Limon Sabunu Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

16.06.2020
Limon Sabunu Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Limon yağı kullanılarak elde edilen limon sabunu, kimyasal içermeyen doğal bir üründür ve alırken kalitesine dikkat edilmelidir. Üretim aşamasında soğuk işlem yöntemi kullanılan ürünlerin içerisindeki doğal yağların yapısı korunmuş olur. Böylece bitkisel yağlar, doğal gliserin ve bitki özlerine ait mineral ve vitaminler cildi ve saçı besleyici özelliklerini kaybetmemiş olurlar.

Limon yağının, sabunlaştırma işleminden sonra katılması gerekir. Sebebi ise; sabun bileşiminde yağlı yapının bozulmadan kalması ve böylece aromaterapi etkisinin artırılmasıdır. Limon sabunundan üst seviyede fayda sağlayabilmek için yapılması gereken ilk şey cilt ve saç yapısını iyi tanımaktır. Bu sebeple; öncelikle bir uzmanla görüşerek cildinizin ve saçınızın yapısını ve ihtiyaç duyduğu bakım şeklini öğrenmelisiniz.

İçeriği

Limon Sabunu Cilde Faydaları

İçerdiği yoğun C vitamini ile antiseptik bir özellik gösteren limon sabunu ciltte oluşan güneş ve akne lekelerin giderilmesini sağlar. Koltuk altı, dirsekler ve vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan kararmaların giderilmesini sağlar ve cilde parlaklık verir. Ciltte veya ayaklarda oluşan topuk çatlaklarının giderilmesini sağlar. Vücutta kaşıntı oluşan bir bölgeye uygulandığında kaşıntı kısa sürede gidecektir. İçerdiği C vitamini sayesinde kesik gibi yaralanmaların temizliğinde kullanıldığında iyileşme dönemini hızlandırır.

Akne ve sivilcelere iyi gelir

Akne ve sivilce neredeyse herkesin başına gelen ve oldukça rahatsız edici olan bir cilt problemidir. Kişiyi psikolojik anlamda bile rahatsız edebilir. Kimyasal ve doğal pek çok tedavi yöntemi vardır, eğer çok ciddi bir durumsa cildiye bölümüne gidilip ilaç kullanılabilir ancak limon sabunu gibi doğal içeriklerde kimyasal sürmeden sivilceleri yok edecektir. Diğer yöntemlere nazaran daha uzun vadede etkisini gösterebilir.

Yağlı cilt yapısına sahip kişilerin ciltleri; yağ bezlerinin normalden fazla çalıştığı için daha fazla kirlenmeye akne ve sivilce oluşumuna meyilli özelliktedir. Bu kirlenme sonucu oluşan sivilce ve akneler zamanla telafisi mümkün olmayan derin cilt lekelerine sebep olmaktadır. Oluşabilecek bu sorunları önlemek için kimyasal maddeler içeren zararlı ürünler yerine limon yağı ile üretilen doğal limon sabunu kullanılmalıdır. Böylece oluşabilecek akne ve sivilceler kontrol altına alınmış olur.

Limon sabunu sahip olduğu asitli yapısı sayesinde aşırı yağ ile tıkanmış cilt gözeneklerini temizleyerek cildin hava almasını sağlamakta ve böylece sivilce oluşumuna engel olmaktadır. Bu işlem sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa yapılmalıdır. Böylece hava alamayan hücreler, gözeneklerin açılmasıyla birlikte rahatlamakta ve cildin yaşlı bir görünüme sahip olmasının önüne geçilmektedir.

Yağlı ciltlerde makyaj yapılmadan önce mutlaka cilt temizlenmelidir. Temizleme işlemi sırasında cildin yağını aşırı derecede kurutacak ürünler yerine limon sabunu gibi ciltte dengeli bir temizlik yapacak ve cilde besleyici bir özellik kazandıracak doğal ürünler tercih edilmelidir. Çünkü bu tarz ciltlerde sivilce daha fazla görülür ve genelde iltihaba benzer bir yapıya sahip olur hatta ağrı bile yapar. İltihabı da alır, sivilceyi kurutur ve iz bırakmadan yok eder.

Lekelere iyi gelir

Limon tam bir C vitamini deposudur ama bunun dışında asit, mineral bakımından da oldukça zengindir. Doğal bir antibakteriyeldir, sabunu da kullanılmaya başlandığı andan itibaren harekete geçecektir. Tek tek cilt kusurlarını bulmaya çalışacak ve onlar üzerine yoğunlaşacaktır. Lekeler genelde sivilce, akne yada güneşte fazla durma sonucunda meydana gelir. Bu tarz lekeler cilt görünümünü bozar ve genelde pigmentasyon ve kolajen yetersizliği yüzünden olur. Zengin içeriği sayesinde lekelerin rengini açar ve yavaş yavaş yok olmalarını sağlar. Bunun dışında yeni leke oluşumunun da önüne geçmektedir. Cilt üzerindeki tüm kusurları tedavi eder hemde oldukça uygun fiyata…

Ölü cildi temizler

Cilt problemlerinin başında ölü cilt gelir. buda doğru temizlik rutini uygulanmadığı için meydana gelir, cilt yeterli ve uygun ürünlerle temizlenmezse ölü deri kalır ve cildin parlaklığını, canlılığını, yumuşak dokusunu kapatır. Bu yüzden cildi ölü hücrelerden arındırmak gerekir, arkasından yepyeni, ışıl ışıl ve temiz bir cilt çıkacaktır. Limon sabunu da ölü hücreleri cilt üzerinden arındırır, temizler ve tazeler. Bu sayede cilt kusurlarını yok eder, daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Bunun için her gün düzenli bir şekilde sabah akşam kullanılmalıdır. Daha etkili bir sonuç almak istiyorsanız kese kullanabilirsiniz ancak hassas ciltlerde tahrişe neden olacaktır.

Kararmaların önüne geçer

Limonun en büyük özelliği, beyazlatıcı olmasıdır yani cilt üzerindeki kararmaların önüne geçmektedir. Nerede olursa olsun koltuk altı, genital bölge, diz veya yüz çevresi kararma olan yerin rengini açar ve çevredeki dokularla aynı tonda yapar. Aynı şekilde sabunu da bu konuda oldukça başarılıdır. Düzenli kullanarak cildinizdeki kararmaların önüne geçebilirsiniz.

Mikropları öldürür

Antiseptik ve antibakteriyel özelliklerine sahiptir yani cilt üzerindeki mikropları ve bakterileri yok eder, daha sağlıklı ve temiz bir cilt sunar. Mikroplar cilt üzerinde eğer önlenmezse çeşitli hastalıklara yol açabilir. Limon sabunu cildi dış etkenlere karşı korur ve bu sayede daha canlı görünmesine yardımcı olur. Yetersiz temizlenen bir ciltte her türlü problem görülebilir. Zengin içeriği sayesinde(özellikle mineraller) enfeksiyon tedavisi içinde yardımcı etken olur. Elbette kendi başına enfeksiyonla mücadele etmesi zordur ancak iyileşme sürecini ciddi anlamda hızlandırır ve yeni enfeksiyon oluşumunu da engeller.

Ağrıları giderir

Cilde fayda olarak, özellikle ağrılı sivilcelere ve yaralara iyi gelmektedir. Bazen ciltte sebepli sebepsiz ağrıya neden olan şeyler ortaya çıkar. Antiseptik özelliği ve zengin C vitamini miktarı sayesinde acıları alır, kullanılan bölgeyi ferahlatır.

Gözenekleri açar

Tıkalı gözenekler sivilce, akne oluşumunu tetikler, cildin hava almasını engeller ve nefes alamayan cilt bir süre sonra dışarıya kötü bir görünüm kusar. Gözeneklerin kapalı olması aslında neredeyse tüm cilt problemlerinin temelini oluşturur. Açmak için değişik yöntemler denenir, özellikle kimyasal ve pahalı ürünler daha etkili olur diye düşünülerek tercih edilir ancak doğal yöntemlere de bir fırsat verilmelidir. Limon sabunu düzenli kullanıldığı zaman gözenekleri açar, cildin nefes almasına yardımcı olur. Gözenekleri açarken en önemli diğer bir malzeme E vitamini deposu olan zeytinyağıdır. Limon sabununun içinde bulunan zeytinyağı cildin nefes almasına yardımcı olur.

Siyah noktaları yok eder

Limon sabunu sivilce ve akneler için birebirdir ancak siyah noktalara da çok iyi geldiğini de söyleyebiliriz. Siyah noktalar genelde burun üstünde görülür, diğer cilt problemlerine göre daha az göze çarpar ancak önüne geçilmezse yayılır ve irileşebilirler. Gözenekleri açtığı için derinlemesine temizleme sunar, bu sayede siyah nokta oluşumunu engeller. Eğer kese ile kullanırsanız kısa sürede siyah noktaları yok eder.

Çil oluşumunu engeller

Çil, güneş ışınlarına fazla maruz kalma sonucunda oluşur. Özellikle yaz aylarında sahilde, vücudun her yerinde belirir. Yüzde oluşması ise bazı kişiler tarafından hiç istenmez, ancak son dönemde popüler bir hale de gelmiştir. Fakat çil sevmeyenlerin sayısı daha fazladır, lekelenme olarak görülür. Limon sabunu çillere de çok iyi gelir, oluşumunu engeller ve var olanlarında yok olmasına yardımcı olur.

Cildi nemlendirir

Limon sabunu her ne kadar doğal bir içeriğe sahip olsa da bir sabundur ve cildi kurutacağı düşünülür ancak tam aksine limonun zengin içeriği ve diğer doğal yağlar sayesinde cildi nemlendirir, kuruluğu ve döküntüyü alır, daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Limon dışında içindeki zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlarda nemlendirme konusunda oldukça büyük rol oynarlar, yumuşak bir doku oluşumuna yardım ederler. Nem dengesini korur, bu sayede cildin daha canlı olmasına yardımcı olur. Kuru ciltler her zaman daha mat bir görünüme sahip olurlar ve yeterli nem verilmezse çatlamış doku zamanla egzama, sedef gibi başka cilt problemlerine neden olur. Nemli cilt her anlamda sağlıklı bir cilde işaret eder.

Her cilt tipi için uygundur

Yağlı, karma ve kuru cilt tipleri bulunmaktadır ve hepside farklı özelliklere sahiptir. Genelde cilt bakımında veya makyaj malzemelerinde ürün seçerken cilt tipi dikkate alınır. Çünkü yağlı cilt için uygun olan kuruya iyi gelmeyebilir. Ürünlerin formülleri cildin özelliklerine gör belirlenir. Bu durum genelde kimyasal ürünlerde daha sık yaşanır ancak doğal ürünlerde bu çok yaşanmaz, limon sabunu da her ciltte uygulanabilir, etkilerini aynı derecede gösterir. Cilt tiplerine göre faydalarını sıralamak gerekirse;

  • Yağlı ciltlerde akne ve sivilce daha fazla görülür, onları yok eder ve yağlı parlama görüntüsünü daha canlı bir parlamaya bırakır.
  • Kuru ciltlerde daha kurutur diye bir algı vardır ancak bu yanlıştır, nemlendirir ve çatlak görünümünü alır.
  • Normal ve hassas ciltler içinde gayet uygundur, herhangi bir tahriş yaşama söz konusu değildir.

Özellikle yağlı cilt tipi olanlar mutlaka kullanmalıdır

Neden, çünkü limon sabunu ciltteki yağ seviyesini dengeler bu sayede fazla parlamayı önlemiş olur. Mat bir görünüm bırakmaz aksine canlı ve parlak bir görünüm verir ama yağlı cildin o fazla yağını alır, yüzdeki parlamayı yok eder.

Kaşıntıyı yok eder

Ciltte kaşıntı pek çok sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Özellikle alerji veya egzama gibi bir problem varsa kaşıntı daha fazla olur ve engellenmezse hastalığın ilerlemesine, o bölgenin tahriş hatta yara olmasına neden olur. Bu yüzden mutlaka kaşıntıyı önleyecek şeyler bulunmalıdır. Limon sabunu kaşınan bölgeyle yıkandığı zaman kaşıntı kısa sürede geçecektir ve bir ferahlık etkisi bırakacaktır.

Yaraları, kesikleri iyileştirir

Ciltte oluşan yara ve kesikler neden geç iyileşir? C vitamini eksikliğinden dolayı… Vücudumuza yeterli miktarda C vitamini girmezse mikroplarla, bakterilerle ve diğer zararlı etkenlerle mücadele edemez, dolayısıyla güçsüz düşer ve kendini yenileyemez. Kendini yenileyemeyen bir ciltte de yaralar asla iyileşmez. Limon sabunu bu bölgelere kullanıldığı taktirde iyileşme sürecini ciddi anlamda iyileştirir, ancak açık yarayı uygulanmamalıdır. Sadece yara değil yanık ve kesik içinde kullanılabilir. Yanmış bölgeyi ferahlatır, acısını dindirir ve iz olarak kalmasına engel olur.

Nasırla mücadele eder

Nasırda bir çeşit cilt problemidir. özellikle topukta görülür ancak vücudun başka yerlerinde de görülmesi muhtemeldir. Kuru kalmış doku yüzünden oluşur. Eğer yeterli nem verilmezse deri aşırı kurur, çatlamaya başlar ve nasırlaşır yani ölü deri birikir. O ölü derinin atılması gerekir yoksa acır hatta bir süre sonra üstüne basılmaz bir hal alır. Nasır bandı yada krem kullanılabilir ancak limon sabunu en etkili olanları arasındadır, nasırın yumuşamasını ve atılmasını sağlar. Herhangi bir tıbbi müdahale gerektirmeden vücuttan ölü deri atılır. Nasırlar için köpüğü kullanılmalıdır.

Cildin pH dengesini korur

Cildin pH dengesi çok önemlidir çünkü, derinin ne kadar asidik veya alkali olduğunu göstermektedir. pH değerindeki değişiklikler cildin kendini enfeksiyonlara, çevre kirliliğine veya strese karşı korumasını sağlamaktadır. Sağlıklı, dengeli, dolgun, yumuşak ve parlak bir cildin pH seviyesi 5.5’tir yani hafif asidiktir. Ancak çevresel faktörler, dengesiz yada sağlıksız beslenme gibi etkenler pH dengesinin bozulmasına neden olur, artı yaşlılıkta pH seviyesini etkileyen önemli bir faktördür. Tüm bunlar baz alındığı zaman cildin pH seviyesi korunmalıdır diyebiliriz. Liman sabunu da korumaya yardımcı olur.


Limon Sabunu Saça Faydaları

Limon eski dönemlerden itibaren saç üzerinde farklı amaçlar doğrultusunda kullanılmıştır. Bu kullanım alanları arasında saça şekil vermesi, saçın rengini açması yer almaktadır. Dikkat edilmesi gereken konu ise oluşabilecek herhangi bir cilt sorununun önüne geçebilmek için saça uygulanacak limonun içerisine eşit oranda su eklenmelidir.

Zamanla gelişen imkanlar ve bilgilerin yenilik kazanması ile limondan yağından yapılan limon sabunu da saç için kullanılmaya başlanmıştır. Dikkat edilmesi gereken ise uygun saç tiplerine, ihtiyaç duyduğu sıklıkta kullanılmasıdır.

Yağlı saçlara iyi gelir

Yağlı saç herkesin en büyük problemlerinden biridir, banyo etseniz dahi kirliymiş gibi görünür ve dışarıya kötü bir görüntü yansıtır. Yağlı bir saç derisi için uygun bakım ürünüdür. Aşırı yağlanmanın önüne geçerek temizlediği saç derisinin gözeneklerinin açılıp nefes almasını sağlar, gözenekleri tıkalı olan bir kafa derisinde her türlü problem görülür. Böylece saçların nem dengesini korur ve sağlıklı bir şekilde beslenmelerini sağlar. Yağlı saçlardaki en büyük problem, kaşıntıdır. Limon sabunu o kaşıntıyı da alacaktır. Ciltte yağı emdiği gibi saçta da emecektir. Ama bunu yaparken kurutmayacaktır da…

Saçı besler

Vitamin, mineral, doğal yağlar ve asitten oluşan zengin içeriği sayesinde saçı kökten uca besler, daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur. Sağlıklı saç demek doğru ürünlerle beslenmiş, bakımı yapılmış saç demektir. Yanlış ürün kullanımı(özellikle kimyasal ve boya) saçı daha fazla yıpratacaktır. Doğal ürünlerle beslemek her zaman çok daha iyi sonuçlar çıkarır. Beslenmiş saç her anlamda kendini belli eder.

Saçları uzatır

Beslenen saç daha hızlı bir şekilde uzayacaktır. Özellikle kadınlar saçlarının çok yavaş uzamasından şikayet ederler. Bunun en büyük sebebi bakımsızlıktır, eğer saçların uçları kırıksa ve kuru bir şekilde uzamışsa zaten devamı gelmez. Limon sabunu saçı beslediği için daha sağlıklı uzamasına da yardımcı olur, her duşta kullanırsanız kısa sürede saçlarınızdaki farkı kendinizde görebilirsiniz. Uzatırken de ince teller şeklinde uzatmaz. Saç tellerini güçlendirir, dolgunluk kazandırır ve daha kalınlaşmalarını sağlar.

Dökülmeyi engeller

Saça düzenli bir şekilde uygulandığı zaman dökülmeyi engeller, daha canlı ve sağlıklı yeni saçların çıkmasına yardımcı olur. Saç dökülmesi ciddi bir problemdir ve bu tarz doğal yöntemler oldukça etkili olabilmektedir.

Kafa derisindeki gözenekleri açar

Ciltte yaptığı gibi saçta da gözenekleri açar, hava almasını sağlar. Neredeyse tüm saç problemleri hava alamayan kafa derisi yüzünden meydana gelir ancak herkes saçlarında sorun olduğunu düşünür, ilk önce temele inilmeli ve orası düzeltilmelidir. Limon sabunu kullanılırken sadece uçlara değil deriye de masaj yaparak uygulanmalıdır. Bu sayede gözenekleri açar ve derinlemesine temizler, ferahlatır.

Kepekten arındırır

Saçtaki en büyük problemlerin başında kepek gelir. Kişiye ciddi rahatsızlık verir, dışarıya kötü bir görünüm sunar. Bu yüzden de geçirmek için farklı yöntemler denenir. Bu yöntemlerden biri limon sabunudur. Uzmanlar çok aşırıya kaçmayacak şekilde limon sabunu kullanmanın kepekleri azaltacağını söylemektedir. Bunu antiseptik ve antibakteriyel özelliği sayesinde yapmaktadır.

Saç rengini açar

Bu özelliği herkes tarafından bilinmemektedir ancak mutlaka öğrenilmesi gerekir çünkü günümüzde saç rengini açmak için çeşitli kimyasal yöntemler denenir ve saçın daha kötü bir hal almasına neden olunur. Limon sabunu doğal yollarla saçın renginin açılmasını sağlar. Önce güzelce sabunla yıkayın ve ardından bir süre güneşte durun, değişimi saçınızı kuruttuğunuz zaman fark edeceksiniz.


Limon Sabunu Nasıl Kullanılır?

El ve yüz temizliği başta olmak üzere vücut temizliği için kullanılmaktadır. Kullanım şekli, kullanıldığı bölgeye göre değişmektedir. Kullanım sırasında özellikle düzenli bir şekilde devam etmek çok önemlidir. Genelde doğal ürünler etkisini hemen göstermez, sabırlı olmakta fayda vardır.

Yağlı Cilt ve Saç İçin Kullanımı

Yağlı cilde ve saça sahip olan kişiler sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa kullanabilirler. Elde, yüzde veya vücutta köpürtülerek kullanılan limon sabunu iki dakika bekletildikten sonra su ile durulanır. Asidik yapısı sebebiyle yağlı cilde sahip kişiler de aşırı kullanmamalıdır.

Karma Cilt ve Saç İçin Kullanımı

Karma cilde ve saça sahip kişiler dikkatli kullanmalıdır. Özellikle yüz bölgesinde farklı cilt tipleri görüldüğü için yağlı olan bölgeye dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.

Normal Cilt ve Saç İçin Kullanımı

Normal cilt ve saça sahip olan kişiler sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa kullanabilirler. Elde, yüzde veya vücutta köpürtülerek kullanılan limon sabunu iki dakika bekletildikten sonra su ile durulanır. Aşırı kullanımı önerilmemektedir.

Nasır İçin Kullanımı

Nasır olan sorunlu bölgeye sürüldükten sonra streçle sarılıp yarım saat beklettikten sonra yıkanmalıdır. Bu işlem her gün düzenli olarak yapıldığında nasırın giderek azaldığı görülecektir.


Limon Sabunu Zararları

  • Bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Cilt alerjisi bunlardan biridir. Bu sebeple cilt yapıları hakkında bilgi sahibi olmayanlar vücutlarının çok küçük bir bölgesine uygulayıp alerji testi yapmalıdır. Herhangi bir kızarıklık yada tahriş durumunda kullanılmamalıdır. Limon asidik yapısı yüzünden herkese iyi gelmeyebilir.
  • Özellikle saçlarda kuruluğa ve keçelenmeye neden olabilir, bunun nedeni yağlı saçlar için daha uygun olmasıdır. Her gün kullanmak için uygun değildir, haftada 2-3 kez uygulamak yeterlidir.
  • Eğer cildinizde açık yara veya tahriş olmuş bölge varsa limonun yapısı yüzünden yanma yapabilir.
  • Hamilelik ve emzirme döneminde mutlaka doktora danışılarak kullanılmalıdır, çünkü bu dönemlerde anne ve bebek oldukça hassas olurlar, doğal bir şey bile farklı reaksiyonlara neden olabilir.
  • Limon sabunu içeriği tamamen doğal olduğu için yan etkileri %10 görülme ihtimaline sahiptir.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.