Leylak Yağının Faydaları Nelerdir?

17.10.2017
Leylak Yağının Faydaları Nelerdir?

Doğal yağlar hayatımızın her alanında yer almaktadır. Özellikle bakım ve kozmetik sektöründe çok sık karşılaşırız. Bunlardan biride leylak yağıdır. Kokusuyla, görünüşüyle çok sevilen bir çiçek olan leylak yağı ile de oldukça popülerdir. Zeytingiller ailesinde yer alır, bitki olarak en çok park ve bahçe süslemelerinde görürüz, üretim esnasında çiçeğin kokusundan hiçbir şey kaybedilmez ve direk yağa aktarılır. İçeriğinde ise E grubu izomenik hidrokarbon ve  benzil metil eter bulunur. 19 yüzyılda keşfedilmiştir ve o zamanlardan günümüze kadar gelmiştir. Ana vatanı ise Doğu Asya ve Avrupa’dır. Özellikle rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi ile bilinmektedir. Yapı olarak okaliptüs yağına benzemektedir çünkü ikiside bitkilerin yapraklarından üretilmektedir. Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Leylak Yağının Faydaları Nelerdir?

1. Mide ve bağırsak sağlığını korur

Çok faydalı olan leylak yağının en bilinen özelliği, mide ve bağırsağı koruyor oluşudur. Özellikle mide rahatsızlıklarının tedavisinde sıklıkla kullanılır. Mide ağrısını yatıştırır, şişliği ve hazımsızlığı engeller. Yemeklerden sonra oluşan mide kramplarına son verir. Bağırsakların daha rahat bir şekilde çalışmasını sağlar ve bu sayede tuvalete çıkmayı kolaylaştırır. Mide veya bağırsakta kurt varsa düşmesine yardımcı olur. Vücudu toksinlerden arındırır ve sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

2. Enfeksiyon hastalıklarına iyi gelir

Leylak yağı, zengin bir antioksidan kaynağıdır. Antiseptik ve antifungal özelliği ile enfeksiyonlarla mücadele eder ve hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur. Özellikle mantar enfeksiyonuna karşı etkilidir ve vücutta mantar oluşumunu engeller. İltihap kurutucu etkiye sahiptir ve iltihaplı olan bölgeye birkaç damla leylak yağı sürüldüğünde kısa sürede enfeksiyonun iyileşmesine yardımcı olur

3. Gut hastalığına iyi gelir

Gut hastalığı eklemlerde şişlik, ağrı, hassasiyet ve sıcaklık hissi oluşturan bir iltihaplanmadır. Genelde ayak baş parmağında meydana gelir ve hareket kabiliyetini kısıtlar, atakları ise bir anda gelebilir. Leylak yağı, gut hastalığına iyi gelir ve hastalığın belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.

4. Sıtma hastalığına iyi gelir

Sıtma hastalığı, parazitle enfekte olmuş bir sivrisineğin insanı ısırması ile meydana gelir ve ateşli bir hastalıktır. Bu parazitler plasmodium cinsidir ve tedavi edilmezse ölümle bile sonuçlanabilir. Ateş, titreme, terleme, baş ağrısı, bulantı, kusma, kas ağrısı gibi belirtileri vardır. Leylak yağı, sıtma hastalığının semptomlarını hafifletir.

5. Bronşit ve astım hastalıklarına iyi gelir

Leylak yağı, bronşit ve astım gibi solunum yolu hastalıklarına çok iyi gelmektedir. Leylak yağının buharı teneffüs edildiğinde burun tıkanıklığını açarak daha rahat nefes almayı sağlar. Özellikle kuru öksürük ile birlikte boğazdaki gıcık hissini azaltır.

6. Adet düzensizliğine iyi gelir

Kadınların her ay döngü olarak yaşadığı regl, kimi zaman çok sancılı geçebilir. Adet düzensizliğine iyi gelen bitkisel yağlar arasında yer alan leylak yağı, adet karın bölgesine masaj yapılarak uygulandığında adet döneminde görülen karın ağrısı ve şişliği giderir.

7. Psikolojik hastalıklara iyi gelir

Stres, depresyon, anksiyete ve kaygı sorunları belirli bir zamandan sonra hastalık derecesine kadar ilerleyebilir. Zihinsel ve ruhsal anlamda rahatlatıcı etkisi olan leylak yağı, psikolojik hastalıklara iyi gelir. Uyku problemi yaşayan kişiler, daha kaliteli bir uyku uyumak için yastığın üzerine birkaç damla leylak yağı damlatabilir.

8. Motivasyonu arttırır

Eğer bir iş yaparken konsantre olmakta zorluk yaşıyorsanız ve motivasyonunuz düşükse leylak yağını kullanabilirsiniz. Motivasyon arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Önemli bir sınava veya toplantıya girmeden önce bileklerinize biraz leylak yağı sürebilirsiniz. Bu sayede dikkatinizi toplayacak ve çalışmalarınıza daha rahat odaklanabileceksiniz.

9. Doğal bir ağrı kesicidir

Romatizmal hastalıklar arasında sıklıkla görülen bel, sırt ve kas ağrısı, sindirim sistemi şikayetleri, eklemlerde ağrı ve şişlik gibi rahatsızlıklara karşı leylak yağı oldukça iyi gelmektedir. Ağrı olan bölgeye birkaç damla masaj yaparak uyguladığınız takdirde o bölgedeki ağrıları giderir ve rahatlatır. Aynı zamanda ateş düşürücü etkisi de bulunmaktadır. Yüksek ateşi olan kişilerin doğal bir yoldan terleyerek kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

10. Kabızlığa iyi gelir

Tuvalete çıkma sorununuz varsa kabızlık ile mücadele ediyor olabilirsiniz. Özellikle çok sık katı gıdalarla beslenme ve az su içme kabızlığın başlıca nedenleridir. Leylak yağı mideye ve bağırsaklara iyi geldiği için boşaltım yollarını da rahatlatır ve kabızlığı önler. Kabızlık dışında idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır.

11. Kilo almaya yardımcı olur

Eğer yediğiniz halde kilo alamıyorsanız, artık zayıflık âdeta hastalık noktasına doğru gidiyorsa yada iştahınız kapalı olduğu için az yiyorsanız leylak yağını kullanabilirsiniz. İştah açıcı özelliği bulunmaktadır, bu sayede daha hızlı bir şekilde istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.

13. Ayak kokusunu giderir

Leylak yağı, anti bakteriyel özelliğe sahip olduğu için vücutta oluşan kötü kokuları yok eder. Özellikle ayak kokusu ve koltuk altı kokusunu giderir. Bir kova suyun için birkaç damla damlatıp ayaklarınızı içinde beklettiğiniz zaman ayak kokusunu yok edecektir.

14. Yaşlanma belirtilerini azaltır

Yaş ilerledikçe yüzde ince çizgiler, kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelmeye başlar. Leylak yağı, ciltte oluşan yaşlanma belirtilerini en aza indirir ve cildin erken yaşlanmasını önler. Bu sayede cildin daha uzun süre genç görünmesini sağlar.

15. Cildi nemlendirir

Cilt ihtiyaç duyduğu nemi yeterli ölçüde alamadığı takdirde ciltte kuruluk, döküntü ve çatlaklar meydana gelecektir. Özellikle yetersiz su alımı ve soğuk havalar sonucunda cilt kurumaya başlar. Kuru cilt için yeterli cilt bakımı yapılmadığı takdirde egzama gibi çeşitli cilt hastalıkları oluşabilir. Leylak yağı, cildi derinlemesine nemlendirerek yumuşatır ve cilde parlak bir görünüm kazandırır.

16. Cildi besler

Cildinizin ihtiyaç duyduğu bakımı düzenli ve doğru bir şekilde yaptığınız takdirde sivilce ve akne gibi cilt problemleri ortaya çıkmaz. Leylak yağı, cildi derinlemesine besleyerek cilde canlı ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Cilt tarafından kolay emildiği için ciltte yağlı bir his bırakmaz. Yorgun ve soluk cilt görünümünü giderir.

17. Yara ve kesikleri iyileştirir

Leylak yağı, antiseptik ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu için yara ve kesiklerdeki enfeksiyonu yok ederek iyileşmesini hızlandırır. Fakat açık bir yaraya uygulanmamalıdır.

18. Cilt kızarıklığını giderir

Herhangi bir nedenden dolayı ciltte kızarıklık oluşabilir ve bir kaç damla leylak yağı ile cilde masaj yapıldığında ciltteki kızarıklığı giderir.

19. Güneş yanıklarına iyi gelir

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için mutlaka öğle saatlerinde dışarı çıkılmadan önce cilde güneş kremi sürülmelidir. Özellikle beyaz tenliler, UV ışınlarından çok çabuk etkilenir ve ciltte güneş yanıkları oluşabilir. Leylak yağı, güneş yanıklarını yatıştırır ve cildi ferahlatır.

20. Cilt hastalıklarına iyi gelir

Leylak yağı, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarına iyi gelir ve enfeksiyonun iyileşmesine yardımcı olur. Doktor kontrolünde kullanılan ilaç ve kremlerle birlikte kullanıldığı takdirde hastalığın tedavisine yardımcı olur.

21. Cildi derinlemesine temizler

Leylak yağı, kir ve yağ ile ile tıkanmış gözenekleri temizleyerek cildin nefes almasını sağlar. Bu sayede ciltte sivilce ve akne oluşmasını önler. Cildin mat görünümünü gidererek cilde ışıltılı katar.

22. Saç dökülmesini önler

Saç dökülmesi, birçok kişinin ortak problemidir. Stres, düzensiz beslenme, yetersiz uyku ve çevresel faktörlerin zararlı etkileri saç dökülmesine neden olur. Leylak yağı, düzenli olarak kullanıldığında saç dökülmesini önler. Saç tellerini güçlendirerek saçın daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

23. Saçta kepek oluşmasını önler

Kepek, hem görünüş bakımından hem de kaşıntıya neden olmasından dolayı oldukça rahatsız edici bir durumdur. Leylak yağı, antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için kepek oluşumunu önler. Kafa derisini ve saçları derinlemesine temizleyerek saç sağlığını korur. Şampuana ekleyerek kullanılabileceği gibi tek başına da duş sonrasında da saça bakım yapılabilir.

24. Saç beyazlamasını önler

Yaşlanma ile birlikte saç beyazlamaya başlar hatta bazı kişilerde genetik olarak çok erken yaşta saçta beyazlar ortaya çıkabilir. Leylak yağı ile düzenli bir şekilde saç bakımı yapıldığında saçın erken beyazlamasını önler ve saça parlak bir görünüm kazandırır.

25. Saçı besleyerek canlandırır

Yıpranmış, sert ve mat bir saça sahip olmak elbette kimse istemez. Leylak yağı, saçı besleyerek nemlendirir. Böylece saça canlı ve ipeksi bir görünüm kazandırır. Saçın kabarmasını önleyerek, saçta düğüm oluşmadan daha rahat taranmasına yardımcı olur. Saç tellerini güçlendirdiği için saçın koparak dökülmesini engeller. Rüzgar ve kirli hava gibi olumsuz çevresel faktörlerin saça zarar vermesini engeller.

26. Kafa derisi enfeksiyonlarını iyileştir

Leylak yağı, saç derisini derinlemesine temizler ve cildin nefes almasını sağlar. Saç köklerinde eeeoluşan enfeksiyon hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Kızarıklık ve kaşıntıyı giderir.


Leylak Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Cildi besleyerek parlak ve ışıltılı bir görünüm kazandırır.
 • Yara ve kesiklerin iyileşmesini hızlandırır.
 • İnce çizgileri, kırışıkları ve cilt sarkmalarını giderir.
 • Deri iltihabının iyileşmesine yardımcı olur.
 • Kuru cildi derinlemesine nemlendirir ve cildi yumuşatır.
 • Yara ve kesiklerin iyileşmesini hızlandırır.
 • Cilt kızarıklığını, kaşıntı ve döküntüleri giderir.
 • Güneş yanıklarına iyi gelir.
 • Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarına iyi gelir.
 • Yağ ve kir ile tıkanmış gözenekleri temizler.

Leylak Yağı Saça Faydaları Nelerdir?

 • Saç derisini yağ ve kirden temizler ve gözenekleri açar.
 • Saç kökü iltihabı ve mantar enfeksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olur.
 • Kepek oluşumunu önler.
 • Saç derisindeki kızarıklık ve kaşıntıyı giderir.
 • Saçı besleyerek saça ipeksi ve canlı bir görünüm kazandırır.
 • Saçın erken beyazlamasını önler.
 • Saçın kabarmasını önler ve daha kolay taranmasına yardımcı olur.
 • Saçı çevresel faktörlerin zararlı etkilerine karşı korur.
 • Saç tellerini güçlendirir ve koparak dökülmesini önler.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.