Havuç Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

16.11.2017
Havuç Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Kozmetik sektöründe gittikçe artan kimyasallara rağmen, hala organik ürünler en çok tercih edilenler arasındadır. Bu doğal ürünlerin içerisinde cilt temizleyicileri önemli bir yerde bulunmaktadır. Cilt temizleyici ürünleri kullananların bu ürünlerden beklentileri ise sadece temiz bir cilt olmamakta, aynı zamanda cilt problemlerine çözümler sunması beklenmektedir. İşte bu noktada doğal sabunlar sıklıkla tercih edilen kozmetik ürünleri içerisinde kendisine yer bulmaktadır.

Birçok faydası ile havuç sabunu da bu ürünlerin içerisinde yer almaktadır. Gerek cilde gerekse saça sayısız faydası bulunan bu sabunun tercih edilirken öncelikle doğal olmasına ve herhangi bir kimyasal içermemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü kimyasallar sabunun faydalarını yok edebilmektedir. Satın alınacak olunan sabunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, sabun yapımında kullanılan malzemelerin yüksek kaliteli ve mümkünse organik olması olmaktadır.

Havuç Sabunu Cilde Faydaları

Havucun içerisinde bulunan beta karotenin en büyük özelliği güçlü bir antioksidan kaynağı olmasıdır. Neredeyse bütün faydaları da içeriğinde bulunan bu maddeden kaynaklanmaktadır. Beta karoten vücutta bulunan zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırmakla görevli olan bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır. Son yıllarda havucun birçok kozmetik ürününde kullanılmasının ve popülerliğinin gittikçe artmasının birden fazla sebebi bulunmaktadır.  Bu sebeplerin içerisinde ise en büyük etki şüphesiz ki yararlarının araştırmalar ile desteklenebilir olmasıdır.

Temizleme

Cilt üzerinde bulunan kirleri derinlemesine temizleyen bu sabun aynı zamanda cilt üzerindeki kirlenmeyi arttıracak olan cildin doğal salgılarını da azaltmaktadır. Diğer bir yandan kuru ve sivilceli ciltler için son derece yararlı olan bu sabunun kullanımından sonra cildin günlük nemlendiriciler ile nemlendirilmesi önerilmektedir.

Günlük rutine havuç sabunun eklenmesi, cilt bakımı için büyük bir adım olmaktadır. Uzun bir günün ardından cilt üzerinde biriken kirlerin yada yağların giderilmesinde kullanılmaktadır. Derinlemesine bir etkisinin olmasının yanı sıra cildi bakımın devamında kullanılacak ürünler için de hazırlamaktadır.

Antioksidan Kaynağı

Havuç yağından üretilen havuç sabunu yüksek miktarda beta karoten içermektedir ve turuncu rengini de bu maddeden gelmektedir. Sahip olduğu bu özelliği sayesinde de ciltte bulunan ve zararlı olan serbest radikallerin giderilmesini sağlamaktadır. Vücut için son derece zararlı olan bu toksinlerin uzaklaştırılması da cildin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Cilt Yenileyici

Sabunun sunduğu bir diğer fayda ise cildin hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlamak olmaktadır. Sabun kullanım aşamasında cilt üzerinde bulunan ölü hücrelerin giderilmesini sağlamaktadır. Ölü hücrelerin cilt üzerinden atılması da cildin daha fazla oksijen ile temas etmesine ve kendini daha hızlı yenilenmesine olanak tanımaktadır. Elbette ki sabunun içerisinde bulunan maddelerde cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırmaktadır. Bu sayede kullananlar sağlıklı bir cilde sahip olmaktadır.

Akne Önleyici

Havuç sabunu genellikle akneli ciltleri olanlar tarafından tercih edilen bir sabun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sabun cildi temizlerken diğer bir yandan da koruyarak beslemektedir. Bu özellikleri bile bu sabunun yüz ve vücut temizliği için mükemmel bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir diğer faydası ise akneli ciltler üzerinde olmaktadır. Sabunun içerisinde bulunan antioksidanlar ciltte enfeksiyon oluşumunun önüne geçmektedir. Ancak sabundan faydanın görüşebilmesi için düzenli olarak ve sivilce oluşmadan önce kullanılmadı önerilmektedir. Bu sayede ciltte sivilcelerin oluşumun önüne geçilmektedir.

Yaşlanma Karşıtı

Havuç sabunu içeriğinde bulunan beta karoten sayesinde yaşlanma etkilerine karşı savaşılmasında kullanıcılarına oldukça yardımcı olmaktadır. Gerek hücrelerin hızlı yenilenmesini sağlaması gerekse toksinlerin atılmasında etkili olması sebebi ile cilde daha genç bir görünüm kazandırırken, yaşlanma etkilerini de azaltmaktadır. Bunların yanında içerisinde bulunana kolojen, kırışıklıkların giderilmesini de sağlamaktadır.

Diğer bir yandan içeriğinde bulunan A, C ve E vitaminleri ile de cildi gençleştiren etkisi desteklenmektedir. Cildin yaşlılık etkileri ile savaşmasında etkili olan bir diğer madde olan karatol de sabunun içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Kısacası havuç sabunu içeriğinde bulunana maddeler ile yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerine karşı tam bir koruma ve geri döndürme etkileri göstermektedir.

Detoks

Havuç yağının etkileri arasında bulunana detoks etki, sabunun kullanılması ile aynı etkiyi cilt üzerinde de göstermektedir. İçeriğinde bulunan maddeler ile ciltte bulunana zararlı maddelerin atılmasına katkı sağlamaktadır. Bu da çok daha sağlıklı bir cilde kavuşmak için önemli adımlardan birisi olmaktadır.

Kas Ağrıları

Duş sırasında kullanımı, hafif kas ağrılarının giderilmesinde etkili olmaktadır. Bu özelliği özellikle havuç yağından elde edilen sabunlarda görmek mümkün olmaktadır.

Enerji

Cildin daha enerjik görünmesinde etkili olan sabunun bu özelliği sayesinde yorgun cilt görünümünü azaltmaktadır. Diğer bir yandan cildin daha sağlıklı bir görünüme kavuşması içinde yine bu enerjik görünüm etkilemektedir. Aynı şekilde duş esnasında kullanılması da daha enerjik bir güne başlanmasına yardımcı olmaktadır.

Stres Giderici

Sadece yüzde değil duşta da kullanılabilen bu sabunun etkilerden birisi de stresi azaltması olmaktadır. İçeriği ve hafif kokusu ile  düzenli olarak kullanılmasında olduğu gibi ilk kullanımı esnasında da aynı etkiyi yaratmaktadır.

Yağlı Ciltler İçin

Bir diğer kullanım alanını da yağlı ciltlerdir. Sabunun yağlı ciltlerde kullanılmasının önerilmesinin sebebi, ciltteki fazla yağın dengelenmesini sağlaması olmaktadır. Diğer bir yandan tüm cilt tiplerinin kullanımına uygun olmasının başlıca sebebi ciltte oluşan sebumu düzenleyici etkisinin bulunmasıdır. Cilt gözeneklerini tıkamadan cildi nemlendirmesi de bir diğer özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu özellikleri ile de başta yağlı ciltler olmak üzere; karma, kuru ve hassas ciltlerde kullanıma da uygun olmaktadır.

Siyah Noktalar ve Geniş Gözenekler

Cilt için faydaları saymakla bitmeyen havuç sabunun, bir diğer yararı ise siyah noktaların giderilmesini sağlamaktır. Ayrıca sabun gözeneklerin sıkılaşmasını da sağlayarak cildin daha rafine bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır. Gözeneklerin küçülmesi sayesinde cildin kirlenmesi geciktirmektedir. Gözeneklere olan etkisi ile ünlenen bu ürün, aynı zamanda gözeneklerin daha az görünür olmasını sağlayarak cilt güzelliğini de arttırmaktadır.

Güneş Lekeleri

Bir diğer yararı da yanlış güneşlenmeler ve güneşe çok fazla maruz kalma sonucunda oluşan güneş lekelerinin giderilmesini sağlamasıdır. Ciltteki bu lekelerin giderilmesi için ise sabunun düzenli bir şekilde kullanılması gerekliliği bulunmaktadır.

Cilt Hastalıkları

Havuç sabunu içerisinde bulunan aminoasitler, omega- 3 yağı, a, b,c, d, e vitaminleri birçok cilt hastalığının tedavisine de yardımcı olmaktadır. Cilt ile yakından ilgilenen bu sabun ciltlerde görülen hastalıkların yanı sıra cilt soruların giderilmesinde de kullanılmaktadır.

Cilt Lekeleri

Cilt üzerinde bulunan sivilce lekeleri gibi sorunların giderilmesinde de yararlanılmaktadır. Özellikle sivilce lekeleri üzerinde etkili olan sabun aynı zamanda cilt rengindeki eşitsizliklerin giderilmesinde de kullanılmaktadır.

Peeling

Bir diğer işlevi de peeling olmaktadır. Yumuşak bir şekilde cilde peeling yapan bu sabun bu sayede ölü hücrelerin cilt üzerinden, cildi tahriş etmeden uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Sahip olduğu bu etki ile cildi ipek gibi yumuşacık yapar ve dokunulması hoş olan bir cilde sahip olunması sağlanır.

Cildi Aydınlatma

Aydınlık bir cilt herkesin hayalidir. Güzelliği ön plana çıkaran bir özellik olması sebebi ile birçok kadın ve erkek tarafından tercih edilen bir görüntü olmaktadır. Bunun yakalanması için ise havuç sabunundan yararlanılmaktadır. Çünkü popüler olduğu konulardan bir diğeri de cildin aydınlanması olmaktadır.

Alerji

Herhangi bir alerji sebebi ile cilt üzerinde görülen kızarıklıkların giderilmesinde bu sabundan yararlanılmaktadır.

UV Işınlarından Koruma

Cildin düzenli olarak temizlenmesi ile cildi güneşin zararlı ışınları olan UV ışınlarına karşısında korunması da sağlanmaktadır. Havucun içerisinde bulunan vitamin ve mineraller cildi koruma konusunda son derece başarılı olmaktadır.

Çiller

Çilli olan kişilerin bir çoğu çillerinden rahtsız olmaktadır. Bu rahatsızlıkların giderilmesi için de bu sabundan yararlanılmaktadır.

Kurumuş Ciltler

Çatlayacak kadar kuruyan ciltlerin temizlenmesinde de faydalanılmaktadır. Çünkü bu sabun cildi temizlerken aynı zamanda nemlendirilmesini de sağlamaktadır. Çatlamış cildin üzerinde bulunan ölü derilerin zaman içerisinde giderilmesini de sağlayan sabun, kullanıcılarına pürüzsüz bir cilt sunmaktadır.

Anti Bakteriyel

Havuç sabunun bir başka özelliği ise anti bakteriyel olmasıdır. Bu özelliği sayesinde cilt üzerinde bulunan mikrobik oluşumların önüne geçmektedir. Bu aynı zamanda ciltte mantarların oluşmasını engellemektedir. Yapılan bir araştırmanın sonucuna göre genellikle sabunlarının içerisinde de bulunan yağın stafilokok, streptokok ve listeria bakterilerinin büyümesini inhibe edebildiği olmaktadır. Üstelik bu etkiyi cilt hücrelerine zarar vermeden gerçekleştirebilmektedir.

Elastikiyet

Cildin elastikiyeti koruması hem güzel bir cilt görünümüm oluşması için hem de yaşlılık belirtilerin azalması için gereklidir. Cildin bu özelliğinin korunmuş olması aynı zamanda cildin son derece sağlıklı olduğunun bir göstergesi olmaktadır. Ayrıca bu özelliği sayesinde de cilt üzerindeki kırışıklıkların görünümünün azaltılmasını sağlamaktadır.

Parlak Bir Cilt

Günlük cilt bakımına havuç sabununun eklenmesinin kullanıcılarına kazandırdığı bir diğer fayda ise temizlenmiş ve parlak bir cilde sahip olmayı sağlaması olmaktadır. Donuk ve mat ciltlerin ışıldamasında son derece etkili olan bu sabun, bu özelliği cilt tonunu eşitleyebilmek özelliğinden almaktadır. Cildin parlamasını sağlarken diğer bir yandan da cildin yağlı bir görünüme sahip olması da engellemektedir.

Renk Eşitsizlikleri

Cilt üzerinde çeşitli sebepler ile oluşan renk eşitsizliklerin giderilmesinde de etkili olan bu ürün, elbette ki düzenli kullanım sonrasında bu etkisini göstermektedir.


Havuç Sabunu Saça Faydaları

Koruma

Havuç sabunun saçlara sunduğu yararların başında şüphesiz ki saçları UV ışınlarından koruması gelir. Özellikle yazın güneşin zararlı ışınlarının saçı yıpratmasını engellemekte kullanılmaktadır. Sabunun saçlara sağladığı bu koruma sadece güneşin zararlı ışınları ile sınırlı kalmamakta ve ağır çevre kirliliğinin etkilerine karşı da saç tellerini aynı şekilde koruyabilmektedir.

Hızlı Uzama

Saçlarda kullanılmasının sebeplerden bir diğeri ise saçların daha hızlı uzamasını sağlamaktadır. Saç tellerinin ve derisinin korunması ve beslenmesi ile çok daha hızlı ve sağlıkla uzamasını sağlamaktadır.

Besleme

Bu ürünün özellikle saçlarda kullanılmasının tercih edilmesinin sebepleri arasında saç derisinin beslenmesi bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde de saç sağlığının kökten uca korunmasında ilk elden etkili olması bulunmaktadır. İçeriğinde bulunana vitamin, mineral ve maddeler sebebi ile cilt üzerinde birçok etkisi bulunana sabun, aynı etkileri saçlı deri üzerinde de göstermektedir. Bu sayede saçlarda ve deride karşılaşılan sorunların çoğunda etkili olmaktadır.

Kalınlaşma

Özellikle havuç yağı kullanılarak elde edilmiş olan sabunların saça olan bir diğer etkisi de saç tellerinin kalınlaştırmasıdır. İçeriğinde bulunana maddelerin etkilemesi sonucunda saç tellerindeki kalınlaşmalar ve dolayısı ile daha gür bir görünüme kavuşulması söz konusu olmaktadır. Kullanıcıların bir çoğu bu özelliği sebebi ile kullanmayı tercih etmektedir.

Parlak

Parlak ve pürüzsüz bir görünüme sahip olmak herkesin istediği saç özelliklerinin başında gelmektedir. Bu ürün de saç tipi fark etmeksizin bu özellikleri saçlara vermektedir. Saçları besleyen yapısı sebebi ile saç tellerinde görülen pulların giderilmesini sağlayarak daha pürüzsüz ve dolayısı ile daha parlak bir görünüm elde edilmektedir.

Kan Dolaşımı

Saçlarda kullanımının sağladığı bir diğer fayda ise saç derisinde bulunana damarlardaki kan akışında artışa sebep olmaktadır. Bu artış da saç köklerin çok daha fazla oksijen ile nüfus etmesine neden olmakta ve saçın daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Saç Derisi Sorunları

Sahip olduğu anti bakteriyel özelliği ile de saç dersinde oluşan problemlerin iyileştirilmesinde ve önlenmesinde etkilidir. Özellikle kuru kafa derisi ve kepeklenmenin önlenmesinde ve iyileştirilmesinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca vücudun doğal olarak salgıladığı sebumun üretilmesine de katkıda bulunarak, kuru kafa derisi ve kepeklenme sorunun çözülmesine etki etmektedir.


Havuç Sabunu Nasıl Kullanılır?

Kullanımı esnasında dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü fazla kullanılması ciltte turuncu bir renk bırakmaktadır.Ciltte şu şekilde kullanılması gerekmektedir.

  • Gün içerisinde en fazla 2 kez kullanılması gerekmektedir. Aksi halde fazla kullanım ve dolayısı ile de cilt renginin değişmesi olmaktadır. Sabah ve akşam yapılan uygulama ile birkaç hafta içerisinde gözle görülen sonuçlara ulaşmak mümkün olmaktadır.
  • Cilde uygulanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise yüzdeki sivilcelerin enfeksiyon halinde olmaması olmaktadır. Diğer bir değişle akneli ciltler için tercih edilen bu sabunu kullanabilmek için sivilcelerin pasif halde olması gerekmektedir.
  • Sabunu köpürtmek ve cildi ıslatmak için kullanılan suyun soğuk yada ılık olması ise bir  fark yaratmamaktadır. Islatılmış cildin sabun ile tahriş edilmeden temizlenmesi gerekmektedir.

Havuç Sabunu Zararları

Kızarıklık

Havuç sabunu kullanımı genellikle güvenli olarak kabul edilmektedir. Ancak elbette ki bazı ciltler üzerinde kızarıklık, yanma hissi ve kaşıntı gibi etkilere de sebep olabilmektedir. Bu yan etkilerin görülmesinde ki en büyük sebep ise sabunun içerisinde bulunan bileşenlerin kullanılan oranlarından kaynaklanmaktadır. Havuç yağı ile yapılan sabunların içerisinde mutlaka soğuk sıkım yapılmış bir taşıyıcı yağın bulunması gerekmektedir. Aksi halde yukarıda belirtilen etmenlerin yaşanması son derece muhtemel olmaktadır.

Alerjik Reaksiyon

İçerisinde sebzesi yerine yağı kullanılan ürünler diğer yağlar ile etkileşime girebilmektedir. Bu yağlara örnek ise huş ağacı, kereviz, pelin ve baharatlardır. Bu yağlar ile etkileşime giren sabun cilt üzerinde alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir.

Diüretik Etki

Yine havuç yağının kullanıldığı sabunlarda görülen bir diğer yan etki diüritik etkidir. Bu etki sebebi ile bazı kişilerde kullanım sırasında kan basıncında düşüşler söz konusu olmaktadır. Özellikle tansiyon ilacı kullananların ve operasyon girecek kişilerin kullanımı bırakmaları tavsiye edilmektedir.

Hamilelik

Havuç yağının hamilelik esnasında kullanılması önerilmemektedir. Bu sebeple sabunun bu dönemde kullanılması da risk oluşturabileceği için kullanımından kaçınılması gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.