Havuç Sabunu Faydaları Nelerdir?

16.11.2017
Havuç Sabunu Faydaları Nelerdir?

Havuç sabunu, hücre yıkımını engelleyen bir antioksidan olan beta karoten ile birlikte cildi güneşin zararlı ışınlardan korur ve ciltte kanser ve yaşlanma etkilerini yavaşlatır. A vitamini içeriği ile sebum üretimini destekleyerek saçların daha parlak görünmesini sağlar ve saç dökülmesini durdurur.

Havuç Sabunu Cilde Faydaları

1. Cildi temizler

Havuç sabunu, cildi derinlemesine temizleyerek cildi kir ve yağdan arındırır. Kuru ve sivilceli cilt içinde kullanılması oldukça yararlıdır. Bu sabunun kullanılmasının ardından günlük nemlendiriciler ile cilt nemlendirilmelidir.

2. Güçlü Antioksidan Kaynağıdır

Havuç yağından üretilen havuç sabunu yüksek miktarda beta karoten içermektedir ve turuncu rengini de bu maddeden gelmektedir. Sahip olduğu bu güçlü antioksidan içeriği sayesinde de ciltte bulunan ve zararlı olan serbest radikallerin giderilmesini sağlamaktadır. Vücut için son derece zararlı olan bu toksinlerin uzaklaştırılması da cildin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

3. Cildi Besleyerek Yeniler

Havuç sabunu cilt üzerinde bulunan ölü hücrelerin giderilmesini sağlamaktadır. Ölü hücrelerin cilt üzerinden atılması da cildin daha fazla oksijen ile temas etmesine ve kendini daha hızlı yenilenmesine olanak tanımaktadır. Bu sayede kullananlar sağlıklı bir cilde sahip olmaktadır.

4. Akne ve Sivilceleri Önler

Havuç sabunu, içerdiği antioksidanlar sayesinde ciltte enfeksiyon oluşumunun önüne geçmektedir. Cildi derinlemesine temizleyerek besler, bu sayede akneli ve sivilceleri yok eder. Hem yüz hem de vücut temizliği için rahatlıkla kullanılabilir. Düzenli olarak kullanıldığı takdirde sivilce oluşumunun önüne geçilebilir.

5. Yaşlanma ve Kırışıklık Karşıtıdır

Havuç sabunu içeriğinde bulunan beta karoten sayesinde yaşlanma etkilerinin yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Gerek hücrelerin hızlı yenilenmesini sağlaması gerekse toksinlerin atılmasında etkili olması sebebi ile cilde daha genç bir görünüm kazandırırken, yaşlanma etkilerini de azaltmaktadır. Bunların yanında içerisinde bulunana kolojen, kırışıklıkların giderilmesini de sağlamaktadır. İçeriğinde bulunan A, C ve E vitaminleri ile de cildi gençleştiren etkisi desteklenmektedir.

6. Detoks Etkili Cilt Bakımı Sağlar

Havuç yağının faydaları arasında bulunan detoks etki, sabunun kullanılması ile aynı etkiyi cilt üzerinde de göstermektedir. İçeriğinde bulunan maddeler ile ciltte bulunana zararlı maddelerin atılmasına katkı sağlamaktadır. Bu da çok daha sağlıklı bir cilde kavuşmak için önemli adımlardan birisi olmaktadır.

7. Kas Ağrılarını Giderir

Duş sırasında kullanımı, hafif kas ağrılarının giderilmesinde etkili olmaktadır. Bu özelliği özellikle havuç yağından elde edilen sabunlarda görmek mümkün olmaktadır.

8. Cildin Canlandırarak Yeniler

Cildin daha enerjik görünmesinde etkili olan sabunun bu özelliği sayesinde yorgun cilt görünümünü azaltmaktadır. Duş esnasında kullanılması da daha enerjik bir güne başlanmasına yardımcı olmaktadır.

9. Stres ve Negatif Enerjiyi Yok Eder

Sadece yüzde değil vücutta da kullanılabilen bu sabunun içeriği ve güzel kokusu, üzerinizdeki stres ve ortamdaki negatif enerjiyi azaltır.

10. Yağlı Cildi Temizler

Havuç sabunu, özellikle yağlı ciltlerde sebum üretimini düzenleyerek dengeler. Cilt gözeneklerindeki tıkanıklığı açar ve cildi nemlendirir. Bu özellikleri ile de başta yağlı ciltler olmak üzere; karma, kuru ve hassas ciltlerde kullanımı uygundur.

11. Siyah Noktaları Yok Eder ve Geniş Gözenekleri Küçültür

Havuç sabunu cilt üzerindeki siyah noktaları yok ederek, geniş gözenekleri küçültür ve sıkıştırır böylece cildin daha güzel bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Gözeneklerin küçülmesi ile cildin kirlenmesi gecikir.

12. Güneş Lekelerini Giderir

Yanlış güneşlenmeler ve güneşe çok fazla maruz kalma sonucunda oluşan güneş lekelerinin giderilmesini sağlamasıdır. Cilt lekelerinin giderilmesi için ise sabunun düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

13. Cilt Hastalıklarını Önler

Havuç sabunu içerisinde bulunan aminoasitler, omega- 3 yağı, A, B,C, D, E vitaminleri birçok cilt hastalığının tedavisine de yardımcı olur ve oluşmasını önler.

14. Cilt Lekelerini Giderir

Cilt üzerinde bulunan sivilce lekeleri gibi sorunların giderilmesinde de yararlanılmaktadır. Özellikle sivilce lekeleri üzerinde etkili olan sabun aynı zamanda cilt rengindeki eşitsizliklerin giderilmesinde de kullanılmaktadır.

15. Peeling Etkisi Oluşturur

Yumuşak bir şekilde cilde peeling yapan havuç sabunu bu sayede ölü hücrelerin cilt üzerinden, cildi tahriş etmeden uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Sahip olduğu bu etki ile cildi ipek gibi yumuşacık yapar.

16. Parlak ve Işıltılı Bir Cilt Sunar

Aydınlık bir cilt herkesin hayalidir. Bu sabunu kullanarak donuk ve mat bir cilt yerine parlak ve ışıltılı bir cilde sahip olabilirsiniz. Cildin parlamasını sağlarken aynı zamanda cildin yağlı bir görünüme sahip olmasını da engeller.

17. Alerjik Kızarıklıkları Giderir

Herhangi bir alerji sebebi ile cilt üzerinde görülen kızarıklıkların giderilmesine yardımcı olur.

18. UV Işınlarından Korur

Havuç içerisinde yer alan vitamin ve minerallerin etkisi ile bu sabun, güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi korur.

19. Yüzdeki Çilleri Yok Eder

Çilli olan kişilerin bir çoğu çillerinden rahatsız olmaktadır. Düzenli olarak havuç sabunu kullanılması ile yüzdeki çillere iyi gelir.

20. Kurumuş Ciltleri Nemlendirir

Havaların soğuması ile birlikte nem oranının düşmesi, soğuk ve sert rüzgarlar cildin kurumasını sağlar. Kuru, çatlamış ve pürüzlü bir cilt için havuç sabunu kullanıldığında cildi nemlendirir ve rahatlatır. Çatlamaya ve kurumaya eğilimli hassas cilt için düzenli olarak kullanılması ile pürüzsüz  ve yumuşacık bir cilde sahip olunabilir.

21. Anti Bakteriyel Etkilidir

Havuç sabunu antibakteriyel özelliklere sahiptir bu sayede cilt üzerinde mikrop, bakteri ve mantar oluşumunu engeller. Ayrıca içeriğinde yer alan yağın stafilokok, streptokok ve listeria bakterilerinin büyümesini önleyerek yok eder.

22. Cilt Elastikiyetini Korur

Cildin elastikiyetini koruyarak hem cildin yaşlanmasını önler hem de cilt üzerindeki kırışıklıkları yok eder.

23. Ciltte Renk Eşitsizliklerini Giderir

Cilt üzerinde çeşitli nedenler ile oluşan renk eşitsizliklerini giderilmesine etki ederek cilt tonunu eşitler.


Havuç Sabunu Saça Faydaları

1. Saçları UV Işınlarından Korur

Özellikle yaz mevsiminde güneşin zararlı ışınları saçın yıpranmasını ve solgun bir görünüme sahip olmasını sağlar. Havuç sabunu, saçı UV ışınlarına ve çevre kirliliğine karşı saçı korur.

2. Saçın Hızlı ve Sağlıklı Uzamasına Yardımcı Olur

İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller ile saçı kökten uca kadar besleyerek saçı korur ve çok daha hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

3. Saç Tellerini Kalınlaştırır

Saç tellerini kalınlaştırarak saçların daha gür bir görünüme sahip olmasını sağlar.

4. Saçın Parlak Görünmesini Sağlar

Saçları besleyen özelliği ile saç derisinde pullanma, kabuklanma ve döküntüleri yok eder. Tüm saç tipleri için saçın daha parlak ve dolgun bir görüme sahip olmasını sağlamak için kullanılabilir.

5. Saç Derisinde Kan Dolaşımını Arttırır

Saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak saç köklerine daha fazla oksijenin nüfus etmesini ve bu sayede saçın çok daha sağlıklı olmasını sağlar.

6. Saç Derisi Hastalıklarına İyi Gelir

Sahip olduğu anti bakteriyel özelliği ile de saç derisinde oluşan hastalıkların iyileştirilmesinde ve önlenmesinde etkilidir. Özellikle kuru saç derisini nemlendirerek iyileştirir ve saçın kepeklenmesini önler. Saç derisindeki tıkanık gözenekleri açar ve sebum üretimini dengeler.


Havuç Sabunu Nasıl Kullanılır?

Cildi ıslattıktan sonra havuç sabununu cilde veya saça sürerek köpürtün ve hafifçe masaj yaptıktan sonra su ile bolca durulayın. Sabah ve akşam olmak üzere düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Kullanımı esnasında dikkat edilmeli aksi halde fazla kullanılması ciltte turuncu bir renk bırakmasına neden olur.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.