Çay Ağacı Sabunu Faydaları Nelerdir?

16.06.2020
Çay Ağacı Sabunu Faydaları Nelerdir?

Çay ağacı sabunu, çay ağacı yağından yapılan bir sabundur. Çay ağacı (Melaleuca alternifolia) bitkisinin yapraklarından elde edilen çay ağacı yağı antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve cilt bakımı ve kişisel hijyen için sıklıkla kullanılır. Çay ağacı yağı Avustralya’daki yerli halk tarafından yüzyıllardır tıbbi özellikleri nedeniyle kullanılmıştır ve şimdi dünya çapında akne, şampuan kırığı ve mantar enfeksiyonları gibi cilt sorunları için kullanılır. Çay ağacı sabunu genellikle vücut yıkama veya yüz temizleme olarak kullanılır ve her gün kullanım için yeterince yumuşaktır. Aynı zamanda ellerin hijyenini koruyan bir el sabunu olarak da kullanılır.

Çay ağacı sabunu: güçlü antibakteriyel ve antimikrobik özelliği ile birlikte sivilce, siyah nokta, akne ve cilt lekeleri gibi sorunlara iyi gelir. Cilt yüzeyinde gözeneklerde oluşan iltihabı ve bakterilerin giderilmesini sağlayarak etkili temizlik sunar. Saç derisi rahatsızlıklarına karşı etkilidir.

Çay ağacı yağı, Pamuk yağı, Hindistan cevizi yağı, aqua yağı, elaeis guineensis yağı, hint yağı, ayçiçeği yağı, zeytinyağı ile orantılı bir şekilde karışımından hazırlanır.

Çay Ağacı Sabunu Cilde Faydaları

Çay ağacı sabunu, cildin bakımı için birçok faydaya sahiptir. Aşağıdaki maddelerde çay ağacı sabununun cilde faydaları belirtilmiştir:

1. Tırnak Mantarını Yok Eder

İlk başta tırnak makası ile ölü tırnağı kesin ve temizleyin. Çay ağacı sabununu köpürterek su ile ayaklarınızı yıkayın. Pamuğa birkaç damla çay ağacı yağı damlatın ve ıslak olan ayaklarınıza yağı sürün. Kuruyana kadar bekleyin. Bu işlemi gün içinde iki kere uygulayabilirsiniz. Yapılan bir araştırmada reçete ile satılan antifungal krem kullananlar denekler kadar bu uygulamanın %100 etkili olduğu görülmüştür.

2. Spor Sonrası Ayakları Rahatlatır

Sporcularda özellikle karşılaşılan ayaklarda yanma, iltihaplanma, kireçlenme ve kaşınma sorunları için kullanılan çay ağacı yağı gibi sabunu da kullanılarak rahatlama sağlanabilir.

3. Uçuk Tedavisinde Etkilidir

“Herpes simpleks” halk adıyla uçuk bulaşıcı sinir hücrelerine yerleşen bir virüstür. Genelde bağışıklık sistemi zayıfladığında görülen bir durumdur. Böyle bir durumda sabunu köpürterek uçuk üstüne sürerseniz tedavi sürecine katkı sağlar ve yayılmasını önler.

4. Akne ve Sivilceleri Yok Eder

Çay ağacı sabunu antibakteriyel, antifungal ve antiseptik özellikleri ile cildi derinlemesine temizleyerek sivilce ve akne gibi cilt lekelerinin oluşmasını azaltır ve yeniden oluşumunu önler. Ciltte oluşan enfeksiyonlara karşı etkilidir ve iltihapları tedavi eder.

5. Vücut Kokusunu Giderir

Giysi ve deride üreyen bakteriler kötü kokulara yol açar. Çay ağacı sabunu, vücut kokusuna neden olan bakterileri, antiseptik özelliği sayesince kolayca yok eder. Bu nedenle duş sabunu olarak kullanabilirsiniz.

6. Sıyrık ve Kesiklerin İyileşmesini Hızlandırır

Antiseptik özelliği kesiklerin ve sıyrıkların iyileşmesini hızlandırır. Doğal bileşenleri sayesinde hasar görmüş cildi iyi bir şekilde iyileştirir. Vücutta oluşan küçük yaraları, sıyrıkları dezenfekte edip tedavi etmek için kullanılır.

7. Mantarın Yayılmasını Engeller

Düzenli kullanımda mantar gibi rahatsızlıkların gelişmesini engeller. İçeriğindeki bileşenler mantarın vücuda yayılmasını önler. Saçkıran, sedef hastalığı, mantar ve egzama gibi enfeksiyonların oluşumunu engeller.

8. Güneş Yanığı Tedavisinde Kullanılır

Güneş yanığı olan bölgeye uygulanması, cildi rahatlatarak oluşan şişliği azaltır.

9. Epilasyon Sonrası Rahatlatıcı Etkisi Vardır

Çay ağacı yağı sabunu anti alerjik bileşenleri sayesinde epilasyon sonrası cilt yüzeyinde oluşabilecek alerjik reaksiyonları engeller. Cildinize canlı ve pürüzsüz bir görünüm sağlar.

10. Tıraş Köpüğü Olarak Kullanılabilir

İyi bir köpük oluşumu sağlar. Tıraş esnasına kullandığınız sabunun oluşturduğu köpük daha kolay tıraş olmanızı sağlar ve cildi nemlendirir.

11. İyi Bir Böcek Kovucudur

Sabun cilde sürüldüğünde, sinek, pire gibi hastalık taşıyan böcekleri kovmak için bariyer oluşturur.

12. Doğal Koku Görevi Görür

Banyonuz için deodorant görevi görür. Banyonuzun bir köşesinde sabun olması bile ortama güzel ve taze koku verecektir.

13. Morluklara Karşı Etkilidir

Düşme ve çarpma sonucu oluşan morlukların üzerine sabunu köpürterek hafif hareketlerle masaj yaparak uygulamak morlukları alarak kısa sürede yok olmasını sağlar.


Çay Ağacı Sabunu Saça Faydaları

Çay ağacı sabunu, saçın nem dengesini koruyarak saça parlaklık sağlar. Saç derisini besleyerek saçın canlı görünmesine yardımcı olur. Kuru ve yıpranmış saçları nemlendirir ve uçları kırık olan saçları onarır. Saç diplerinde kepek oluşumuna iyi gelir ve oluşumunu engeller.

Çay ağacı sabunu, saçların bakımı için birçok faydaya sahiptir. Aşağıdaki maddeler çay ağacı sabununun saça olan faydalarını belirtir:

1. Kepeklenmeyi Önler

Çay ağacı sabunu, düzenli kullanımda kepek oluşumunu önler. Saç derisini onararak, kaşıntı ve pullanmanın önüne geçer.

2. Saçlara Bakım Yapar

Aşırı kuru ve yıpranmış saçlar için kullanılır. Kırılmış, yıpranmış, sert saçların yumuşamasını ve nemlenmesini sağlar.

3. Saçların Sağlıklı Uzamasını Sağlar

Saç uzunluğunuza göre çay ağacı yağını ve zeytinyağını karıştırın. Zeytinyağı da içeriği sayesinde mantar ve antibakteriyel önleyicidir. Bu karışım ile maske yapmak, saç dökülmesinin önüne geçer ve daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Kafa derisindeki kan dolaşımını iyileştirerek daha güçlü saç oluşumuna yardımcı olur.

4. Bitlerden Kurtulmanızı Sağlar

Bitlenmenin önüne geçmekle beraber bitlerden kurtulmanızı sağlar. Saç için çay ağacı yağı tek başına kullanılmaktansa, aloe vera jeli, hindistan cevizi sütü yada lavanta yağı ile karıştırılarak kullanılabilir.

5. Saç Dökülmesi ve Kepek Önlemede Etkilidir

Antibakteriyel ve mantar önleyici bileşenler içerir. Kepek sorunu olan saçlar için etkili çözümdür. Bazı kepek önleyici şampuanların içinde de bulunduğunu görebilirsiniz.

6. Saçta Seboreik Dermatit Tedavisine Katkı Sağlar

Kaşınan kafa derisine alerji, bakteri ve mantar neden olabilir. Seboreik dermatit nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte “malassezia furfur” mantarının etkisi ile tetiklendiği düşünülmektedir. Bilimsel olarak kesin veriler olmamakla birlikte, kullanıcı deneyimleri ve klinik denemelerin çay ağacı sabununun seboreik dermatit üzerinde olumlu etkilerinden bahsedilmektedir.


Çay Ağacı Sabunu Nasıl Kullanılır?

Çay ağacı sabunu, cildin ve saçların bakımı için kullanılabilir. Aşağıdaki adımlar çay ağacı sabununun nasıl kullanılacağını belirtir:

 1. Islak cildi veya saçı köpürmüş çay ağacı sabunuyla yavaşça ovun.
 2. Sabunlu cildi veya saçı, birkaç dakika boyunca ovun veya masaj yapın.
 3. Suyla iyice yıkayın.
 4. Cildi veya saçı kurulayın.

Bu adımlar, çay ağacı sabununun cildin ve saçların bakımı için nasıl kullanılacağını belirtir. Cildin veya saçların bakımına yardımcı olmak isteyenler için çay ağacı sabununun kullanımı önerilir.

Sivilce, Akne ve Çıban İçin Kullanımı

Çay ağacı sabunu, sivilcelerin tedavisi için birçok kişinin tercih ettiği bir üründür. Çay ağacı yağı, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir ve bu nedenle sivilcelerin tedavisi için etkilidir. Aşağıdaki adımlar, sivilceler için çay ağacı sabununun nasıl kullanılacağını belirtir:

 1. Yüzünüzü temizleyin: Yüzünüzü iyice yıkayın ve kurulayın. Bu, sivilcelerin tedavisi için en uygun zemini oluşturacaktır.
 2. Çay ağacı sabununu uygulayın: Çay ağacı sabununu yüzünüze uygulayın ve hafifçe ovun. Sabun, yüzünüzün pürüzsüz ve temiz olmasını sağlayacaktır.
 3. Sabunlu yüzü ovun: Sabunlu yüzünüzü, birkaç dakika boyunca ovun veya masaj yapın. Bu, sivilcelerin tedavisi için çay ağacı yağının etkisini artıracaktır.
 4. Suyla yıkayın: Suyla iyice yıkayın ve yüzünüzü kurulayın.

Herkesin cildi farklıdır ve çay ağacı sabununun cildinize zarar verip vermeyeceğini öncelikle bir dermatologa danışmadan kullanmayın.

El ve Ayak Mantarı İçin Kullanımı

El ve ayak mantarları için çay ağacı sabunu, etkili bir tedavi sürecine katkı sağlayabilir. Aşağıdaki adımlar, el ve ayak mantarları için çay ağacı sabununun nasıl kullanılacağını belirtir:

 1. El veya ayaklarınızı yıkayın: Mantar enfeksiyonlarının tedavisi için, enfeksiyonlu alanları iyice yıkayın ve kurulayın.
 2. Çay ağacı sabununu uygulayın: Çay ağacı sabununu enfeksiyonlu alanlara uygulayın ve hafifçe ovun.
 3. Sabunlu el veya ayakları ovun: Sabunlu el veya ayaklarını, birkaç dakika boyunca ovun veya masaj yapın.
 4. Suyla yıkayın: Suyla iyice yıkayın ve el veya ayaklarınızı kurulayın.

Mantar enfeksiyonlarının tedavisi için çay ağacı sabununun tek başına yeterli olmayabileceğini unutmayın ve ek tedaviler düşünebilirsiniz.

Tırnak Batması İltihabı İçin Kullanımı

Tırnak batması iltihabı, tırnakların çevresindeki deride oluşan bir enfeksiyonudur. Çay ağacı sabunu, bu enfeksiyonların tedavisi için etkili bir çözüm sunabilir. Aşağıdaki adımlar, tırnak batması iltihabı için çay ağacı sabununun nasıl kullanılacağını belirtir:

 1. Tırnak bölgesini temizleyin: Tırnak batması iltihabı olan tırnak bölgesini iyice yıkayın ve kurulayın.
 2. Çay ağacı sabununu uygulayın: Enfeksiyonlu tırnak bölgesine çay ağacı sabununu hafifçe ovun.
 3. Tırnak bölgesini ovun: Sabunlu tırnak bölgesini, en az 10-15 dakika boyunca ovun. Bu süre içinde, sabunun tırnak bölgesine nüfuz etmesine ve enfeksiyonu öldürmesine izin verin.
 4. Suyla yıkayın: Çay ağacı sabununu tırnak bölgesinden iyice yıkayın ve kurulayın.

Çay ağacı sabununun etkisini artırmak için, bu işlemi en az 2-3 kez günlük olarak tekrarlayın.

Saç Derisi ve Saç İçin Kullanımı

Çay ağacı sabunu, saç derisi ve saç için de kullanılabilir. Aşağıdaki adımlar, saç derisi ve saç için çay ağacı sabununun nasıl kullanılacağını belirtir:

 1. Saçınızı yıkayın: Saçınızı normal şampuanla yıkayın ve kurulayın.
 2. Çay ağacı sabununu uygulayın: Çay ağacı sabununu ıslak saçınıza uygulayın ve hafifçe ovun.
 3. Saçı ovun: Çay ağacı sabunlu saçını, en az 2-3 dakika boyunca ovun. Bu süre içinde, sabunun saç derisi ve saçına nüfuz etmesine ve enfeksiyonları öldürmesine izin verin.
 4. Suyla yıkayın: Çay ağacı sabununu saçınızdan iyice yıkayın ve kurulayın.

Çay ağacı sabununun etkisini artırmak için, bu işlemi en az 2-3 kez haftada bir tekrarlayın.

Daha Fazlasını Keşfet:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.