Leylak Yağının Faydaları Nelerdir?

17.10.2017
Leylak Yağının Faydaları Nelerdir?

Doğal yağlar hayatımızın her alanında yer almaktadır. Özellikle bakım ve kozmetik sektöründe çok sık karşılaşırız. Bunlardan biride leylak yağıdır. Kokusuyla, görünüşüyle çok sevilen bir çiçek olan leylak yağı ile de oldukça popülerdir. Zeytingiller ailesinde yer alır, bitki olarak en çok park ve bahçe süslemelerinde görürüz, üretim esnasında çiçeğin kokusundan hiçbir şey kaybedilmez ve direk yağa aktarılır. İçeriğinde ise E grubu izomenik hidrokarbon ve  benzil metil eter bulunur. 19 yüzyılda keşfedilmiştir ve o zamanlardan günümüze kadar gelmiştir. Ana vatanı ise Doğu Asya ve Avrupa’dır. Özellikle rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi ile bilinmektedir. Yapı olarak okaliptüs yağına benzemektedir çünkü ikiside bitkilerin yapraklarından üretilmektedir. Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Leylak Yağının Vücuda Faydaları

1. Mide ve bağırsak sağlığını korur

Çok faydalı olan leylak yağının en bilinen özelliği mide ve bağırsağı koruyor oluşudur. Özellikle mide rahatsızlıklarının tedavisinde sıklıkla kullanılır, Ağrı varsa yatıştırır, şişliği ve hazımsızlığı engeller, yemeklerden sonra oluşan mide kramplarına son verir. Özellikle hazımsızlık sorunu çekenler mutlaka kullanmalıdır çünkü gaz söktürme özelliğine sahiptir. Bağırsakların daha rahat bir şekilde çalışmasını sağlar ve bu sayede tuvalete çıkmayı kolaylaştırır. Aynı zamanda mide veya bağırsakta kurt varsa düşmesine yardımcı olacaktır, vücuttaki toksin maddeleri uzaklaştırır, mide ve bağırsak bezlerinin daha rahat çalışmasını sağlar.

2. Doğal bir antioksidandır

Antioksidan vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli bileşenlerden biridir ve leylak yağında bol miktarda bulunur. Bunun dışında antiseptik özelliği de bulunmaktadır. Bu sayede kişiyi hastalıklara karşı korur, daha sağlıklı ve dirençli bir vücuda sahip olmasını sağlar, hastalıklara karşı korur. Bu yağı kullandığınız taktirde kolay kolay hasta olmazsınız.

3. Enfeksiyonlarla savaşır

Farklı sebeplerden dolayı farklı yerlerde enfeksiyon oluşumu gözlenebilir. Leylak yağı antifugal yapısı sayesinde enfeksiyonlarla mücadele eder, sorunlu bölgeyi iyileştirir. Özellikle mantar enfeksiyonlarında çok etkilidir. Nerede olursa olsun diğer yerlere bulaşmasını engelleyerek tedavi eder. Mantar oluşumunu engeller. Aynı zamanda iltihaplar üzerinde de oldukça etkilidir. İltihaplı olan bölgeye sürüldüğü zaman kısa sürede iyileştirir.

4. C vitamini bakımından zengindir

C vitamininin vücut için ne kadar gerekli olduğunu söylemeye gerek bile yok. Genelde meyve, sebzelerle alınır ancak doğal yağlarla alarak da ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu sayede bağışıklık sisteminiz de güçlenmiş olur,, yara ve kesik varsa daha çabuk iyileşir. Her anlamda daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

5. Gut hastalığına iyi gelir

Gut hastalığı eklemlerde şişlik, ağrı, hassasiyet, sıcaklık hissi oluşturan bir iltihaplanmadır. Genelde ayak baş parmağında meydana gelir ve hareket kabiliyetini kısıtlar, atakları ise bir anda gelebilir. Gecenin ortasında bir anda ayak parmağı aşırı acıyabilir, yanma hissi oluşabilir. Ataklar tedavi edilmezse zamanla sıklaşır ve daha ağır hal almaya başlar. Leylak yağı belirtilerini en aza indirir ve bu hastalığa çok iyi gelir.

6. Sıtma hastalığına iyi gelir

Bu hastalık kuluçka süresi 7 gün olan, akut ateşli bir hastalıktır ve parazitle enfekte olmuş bir sivrisineğin insanı ısırması ile meydana gelir. Bu parazitler plasmodium cinsidir ve tedavi edilmezse ölümle bile sonuçlanabilir. Ateş, titreme, terleme, baş ağrısı, bulantı, kusma, kas ağrısı gibi belirtileri vardır ve leylak yağı bu belirtilere çok iyi gelmektedir. Direk tedavi için kullanılmasa da semptomları hafifletir, ataklar varsa onları azaltır. Bu yüzden tedavi aşamasında mutlaka kullanılmalıdır.

7. Bronşit ve astım hastalıklarına iyi gelir

Solunum yolu rahatsızlıkları arasında bulunan bronşit ve astıma leylak yağı çok iyi gelmektedir. Nefesi açar, daha rahat nefes almayı sağlar. Bunun için buharı çekilebilir. Burunda tıkanıklık varsa onu da açacaktır. Öksürükleri ve gıcıkları da azaltır.

8. Regl düzensizliklerini giderir

Kadınların her ay döngü olarak yaşadığı regl, bazı kişilerde çok sancılı geçebilir. Karın ağrısı ve şişlik bu dönemi zehir eder. Leylak yağı karın bölgesine masaj yaparak sürülürse ağrılara iyi gelir, ayrıca düzensizliği de önler.

9. Ruhsal sorunlara iyi gelir

Stres, depresyon, anksiyete ve kaygı belli bir dönemden sonra hastalık derecesine gelebilir. Bu yüzden mutlaka kişiyi rahatlatacak şeyler bulunmalıdır. Her şeyi kafaya takmaması 1. adımdır, 2. adım olarak eğer çok ciddi bir durum yoksa ilaç kullanmak yerine leylak yağı kullanılabilir. Zihinsel ve ruhsal anlamda kişiyi rahatlatır, kokusuyla düşüncelerin üstündeki kara bulutları siler atar. Ruhsal problemleriniz varsa kullanabilirsiniz, aynı zamanda uyku problemi çekiyorsanız yastığınızın altına veya baş ucunuza koyabilirsiniz, daha rahat uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

10. Motivasyonu arttırır

Eğer bir iş yaparken konsantre olmakta zorluk yaşıyorsanız, motivasyonunuz düşükse leylak yağını kullanabilirsiniz. Motivasyon arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Önemli bir sınava veya toplantıya girmeden önce bileklerinize biraz sürün, size çok iyi geleceğini görebilirsiniz. Heyecanınız varsa onu da alacaktır.

11. Doğal bir ağrı kesicidir

Romatizmal ağrılar, aniden giren kramplar yada en basitinden eklem ve kas ağrılarınız varsa leylak yağı çok iyi gelecektir. Ağrıyan bölgeye masaj yaparak sürdüğünüz zaman o bölgeyi rahatlatır, siyatik ağrılarını yatıştırır. Aynı zamanda ateş düşürücü etkisi de bulunmaktadır, ateşi olan kişilerin doğal yollardan terlemesini sağlar.

12. Kabızlığa iyi gelir

Tuvalete çıkma sorununuz varsa kabızlık ile mücadele ediyor olabilirsiniz. Özellikle çok sık katı gıdalarla beslenme ve az su içme kabızlığın başlıca nedenleridir. Leylak yağı mideye ve bağırsaklara iyi geldiği için boşaltım yollarını da rahatlatır ve kabızlığı önler. Kabızlık dışında idrar arttırıcı ve söktürücü özelliği de bulunmaktadır.

13. İştah açıcıdır

Eğer yediğiniz halde kilo alamıyorsanız, artık zayıflık hastalık noktasına doğru gidiyorsa yada iştahınız kapalı olduğu için az yiyorsanız leylak yağını kullanabilirsiniz. İştah açıcı özelliği bulunmaktadır, bu sayede daha hızlı bir şekilde istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.

14. Antiperiyodiktir

Bu demek oluyor ki bazı hastalıkların tekrar tekrar ortaya çıkmasını engellemektedir. Tedavi edilir fakat yeniden görülme ihtimali yüksek olan hastalıklar bulunmaktadır. Bu gibi durumlar için önlem amaçlı leylak yağı kullanabilirsiniz.

15. Kötü kokuları yok eder

Vücutta oluşan kötü kokuları yok etme özelliğine sahiptir. Özellikle ayak kokusuna çok iyi gelmektedir. Bir kova suyun için birkaç damla damlatıp ayaklarınızı içinde beklettiğiniz zaman kokuyu yok edecektir. Antibakteriyel olduğu için kokuya neden olan bakterileri öldürür.


Leylak Yağı Cilde Faydaları

1. Yaşlanma belirtilerini azaltır

Yaş ilerledikçe yüzde ince çizgiler, kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelmeye başlar. Leylak yağı bu belirtileri en aza indirir ve ortaya çıkma süresini uzatır. Bu sürede cildin daha uzun süre genç görünmesini sağlar. Aşağıdan yukarıya doğru, masaj yaparak sürüldüğü zaman sarkmaları engeller ve daha sıkı görünmesini sağlar.

2. Cildi nemlendirir

Kuruluk, döküntü ve çatlaklar cilt yeterli nemi almadığı zaman meydana gelir. Özellikle yetersiz su alımı ve soğuk havalarda oluşur. Kuru cilt nemlendirilmezse egzama gibi hastalıklara dönüşebilir. Losyon ve kremler yerine leylak yağını kullanabilirsiniz. Cildi nemlendirir, yumuşatır ve parlatır.

3. Cildi besler

Cilt beslendiği zaman hastalıklara karşı daha mücadeleci olur ve kolay kolay sivilce, akne gibi sorunlar yaşamaz. leylak yağı cildi besler, daha sağlıklı, parlak ve canlı görünmesini sağlar. Kimyasal kozmetik ürünleri kullanmadan, içten gelen bir ışıltıya sahip olabilirsiniz. Cilt tarafından kolay emilir bu yüzden yağlı hissi de bırakmaz. Besledikten sonra yorgun görünmesinin de önüne geçer, daha enerjik bir görünüm sunar.

4. Yaraları tedavi eder

Cildin neresinde olursa olsun, yara ve kesikleri iyileştirecektir. Antifugal ve antiseptik özellikleri sayesinde yara üstündeki mikrop ve bakterileri öldürür, kısa sürede leke bırakmadan iyileşmesini sağlar. Ancak açık yaraya sürülmemelidir, fakat enfeksiyon ve iltihap kaptıysa iyileşmesini sağlayacaktır. Eğer ciddi bir yara veya kesikse işe yaramayacaktır, belki tedavinin yanında kullanılırsa hızlanmasını sağlar.

5. Kızarıklıkları alır

Belli bir sebepten dolayı oluşan kızarıklığı alacaktır. Tüm cilt tonunun aynı olmasını sağlayacaktır. Özellikle bir şeyin yan etkisi sonucu oluşan kızarıklıklar için etkilidir.

6. Güneş yanıklarına iyi gelir

Güneş, özellikle öğlen saatlerinde dik geldiği için çok tehlikeli olabilir, bu yüzden güneş kremi sürmeden çıkılmamalıdır. Fakat özellikle beyaz tenliler çok çabuk etkilenir ve yanıklar oluşabilir. Leylak yağı güneş yağını çok kısa sürede yok edecektir, yanık bölgeyi ferahlatacak ve yangıyı yatıştıracaktır.

7. Cilt hastalıklarına iyi gelir

Sedef, egzama gibi cilt hastalıklarına çok iyi gelir, bakteriler varsa öldürür ve farklı reaksiyonlar göstermeden iyileştirir. Eğer ciddi bir durum yoksa tek başına bile işe yarayabilir. Ciddi bir durumsa doktor kontrolünde kremle beraber kullanılırsa tedaviyi hızlandırabilir.

8. Cildi derinlemesine temizler

Cilt bakımındaki 1. adım temizliktir. Makyaj ve kir kalıntıları her şeyden önce iyice temizlenmelidir. Bunu doğal yollarla yapmak daha doğru olacaktır. Leylak yağı, cildi derinlemesine temizler ve bakıma hazırlar. Tüm kalıntıları yok eder bu sayede daha sağlıklı olmasını ve nefes almasını sağlar.


Leylak Yağı Saça Faydaları

Leylak yağı cilde ve vücuda ne kadar fayda sağlıyorsa aynı şekilde saça da sağlamaktadır. Pahalı ve kimyasal şampuanlar yerine tercih edebilirsiniz. Doğal oluşu saçlarınıza asla zarar vermeyecektir, bu sayede denemekten bile korkmanıza gerek kalmayacaktır. Kokusu ve faydaları gereği zaten pek çok şampuan ve sabunun içinde yer almaktadır.

1. Saç derisini temizler

Saç bakımında ilk adım hiç şüphesiz temizliktir ancak sadece uçları yada kafayı üstün körü yıkamakla olmaz, saç derisi en önemli adımdır. İyi temizlenmeyen saç derisi pek çok saç probleminin habercisidir. Leylak yağı saç derisini antioksidan ve antiseptik özellikleri sayesinde temizler, bu sayede pek çok hastalığın önüne geçer.

2. Enfeksiyonları iyileştirir

Özellikle mantar enfeksiyonları sadece vücutta meydana gelmez, kafa derisinde de görülebilir. Leylak yağı kafa derisinde oluşan mantarları yok eder, yayılmasını engeller. Bunu yaparken derinin gözeneklerini açar, bu sayede rahat nefes almasını sağlar. Tıkalı gözenekler saçların uzamasını engellediği, kepek oluşumuna neden olduğu gibi mantarlarında 1. sebebidir.

3. Kızarıklık ve kaşıntıyı alır

Saç derisinde farklı sebeplerden dolayı kızarıklık ve kaşıntı meydana gelebilir. Leylak yağı bunları yok eder, daha sağlıklı bir saç ve kafa derisi sunar. Nedeni bakteriler ise öldürür.

4. Saçları besler

Kimse sert ve mat görünümlü bir saça sahip olmak istemez, çünkü dış görünüşümüz için çok önemli bir detaydır. Leylak yağı saçları besler ve nemlendirir, böylece daha parlak, ipeksi ve canlı bir görünüm kazandırır. Saçların kabarmasını engeller, düğüm oluşmadan daha rahat taranmasına yardımcı olur. Nemli saç demek, sağlıklı saç demektir. Beslendikleri zaman kolay kolay kırılmazlar çünkü daha güçlü ve dayanıklı bir hal alırlar. Rüzgar, kirli hava gibi olumsuz şartlar saçlarınıza zarar veremez çünkü leylak yağı koruyucu kalkan görevi görür.

5. Güzel bir koku verir

Leylak yağı çiçeklerden üretildiği için kendine has mükemmel bir kokuya sahiptir, sürdüğünüz andan itibaren saçlarınızı misler gibi kokutur, kimyasal bir sprey kullanmanıza gerek kalmaz. İsterseniz şampuanın içine de damlatabiliriniz. Tüm gün bu koku saçınızda kalır, dışarıya çıksanız ve rüzgarlı bir havaya maruz kalsanız dahi koku hem sizi hemde çevrenizdeki insanları hoşnut edecektir.

6. Saç dökülmesini engeller

Saç dökülmesi çoğu kişinin ortak problemidir. Stres, düzensiz beslenme ve uyku, çevresel faktörler hep saç dökülmesini tetikleyen şeylerdir. Leylak yağı düzenli kullanılırsa saç dökülmesini engeller ve durdurur. Hatta saçların daha hızlı uzamasını sağlar, ince telliyse güçleştirir ve gürleştirir, kolay kolay kopmasına müsaade etmez.

7. Kepekleri yok eder

Hem dış görünüş bakımından hemde kaşıntıya neden olmasıyla oldukça rahatsız edici bir durumdur. Leylak yağı kepek oluşumunu engeller çünkü antibakteriyel özelliklere sahiptir, kafa derisini ve saçları derinlemesine temizler, sağlığını korur. Şampuanınızın içine ekleyebilir veya tek başına kullanabilirsiniz.

8. Saçın beyazlamasını engeller

Cilt için yaşlılık belirtilerini azalttığını hatta yok ettiğini söylemiştim, bu özelliği saç içinde geçerlidir. Özellikle bazı kişilerde genetik olarak çok erken yaşta saçta beyazlar ortaya çıkar. Leylak yağı saçın rengini uzun yıllar boyunca korumasına yardımcı olur, parlatır ve kimyasal boyaya bile gerek kalmaz.


Leylak Yağı Yan Etkileri

Oldukça faydalı bir yağ olduğunu söyledik ancak ne olur ne olmaz yan etkileri görülme ihtimali de bulunmaktadır, bu yüzden kullanırken dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle doğal olanların alınması gerekir, satın alırken içeriği dikkatli bir şekilde okunmalıdır.

Dikkat edilmesi gerekenler

  • Leylak çiçeğine alerjiniz varsa kullanmayınız, aksi taktirde kızarıklık, yanma hissi ve şişlik gibi reaksiyonlar gösterebilir. Özellikle hassas ciltlerde görülen bir durumdur, kullanmadan önce bileğinize ufak bir damla damlatın ve değişiklik var mı diye gözlemleyin. Eğer bir değişiklik yaşanırsa kullanmayı bırakın.
  • Harici kullanımdan önce seyreltmeyi unutmayın
  • Kullanım miktarını abartmayın, her şeyde olduğu gibi leylak yağında da abartarak kullanma çeşitli yan etkilere neden olabilir.
  • Kronik bir hastalık yüzünden ilaç kullanıyorsanız yada herhangi bir cilt hastalığınız varsa kullanmadan önce doktorunuza danışın.
  • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanmaya uygun değildir.
  • Bebek ve çocuklarda kullanıma uygun değildir.
  • Oda sıcaklığında ve kuru yerlerde muhafaza edilmelidir.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.