Vitiligoya İyi Gelen Kremler

23.07.2017
Vitiligoya İyi Gelen Kremler

Psorcutan Beta Pomat

İlacın etken maddesi kalsipotriol ve betametazon’dur. Krem, vücutta kızarık, şişlik ve iltihaba neden olan kimyasal maddelerin etkilerini azaltmak ve deri hücrelerinin büyüme oranlarının normal hale getirilmesini sağlamak için kullanılan bir üründür. Sedef hastalığının bir ürü olan plaklı sedef hastalığının tedavi edilmesi için kullanılmakta olan bir ilaçtır. Deri hücrelerinin olması gerekenden çok daha hızlı olarak çoğalmaya başlaması sedef hastalığına neden olmaktadır. Krem ise deri hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını kontrol altına alıp düzenleyerek aşırı miktardaki deri hücresi üretilmesinin normal seviyeye indirilmesini sağlar.

Bilinmesi Gerekenler

İçeriğinde bulunan etken maddelere karşı alerjisi olanların kullanmamaları gereken bir üründür. Kremin ağır karaciğer veya böbrek yetmezliği problemi yaşayanlarda doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir. Vücudun ince bir cilt yapısına sahip olan ve kıvrımlı olan kasık, koltuk altı ve meme altları gibi bölgelerinde doktora danışılmadan kullanılmaması tavsiye edilir. Kremin virüs kaynaklı bir enfeksiyon rahatsızlığının bulunması hallerinde kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Kremin, baş, yüz, göz ve ağıza uygulanmaması gerekmekte olup bu bölgelere bulaşmasının önlenmesi için her uygulamadan sonra ellerin yıkanması tavsiye edilir. Krem, gül hastalığının ve sivilce sorunlarının tedavi edilmesinde kullanılmaz. Kremin, anüs çevresinde ve genital bölgede kaşıntı olması durumlarında kullanılması uygun değildir. Kremin yalnızca rahatsızlıktan etkilenmiş olan cilt bölgesine lokal olarak uygulanması gerekmektedir. İlacın uygulandığı cilt bölgesinin üzerinin kapatılmaması veya bu etkiyi yaratacak dar kıyafetler giyilmemesi, rahat ve bol kıyafetlerin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Kremin kullanılarak tedaviye devam edilen süre içerisinde ciltte tahrişe neden olabilecek sert sabunlar, şampuanlar, tüy dökücüler, saç boyası, alkollü veya kireçli cilt ürünlerinin kullanılmaması gerekmektedir. Kremin on sekiz yaşından küçük olanlarda kullanılmaması uygun değildir. Kremin gebelikte ve emzirme döneminde doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gerekmektedir.

Kullanım Şekli

Doktor tarafında başka bir şekilde kullanılması istenmemiş ise uygulanacak bölgenin temizlenip kurulanmasından sonra parmak uçlarıyla lokal olarak hastalıktan etkilenen bölgeye sürülerek uygulanır. Sürülen kremin tamamı cilt tarafından emilinceye kadar ovalamaya devam edilir. Kremin günde bir kez akşamları kullanılması tavsiye edilmekte olup dört haftadan daha uzun bir süre kullanılması uygun değildir.

Elidel Krem

Elidel krem, dermatolojik ilaçlar grubuna dahil olan bir ilaçtır. Deri iltihaplarının ortadan kaldırılmasına yarayan bir ilaçtır. Yüzeyse olarak hastalıktan etkilenen cilt bölgesine sürülerek kullanılan bir üründür. Kremin içeriğinde kortizon ve benzeri maddeler bulunmamaktadır. İltihap gidermenin haricinde egzama rahatsızlığının karakteristik özelliklerinden olan kızarıklık ve kaşıntının da giderilmesinde kullanılmaktadır. İki yaşından büyük çocuklardan başlanarak egzama hastalığının tedavisinde kullanılması mümkündür. Krem kokusuz olup uygulandığı bölgede herhangi bir leke de bırakmamaktadır.

Bilinmesi Gerekenler

İlacın kullanılması sırasında şişlik ve ağrı ile deri döküntülerinin veya kurdeşen rahatsızlığı belirtilerinin görülmesi (alerjik reaksiyon belirtileri), birden bire başlayan hırıltı ve göğüs ağrısının meydana gelmesi ya da nefes almada güçlük çekilmesi, göz kapaklarında, yüzde ya da dudaklarda şişme olması (bunlar ciddi alerjik reaksiyon belirtileridir) belirtilerden birinin dahi meydana gelmesi halinde derhal ilacın kullanılması bırakılmalı ve en yakın hastanenin acil bölümüne başvurulmalıdır. Sayılan bu yan etkilerin tümü ilacın çok ciddi kabul edilen yan etkileri arasında kabul edilmektedir. Bunlardan birinin dahi görülmesi ilacı kullanan kişide ilacın etken maddelerine karşı çok ciddi oranda alerjisi olduğu anlamına gelmektedir. İlacın bu çok ciddi yan etkilerinin nadiren görüldüğü bildirilmiştir.

İlacı kullanan bazı hastalarda deri kanseri veya lenfomanın ortaya çıktığı durumlarda görülmüş ise de bu durumun ilacın kullanılmasına bağlı olarak meydana geldiğine dair nedensel bir bağlantı kurulamamıştır. Bu durumlar da tedavi gerektiren ciddi yan etkiler arasında gösterilmekte olduğundan doktora bilgi verilmesi ve en yakın hastanenin acil bölümüne başvurulması tavsiye edilmektedir.

İlacın aşağıda sayılan yan etkilerinden biri ile karşılaşılması halinde durumun doktorunuza bildirilmesi tavsiye edilmektedir.

  • Kremin uygulandığı bölgede sıcaklık veya yanma hissi meydana gelmesi.
  • Deride tahriş oluşması, kaşıntı ve kızarıklık görülmesi.
  • Kıl kökü iltihabı gibi deri rahatsızlıklarının görülmesi.
  • Tedavinin olumlu sonuç vermemesi ve rahatsızlığın daha da kötüye gitmesi.
  • Bakterilerden kaynaklanan deride akıntı olması, kabuk oluşması gibi durumlar ile virüslerden kaynaklanan siğil ve benzer deri enfeksiyonlarının ortaya çıkması.
  • Uçuğa da neden olan herpes simplex adlı virüsün neden olduğu deri iltihabı hastalığının meydana gelmesi.
  • İlacın uygulandığı bölgede deri döküntüsü olması, ağrı hissedilmesi, batma hissi oluşması, hafif pullanma ile birlikte kuruluk ve şişme görülmesi.
  • İlacın kullanıldığı dönemde alkol alınmasından sonra yüzde kızarıklık oluşması veya deride tahriş meydana gelmesi.
  • İlacın uygulandığı bölgedeki deri renginde değişiklikler meydana gelmesi.

Kullanım Şekli

Kremin vücudun baş, yüz, boyun ve derinin kıvrımlı olduğu yerler dahil olmak üzere tüm vücut bölgeleri için kullanılması mümkün olduğu bildirilmiştir. Kremin lokal olarak yalnızca rahatsızlık bulunan cilt bölgesinde kullanılması gerekmektedir. Kremin kullanılmasından ve mevcut rahatsızlığın tedavisinden sonra önceki rahatsızlığın yeniden başlaması durumunda doktora bilgi verilmesi önerilmektedir. Kremin sabahları ve akşamları olmak üzere günde iki kez kullanılması tavsiye edilmektedir. Kremin uygulandığı bölgeye hemen sonrasında nemlendirici krem sürülmesi de mümkündür. Ancak banyo yapılmış olması halinde nemlendirici kreminin Elidel kremin uygulanmasından önce sürülmesi gerekmektedir. İlacın etkisini 6 hafta içerisinde göstermesi ve hastalığı tedavi etmesi beklenmektedir. Bu süre içerisinde herhangi bir iyileşme belirtisinin görülmemesi halinde durumun doktorunuza bildirilmesi önerilir. Kremin doktorun belirlediği süre boyunca kullanılması gerekmektedir. Kremin rahatsızlığın hissedilmesinden hemen sonra kullanılmaya başlanması tedavinin daha sürede sonuçlanması için önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.