Dudak Çatlamasına İyi Gelen Kremler

20.07.2017
Dudak Çatlamasına İyi Gelen Kremler

Kuru ve soğuk havalarda, yoğun olarak güneşe maruz kaldığımız yaz günlerinde sıkça karşılaştığımız ancak tek sebebi mevsim koşulları olmayan dudak çatlaklarına özellikle rujların içeriğinde bulunan propil gallat, diş macunlarının içerisinde bulunan guaiazulene ve sodyum lauril sülfat, tatlandırıcı olarak kullanılan sinnamik asit, dudak kremlerinde bulunan fenil salisilat gibi kimyasal maddeler; asitli gıda veya içecek tüketimi; tansiyon ilaçlarının içeriğinde bulunan proplanoloun, yine ilaçlarda bulunan bir içerik olan proklorperazin maddesi; sedef, horlama, lupus, Sjögren sendromu, hipotiroidi gibi hastalıklar; diş eti rahatsızlıkları, susuzluk, A vitamini eksikliği gibi belirgin gözlemlere bağlı olarak oluşabilir. Bu bağlamda alerjik bir şekilde ortaya çıkabileceği gibi bazı kronik hastalıklarında belirtisi sayılabileceği için özellikle uzun süreli dudak çatlaklarında bir cildiye doktoruna muayene olmak gerekebilir.

Dudak çatlaklarıyla savaşan kremlerin içeriğinde genel olarak kuvvetli yağlar olan Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, zeytinyağı gibi yağlar bulunur. Bunlar E vitamini açısından zengin yağlar oldukları için dudağı nemlendirip beslemekle kalmaz aynı zaman da E vitaminin en kuvvetli doğal antidoksidan olma özelliği sayesinde çatlaklar sonucu oluşan yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

Ayrıca çoğu tedavi edici dudak nemlendiricisinin içeriğinde bulunan mentoller de yaraların tedavi edilmesinde etkili olan maddelerdir. Peki bu maddeleri dengeli oranlardan içeren, dolayısıyla dudak çatlaklarına iyi gelen kremler nelerdir?

Blistex Med Plus

Önceleri sadece eczanelerde bulunan, şimdilerde ise hemen hemen her kozmetik mağazasında bulunan ve uygun fiyatlı olan bu krem, yoğun mentol ve E vitamini içeriği sayesinde dudak çatlaklarına iyi gelen, aynı zamanda içeriğindeki spf 15 sayesinde güneşten de koruyan iyi bir alternatiftir.

Burt’s Bees Beeswax Dudak Koruyucu

İçeriğinde bulunan bal sayesinde yoğun olarak E vitamini içeren ve uygun fiyatlı olan bu krem dudak nemlendirmesinde başarılı olan ve koruyucu özelliği yüksek olan bir kremdir.

Darphin Age Defying Lip balm

İçeriğindeki E vitamini, Hyauloronik asit, mentol ve jojobo yağı sayesinde hem dudak çatlaklarına iyi geliyor hem yaşa bağlı oluşabilecek çatlakları önlüyor hem de oluşabilecek çatlaklara karşı dudağı koruyor.

Nuxe Reve de Miel Baurne Levres Lip Balm

Yüksek fiyat segmentinde bulunan bu krem kullananlara göre fiyatını fazlasıyla hak eden bir ürün. Çünkü zengin yağ içeriği, mentol, E vitamini ve bal sayesinde ilk kullanımdan itibaren dudak çatlaklarında belirgin azalmalara neden oluyor.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.