Nane Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

16.06.2020
Nane Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

Hoş tadı ve sağlık yararları için kullanılan nane, Avrupa ve Asya’ya özgü aromatik bir bitkidir. Yüzlerce yıldır hem lezzet verici hem de tıbbi özellikleri için bitkiler arasında en çok tercih edilen olma özelliğine de sahiptir. Günlük hayatta ise temiz bir nefese sahip olmak için diş macunu, çay, şeker ya da diğer gıdaların içerisinde aroma olarak da kullanılır. Ayrıca birçok kişi ferahlatıcı ve kafeinsiz bir çay olarak nane çayını tercih edebilir.

Nane yaprakları mentol, menthone ve limonen gibi çeşitli uçucu yağlar içerir. Mentol naneye ferahlatıcı etkiyi ve belirgin kokusunu verir. Lezzeti nedeniyle sıklıkla tercih edilen Nane çayının stresle savaşması başta olmak üzere kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıkların oluşma riskini azaltma gibi sağlığınız üzerinde de pek çok yararı vardır.

Nane Çayının Vücuda Faydaları

Mide ve Sindirim Problemlerinizi Giderir

Nane, gaz, şişkinlik, şişkinliğe bağlı karın ağrısı ve hazımsızlık gibi sindirim sistemi semptomlarınızı hafifletebilir. Aynı zamanda bağırsaklarınızdaki spazmları rahatlatabilecek düz kasların kasılmasını önler. Bulantı ve kusma problemi yaşıyorsanız limonla karıştırarak içeceğiniz bu bitki çayı midenizi rahatlatmak için iyi bir alternatif olabilir. Baş ağrısı ve yorgunluğa da çözüm olur. Mide kaslarını sakinleştirir ve safra akışını iyileştirir. Hazımsızlık problemi yaşayanlar için iyi bir tercihtir. Ancak gastroözofageal refleks hastalığı olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

İdrar söktürücü özelliğe sahiptir. Vücuttan ödem atılmasına yardımcı olur. İçerdiği mentol ile nane tüketiminin sindirim sistemi kasları üzerindeki rahatlatıcı etkileri ile yaygın görülen bir sindirim bozukluğu olan irritabl bağırsak sendromunun semptomlarını azalttığı görülmüştür. Yapılan araştırmalar genellikle diyet değişikliği ve ilaç tedavisini içeren İBS tedavisinde kullanılan nane yağının bitkisel bir ilaç olarak alınmasının da yararlı olabileceğini göstermiştir.

700’den fazla IBS hastası üzerinde yapılan dokuz farklı çalışmanın ortak sonucu nane yağı içeren tabletleri kullanan kişilerin İBS semptomlarının fark edilir ölçüde düzelmeye başladığıdır. Başka bir çalışmada 4 hafta boyunca İBS hastalarına nane yağı verilmiş, hastaların %75’inde belirtiler hafiflemiştir. Ayrıca tanı konulmamış sindirim şikayetleri olan çocuklarda karın ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Güçlü bir anti-mikrobik olan nane stafilokok bakteriden kaynaklanan staph enfeksiyonlarının tedavisinde de önemli bir destek takviye olarak kabul edilir. Anne sütünü artırma özelliği yüzünden emziren kadınların tüketmesi faydalıdır.

Zengin Besin İçeriğine Sahiptir

Kalorisi düşük olan ve 1 gram lif içeren nane büyük miktarlarda tüketilen bir besin olmasa da A vitamini, demir, manganez ve folat bakımından zengindir. Göz sağlığı ve gece görüşü için kritik düzeyde önemli olan ve yağda çözünen A vitamini için düzenli tüketimi faydalı olacaktır. Aynı zamanda, özellikle diğer ot ve baharatlarla karşılaştırıldığında vücudunuzu oksidatif strese karşı koruyan ve serbest radikallerin neden olduğu hücre zararını gideren güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

Gerilim Tipi Baş Ağrılarını ve Migreni Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Baş ağrısı semptomlarını iyileştirdiğine dair net bir kanıt olmasa da içerdiği mentol kas gevşetici ve ağrı kesici etkisi taşıdığından bazı tür baş ağrılarını azaltabilir. Özellikle gerilim tipi baş ağrıları ve migren ağrılarını azalttığı görülmüştür. İçerisindeki mentol, kan akışını artırarak acıyı hafifleten bir soğutma hissi oluşmasına sağlar. Hayvan çalışmaları çayın ağrı kesici, merkezi ve periferik sinir sistemi üzerinde anestezik etkileri olabileceğini göstermektedir. Çay, beyindeki kan damarlarındaki yükü hafifletebilir. Ancak, bu iddiayı ispatlayacak hiçbir bilimsel veri yoktur.

Nefesinizi Tazeler

Nanenin diş macunları, ağız gargaraları ve sakızlar için yaygın bir lezzet verici olmasının bir nedeni daha vardır. Hoş kokusu ve nefesinizi hızla tazelemesine ek olarak, diş plağına neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Bir araştırmada ağız cerrahisi geçirmiş ve operasyon sonrası nane yağı, çay ağacı yağı ve limon yağı içeriğine sahip bir gargarayla ağız temizliği yapan kişilerin yapmayanlara göre kötü nefes probleminde ciddi bir iyileşme yaşadığı görülmüştür.

Başka bir araştırmada nane ile ağız gargarası yapan kız öğrencilerden oluşan kontrol grubunda yapmayanlara göre bir hafta sonunda ağız kokusu probleminin hissedilir düzeyde azaldığı ortaya çıkmıştır.

Stresinizi Azaltır

İçerdiği mentol ile zihni uyararak sinir sistemini kontrol altına alır. Stres ve gerginliği azaltır. Kötü bir gün geçiyorsanız bir fincan nane çayı demleyin ve kendinize 10 dakika ayırın. Bu sürenin sonunda daha sakin olduğunuzu fark edeceksiniz. Mentol içeriği yüksek olan bu çay beyninizi formda tutan bir kas gevşetici olarak da çalışır. Çalışmalar, nane şekerinin stres gidermek için iyi olduğunu, kaygı ve yorgunluğu azalttığını göstermiştir.

Karaciğerinizi Korur

Karaciğeri temizleyebilen ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olan yüksek antioksidan ve rosmarinik içeriğiyle hem nane yağı hem de nane çayı karaciğer üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir. Rosmarinik asit karaciğerin siroz, kanser gibi hastalıklarının tedavisinde yardımcı olabilecek antioksidan, antienflamatuvar ve antianjiyonik özelliklere sahiptir.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Nane, biberiye ve diğer çeşitli nane türleri gibi bitkilerde bulunan flavonlar, limonen, mentol ve rosmarinik asit doğal enflamatuvar etkisiyle bağışıklığını destekler. Taze veya kuru nane ile hazırlanan çaylar bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Yoğun A ve C vitamini içeriğiyle hastalıklara karşı savaşmanıza destek olur. Ayrıca potasyum, B vitamini ve çeşitli antioksidanları içerdiği için vücudunuzun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

>>> İLGİLİ: C Vitamini İçeren En İyi 34 Besin

Sinüzitin Olumsuz Etkilerini Azaltır

C Vitamini içeren nane, antibakteriyel, antiviral ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir. Bu nedenle, enfeksiyonlar, soğuk algınlığı ve alerjiler nedeniyle tıkanmış sinüslerinizi rahatlatma konusunda iyi bir yardımcıdır. İçerdiği mentol ile boğazınızda oluşan ağrıları azaltmasının yanı sıra güçlü bir öksürük rahatlatıcı olarak da size destek olabilir. Hemen hemen tüm öksürük ilaçlarının içerisinde de bulunan mentol, vücudunuzdaki mukusu parçalayarak sinüslerinizdeki baskının hafiflemesine yardımcı olur. Özellikle gözlerinizde ağırlık, boğaz kaşıntısı hissediyorsanız nane çayı sizin için iyi bir rahatlama yöntemi olabilir.

Adet Kramplarını Hafifletmeye Yardımcı Olur

Kas gevşetici özelliği taşıdığı için adet döneminde yaşanan krampların yoğunluğu ve sıklığını azaltabilir. Yurt dışında yapılan bir araştırmada adet dönemini ağrılı geçiren 127 kadına düzenli olarak nane özü içeriğine sahip haplar verilmiş ve bir süre sonra ağrıların yoğunluğu ve süresini azaltma konusunda steroid içermeyen bir anti-enflamatuvar ilaç kadar etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca kadınlar için doğal, sağlıklı hormon seviyelerini desteklemeye yardımcı olabilir.

Enerjinizi Artırır

Nane çayı enerji seviyenizi artırarak gündüz yorgunluğunuzu azaltır. Buna yönelik yapılan çalışmalardan birinde 24 sağlıklı gence nane yağı kapsülleri verildiğinde bilişsel bir test sırasında daha az yorgunluk yaşamışlardır. Başka bir çalışmada ise, nane yağı aromaterapisinin gündüz uyku hali oranını azalttığı ve kişinin enerjisinin daha yüksek olduğu görülmüştür.

Bakteriyel Enfeksiyonlarla Savaşabilir

Antibakteriyel etkileri üzerine çalışma olmamasına rağmen, nane yağının bakterileri etkili bir şekilde öldürdüğü görülmüştür. Bu nedenle araştırmacılar bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olup olmayacağını görmek üzere nane çayı da dahil olmak üzere bitki çaylarının enfeksiyonlar üzerinde etkilerini araştırmak istediler. Yapılan çalışmada 100 mililitre suya 10 gram nane eklediler ve 30 dakika demlenmeye bıraktılar.

Daha sonra bu çayın hem tek başına hem de yaygın olarak reçete edilen antibiyotiklarla birlikte bakterileri ne kadar iyi öldürebileceğini test ettiler. Sonuçta nane çayının potansiyel olarak zararlı olan bakterileri başarıyla öldürdüğünü ve en fazla enfeksiyona neden olan S. Aeurus bakterisine karşı oldukça etkili olduğunu tanımladılar.

Yurtdışında yapılan bir çalışmaya göre E. coli, Listeria ve Salmonella gibi bakterilerin gelişimini önlemek ve öldürmek için nane yağı etkili olmuştur. Ek olarak, çalışmalar ağızda yaygın olarak bulunan çeşitli bakteri türlerini azalttığını göstermektedir. Ayrıca mentol antibakteriyel aktivite göstermiştir.

Ateşinizi Düşürür

Nane çayındaki ana bileşenlerden biri ateşi düşürmeye yardımcı olduğu bilinen mentoldür. Bir fincan sıcak nane çayı içmek, vücudun doğal soğuması yöntemi olan terlemeye neden olur. Ekstra sıvılar vücuttan toksinlerin atılmasını teşvik eder, böylece vücudunuz soğuk algınlığı, grip ve ateşinizin nedenini ortadan kaldırabilir. Aynı zamanda, mentol ateşinizi düşürürken doğal bir kas gevşetici olduğu için yüksek ateşle birlikte gelen ağrıları hafifletmeye yardımcı olur.

Cildinizi Güzelleştirir

Nanenin rahatlatıcı özelliği cilt üzerinde de etkilidir. Cildinizin nem dengesini korur. Bazı kişilerde östrojen seviyesindeki artışı hızlandırarak hormonal problemlerin ve aknenin azalmasına yardımcı olabilir. İçeriğindeki okaliptüs özleri, yağlı ciltler başta olmak üzere tüm cilt tipleri için iyi bir temizleyicidir. Cildinizi yağlardan arındırarak kusursuz hale getirir. Ayrıca cildinizde oluşan yara, iltihap, sivilce gibi problemlerin etkisini azaltırken tonik etkisiyle cildinizi sıkılaştırır ve gençliğini korumasına yardımcı olur.

Saçlarınızı hazırladığınız nane çayı ile yıkarsanız birkaç hafta içinde kepek probleminden kurtulmuş olursunuz. Demlenmiş taze nane çayı ile gözlerinize yapacağınız kompres göz yorgunluğunuzu azaltırken, göz çevresindeki kırışıklıkların da belirgin bir şekilde azalmasına destek olur. Banyo ardından bacaklarınızı nane suyu ile yıkamak bacaklarınızı rahatlatırken ayaklarınızı da enfeksiyonlara karşı korur.

Uykunuzu İyileştirebilir

Kafein içermeyen bir çay olduğu için yatmadan önce içilebilecek en iyi bitki çayı alternatiflerinden biridir. Ayrıca kas gevşetici etkisiyle uyumadan önce rahatlamanızı sağlar. Televizyon ve telefondan uzakta, yatakta kitap okurken bir fincan nane çayı içmeyi deneyin. Okuma, hayal gücünüzün işe yaramasını sağlarken ekranlardan uzak durmak da daha sakin olmanıza ve dinlenmenize yardımcı olacaktır. Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada nane yağı verilen farelerin daha sakin olduğu ve uyku süresinin daha uzun olduğu görülmüştür.

Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Nane çayı doğal olarak kalorisizdir, hoş bir tada sahiptir, bu da kilo vermeye çalışırken akıllı bir seçimdir. Tatlı ihtiyacınızı tatmin etmenize ve iştahınızı azaltmanıza yardımcı olabilecek kalorisiz bir içecektir. 13 sağlıklı insan üzerinde yapılan küçük bir çalışmada nane yağı içerikli tablet kullanmanın, nane kullanmamaya kıyasla iştah azalmasına destek olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, nane ve kilo kaybı konusunda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Mevsimsel Alerjileri İyileştirebilir

İçerdiği rosmarinik asit ile burun akıntısı, kaşıntılı gözler, astım gibi alerjik reaksiyonların semptomlarının hafiflemesini sağlar. Burun tıkanıklığını açmak için kaynamış suya atılmış nane yapraklarını soluyabilirsiniz. Boğaz kurumasını, gıcık yapmasını önler.

Mevsimsel alerjisi olan 29 kişide yapılan 21 günlük bir çalışmada, rosmarinik asit içeren oral takviye verilenlerde, verilmeyenlere göre kaşıntılı burun, kaşıntılı gözler ve diğer semptomlarda gözle görülür düzeyde azalma fark edilmiştir. Nanede bulunan rosmarinik asit miktarının alerji semptomlarını etkilemek için yeterli olup olmadığı bilinmemekle birlikte, nane türünün alerjileri hafifletebileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Sıçanlarda yapılan bir çalışmada, nane özü hapşırma ve kaşıntılı burun gibi alerjik semptomları azalmıştır.

Kalp Çarpıntısını Önler

Nane kaslardan oluşan kalbinizin de rahatlaması için yardım alabileceğiniz bir bitki türüdür. Kalp çarpıntısını rahatlatmak için 2 bardak kaynak suya, bir çorba kaşığı nane yaprağı konulur. 20 dakika bekletilip, süzülür. Bir çay bardağı içilir.

Konsantrasyonu Artırır, Hafızanızı Güçlendirir

Bu bitki çayında bulunan yağ, konsantrasyonu artırarak, odaklanma yeteneğinizi geliştirir ve hafızanızı güçlendirmeye yardımcı olabilir. Nane özü verilen yaşlı yetişkinler üzerinde yapılan bir çalışma sonunda aktif çalışma belleklerinde büyük bir artış olduğu görülmüştür. Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada da nane özü verilen farelerin labirent testinde daha iyi performans sergiledikleri ve daha iyi hafızaya sahip olduklarını ortaya çıkarmıştır.

Küçük çaplı bir çalışmada 24 genç ve sağlıklı insana nane yağı içerikli tabletler verildiğinde bilişsel testlerde önemli ölçüde daha iyi performans gösterdikleri görülmüştür. Başka bir çalışmada, 144 kişiden oluşan bir gruba nane esansiyel yağlarının kokusunun ylang-ylang’a kıyasla, hafızayı ve uyanıklığı artırdığı bulunmuştur.

Diyetinize Destek Olur

Yediğiniz miktarı azaltmaya çalışıyorsanız nane çayı harika bir iştah kesici olarak yardımınıza yetişebilir. Sindiriminizi hızlandırır, daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Özellikle bu bitki çayını yüksek kalorili bir kahve veya tatlı yerine tüketiyorsanız, kalori azaltmış olacağınız için kilo vermeniz de hızlanacaktır. Sindiriminizi rahatlatmak ve enerjinizi artırmak için öğleden sonra veya rahatlamanıza yardımcı olmak için yatmadan önce bu bitki çayını içebilirsiniz. Ayrıca metabolizmanızı hızlandırmak için sabah ilk iş olarak nane ve yeşil çay karışımı içebilirsiniz. Yeşil çaydaki kateşinler metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenizi hızlandıracaktır.

Tuz Tüketiminizi Azaltmanıza Yardımcı Olur

Tuz eklemeden lezzeti artırmak için tamamlayıcı ot ve baharatlar kullanılabilir. Sebze, salata, balık, et ve kümes hayvanlarıyla yapılan yemeklere tuz eklemek yerine nane ve benzeri baharatlar ekleyerek tuz miktarını azaltabilirsiniz.


Nane Çayı Nasıl Yapılır?

Kuru yada taze nane yapraklarıyla yapılabilir. Ancak uzmanlar taze nane yaprağıyla yapılan çayın çok daha faydalı olacağına inanıyorlar. Taze nane yapraklarıyla yapılan çayda yaprakların birkaç dakika suda beklemesi yeterli olurken, kuru nane ile yapılan çayın en az 5 dakika sıcak suda beklemesi gerekir. Bu bitki çayını yaparken çok sıcak su kullanılmaması, uzun süre demlenmesi önemlidir. Ayrıca ekleyeceğiniz limon sadece çayınızın lezzetini değil, etkinliğini de artırır. Günde birkaç kez bu bitki çayını içmek güvenlidir. Nane çayı doğal olarak kafein içermediğinden uykusuzluk problemi yaşamanıza neden olmaz. Bitki çayı aynı zamanda sıfır kalori içerir, bu da onu soda, meyve suları ve diğer şekerli içeceklere karşı mükemmel bir alternatif haline getirebilir.

Nane çayını hazır olarak alabileceğiniz gibi kendiniz de yetiştirebilirsiniz.

Kuru Nane Çayı Tarifi

Malzemeler

 • 2 su bardağı su kaynatın.
 • Kaynayan suyu fincana alın ve üzerine bir avuç nane yaprağı ekleyin.
 • Üzerini kapatarak 5 dakika demlenmesini bekleyin.
 • Çayı süzerek için.

Doğal olarak kafein ve kalori içermediğinden, günün herhangi bir saatinde içebilirsiniz. Enerjinizi artırmak ve sindiriminize yardımcı olmak için öğleden sonra ve rahatlamak için yatmadan önce içebilirsiniz.

Taze Nane Çayı Tarifi

Kuru naneyle yapılan çayı taze naneyle yapmaya başladıktan sonra bir daha asla kuru nane çayına geri dönmeyeceksiniz emin olun. Taze nane çayı daha parlak ve temiz bir tada sahipken, kuru nane aroması çok uzun süre demlenirse acı ve donuk bir tada sahip olur.

Malzemeler

 • Büyük bir avuç taze nane yaprağı
 • Yaklaşık 2 bardak su
 • Bal yada tatlandırıcı

Nasıl Hazırlanır?

 • Taze nane yapraklarını elinizle küçük parçalara ayırın ve bir çaydanlık veya cam kasenin üzerine yerleştirilmiş küçük bir süzgecin içine koyun.
 • Suyu kaynatın ve nane yapraklarının üzerine dökün. Suyun süzgeçteki yaprakların üzerini geçecek kadar olması gerekir.
 • Çayı döktüğünüz fincanın üzerini örtün ve en az 5-10 dakika bekletin.
 • Nanenin uçucu yağını serbest bırakmak için nane yapraklarını tahta bir kaşığın arkasıyla hafifçe ezin ve mümkün olduğunca fazla sıvı çıkarmaya çalışın.
 • Tadı acı gelirse biraz bal yada tatlandırıcı kullanabilirsiniz.
 • Çayı çok sıcak sevmiyorsanız sıcakken buzdolabına kaldırın. Dilerseniz içerisine buz küpleri atabilirsiniz.

Ne Sıklıkla Tüketilmeli?

 • Diğer bitki çaylarına göre yan etkisi çok daha düşük olan bu çay günde en fazla 2-3 bardak içilebilir.

Püf Nokta

 • Yeşil çay, taze nane yaprakları, şeker ve kaynar su ile yapılan nane çayının lezzeti daha fazladır. Kullanılan malzemelerin oranları ve demleme süresi değişiklik gösterebilir.
 • Çayınızın acı olmasını istemiyorsanız soğuk su yerine kaynar su kullanmanız gerekir.
 • Çayı demlerken yaprakları havalandırarak dökerseniz çayın lezzeti artar.
 • Hazır satılan ve kuru olan nane karışımlarının depolanması ve hazırlanması daha kolay olsa da lezzeti taze naneye göre daha azdır.

Bulantıyı Önlemek İçin Tarif

Malzemeler

 • 1 bardak kaynar su
 • 8-10 gram kuru nane yaprağı

Nasıl Hazırlanır?

 • Suyu kaynatın ve 1 bardak kaynar suya 8-10 gram kuru nane yaprağı ekleyin.
 • 10 dakika demlenmesini bekleyerek tüketebilirsiniz.

Yeşil Çaylı Tarif

Malzemeler

 • 1 litre kaynar su
 • 1 çorba kaşığı ya da 3 adet fincan poşeti yeşil çay
 • ¾ su bardağı toz şeker
 • Taze nane yaprakları

Nasıl Hazırlanır?

Büyük bir demliğe biraz kaynar su dökün. Yeşil çayı ekleyerek üzerine 1 bardak daha kaynar su ekleyin. 3 dakika demleyin. Şeker ve nane yapraklarını ekledikten sonra kalan sıcak suyu üzerine ekleyin ve 5 dakika daha demlenmesi için bekleyin. Nane çayını fincanlara ve ısıya dayanıklı cam bardaklara süzerek içebilirsiniz.

Canlandırıcı Tarif

Malzemeler

 • 2 su bardağı su
 • 15 tane nane yaprağı
 • 2 çay kaşığı şeker veya bal
 • Buz
 • Limon dilimleri

Nasıl Hazırlanır?

 • Suyu kaynatın ve kaynamış suyun içerisine taze nane yapraklarını atın.
 • 3-5 dakika demlenmesi için dinlendirin.
 • İsteğe bağlı olarak şeker ya da bal ekleyebilirsiniz.
 • Buzlu servis yapıyorsanız bardakları buzla doldurun ve demlenmiş çayı üzerine dökün.
 • Limon dilimleriyle süsleyebilirsiniz.

Kabızlık Giderici Tarif

Malzemeler

 • 2-3 dal taze nane
 • Limon
 • Yarım litre kaynar su
 • Çubuk tarçın
 • Bal

Nasıl Hazırlanır?

 • 2-3 dal taze nanenin yapraklarını demliğe doldurun.
 • Üzerine limon ve çubuk tarçın ekleyin.
 • Kaynattığınız sıcak suyu demliğe boşaltın ve 5-10 dakika demlenmesi için bekleyin.
 • Çayınıza bal ekleyerek içebilirsiniz.

Nane Çayının Zararları

Nane çayının kanıtlanmış herhangi bir yan etkisi olmasa da tüm bitki çaylarında olduğu gibi dikkatli tüketilmesi önemlidir.

 • Genellikle her yaştan insan için güvenli olan nane çayı, mide ekşimesi ve gastroözofageal reflü hastalığı semptomlarını tetikleyerek daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle nane veya nane içerisindeki kimyasallardan herhangi birine alerjisi olan kişilerin nane çayı tüketmemesi gerekir.
 • Geçmişte safra kesesiyle ilgili problem yaşayanların naneyi dikkatli kullanması ve kullanmadan önce mutlaka hekiminin onayını alması gerekir.
 • Hekiminizin onayı olmadan bebeğinize vermeyin.
 • Düzenli ilaç kullanımınız varsa mutlaka hekiminize danışarak tüketmeniz gerekir. Çünkü bu çay bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.
 • Çok fazla tüketildiğinde mide bulantısına neden olabilir.
 • Reflü problemi olan kişilerin Nane çayı tüketmesi doğru değildir. Taze veya kuru nane ile yapılan çay göğüs çevresinde yanma hissini artırır.
 • Kas gevşetici özelliği taşıdığı için gebelik döneminde tüketilmesi sağlıklı değildir.
 • Gün içerisinde aşırı tüketmek mide yanması ve ishale neden olur.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde mutlaka hekiminizin onayıyla tüketmeniz gerekir.
 • Diyabet hastalığınız varsa nane çayından uzak durmanız doğru bir tercih olacaktır.
 • Sperm miktarını azaltabileceği için özellikle anne baba olmayı planladığınız dönemde tüketmekten kaçınmanız doğru bir tercih olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Nane Çayı Zayıflatır mı?

Antioksidan özellikler taşıdığı için vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur. Bağırsaklarınızı da temizleyerek yağ yakımı için vücudunuzu uyarır. Mide problemlerinizi gidererek metabolizmanızı aktif çalıştırır ve içerdiği C vitamini ile kilo vermenizi kolaylaştırır. Ara öğünlerinizde nane çayını tercih edebilirsiniz.

Nane Çayı Mideye İyi Gelir mi?

Nane, kokusu ve hafif acı tadıyla sindirim sistemini rahatlatan, mide ve bağırsak gazlarını gidererek mideye yardımcı olan bir bitkidir. Özellikle mide ağrısı ve mide bulantısı problemi çektiğinizde hazırlayacağınız nane limon çayı midenizi rahatlatacaktır.

Nane Çayı Bebeklere Verilir mi?

Bütün bitki çaylarında olduğu gibi nane çayı kullanırken de mutlaka hekiminize danışmanız gerekir. Çocuklar için yapılan bitki çayları yetişkinlerden farklı olarak kaynatılmamalı sadece sıcak suda bekletilerek demlenmelidir. 6. aydan önce herhangi bir bitki çayı içilmesi önerilmez. 6. aydan sonra yine hekiminizin onayı ile gaz sancısını gidermek için nane çayı içirebilir ya kendiniz içebilirsiniz.

Nane Çayı Tüyleri Azaltır mı?

Yapılan araştırmalara göre düzenli içen insanlarda androjen hormonu azalmaya başlayacağı için tüylenme probleminde de azalma görülebilir. Ancak kesin bir bilgi yoktur. Genellikle yüzde çıkan tüyleri azaltmak için nane çayından yararlanılabileceğini söyleyebiliriz.

Nane Çayı Sakinleştirir mi?

Özellikle taze nane yapraklarıyla hazırlanan çay uzun süre demlendiğinde yağın uçucu etkisi suya geçeceğinden rahatlama ve sakinleşme hissi yaşanır.

Nane Çayı Adet Söktürür mü?

Adet dönemini ağrılı ve kramplı yaşayanlar için çok iyi bir alternatiftir. Düzenli içildiğinde adeti söktürerek sancı ve ağrıyı azaltır.

Nane Çayı Tansiyonu Yükseltir mi?

Aksine nane çayı tansiyonu düşürme özelliğine sahiptir. Ancak tansiyonunuz düşükse bu çaydan uzak durmanız sağlık problemleriyle karşılaşma ihtimalinizi azaltır.

Nane Çayı Hamilelikte Zararlı mı?

Kas gevşetici ve tansiyon düşürücü olma özelliğine sahip olduğu için hekiminiz izin vermediği sürece hamilelik döneminde bu çaydan uzak durmanız doğru bir karar olacaktır. Hekiminiz onay veriyorsa günde 2 fincanı geçmeden içebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.