Havuç Yağının Faydaları ve Kullanımı

Havuç Yağının Faydaları ve Kullanımı

Havuç, turuncu renkli bir kök sebzedir. Mor, siyah, kırmızı, beyaz ve sarı renkleri de bulunur. Halk arasında gelinparmağı, pürçüklü, balkamış, deper otu, yerebatan, yer otu, yerekaçan, kızıl ot gibi isimlerle de, çeşitli yörelerde bilinmektedir.

Orta Asya kökenli olan bu sebze, birçok ülkede oldukça yaygındır. A vitamini bakımından çok zengin olan havuç, aynı zamanda diğer vitamin ve besin maddelerine de sahiptir. Turuncu rengini içeriğindeki karotenden alır. Ayrıca sağlığın pek çok alanında fayda sağlamaktadır. En başta özünden elde edilen havuç yağı, içeriğinde bulunan birbirinden önemli vitamin ve mineraller sayesinde besleyici ve faydalı yağların başında gelmektedir. Aynı zamanda cilt ve saç sağlığı üzerinde de oldukça önemli etkilere sahiptir, bu yüzden pek çok kozmetik ürününün içeriğinde yer almaktadır.

Oldukça güçlü bir antioksidan kaynağıdır. İçeriğinde yüksek miktarda A, B, B1, B6, C, D ve E vitaminlerini bulunmaktadır. Havucun özünden elde edilen bu yağ, önemli vitaminlerin yanı sıra beta karoten ve potasyum gibi önemli mineraller de içermektedir. Ciltte oluşan kırışıklıklar başta olmak üzere, ultraviole ışınlardan koruma sağlamaya kadar cilt için de birçok faydası bulunmaktadır.

Geniş bir kullanım yelpazesine sahip olan bu yağ, emziren anneler için de oldukça faydalı bir yağdır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun kuvvet ve direnç kazanmasını sağlar. Sindirim başta olmak üzere vücudumuzun çeşitli sistemlerine de faydası vardır.

Evde de çok kolay bir yöntemler ile hazırlanabilir, aynı zamanda yaz aylarında bronzlaştırıcı olarak da kullanılır. Cildi bronzlaştırıcı özelliği de olan bu yağ, cildi yakmaya ve bronz bir görünüm  vermeye yardımcı olur. İçeriğindeki beta karoten maddesi sayesinde bu etkiyi göstermektedir.

Hintliler ve yunanlılar tarafından yıllardır faydaları bilinerek kullanılan bu yağ birçok farklı amaç ile kullanılabilmektedir. Antioksidan ve anti-kanserojen özellikleri sayesinde kanserin özellikle mide, ağız, boğaz, prostat ve böbreklerde oluşan türlerine karşı koruma sağlayan bitkiler arasında bulunmaktadır. Faydaları oldukça fazla olan bu yağı, hamile kadınlar, hamilelik sırasında kesinlikle kullanmamalıdır. Kanamaya sebebiyet verebilir. Ayrıca epilepsi hastalarının da kesinlikle kullanmaması gereken yağlar arasında bulunmaktadır.

Havuç Yağının Faydaları Nelerdir?

Solunum yollarına çok iyi gelir

Solunum yolunda yaşanan rahatsızlıklar için sıkça kullanılan havuç yağının nefes borusunu açıcı etkisi bulunmaktadır. Böylece solunum yolundaki enfeksiyonları giderirken, üst solunum yollarını açmaya da yardım eder.

Kas ağrılarını hafifletir

Kas ağrılarını hafifletmek için masaj yağı ve banyo yağı olarak rahatlıkla kullanılabilecek olan havuç yağı, kasları rahatlamasına yardın eder. Özellikle spor veya yorucu bir günün ardından vücuda masaj yapılarak uygulanabilir.

Sindirim sistemini düzenler

Bağırsakları rahatlatıcı etkisi olan bu yağ, gaz giderici özelliğe sahiptir. Hazımsızlık ve şişkinlik şikayetleri için de oldukça faydalıdır, bağırsak tembelliği yaşayanlarda, bağırsakları sağlığına  kavuşturmaya yardım eder. Metabolizmayı harekete geçirir, müshil etkisi gösterir. Aynı zamanda bağırsaklarda meydana gelen tenyaların da düşmesi konusunda oldukça etkilidir.

Adet ağrılarının rahatlamasına yardım eder

Kadınlarda özellikle regl döneminde oluşan ağrıları hafifletmeye yardım eder. Ayrıca adet döneminde yaşanan düzensizlikleri de yoluna sokar.

Kemik ağrılarına iyi gelir

Artrit ve romatizma gibi kemik ağrılarına iyi geldiği bilinen havuç yağı, sinirleri uyardığından ağrıyı azaltarak, iltihabın giderilmesine yardım eder.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

İçeriğinde bulunan antioksidan ve vitaminler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım eder. Tüm vücut sağlığını korumaya yardımcı olur.

Kansere karşı korur

Kansere karşı koruma sağlayan şifalı yağlar arasında bulunan bu yağ,  içeriğindeki antioksidanlar sayesinde özellikle mide, ağız, boğaz, prostat ve böbreklerde oluşan kanser türlerine karşı koruma sağlar.

Çeşitli hastalıklardan korur

Grip, nezle, bronşit, öksürük, boğaz ağrısı, kabakulak ve kızamık gibi hastalıklara karşı koruma sağlarken, gut hastalığına da iyi geldiği bilinmektedir. İçeriğinde beta karoten ve A vitamini bulunduğundan göz sağlığını da korurken, gece körlüğüne iyi gelir. Aynı zamanda yine A vitamini sebebiyle diş ve diş etlerine fayda sağlar.

Sinir ve strese iyi gelir

Bu yağ beyin fonksiyonlarını ve sinirleri uyardığı için daha zinde hissedilmesine yardımcı olurken, strese karşı da iyi gelir ve vücutta rahatlama sağlar. Kaygıyı ortadan kaldırır.

Böbrekler için faydalıdır

Diüretik etkisi olan havuç yağı, idrar sökülmesine yardımcı olur. Aynı zamanda böbreklerin temizlenmesine yardım ederken, bir çeşit detoks görevi yapar. Vücuttan ürik asit ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Enfeksiyonların giderilmesine yardım eder

Antibiyotik etkisi olduğundan dolayı vücuttaki enfeksiyon ve iltihapları uzaklaştırmaya yardım eder. Ayrıca tekrar oluşmamaları için de bariyer görevi görür.

Mideyi rahatlatır

Gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarına karşı iyi gelen bu yağ, midenin rahatlamasına yardım eder. Ayrıca mide spazmı gibi sorunlarda da rahatlıkla kullanılabilir.

İç organları korumaya yardım eder

Karaciğer ve safra kesesinin korunmasına yardım eden bu yağ, hepatit ve kolit rahatsızlıklarına iyi gelirken, bütün iç organlarını korumaya da yardımcı olur.

İştah açıcıdır

Beyin fonksiyonlarını uyardığı için iştah açıcı özelliği de bulunmaktadır.

Cilde Faydaları

Cilt sağlığını korur

Havuç özünden elde edilen havuç yağı, dışarıdan alınan hazır yağlara göre en doğal cilt bakım ürünüdür. Cilde kullanıldığında cilde ihtiyacı olan nemi kazandırır ve hapseder. Ayrıca içerdiği rejeneratif etkisi ile ciltte koruyuculuk gösterirken, ciltte daha canlı ve pürüzsüz bir zemin hazırlar.

Deri yüzeyini korumaya yardım eder

Doğal nemlendirici özelliği olduğu için cildi kuruluk ve çatlamaya karşı koruyucu etki gösterir. Nemsiz kalan cilt bir süre sonra kuruyup çatlamaya başladığı için, bu duruma karşı  içerdiği nem özleri sayesinde deri üzerinde koruyuculuk etkisi gösterir. Aynı zamanda cildi güneşin  zararlı ışınlarından da korumaya yardım eder.

Göz ve göz çevresi sağlığı için faydalıdır

İçeriğinde bol miktarda A vitamini bulunduğundan, gözleri ve göz çevresini korurken aynı zamanda bakım yapar. Ayrıca ışığa karşı duyarlılık, göz yorgunluğu ve gece körlüğü gibi rahatsızlıkların tedavisine de yardımcı olur. Göz kapakları yorgunluğu ve kuruluğunun azalmasına yardım eder. Kaz ayağı adı verilen göz çevresinde oluşan kırışıklıklar için de bakım sağlar.

Doğal bronzlaştırıcıdır

İçinde bulunan beta karoten ve çeşitli enzimler ile cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korurken bronzlaşmaya yardımcı olur, saf olarak da kullanılabilirken,  Kakao yağı, ceviz yağı, susam yağı ve badem yağı gibi yağlarla karıştırılarak kullanıldığında etkisi daha da artar.

Kırışıklıklar üzerinde etkilidir

Yaşlanma karşıtı etkisi olan havuç yağı, oluşan kırışıklıklar ile savaşır, cildin genç bir görünüme kavuşmasına yardım eder. Maske olarak veya çeşitli cilt bakım ürünlerinin içerisine karıştırılarak kullanılabilir.

Cildin yenilenmesine yardım eder

İçeriğinde bulunan antioksidanlar ve E vitamini sayesinde yumuşak, pürüzsüz ve genç görünümlü bir cilde kavuşmanızı sağlar. Aynı zamanda erken yaşlanmaya neden olan güneş ışınlarının neden olduğu serbest radikallerin oluşumunu engeller.

Saça Faydaları

Saç uzamasına yardım eder

Havuç yağının içerisinde bulunan A ve E vitaminleri, saç ve saç derisini beslerken aynı zamanda kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Ayrıca saç foliküllerini uyarır ve bu sayede saç oluşumunu hızlandırır. Saçlarınız sağlıklı bir şekilde uzarken, aynı zamanda güçlenir.

 Saçları güçlendirir ve parlaklık verir

Havuç yağı saçlara doğal bir parlaklık kazandırır. Kuru ve cansız saç tellerini düzenli kullanıldığında daha canlı ve güçlü bir hale kavuşturur. Yumuşak saçlara sahip olunmasına yardım eder.

Saç köklerini güçlendirir

Bu yağ kırılmış saç uçlarının da onarılmasına yardımcı olur. Ayrıca saç diplerine saf olarak veya başka yağlar ile karıştırılarak uygulandığında saç köklerinin güçlenmesine yardım eder.

Kepeği ve saç dökülmesini önler

Düzenli uygulandığında saç köklerini güçlendirdiğinden saç dökülmesini ve kepek oluşumunu önlerken, koparak dökülmeleri de en aza indirmeye yardım eder.

Saçlara nem kazandırır

Güneş ışığı, hava kirliliği gibi birçok dış etken sebebiyle yıpranan saçların onarılmasına yardım ederken, saçlara derinlemesine nem verir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde saçların yıpranmasını engeller. Sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar.

Havuç Yağı Cilt Maskeleri

İçeriğindeki bulunan güçlü antioksidanların yanı sıra B1, B2, B6, C, E, K vitaminleri ve A vitaminine dönüşen beta karoten deposu olan havuç yağının cilde birçok faydası bulunmaktadır. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz havuç yağı maskeleriyle cildinizin sağlıklı ve ışıltılı bir görüntüye sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Sivilce ve Akneler için

Malzemeler

 • Havuç yağı
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı
 • 3 damla limon

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kase içerisinde iyi karıştırıldıktan sonra maske tüm cilde dairesel hareketler ile masaj yaparak uygulanmalıdır.
 • 20-25 dakika bekledikten sonra ılık su ile cilt durulanabilir.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Ciltte sebum dengesini sağlarken, anti inflamatuar ve antibakteriyel etkisiyle sivilce ve akneye neden olan bakteriler ile savaşır. Beta karoten deposu olma özelliği sayesinde cildi pürüzsüzleştirip, cilt hasarlarını engellemeye yardım eder.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 2 gün düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Yatmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Lekeler için

Malzemeler

 • Havuç yağı
 • 1 tatlı kaşığı karbonat
 • 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı
 • Yarım limon

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kase içerisinde iyi karıştırıldıktan sonra maske tüm cilde dairesel hareketler ile masaj yaparak uygulanmalıdır. Sadece lekenin olduğu bölgelere de uygulanabilir.
 • 20-25 dakika bekledikten sonra ılık su ile cilt durulanabilir.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske cilde verilen UV hasarını azaltırken aynı zamanda sivilce, akne veya güneş lekelerinin giderilmesine yardımcı olur. Hücre bölünmesini arttırdığından cildin yenilenmesine yardımcı olur.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 2 gün düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Yatmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Gözenek Sıkılaştırıcı

Malzemeler

 • Havuç yağı
 • Yarım tatlı kaşığı yoğurt
 • Birkaç damla limon suyu

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kase içerisinde iyi karıştırıldıktan sonra maske tüm cilde dairesel hareketler ile masaj yaparak uygulanmalıdır.
 • 20-25 dakika bekledikten sonra ılık su ile cilt durulanabilir.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske ciltteki gözenekleri derinlemesine temizlerken siyah nokta oluşumunu engeller. Ayrıca açılmış olan gözeneklerin tekrar sıkılaşmasına yardımcı olur. Hasarlı dokuları onarırken cildi de ölü hücrelerden arındırmaya yardım eder.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 2 gün düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Yatmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Yağlı Ciltler İçin

Malzemeler

 • Havuç yağı
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı kil
 • 1 yemek kaşığı limon suyu

Nasıl Uygulanır?

 • Önce kil ve limon suyu karıştırıldıktan sonra üzerine diğer malzemeler eklenerek bir kase içerisinde iyi karıştırıldıktan sonra maske tüm cilde dairesel hareketler ile masaj yaparak uygulanmalıdır. Özellikle yüzde yağ oranının fazla olduğu bölgelere uygulanabilir.
 • 20-25 dakika bekledikten sonra ılık su ile cilt durulanabilir.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske ciltteki yağ  fazlalığını alarak, cildin arınmasına yardım ederken aynı zamanda cilt bariyerini onarır.  Cilt yağının dengelemesine yardım eden bu maske cildin nem seviyesini korur.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 2 gün düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Yatmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Cilt Kırışıklıkları İçin

Malzemeler

 • Havuç yağı
 • 1 tatlı kaşığı portakal suyu
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • Yumurta

Nasıl Uygulanır?

 • Önce yumurta ve bal karıştırıldıktan sonra üzerine diğer malzemeler eklenerek bir kase içerisinde iyi karıştırıldıktan sonra maske tüm cilde dairesel hareketler ile masaj yaparak uygulanmalıdır. Özellikle kırışıklıkların fazla olduğu bölgelere dikkatli uygulanmalıdır.
 • 20-25 dakika bekledikten sonra ılık su ile cilt durulanabilir.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maskenin içeriğinde bulunan yüksek seviyedeki C vitamini, kolajen üretimini destekler. Ayrıca  cildin esnekliğini korumasına yardım ederken, cildi sağlam ve doldun bir görünme kavuşturur. Yaşlanmanın belirtilerini önlemeye yardım eder. Göz çevresinde meydana gelen kırışıklıklara da iyi gelir.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 2 gün düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Yatmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Kuru Ciltler İçin

Malzemeler

 • Havuç yağı
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı
 • 1 tatlı kaşığı makademya yağı
 • Avokado

Nasıl Uygulanır?

 • Önce avokado püre haline getirildikten sonra üzerine diğer malzemeler eklenerek bir kase içerisinde iyi karıştırıldıktan sonra maske tüm cilde dairesel hareketler ile masaj yaparak uygulanmalıdır. Özellikle kırışıklıkların fazla olduğu bölgelere dikkatli uygulanmalıdır.
 • 20-25 dakika bekledikten sonra ılık su ile cilt durulanabilir.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske sağlıklı parlak cilde kavuşulmasına yardım eder. Ciltteki serbest radikaller ile savaşırken, cildi derinlemesine temizler ve nemlendirir. Kaybettiği nemi cilde hapsederken, cildin nem seviyelerini korumaya çalışır. Dolgun ve parlak bir cilt görünümü sağlarken aynı zamanda cilde ışıltı kazandırır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 2 gün düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Yatmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Cildi Yenilemek İçin

Malzemeler

 • Havuç yağı
 • 2 yemek kaşığı süt tozu
 • Su

Nasıl Uygulanır?

 • 2 yemek kaşığı süt tozu macun kıvamına gelene ılık su ile karıştırılmalıdır. Üzerine havuç yağı eklenerek bir kase içerisinde iyi karıştırıldıktan sonra maske tüm cilde dairesel hareketler ile masaj yaparak uygulanmalıdır.
 • 20-25 dakika bekledikten sonra ılık su ile cilt durulanabilir.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Süt ve havuç yağı içeriğinde bulunan proteinler, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Bu maske cildin tazelenmesine yardım ederken, canlılık katar. Aynı zamanda doğal nemlendirici görevi gördüğünden, cilde ihtiyacı olan nemi sağlayamaya yardım eder.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 2 gün düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Yatmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Havuç Yağı Saç Maskeleri

Havuç yağı vitamin ve mineraller bakımından zengin olduğu için saçların güçlenmesine yardım eder. Ayrıca bulundurduğu C ve E vitaminleri sayesinde kafa derisindeki dolaşımı artırdığından saçların erken beyazlamasına engel olurken, dış etkenlerin hasarlarına karşı da saçları korur. Evde hazırlayabileceğiniz basit maskeler ile saçlarınıza kaybettiği canlılığı ve parlaklığı geri kazandırabilirsiniz.

Saç Dökülmeleri için

Malzemeler

 • Havuç yağı
 • Bal
 • Hindistan cevizi yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kase içerisinde iyi karıştırıldıktan sonra maske saç diplerinden başlanarak uçlarına kadar  iyice sürülmelidir. Sonrasında bir bone veya streç filmle sarılmalıdır.
 • En az 1 saat bekledikten sonra saçlardan iyice arındırılmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • E vitamini bakımından zengin olduğu için saç dökülmeleri ile mücadele eder. Saç köklerini besleyip güçlendirdiğinden sağlıklı saçlara kavuşulmasına yardım eder. Koparak dökülmeleri azaltır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 1 gün düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 3 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Kepekler için

Malzemeler

 • Havuç yağı
 • Çam terebentin yağı
 • Hindistan cevizi yağı
 • Yumurta

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kase içerisinde homojen bir şekilde karıştırıldıktan sonra maske saç diplerinden başlanarak uçlarına kadar  iyice sürülmelidir. Sonrasında bir bone veya streç filmle sarılmalıdır.
 • En az 1 saat bekledikten sonra saçlardan iyice arındırılmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske saçlara yumuşak bir doku kazandırırken saç diplerini onarır ve nemlendirir. Saç diplerinde meydana gelen iltihapları engellemeye yardım ederken kepek problemini de ortadan kaldırır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 1 gün düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Saçı Nemlendirmek için

Malzemeler

 • Havuç yağı
 • 1 adet avokado
 • Tatlı badem yağı
 • Çırpılmış yumurta

Nasıl Uygulanır?

 • Yumurta ve avokado iyice karıştırılıp püre haline geldikten sonra, diğer malzemeler de eklenerek bir kase içerisinde  karıştırılır. Daha sonra maske saç diplerinden başlanarak uçlarına kadar  iyice sürülmelidir. Sonrasında bir bone veya streç filmle sarılmalıdır.
 • En az 1 saat bekledikten sonra saçlardan iyice arındırılmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Avokado saçın nemlenmesine yardım ederken, yumurta  besin maddelerini ve dış etkenlerin hasarlarına karşı saçı korur. Havuç yağı ise içeriğinde bulunan antioksidanlar ve vitaminler sayesinde saçlara derinlemesine nem verir ve sağlıklı olmalarını sağlar.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 1 gün düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Sağlıklı Uzayan Saçlar için

Malzemeler

 • Havuç yağı
 • Hint yağı
 • Tatlı badem yağı
 • Zeytinyağı

Nasıl Uygulanır?

 •  Tüm malzemeler bir kase içerisinde iyice karıştırıldıktan sonra maske saç diplerinden başlanarak uçlarına kadar  iyice sürülmelidir. Sonrasında bir bone veya streç filmle sarılmalıdır.
 • En az 1 saat en fazla 3 saat bekledikten sonra saçlardan iyice arındırılmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maskenin içeriğindeki protein ve minerallerle saç diplerini besleyip, saç derisinde kan dolaşımını arttırdığından saç oluşumunu destekler ve sağlıklı uzamasını sağlar. Saçları beslerken, kuru ve cansız saçları iyileştirip, sağlığına kavuşturur.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 1 gün düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

Banyo yapmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Parlayan Saçlar için

Malzemeler

 • Havuç yağı
 • Muz
 • Hindistan cevizi yağı
 • Zeytinyağı

Nasıl Uygulanır?

 • Muz iyice ezildikten sonra üzerine diğer malzemeler bir kase içinde iyice karıştırılmalıdır. Eğer karışım çok katı olursa üzerine biraz daha zeytinyağı eklenebilir.
 • Sonra maske saç diplerinden başlanarak uçlarına kadar  iyice sürülmelidir. Sonrasında bir bone veya streç filmle sarılmalıdır.
 • En az 1 saat en fazla 3 saat bekledikten sonra saçlardan iyice arındırılmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Muz, müthiş bir potasyum ve antioksidan kaynağı olduğundan saçlar için çok faydalıdır. Bu maske saçların daha yumuşak, daha güçlü ve parlak olmasını sağlarken, saçları kökten uca onarır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 1 gün düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Saçı Canlandırmak İçin

Malzemeler

 • Havuç yağı
 • Limon suyu
 • Elma sirkesi
 • Su

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kase içinde iyice karıştırılmalıdır.
 • Sonra maske saç diplerinden başlanarak uçlarına kadar  iyice sürülmelidir. Sonrasında bir bone veya streç filmle sarılmalıdır.
 • En az 1 saat en fazla 3 saat bekledikten sonra saçlardan iyice arındırılmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Aynı vücudumuz gibi kirlenen saçlarımız kirlendikçe cansızlaşır, güçsüzleşir ve parlaklığını kaybeder. Şampuanın temizlemeye yetmediği zamanlarda bu maske oldukça faydalı olacaktır. Saçınızı, saç derinizdeki gözenekleri derinlemesine temizlerken, dış etkenlerin neden olduğu zararları da saçlarınızdan uzaklaştırmaya yardım eder.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 1 gün düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Hindistan Cevizi Yağı ve Havuç Yağı Maskesi

Malzemeler

 • Havuç yağı
 • Çilek
 • Hindistan cevizi yağı
 • Bal

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kase içinde homojen bir hale gelinceye kadar iyice karıştırılmalıdır.
 • Sonra maske saç diplerinden başlanarak uçlarına kadar  iyice sürülmelidir. Sonrasında bir bone veya streç filmle sarılmalıdır.
 • En az 1 saat en fazla 3 saat bekledikten sonra saçlardan iyice arındırılmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske yaz aylarının, denizin ve güneşin zararlı etkilerinden saçlarınızı korurken, saçları besler ve çok güzel kokmasına yardım eder.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Haftada 1 gün düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Havuç Yağı Nasıl Kullanılır?

Havuç yağının çeşitli kullanma yöntemleri bulunmaktadır. Cilde veya saça uygulanabilen yağın organik olmayanları kesinlikle içilmemelidir. Kullanım dozu çok önemlidir. Cilde uygulanırken saf olarak veya çeşitli taşıyıcı yağlarla karıştırılarak uygulanabilir. Pamuk yardımıyla veya cilt üzerine döküp masaj yapılarak uygulanabilecek olan bu yağın cilt tarafından emilmesi biraz zaman almaktadır. bu yüzden başka yağlarla karıştırarak kullanma şekli tavsiye edilmektedir. Düzenli olarak kullanıldığında havuç yağı saçların daha canlı, parlak ve güçlü olmasına yardımcı olur.

Cilde Nasıl Uygulanır?

Havuç yağı cilde haricen uygulanmalıdır. Cilde direkt damlatarak veya pamuk yardımıyla sürülebilecek olan bu yağ, cilde uygulanırken etkisini arttırmak için farklı taşıyıcı yağlar ile karıştırılabilir. Uygulanacak bölge ve sebebine bağlı olarak badem yağı, Hint veya Hindistan cevizi yağı gibi yağlar ile güzel karışımlar elde edilebilir.

Saf olarak da kullanılabilecek olan bu yağın cilt tarafından emilmesi güç olacağından başka yağlar ile karıştırılmalıdır. Ancak bronzlaşmak amacı ile kullanılacaksa saf şeklide sürülebilir. Bronzlaşmak için kullanıldığında dikkatli olunmalıdır, koruyucu bir içeriği bulunmadığından güneş yanıklarına sebebiyet verebilir.

Saça Nasıl Uygulanır?

Saçlara da pek çok farklı şekillerde uygulanabilecek olan havuç yağı, öncelikle kullanılan günlük saç bakım ürünlerinin içerisine eklenebilir. Şampuan, saç kremi, saç yağı gibi ürünler ile rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra kullanım amacına göre çeşitli yağlar ile karıştırılarak saça maske şekline uygulanabilir. Tek başına da rahatça saçlara uygulanabilecek bir yağdır.

Havuç Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Fazla kullanıldığı zaman çeşitli yan etkileri görülebilir. Bunlar görüldüğü zaman mutlaka kullanımı bırakılıp doktora başvurulmalıdır.

 • İçinde çeşitli alerjen maddeler barındırmaktadır. Eğer havucun içerisinde bulunan maddelerden herhangi birine alerji durumunuz varsa, kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Cilt döküntüleri,
 • İshal,
 • Anafilaktik reaksiyonlar,
 • Kurdeşen ve şişlik
 • Ayrıca içeriğindeki beta karoten sebebiyle ciltte anormal bir sarı-turuncu renk meydana gelebilir.
 • Kanamaya sebep olduğundan hamile kadınlar, hamilelik sırasında kesinlikle kullanmaması gereken bir yağdır.
 • Anne sütünün lezzetini değiştirdiği için emziren kadınlar kullanmamalıdır.
 • Bebekler ve küçük çocuklar üzerinde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Havuç Yağı Nasıl Yapılır?

Sağlık başta olmak üzere cilt ve saç için de oldukça faydalı olan havuç yağı, evde kolay bir şekilde elde edilebilir. Gerekli olan malzemeler sadece, havuç, sirke, su ve doğal zeytinyağıdır.

 • Havuçlar öncelikle mikroplarından arındırılmak için sirkeli suda bekletilmelidir.
 • Daha sonra temizlenmeli ve bir kavanozun içerisine rendelendikten sonra üzerine zeytinyağı ilave edilmelidir.
 • Hepsi beraber aklaşık 2 saat kadar ısıtıldıktan sonra  havuçlardan süzerek yağı ayrı bir kavanoza boşaltın.
 • Soğuduktan sonra havuç yağınınız kullanmaya hazır hale gelecektir.

Havuç Yağının Fiyatı

Aktarlardan, kozmetik marketlerden veya organik ürünler satan marketlerden temin edebilirsiniz. İnternet üzerinden alabileceğiniz havuç yağını sanal ortamdan alırken güvenilir sitelerden ve bilindik markalardan almaya, ayrıca orijinal olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca bilinçli olup organik almanız çok daha iyi olur, içerisinde kimyasal maddeler bulunan havuç yağları fayda göstermemektedir. Fiyatı ise alınacak miktara göre değişmektedir. Yaklaşık 50 ml havuç yağının fiyatı 15 ile 45 TL arasında değişiklik gösterir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.