak ciltteki çatlak izlerini gidermeye yardım eden Argan yağının içeriğindeki A ve E vitaminleri cildi nemlendirir aynı zamanda çatlakların azalmasına yardım eder.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Bu maske düzenli olarak her gün uygulanmalıdır.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman 

 • Gece yatmadan önce uygulanabilecek en iyi zamandır.

Argan Yağı ile Saç Bakımı ve Maske Tarifleri

Birçok vitamin açısından zengindir ve aynı zamanda antioksidan etkisi de vardır. Yağ omegalar açısından da oldukça zengin olan bu yağ, saç için oldukça faydalıdır. Hem köklerine hem de uçlarına fayda sağlarken uzamasına da yardımcı olur.

Kuru Saçlar İçin Argan Yağı Maskesi

Malzemeler

 • Argan yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Saç yıkandıktan sonra sonra nemli saça uçlardan diplere doğru yağ iyice sürülmelidir.
 • İyice nemlendikten sonra kurutulmalıdır.
 • Böylece saç daha kolay şekil alacaktır.
 • Ertesi günü durulama işlemi yapılabilir.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Özellikle çok kuru saçlar için olan bu maske saçların derinlemesine nemlenmesini sağlar.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 1 veya 2 kez uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman 

 • Gece yatmadan önce uygulanabilecek en iyi zamandır.

Saç Gürleştirmek İçin Argan Yağı Maskesi

Malzemeler

 • 2 tatlı kaşığı argan yağı
 • 1 adet yumurta

Nasıl Uygulanır?

 • Yumurta iyice çırpıldıktan sonra, bu karışımı saçlara kökten uca iyice masaj yaparak yedirilmelidir.
 • En az 30 dakika beklendikten sonra, ılık su ve doğal bir şampuan ile durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Saçların gürleşmesine ve parlamasına yardım ederken aynı zamanda saçı canlandırır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 1 kez uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman 

 • Banyo yapmadan önce uygulanabilecek en iyi zamandır.

Yıpranmış Saçlar İçin Argan Yağı Maskesi

Malzemeler

 • Argan yağı
 • Yumurta
 • Bal
 • Sirke

Nasıl Uygulanır?

 • Yumurta iyice çırpıldıktan sonra üzerine sirke ve bal eklenmelidir.
 • İyice karıştırılıp bu karışım nemli saçlara kökten uca iyice masaj yaparak yedirilmelidir.
 • En az 30 dakika 1 saat arası beklendikten sonra, ılık su ve doğal bir şampuan ile durulanmalıdır.
 • Durulama suyuna 1’e 1 ölçekte sirke ve su eklerseniz saçlarınız parlamasına yardımcı olacaktır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske çok kuru ve yıpranmış saçları kısa sürede kendine getirecek ve kaybettiği nemi geri kazandıracaktır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 1 kez uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman 

 • Banyo yapmadan önce uygulanabilecek en iyi zamandır.

Mat ve Cansız Saçlar İçin Argan Yağı Maskesi

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Argan yağı
 • 1 yemek kaşığı tatlı badem yağı
 • 1 yumurta
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 veya 2 B vitamini kapsülü

Nasıl Uygulanır?

 • Yumurta iyice çırpıldıktan sonra üzerine diğer tüm malzemeler eklenip karıştırılmalıdır.
 • İyice karıştırılıp bu karışım saçlara kökten uca iyice masaj yaparak iyice yedirilmelidir.
 • En az 30 dakika 1 saat arası beklendikten sonra ılık su ve şampuan ile durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske yıpranmış, mat ve cansız saçların parlaklığını ve canlılığını geri kazanmasına yardım edecektir.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 1 kez uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman 

 • Banyo yapmadan önce uygulanabilecek en iyi zamandır.

Kepekler İçin Argan Yağı Maskesi

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kapta iyice karıştırılmalıdır.
 • İyice karıştırılıp bu karışım saçlara kökten uca iyice masaj yaparak iyice yedirilmelidir.
 • En az 30 dakika 1 saat arası beklendikten sonra ılık su ve şampuan ile durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske saç derisinin nemlenmesine yardım ederek kepekleri yok ederek, saç derisinde meydana gelebilecek problemleri ortadan kaldırmaya yardım eder.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 2 kez uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman 

 • Banyo yapmadan önce uygulanabilecek en iyi zamandır.

Saçı Uzatmak İçin Argan Yağı Maskesi

Malzemeler

 • Argan yağı
 • 1 muz
 • ½ avokado
 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı Hint yağı
 • 1 yemek kaşığı tatlı badem yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Önce meyveler iyice ezilmeli ve üzerine yağlar eklenmelidir.
 • Sonra tüm malzemeler bir kapta iyice karıştırılmalıdır.
 • İyice karıştırılıp bu karışım saçlara kökten uca iyice masaj yaparak iyice yedirilmelidir.
 • En az 30 dakika 1 saat arası beklendikten sonra ılık su ve şampuan ile durulanmalıdır.
 • Maskenin ve içeriğindeki malzemelerin etkisini attırmak için maskeyi sürmeden önce benmari usulü ısıtabilirsiniz.
 • Uygulamak için soğumasını bekleyiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske saç derisinde nemi hapsederken, saç foliküllerini uyarıp kan akışını hızlandırır.
 • Böylece saçların hızlı ve sağlıklı uzamasına yardım eder.
 • Meyvelerde bulunan vitaminlerle yağlar karıştırıldığında ortaya çıkan güçlü formüller, saç ve saç derisi için oldukça faydalıdır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 1 kez uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman 

 • Banyo yapmadan önce uygulanabilecek en iyi zamandır.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Yemeklerde kullanımı

Mutfakta da kullanılabilen Argan yağı, ağız yolu ile alındığında çeşitli hastalıklar ile savaşmada vücuda yardımcı olur. Fakat cilt reyonlarında satılan argan yağı değil, bitkisel destek ürünleri satan mağazalarda kapsül ya da tablet şeklinde satılanı kullanılmalıdır.

Argan Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Cilde farklı yöntemler ile uygulanabilmektedir. Saf olarak pamuk yardımıyla uygulanabilmektedir. Diğer bir alternatif olarak günlük kullanılan nemlendirici, serumlar, tonikler veya makyaj temizleyicilerin içerisine konularak uygulanabilir. Son olarak da farklı taşıyıcı yağlar ile karıştırılarak maske şekline yüze düzenli olarak uygulanabilmektedir.

 • Vücut için kullanımı

Doğal nemlendirici özelliği olduğu için kısa sürede cildinize nem verecek ve nemi cildinize hapsedecektir. Ayrıca çeşitli cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir.

 • Cilt için kullanımı

Nem vermek dışında, kırışıklıklar, sivilceler ve akneler üzerinde etkilidir. Lekeleri yok etmeye yardım eder.

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Saça 2 farklı şekilde uygulanabilir. Saf olarak sadece Argan yağı uygulanabilir ve bir süre saçta bone içerisinde bekletilip sonra durulanabilir. Diğer bir alternatif olarak ise farklı taşıyıcı yağlar ile birleştirilerek karışım oluşturulup, maske şeklinde düzenli olarak geceleri uygulama yapılabilir.

Argan Yağı Nasıl Yapılır?

Evde yapımı imkansızdır. Sadece ana vatanı olan Fas’ta üretilen Argan yağının üretim süreci bir hayli zor ve zahmetlidir, yaklaşık olarak 2 gün sürmektedir. Öncelikle Argan ağaçlarının altından toplanan yemişlerin içerisinde bulunan yumuşak çekirdeği çıkartılıp öğütülmektedir. Daha sonra ise kahverengi hamur elde edilene kadar yoğurulur ve sonra üzerine su katılarak yoğurulmaya devam eder. Bu süreçte yağı hamurun yüzeyine çıkmaya başlar.

Argan Yağının Yan Etkileri

 • Sağlık açısından zararlı olduğuna dair bir durum ile karşılaşılmamış olan Argan yağını yine de kullanılmadan önce doktora danışmakta fayda vardır.
 • Ayrıca hassas ve alerjik cilde sahip kişiler için ise eğer cilt için kullanılacaksa öncelikle küçük bir bölgede denenmelidir. Aksi halde alerjik reaksiyonlar gösterebilirler.
 • Ciltte kızarıklık, kurdeşen, kaşıntı, şişlik gibi durumlar görüldüğünde mutlaka doktora başvurulmalıdır.
 • Ayrıca gebelik süresince kesinlikle kullanılmamalıdır.

Argan Yağı Fiyatı Ne Kadar?

Tüm kozmetik marketlerde, aktarlarda ve süpermarketlerde satılmaktadır. Ayrıca İnternet üzerinden de temin edebileceğiniz bu yağ, sanal ortamdan alınırken güvenli siteleri kullanmaya ve bilinen markalardan almaya özen göstermelisiniz. Piyasada markasına ve büyüklüğüne göre çok ciddi fiyat farkları bulunmaktadır. Genellikle 35 TL ile 100 TL arasında değişmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.