Sırt Tüyleri Nasıl Alınır?

20.09.2017
Sırt Tüyleri Nasıl Alınır?

Vücut tüylerinin, çıkması oluşması vücudumuzun sağlıklı olduğunun bir göstergesi olarak bir vücut işlevidir aslında. Ama vücut da çıkan tüyler bazen dayanılmaz bir hal alarak, kişileri rahatsız edebiliyor. Bu tüyler bazı kişiler de ince ve az çıkabiliyor ya da ince ve çok çıkabiliyor veya bazı kişilerde de hiç çıkmayabiliyor.

Kişiler de tüyler genelde bacaklar da kollar da kimisinde göbeğin de veya yanakların da çenesinde üst dudak kısmında oluşan tüylerin yanında sırt kısmında da kişiden kişiye değişen bir biçimde seyrek ve ince bir biçim de çıkabiliyor ya da kalın ve çok bir biçimde çıkabiliyor. Tabi sırt kısmında sırt dekoltesi kullanan kişiler için sırt kısmında çıkan tüyler tam bir kâbusudur. Bunların yanında sırt tüyleri çok çıkan kişiler, ileri safhalar da eğer tüylerini almaz veya jiletlemezlerse bu tüyler de vaktinden sonra kıl dönmesiyle de karşılaşabilirler. Eğer bir uzmana başvururlarsa, kesinlikle bu tüyleri almaları gerektiği yönünde açıklamalar da bulunacaklardır. Bunların dışında vücut titizliğine önem verenler de bu tip sırt tüylerinden kurtulmak istemektedir.

Uygulamalar

Ağda

Sırt tüylerini almanın birçok yöntemi vardır fakat ağdayı sırt bölgesi için tavsiye etmek pek doğru olmaz. Çünkü bu size çok fazla acı verebilir. Bazı durumlarda çoğalmasına neden olabilir. Eğer canınızın yanmayacağını düşünüyorsanız, temizlenmiş bölgeye pudra sürerek bunun üzerinden ağda yapmanızı tavsiye edebilirim. Daha sonrasında rahatlatıcı kremlerin faydasını göreceksiniz. Ağda çam sakızı ağda ve sir ağda olmak üzere iki çeşittir. Ağdayı uygun sıcaklıkta, sürülecek kıvama gelene kadar ısıttıktan sonra, size yardım edecek kişiden ağdayı sırtınızdaki tüylerin çıkış yönünde, eşit ve ince bir kat oluşturacak şekilde sırtınıza sürmesini isteyin. Daha sonra sürülen ağdanın üzerine uygun uzunlukta bir bez yapıştırıp, ters yöne doğru çekmesini isteyin. İşlemi tüm sırt bölgesi için uyguladıktan sonra oluşan yapışkanlık hissinden kurtulmak için ağda temizleme yağlarından faydalanabilirsiniz.

Lazer Epilasyon

Herkesin bildiği gibi istenmeyen tüylerden kesin olarak kurtulmanın en iyi yoludur. Güvenilir bir yerde bir kaç lazer epilasyon seansından sonra istediğiniz sonuca ulaşacaksınız. Bu yöntem pahalı olabilir ama buna değeceğini söylemek mümkün.

Jilet

Jilet kullanımının altın kuralı jiletin temiz olması ve dış ortam mikroplarına karşı kapak ile korunuyor olmasıdır. Başka kişi tarafından daha önce kullanılmış jiletler kesinlikle kullanılmamalıdır. Kullandığınız jilet de kullanımdan sonra mutlaka atılmalıdır. Tüylerin alınması için kullanılması gereken en uygun jilet tipi banyo için olanlardır. Banyo tipi jiletlerin koruma başlıkları olduğu için cildinizde kesik ve tahriş olma ihtimali düşüktür.

Doğru jilet seçimini yaptıktan sonra sırt bölgenizdeki tüyler zayıf ve ince ise yumuşatma işlemine gerek yoktur. Ancak sert ve kalın ise öncelikle tüyler yumuşatılmalıdır. Aksi takdirde jilet kullanımınız zorlaşacaktır. Sırtınızı sıcak su ile ıslattıktan sonra sıcak havlu ile tampon yapılmalıdır ki tüyler kolay yumuşaması içindir. Daha sonra sırt ılık su ile ıslatılmalı ve jiletin sırtınızda kolaylıkla kaymasını sağlayacak tıraş jeli, köpük, duş jeli gibi bir madde uygulanmalıdır. Bu şekilde jilet sırtınızda rahat hareket edeceğinden cildiniz tahriş olmayacaktır. Jilet çok bastırılmadan, yumuşak şekilde tüylerin çıkış yönünde hareket ettirilmelidir. Çıkış yönünün tersine hareket ettirilirse tahrişe ve kanamalara yol açabilir. Sivilce ve et beni bulunan bölgelerde çok hassas ve dikkatli olunmalıdır. İşleminiz bittikten sonra ılık su ile yıkamanız yeterli olacaktır.

Tüy Dökücü Krem

Öncelikle tüy dökücü kremi duş aldıktan sonra uygulamanızı tavsiye ederim çünkü birçok tüy dökücü krem nemli bölgeye uygulanır. (Fakat her cilt tüy dökücü kremler için uygun olmayabiliyor, örneğin çok hassas ciltlerde tüy dökücü kremler alerji yapabilir. Bu yüzden tüy dökücü kremi önce vücudunuzun küçük bir bölümünde denemenizi tavsiye ederim. Denemenin ardından herhangi bir alerjen etki görülmediği takdirde uygulamaya devam edilebilir.)

Nemli sırtınıza tüy dökücü kremi cildinizi tahriş etmeden sürün. (Bu işlemi yaparken eliniz sırtınıza yetişemeyeceği için yardım almanızı tavsiye ederiz.) Tüy dökücü kremi sürdükten sonra yaklaşık 10 dakika kadar bekleyin. 10 dakika sonra tüy dökücü kreminizle beraber verilmiş olan spatula ile yine sırtınızı çok fazla tahriş etmeden kremli cilt yüzeyini kazıyın. Spatula ile sırtınızı kazıdıkça kıllar dökülmeye başlayacaktır. Bu şekilde en acısız ve pratik şekilde, zahmet çekmeden, yapış yapış olmadan, yağlarla, bezlerle uğraşmadan sırt tüylerinizden kurtulabilirsiniz. Üstelik kaliteli bir tüy dökücü krem sizi bir aydan fazla süre boyunca rahatlatacaktır.

Doğal Yöntemler

Tuz ve Su

Limona alerjisi olan kişilerin tercih edebileceği bir yöntemdir. Aynı limon ve tuz karışımı gibi su ile hazırlanan kür sırtınıza uygulanır. Tuz kıl köklerini yaktığı için aynı şekilde seyrelme hatta azalma görülür.

Nane Çayı

Nane günlük hayatımızda çok kolay ulaşılabilen bir bitkidir. Bizim ülkemizde genelde üst solunum yolu enfeksiyonlarında ilk akla nane limon karışımı gelir. Ancak nanenin cilt bakımında da oldukça önemli bir yeri vardır. Özellikle yabancı ülkelerde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Nane çayı kolay hazırlanmakla birlikte metabolizmamıza içeriden etki yaparak tüy köklerimizin zayıflamasına ve dökülmesine yardımcı olmaktadır. Sıcak su yardımı ile demleyerek içebileceğiniz nane çayınızı günde bir bardak içerek tüyleriniz deki azalmayı görebilirsiniz.

Nane çayı içemiyorsanız, taze naneyi küçük parçalara ayırarak günde bir kez su ile beraber bir kaşık naneyi çiğneyerek yutunuz. Aynı işlemi 15 gün aralıksız sürdürdükten sonra, 15.günün sonunda bir kaç gün küre ara verin. Daha sonra tekrar 15 gün daha küre devam edin. Ay sonunda vücudunuzdaki ve sırtınızdaki tüylerinizdeki azalmaya tanık olmaya başlayacaksınız. Fakat dediğim gibi, doğal yöntemler hiç bir zaman hemen sonuç vermez, en etkili sonucu alabilmek için biraz sabredip beklemeniz gerekmektedir. İstikrarlı bir şekilde küre devam edin ve dediğim gibi öteki tüy alma yöntemlerinden uzak durun. Üstelik nane kürü hem bulunması açısından hem de yapımı bakımından gayet ucuz ve kolay bir yöntem. Doğru bir şekilde uyguladığınız takdirde en olumlu sonucu alacağınızı garanti edebilirim.

Zerdeçal Kürü

Malzemeler

  • (Kıvama göre) Süt
  • 2 yemek kaşığı zerdeçal

Nasıl Hazırlanır?

Sütü ve Zerdeçalı macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Sırt bölgenize masaj yaparak uygulayın. 15-20 dakika boyunca bekleyin. Daha sonra ılık su ile durulayın.

Portakal Kürü

Malzemeler

Nasıl Hazırlanır?

Portakal kabuğunu iyice parçalanması için rondodan geçirin. Ardından zeytinyağını da portakal kabuğuna ekleyerek iyice karıştırın. Bu karışım kıl köklerinin yakılması konusunda oldukça etkili bir karışımdır. Yalnız bu kürü uygulayabilmek için istenmeyen bölgedeki tüylerin kökünden alınmış olması gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra elde ettiğiniz karışımı istenilen bölgeye uygulayın. Yaklaşık olarak 1 saat boyunca bekleyin. Son olarak da ılık su ile temizleyin.

Nohut Kürü

Malzemeler

  • Yarım kase süt
  • 1 yemek kaşığı zerdeçal
  • Yarım kase nohut tozu

Nasıl Hazırlanır?

Süt, zerdeçal ve nohut tozunu krem kıvamı alıncaya kadar bir kapta iyice karıştırın. Elde edilen karışımı istenmeyen tüylerin olduğu bölgeye uygulayın. Bu kürü uygularken dikkat edilmesi gereken husus, karışımın tüylerin çıkış yönüne doğru sürülmesidir. Bu şekilde karışımı bölgeye uygulayın. Yarım saat boyunca kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra elinizle kremi ufalayın. Ardından ılık su ile durulayın.

Limon Kürü

Malzemeler

  • 1 tane limonun suyu
  • 2 çay kaşığı kadar tuz

Nasıl Hazırlanır?

Limon suyunu ve tuzu karıştırın. İstediğiniz bölgeye pamuk yardımı ile sürün. Bu karışımı uygulamak için de öncesinden istenmeyen bölgedeki tüylerin kökünden alınmış olması gerekiyor. Bu karışımın kıl köklerini zayıflatma etkisi oldukça büyük. 15 dakika sonra durulayın. 3-4 uygulamadan sonra etkiyi göreceksiniz.

Menengiç Kahvesi ve Karbonat

Doğal yöntemlerden birisi menengiç kahvesi ve karbonatla hazırlanan, sizde mucizevi etkiler bırakacak olan bir kür. Üstelik yapılışı da, kullanımı da oldukça basit.

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı menengiç kahvesi ve
  • 1 çay kaşığı karbonat.

Nasıl Hazırlanır?

Kahve telveleriyle karbonatı iyice karıştırdıktan sonra, elde edilen karışımı ağda/epilasyon işlemiyle tüylerinizi aldıktan sonra ve duştan önce haftada iki kez dört ay boyunca olmak üzere sırt bölgenize uygulayın. Özellikle ağda işleminden sonra gözenekleriniz açılacağı için karışımın sırtınıza nüfuz etmesi çok daha kolay olacaktır.

Bakla

Bakla kabuğunun tüyleri inceltip, zayıflatma ve hatta vücuttaki lekeleri giderme gibi özellikleri vardır. Bakla kabuğunun bu özelliğinden faydalanarak kimyasal ve sentetik ürünlere ihtiyaç duymaksızın istenmeyen tüylerinizde azalma, incelme ve zayıflama etkisini yaratabilirsiniz.

Hamam Otu

Hamam otu denilen bir ot çeşidiyle yapılan, bir epilasyon tüy dökücüyle kremiyle sırt tüylerinize kısa süreler için çözüm bulabilirsiniz. Kullanacağınız bu kremi sırtınızın tüyü yoğun bölgelerine sürün ve bölge de yaklaşık bir on dakika bekletin. Kullanacağınız bu kremin keskin ve kötü bir kokusu vardır. Ama merak etmeyin bu koku sandığınız gibi vücudunuza işlemeyecektir. Sırtınızı yıkadığınız zaman bu kokudan da kurtulacaksınız. On dakika bekledikten sonra kullanacağınız bir jiletle tüylerinizin, çıkış yönün tersine doğru jiletle tüylerinizi almaya başlayın bu arada göreceksiniz ki tüyleriniz dökülmeye başlamış. Bu işlemi tüm sırtınıza uyguladıktan sonra vücudunuzu yıkayınız. Sırtınız da tüyden eser kalmadığını göreceksiniz. Eğer hamam otu tozu kremi bulamaz iseniz. Bu işlemi hamam otu tozu ile de hallede bilirsiniz. Hamam otu tozunu bir kabın içinde suyla karıştırarak bir macun kıvamını aldıktan sonra sorunlu bölgeye sürün ve gene on dakika bekledikten sonra yıkayın sorunlu bölgede tüy kalmadığını göreceksiniz.

Öneriler

Pürüzsüz ve yumuşak bir cilt tüm kadınların hayalidir. Özellikle yaz aylarında giyilen mayolar, bikiniler, sırt dekolteli abiyeler ve nicesi…

Pürüzsüz bir cilde özellikle kusursuz bir sırta sahip olmanın önceliği tabi ki öncelikli olarak genetik. Tabi tüm bunlara rağmen pürüzsüz bir cilde sahip olmanız için genetik dışında da kontrol edebileceğiniz bazı şeyler var. Buna ilk olarak dengeli beslenip bol bol su tüketmelisiniz. Herkes önceliğini her ne kadar vücut kremleri ve yağlarına verse de öncelik aslında ne yediğinizdir. Yedikleriniz doğrudan cildinizin beslenmesini ya da fazla yağlanmasını sağladığı için sebze meyve ağırlıklı beslenerek bol bol yeşillik tüketmelisiniz. Tüm bunların yanında tabi ki de hayatınıza yapacağınız ufak dokunuşlar size olumlu olarak dönecektir. O zaman gelin pürüzsüz bir cilt için önceliğimiz neler olmalı beraber bakalım.

Lif Kullanımı

Banyo sırasında hafif masaj etkisi vererek sırtınızı uzun saplı lif yardımı ile ölü derilerden kurtara bilirsiniz. Bu sırtınızda siyah nokta oluşumunu engellerken cilt renginiz de doğal görünür. Bunun haricinde sert liflerle yapılan sırt temizliği cildinizin yıpranmasına sebep olur.

Ürün Seçimi

Sırtınız da oluşacak sivilcelenmeler ve yağlanmalar için arındırıcı tanecikli ürünler kullanmaya dikkat edin.

Banyo Sırasında Bakım Yapın

Deniz tuzu, limon kabuğu gibi hazır peeling ürünler sırt bakımınızda çok faydalı olacağı gibi hoş kokuları ile sizi rahatlatır sırtınızın nemlendirilmesine yardımcı olur.

Banyo Sonrası Bakım Yapın

Banyoda hafta da bir kere cildinizi keseleyin. Banyo sonrası gözenekleri sıkılaştırmak için vücut toniği kullanmanız gerekir. Vücut da sırt peelingi kullanarak sırtınızda oluşan ölü derileri kolaylıkla atabilirsiniz. Özellikle yazın bayanlar bikini giydiklerinde sırttaki görünümden rahatsız olurlar yaz gelmeden pürüzsüz bir cilt için vücudunuza önem verip yapmanız gereken bu uygulamaları mutlaka düzenli olarak yapmalısınız.

Sırt bakımı için en uygun ürünler ve en çok tercih edilenler şu şekildedir. Deniz tuzu, limon kabuğu, çilek, üzüm çekirdeği içeriği olan peelingleri tercih etmelisiniz. Bu ürünler hem tene güzel bir koku verir hem de pürüzsüz bir cilde kavuşturur. Banyodan çıkınca cildi nemlendirmek için bebe yağını kullanabilirsiniz. Bebe yağını cilde hafif nemli iken kullanmak yağın vücuda daha kolay emmesine yardımcı olur. Sırt dekoltesi verdiğinizde özel gecelerde hafif simli vücut pudrası uygulayabilirsiniz. Cildinizin nem dengesini mutlaka kontrol altına alın.

Nemlendirici Kullanın

Sırtınızın nemini korumak için banyo sonrası cildinize uygun nemlendirici kremler ve vücut sütleri kullanabilirsiniz. Cildiniz hafif ıslakken bu işlemi uygulamanız daha kalıcı olmasına sebep olacaktır. Tüm bunların yanı sıra katılacağınız özel davetler kullanacağınız sırt dekolteli kıyafetler için sırtınıza simli vücut pudrası uygulayarak daha hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

Bu yazılanları göz önünde bulundurursak unutmamamız gereken ufak hatırlatmalar var. Erkekler için çok önemli olmasa da hanımlar için büyük önem arz eden sırt dekoltesini 4 mevsim korumamız gerekir. Saydığımız bu küçük ve basit yöntemlerle yazın güneş ışınlarından kışın ise kuruluktan kurtulurken, özellikle yaz mevsimi bittikten sonra sırtımızı keseleterek güneş ışınlarının sebep olduğu ölü derilerden kurtulup kışa güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.