Çay Ağacı Yağı Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

16.06.2020
Çay Ağacı Yağı Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Çay ağacı yağı sabunu, banyo sabunu olarak üretilmektedir. Birçok iyileştirici özelliği vardır bu nedenle vücut ve yüz için kullanımı iyi bir seçimdir. Piyasada satılan bir çok sabun içeriğinde kimyasallar barındırır. Çoğu estetik görünmesi için yapay olarak renklendirilir. Bazı sabunlar cildin nem kaybetmesine sebep olabilecek alkol içerir. Çay ağacı yağı tamamen doğal esansiyel yağdır. Cilt yüzeyindeki gerekli bariyerleri yok eden kimyasallar içermez.

Vücuda zararlı hastalık, enfeksiyon ve bakterilere neden olan, mikroorganizmalara karşı sizi korur. Avusturalya’nın bazı kesimlerinde yabani büyüyen çay ağacından elde edilir. İçeriği nedeni ile artık yaygın olarak yetiştirilmektedir. Doğal ve tamamen bitkisel olan çay ağacı sabunu, pamuk yağı, Hindistan cevizi yağı, aqua yağı, elaeis guineensis yağı, ayçiçeği yağı, zeytinyağı, hint yağı ile orantılı bir şekilde karışımından hazırlanır.

Çay Ağacı Sabunu Cilde Faydaları

İçeriğinde bulunan antibakteriyel ve antimikrobik özelliğinden dolayı, sivilce ve akne sorununu engeller. Cilt yüzeyinde gözeneklerde oluşan iltihabı ve bakterilerin giderilmesini sağlar.

Ergenlik dönemlerinde olan gençlerin akne ve sivilcelerden dolayı özgüven problemleri yaşamaları muhtemeldir. Doğal sabun sayesinde ciltte gözle görünür şekilde düzelme meydana gelir. Şiş, kızarık ve iltihaplı sivilcelerin hızlı şekilde iyileşmesini sağlar. Düzenli kullanımlarda ciltte oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçer. Doğal olması ve içeriği sayesinde cilde herhangi bir zararı yoktur. Ayrıca sivilce tedavisinde kullanılan benzoil peroksit içeren ilaçlar kadar etkili bir içeriğe sahiptir. Benzoil peraksit kadar tahriş edici etkiye sahip olmasa da cildi kurutabilir. Bu nedenle uygulama sonrasında nemlendirici olarak özellikle aynısefa içeren kremler tercih etmeniz önerilir.

 • Egzama, sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelir. Beş damla çay ağacı yağı, beş damla lavanta yağı ve bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırarak, sedef yada egzama hastalığı olan bölgelere sürün.
 • Siğiller için kullanılır.
 • Cilt lekelerinin görünümünü ortadan kaldırır.
 • Cilt yüzeyindeki kırışıklık oluşumunu azaltır ve yaşlanmayı önler.
 • Ciltte mantar oluşumuna son derece iyi gelir. Özellikle ayaklarda, tırnaklarda oluşan mantarları yok eder.
 • Cilt için gereken ve cildin kendi dokusunda olan yağları alıp götürmez.

Tırnak Mantarı İçin Kullanımı

İlk başta tırnak makası ile ölü tırnağı kesin ve temizleyin. Çay ağacı sabununu köpürterek su ile ayaklarınızı yıkayın. Pamuğa birkaç damla çay ağacı yağı damlatın ve ıslak olan ayaklarınıza yağı sürün. Kuruyana kadar bekleyin. Bu işlemi gün içinde iki kere uygulayabilirsiniz. Yapılan bir araştırmada reçete ile satılan antifungal krem kullananlar denekler kadar çay ağacı yağının %100 etkili olduğu görülmüştür.

Spor Sonrası Ayakları Rahatlatma

Sporcularda özellikle karşılaşılan ayaklarda yanma, iltihaplanma, kireçlenme ve kaşınma sorunları için kullanılan çay ağacı yağı gibi sabunu da kullanılarak rahatlama sağlanabilir.

Uçuk Tedavisinde Etkilidir

“Herpes simpleks” halk adıyla uçuk bulaşıcı sinir hücrelerine yerleşen bir virüstür. Genelde bağışıklık sistemi zayıfladığında görülen bir durumdur. Böyle bir durumda sabunu köpürterek uçuk üstüne sürerseniz uçuğun daha doğrusu virüsün yayılmasını önlemiş olursunuz. Fakat yinede sebebini araştırmak için doktora gitmeniz önerilir.

HPV Virüsüne Karşı Etkili

“Human papilloma virus”ü olarak adlandırılan kısaca hpv virüsü ürogenital bölgede deri ve mukozaya yapışarak tutunan siğil ve kabarcık şeklinde kendini gösteren, kanser olma riski taşıyan önemli bir sağlık sorunudur. Tıbbi olarak kanıtlanmış olmamakla birlikte yabancı kaynaklarda çay ağacı yağının kullanıcılar tarafından etkili olduğu belirtilmektedir. Çay ağacı sabununun da hpv virüsüne karşı kullanılması virüsün çoğalma etkilerini azaltıcı ifade edilmektedir.

Akne ve Sivilcelere Karşı Kullanımı

Antibakteriyel, antifungal ve antiseptik  özellikleri ile sivilce ve akne oluşmasını azaltır. Cilt sabun ile temizlenerek cilt derisinin doğal yağı da korunmuş olur ve doğal bir tonik görevi görür. Cildi derinlemesine temizleyerek, sivilce üzerini kaplayan yağ tabakasını arındırır ve sivilce oluşumunu azaltacak önler.

Antibakteriyeldir

Cilt güzelliği arttırmaktan daha fazlasına sahiptir. Vücutta kokulara neden olan maddelerden kurtulmanızı sağlar. Antibakteriyel, doğal sabundur. Her gün düzenli kullanıldığı zaman vücutta oluşan kökü kokuları ortadan kaldırır.

Cilt Lekeleri Üzerinde Etkilidir

Sivilceleri geçirmek için iyi bir yöntemdir. Ciltte oluşan enfeksiyonlara karşı etkilidir. Doğal organik sabun cildimizin sağlığı için daha iyidir. Antiseptik özelliği sayesinde cilt lekelerinde ve sivilceler de etkilidir. Doğal parlaklık verir, iltihaplanmayı tedavi eder ve akne oluşumunu engeller.

Vücut Kokusunu Giderir

Giysi ve deride üreyen bakteriler kötü kokulara yol açar. Çay ağacı yapı sabunu ile düzenli banyo yapmak koku sorununu çözer. Vücut kokusuna neden olan bakterileri, antiseptik özelliği sayesince kolayca yok eder.

Sıyrık ve Kesiklerin İyileşmesini Hızlandırır

Antiseptik özelliği kesiklerin ve sıyrıkların iyileşmesini hızlandırır. Doğal bileşenleri sayesinde cilde karşı kibardır ve hasar görmüş cildi iyi bir şekilde iyileştirir. Vücutta oluşan küçük yaraları, sıyrıkları dezenfekte edip tedavi etmek için kullanılır.

Mantarın Yayılmasını Engeller

Düzenli kullanımda mantar gibi rahatsızlıkların gelişmesini engeller. İçeriğindeki bileşenler mantarın vücuda yayılmasını önler. Saçkıran, sedef hastalığı, mantar ve egzama gibi enfeksiyonları engeller.

Güneş Yanığı Tedavisinde Kullanılır

Güneş yanığı olan bölgeye uygulanması, rahatlama sağlar, cildi yatıştırır ve şişliği azaltır.

Epilasyon ve Ağda Sonrası Rahatlatıcı Etkisi Vardır

Herkes kusursuz cildi olsun ister. Bunun için ağda, epilasyon gibi birçok yönteme başvurur. Çay ağacı yağı sabunu anti alerjik bileşenleri sayesinde bu tarz işlemlerden sonra cilt yüzeyinde oluşabilecek alerjik reaksiyonları engeller. Yüzünüze canlı ve pürüzsüz bir görünüm sağlar.

Traş Köpüğü Olarak Kullanılabilir

İyi bir köpük oluşumu sağlar. Tıraş esnasına kullandığınız köpük cildinizi nemlendirir. Daha kolay tıraş olmanızı sağlar.

İyi Bir Böcek Kovucudur

İyi bir böcek kovucudur. Sabunu ise cilde sürüldüğünde, sinek, pire gibi hastalık taşıyan böcekleri kovmak için bariyer oluşturur.

Doğal Koku Görevi Görür

Bilinen en önemli özelliği bitkisel kokusudur. Banyonuz için deodorant görevi görür. Banyonuzun bir köşesinde sabun olmadı bile ortama güzel ve taze koku verecektir.

Genel olarak cilt ve vücut için yararı olan esansiyel yağdır. Bakım tedavileri için alternatiftir. Cilt, saç ve tırnak açısından tedavi edici özelliği vardır.

Morluklara Karşı Etkilidir

Düşme ve çarpma sonucu oluşan morlukların üzerine sabunu köpürterek hafif hareketlerle masaj yaparak uygulamak morlukları alarak kısa sürede yok olmasını sağlar.


Çay Ağacı Sabunu Saça Faydaları

İçeriğinde bulunan doğal bileşenler sayesinde saça ve saç derisine iyi gelir. Saçın nem dengesini koruyarak, saça parlaklık sağlar. Saç derisini besleyerek, saçın canlı görünmesine iyi gelir.

 • Saç dökülmesine iyi gelir,
 • Saç diplerinde kepek oluşumunu yok eder,
 • Kuru, yıpranmış saçları nemlendirir,
 • Uçları kırık saçları onarır,
 • Saçın daha canlı, parlak olmasını sağlar.

Kepeklenmeyi Önler

Sağlıklı saç derisi için düzenli kullanılması gerekmektedir. Düzenli kullanımda kepek oluşumunu önler. Saç derisini onararak, kaşıntı ve pullanmanın önüne geçer.

Saçlara Bakım Yapar

Aşırı kuru ve yıpranmış saçlar için kullanılır. Kırılmış, yıpranmış, sert saçların yumuşamasını ve nemlenmesini sağlar.

Saçların Sağlıklı Uzamasını Sağlar

Saç uzunluğunuza göre çay ağacı yağını ve zeytinyağını karıştırın. Zeytinyağı da içeriği sayesinde mantar ve antibakteriyel önleyicidir. Bu karışım ile maske yapmak, saç dökülmesinin önüne geçer ve daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Kafa derisindeki kan dolaşımını iyileştirerek daha güçlü saç oluşumuna yardımcı olur.

Bitlerden Kurtulmanızı Sağlar

Bitlenmenin önüne geçmekle beraber bitlerden kurtulmanızı sağlar. Herhangi kimyasal madde kullanmadan baş bitinden doğal sabun ile kurtulabilirsiniz.

Saç için çay ağacı yağı tek başına kullanılmaktansa, aloe vera jeli, Hindistan cevizi sütü yada lavanta yağı ile karıştırılarak kullanılabilir.

Saç Dökülmesi ve Kepek Önlemede Etkilidir

Antibakteriyel ve mantar önleyici bileşenler içerir. Kepek sorunu olan saçlar için etkili çözümdür. Bazı kepek önleyici şampuanların içinde de bulunduğunu görebilirsiniz. Saç derisini nemlendirerek, kepek oluşumuna neden olan mantar ile savaşarak sorunları ortadan kaldırır.

Seboreit Dermatit’te Etkilidir

Kaşınan kafa derisi son derece rahatsız edici bir durumdur. Bu sorun, alerji, bakteri ve mantar sebebi olabilir. Seboreik dermatit nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte “malassezia furfur” mantarının etkisi ile tetiklendiği düşünülmektedir. Bilimsel olarak kesin veriler olmamakla birlikte, kullanıcı deneyimleri ve klinik denemelerin çay ağacı yağının olumlu etkilerinden bahsedilmektedir.


Çay Ağacı Sabunu Cilde Nasıl Kullanılır?

Cilt Temizliği ve Bakımı İçin Kullanımı

Çay ağacı yağı sabunu, ihtiyaç duyulan bölgeye bol bol köpürtülerek uygulanır. Köpüklü olarak 3-5 dakika arası bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Cilde esneklik vereceğinden dolayı uygulamanın ardından cildi nemlendirmek gerekebilir. Doğal sabunu kullanmadan önce bileğinizde köpürterek birkaç dakika bekleyip yıkayıp herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olacak mı diye test edebilirsiniz.

Sivilce, Akne ve Çıban İçin Kullanımı

Uygulanacak bölgeye öncelikle çay ağacı yağı seyreltilerek uygulanır. Sonrasında sabun iyice köpürtülerek cilt yıkanarak temizlenir. Bu şekilde etkisi daha çabuk ve etkili olacaktır. Fakat sadece sabun köpürtülerek sadece sivilce ve aknelerin üzerine de uygulayarak 10-15 dakika bekletip yıkayabilirsiniz. Etkili sonuç alınması için düzenli kullanım gerekir. Her cilt tipi için uygundur. Uygulama sonrasında cildi aynısefa yağı veya kremi ile nemlendiriniz.

Vücudundaki sivilce ve aknelerin tedavisi için ise duşta sabun ile keselenmek sivilcelerin kuruması için etkili olacaktır. Sabun cilt kirlerini derinlemesine gidereceği için yeniden oluşmasını da engelleyecektir.

El ve Ayak Mantarı İçin Kullanımı

Çay ağaca yağı doğrudan mantarlı bölgeye uygulanarak bekletilir. Gece yatmadan önce sabun ile yıkanarak el ve ayaklar iyice temizlenir.

Ayrıca ılık su içine bir kaç damla yağ damlatılarak ayaklar suyun içinde 10-15 dakika bekletildikten sonra çay ağacı sabunu ile güzelce yıkanarak temizlenir.

Tırnak Batması İltihabı İçin Kullanımı

Antibakteriyel oluşu ile iyileştirme etkisine sahip çay ağacı sabununu, ılık su dolu bir kabın içinde köpürterek ayağınızı 5-10 dakika suyun içinde beklettikten sonra iyice yıkayınız.


Çay Ağacı Sabunu Saça Nasıl Kullanılır?

Sağlıklı Saç Uzatma Kürleri

Sağlıklı saçlar için elma sirkesinin yararlarını bilmeyen yoktur. Bu nedenle çay ağacı ile elma sirkesi karışımı kullanarak saçlarınızın hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlayabilirsiniz. 5 damla çay ağacı ile 1 su bardağı sirkeyi karıştırarak bu karışımla her duş sonrası saçlarınızı durulayın. Düzenli olarak her şampuandan sonra durulama suyu olarak kullanırsınız saçlarınız daha gür ve sağlıklı uzar.

Nane yağı ve çay ağacı karışımı iyi bir saç uzatma kürü olacaktır. Nane yağında bulunan yağ asitleri kafa derisi sağlığını korur. Mayaları ve bakterileri saç derisinden uzaklaştırır. 1 çay kaşığı Hint yağı, 1 çay kaşığı çay ağacı yağı, 1,5 çay kaşığı nane yağı, 4 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 1 E vitamini kapsülünü karıştırın. Karışımı saç diplerinize uygulayın. 20 dakika bekleyin ardından durulayın.

Diğer saç uzatma kür uygulaması ise 3 çorba kaşığı zeytinyağı ile 10 damla çay ağacı yağını karıştınız ve saç diplerinize masaj yaparak yedirin. Bone ile saçınızı kapatın ve bir gece bekletin. Sabah ılık su ve şampuan ile saçınızı durulayın.

Çay ağacı yağı sabunu ise duşta güvenle kullanılır. Duş esnasında ıslatılan saçlar sabunla köpürtülerek masaj yapılarak tüm saça uygulandıktan sonra bol su ile durulanır. Saçlara ilk uygulamada sertleşme görülmesi normaldir. İlk kullanımdan sonra saçlar normal seyrine dönerek yumuşatıcı kullanmaya gerek kalmaz.

Baş Bitinden Kurtulmak İçin Kullanımı

2010-2012 yılları arasında yapılan araştırmalara göre  bitle mücadele de önemli fayda sağladığını kesinleşmiştir. 3 damla çay ağacı yağı, 3 damla lavanta yağı, 3 damla da zeytinyağını 1 tatlı kaşığı şampuan ile karıştırın. Yaptığınız karışımı saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra saçınızı durulayın. Saçların bitten tamamen arınması için 7 gün boyunca uygulayabilirsiniz.

Saç Derisi ve Saç İçin Kullanımı

Kuru saç derisi ve egzama gibi sorunları olan kişilerin kullanımı için uygundur. Saçlar günde 1 kere sabun ile yıkanması yeterli olacaktır. Su ile ıslatılan saçınızı sabun ile bolca köpürtün ve masaj yaparak derinize kadar işlemesini sağlayın, ardından ılık bol su ile durulayın.

Kafa Derisi Kaşıntısı İçin Kullanımı

Kafa deri kaşıntısını ve mantar etkilerini azaltmak ve tedavi etmek için 10 damla çay ağacı yağı ve 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırarak saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Yarım saat bekleyerek durulayın. Bunun harici sabunu günlük tüketim için uygundur ve düzenli kullanımda etkili sonuçlar vermektedir.

Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kullanmadan önce herhangi bir yan etki görülmemesi için yama testi uygulandıktan sonra kullanılmalıdır.
 • Antibakteriyel etkiye sahip sabunun faydasını görebilmek için, düzenli kullanım gerekmektedir.
 • Sabun kullanıldıktan sonra serin ve kuru bir yerde çocukların erişmeyeceği şekilde muhafaza edilmelidir.

Çay Ağacı Sabunu Zararları

Bitkisel ürün olduğu için bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Göz ile temastan kaçınılması gerekir ve temas halinde bol su ile durulanmalıdır. Hamileler ve çocuklar için kullanımı, uzman doktora danışılarak karar verilmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.