Mango Yağının Faydaları Nelerdir?

17.10.2017
Mango Yağının Faydaları Nelerdir?

Doğal yağlar hayatımızın her köşesinde karşımıza çıkmaktadır ve faydalarını bize sunmaktadır. Özellikle bakım alanında doğal yağları tercih etmek çok daha sağlıklı olacaktır. Kimyasal ve pahalı ürünleri tercih etmek yerine neredeyse hiç yan etkisi bulunmayan ve her bütçeye uygun doğal yağları kullanmak gereklidir. Bu yağlardan biride mango yağıdır. Etken maddesi, adını aldığı mangodur. Bu meyve Hindistan’dan tüm dünyaya yayılmıştır, oldukça sağlıklı ve lezzetlidir. Formu oda sıcaklığında katıya daha yakındır, sıvı almanız önerilmez çünkü içeriğinde likit parafin ve esans bulunması çok yüksek ihtimaldir, likit parafin petrolden üretildiği için cilde zararlıdır. Kimyasal yapısına bakıldığı zaman kakao yağı ve shea yağına çok benzemektedir. Katı aldığınızda zaten vücut sıcaklığıyla eriyip sıvılaşacaktır. Günümüzde özellikle Güney Asya’da yetiştirilmektedir ve yağı da en çok orada üretilmektedir.

Mango yağı özellikle yazın en sevilen, tropikal meyveleri arasındadır. Zengin içeriği sayesinde cilde çok faydası bulunmaktadır. Kimyasallar cildi bakım yaparken daha kötü bir hale getirebilir ama mango yağı nazik bir bakım rutini sunar, hem de uygun fiyata… Sadece bakım değil her anlamda cilt dostudur.

 • Antiinflamatuardır
 • Antioksidandır
 • Antifungaldir
 • Antibakteriyeldir

özellikleri sayesinde cilde fayda sağlar.

Mango Yağının Faydaları Nelerdir?

1. Kas ve eklem ağrılarını azaltır

Mango yağı, kas ve eklem ağrılarına iyi gelir. Bu nedenle ağrı olan bölgeye yağ ile masaj yapılması oldukça etkili olacaktır.

2. Kuru cildi nemlendirir

Mango yağı, A, E ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Cilde uygulandığında cildi derinlemesine nemlendirir. Bu sayede cilt kuruluğunu giderir, döküntü varsa yumuşatır ve cildi daha elastik bir hale getirir. Yağ hızlı bir şekilde cilt tarafından emildiği için ciltte yağlı bir his oluşturmaz.

3. Cildi besler ve canlandırır

Mangı yağı, zengin içeriği ile cildi derinlemesine besleyerek canlandırır ve cilde parlak ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Besleyici özelliği sayesinde pul pul olan ve soyulan cildi tedavi eder. Yüz dışında eller, ayaklar ve dudaklar içinde uygundur.

4. Cilt sağlığını korur

Cildimiz oldukça hassas olduğu için çevresel faktörlerin zararlı etkilerinden dolayı yıpranabilir. Bunlara örnek olarak UV ışığı, sigara, kötü hava şartları, makyaj ürünleri ve kimyasal maddeler gösterilebilir. Mango yağı, çevresel faktörlerin zararlı etkilerine karşı cildi korur.

5. Cildi derinlemesine temizler

Cilt bakımının ilk aşaması temizliktir. Cilt temizliği yapılmadığı takdirde yağ ve kir ile tıkanmış gözenekler beraberinde çeşitli cilt problemlerini ortaya çıkartır. Bu nedenle mango yağını, etkili bir cilt temizleyicisi olarak kullanabilirsiniz. Bir pamuk yardımı ile cildinize masaj yaparak uygulayabilir ve cildinizi temizleyebilirsiniz.

6. Çatlakları yok eder

Cilt çatlakları özellikle kadınların en büyük problemlerinden biridir. Özellikle hamilelik sonrasında karın çevresinde cilt çatlakları ortaya çıkarak istenmeyen bir görüntü oluşturur. Mango yağı, zengin içeriği zengin içeriği ile cilt çatlaklarını iyileştirir ve selüliti giderir.

7. Egzamaya iyi gelir

Mango yağı, egzama, sedef ve deri iltihabı gibi cilt hastalıklarına iyi gelir. Cildi yumuşatır ve hastalığa neden olan virüs ve bakterilerle mücadele ederek enfeksiyonun iyileşmesine yardımcı olur. Ancak açık yaraya sürülmesi uygun değildir.

8. Akne ve sivilcelere iyi gelir

Akne ve sivilceler neredeyse herkesin en büyük cilt problemlerinden biridir. Özellikle mevsim değişiklikleri, stres, sağlıksız beslenme ve makyaj gibi uygulamalar ciltte sivilce oluşmasına neden olur. Mango yağı, sivilcelere etki ederek kurutur ve iz kalmadan sivilcelerin yok olmasını sağlar. Zengin içeriği ile iltihabı kurutur ve cildin diğer bölgelerine bulaşmasını engeller. Mango yağını temiz bir pamuk ile sivilcelerin olduğu yere sürebilirsiniz.

9. Göz altı koyu halkalarını giderir

Göz altı koyu halkaları ve morluklar çoğu kadının korkulu rüyasıdır. Özellikle çok yorgun, uykusuz ve stresli dönemlerde göz altında koyu halkalar ve morluklar ortaya çıkar. Mango yağı, göz altında oluşan koyu mor halkalara iyi gelir. Düzenli kullanım sonucunda göz altını beyazlatarak morlukları yok eder.

10. Cilt lekelerini yok eder

Mango yağı, zengin içeriği sayesinde cilt lekelerine iyi gelir ve daha canlı bir cilde sahip olunmasına yardımcı olur. Düzenli olarak kullanıldığı takdirde sivilce izi ve güneş lekeleri gibi cilt lekelerini yok eder. Kolajen üretimini arttırarak ciltteki renk eşitsizliğini giderir ve cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlar.

11. Güneş yanığına iyi gelir

Özellikle yaz mevsiminde güneş ışınları öğlen saatlerinde dik bir açı ile indiği için cilt için çok zararlıdır. Uzun bir süre güneş kremi kullanılmadan güneş altında kalındığı takdirde güneş yanığı oluşur. İlk başta pek anlaşılmasa da birkaç saat içerisinde güneş yanığının acısı ve görüntüsü ortaya çıkar. Mango yağı, ferahlatıcı etkisi ile güneş yanığının acısını yatıştırır ve iz kalmasını engeller.

12. Böcek ve sinek ısırıklarına iyi gelir

Böcek ve sinek ısırığının olduğu bölgeye mango yağı sürüldüğü zaman acısını dindirir, rahatlatır ve iz kalmasını önleyerek kısa sürede iyileştirir.

13. Cilde yaşlanma karşıtı bakım sağlar

Yaşın ilerlemesi ile birlikte ciltte ince çizgiler ve kırışıklıklar oluşur. Mango yağı, anti-aging özelliğe sahiptir ve düzenli bir şekilde kullanıldığında ince çizgileri ve kırışıklıkları giderir.

14. Cilt kızarıklıklarını yok eder

Cilt kızarıklığı, hemen hemen birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Mango yağı, herhangi bir ürünün yan etkisinden, alerjik reaksiyonlardan, yara veya yanıktan dolayı oluşan tüm cilt kızarıklıklarına iyi gelir. Kısa vadede normal cilt tonuna ulaşmanıza yardımcı olur.

15. Yaraları tedavi eder

Mango yağı, yaraya uygulandığında enfeksiyonu iyileştirir ve yaranın kısa sürede iz bağlamadan kabuk bağlamasına yardımcı olur. Fakat açık ve ciddi bir yaraya uygulanmamalıdır.

16. Bebek bakımı için kullanılabilir

Bebeklerin cildi çok hassastır ve kimi zaman cilt tahrişi oluşabilir. Mango yağı, bebeklerin narin cildine bakım yapar, yumuşatır ve zararlı dış etkenlere karşı korur. Döküntü, pişik gibi rahatsızlıklara çok iyi gelir. Hem de mis kokusuyla bebeğinizi rahatsız etmez.

17. Cildi sıkılaştırır

Herkes sıkı bir cilde sahip olmak ister fakat yaşın ilerlemesi ile birlikte cilt sarkması oluşabilir ve bu durum kilo aldıkça birlikte daha belirgin bir hale gelebilir. Mango yağı, düzenli olarak cilde uygulandığında cilde elastikiyet kazandırarak cildi sıkılaştırır. Biberiye yağı ile karıştırarak kullanırsanız selülit kremi yapabilirsiniz.

18. Siyah noktaları yok eder

Sivilce ve aknelerden sonra en sinir bozucu cilt sorunlarından biri siyah noktalardır. Burun ve çene bölgesinde bulunurlar ve istenmeyen bir görünüm oluştururlar. Özellikle ergenlik döneminde stres, yanlış beslenme, yetersiz cilt temizliği sonucu siyah noktalar oluşabilir. Mango yağı, düzenli olarak kullanıldığında siyah noktaları yok eder.

19. Tıkanmış gözenekleri açar

Cilt gözeneklerinin tıkanması ile birlikte sivilce ve siyah nokta gibi cilt problemleri oluşur. Mango yağı, yağ ve kir ile tıkanmış gözenekleri temizleyerek cildin rahat bir nefes almasını sağlar. Böylece siyah nokta ve sivilce oluşumunu önler.

20. Saç derisi sağlığını korur

Mango yağı, anti-inflamatuar, antioksidan, antifungal ve antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu nedenle saç derisinde mantar gibi enfeksiyon oluşumunu önler. Sağlıklı bir saç derisine sahip olmak için düzenli bir şekilde şampuan ile birlikte kullanabilirsiniz. Saç derisinde tıkanmış gözenekleri açarak cildin nefes almasını sağlar. Böylece cildin pul pul dökülmesini engeller ve saçın sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

21. Kırık saç uçlarını onarır

Saçlar, düzensiz ve sağlıksız uzadığı zaman kırıklar meydana gelir. Oluşan kırışık saçlar ise saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını engeller. Mango yağı, saç uçlarındaki kırıkları onarır ve saç kırıkları oluşmasını önler. Düzenli olarak kullanıldığında sağlıklı, gür ve hacimlere sahip olabilirsiniz.

22. Saça parlak bir görünüm kazandırır

Saçlar, dış görünümün en önemli parçalarından biri olduğu için herkes saçlarının daha parlak ve hacimli görünmesini ister. Bakımlı saçlar ise her zaman daha canlı ve gür olur. Mango yağı ile saçı kökten uca besleyerek etkili bir saç bakımı sağlar. Bu sayede saçın mat ve cansız görünümü alarak saça parlak ve canlı bir görünüm kazandırır.

23. Saç dökülmesini engeller

Mango yağı, zayıf saçları onarır ve güçlendirir. Bu sayede saçlar daha güçlü olur ve kolay kolay koparak dökülmez. Düzenli bir şekilde kullanıldığında saç dökülmesini önler ve saçın hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

24. Hasar görmüş saçları onarır

Yüksek ısı, boya, güneş ışınları yada yanlış bakım ürünü kullanmak saçların hasar görmesine neden olur. Hasar görmüş saçlar, kolayca koparak dökülür ve mat bir görünüme sahiptir. Mango yağı, hasar görmüş saçları kısa sürede onararak saç tellerini güçlendirir ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

25. Kuru saçı nemlendirir

Mango yağı, saçın su ve nem dengesini korur. Saçı derinlemesine besleyerek saça canlı ve parlak bir görünüm kazandırır. Bu nedenle mango yağı ile saça bakım maskesi yapabilirsiniz.

26. Kepeklenmeyi önler

Saçlardaki en büyük problemlerden biri de kepeklenmedir. Özellikle yanlış şampuan ve bakım ürünü tercihi kepek oluşumuna neden olur. Mango yağı, var olan kepekleri yok eder ve kepek oluşumunu engeller. Bu sayede kaşıntı ve deri döküntüsünü önler.


Mango Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Kuru cildi nemlendirir ve yumuşatır.
 • Cildi besleyerek cildin daha parlak, canlı ve pürüzsüz olmasını sağlar.
 • Cilde çevresel faktörlere karşı koruma sağlar.
 • Kir ve yağ ile tıkanmış gözenekleri temizler.
 • Selüliti giderir ve cilt çatlaklarını iyileştirir.
 • Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına iyi gelir.
 • Akne ve sivilceleri giderir ve oluşmasını önler.
 • Göz altı koyu halkaları giderir.
 • Sivilce izi, güneş lekeleri, yara izi ve cilt lekelerini giderir.
 • Güneş yanığını yatıştırır.
 • Böcek ısırıklarına iyi gelir.
 • Yüzdeki ince çizgileri ve kırışıkları giderir.
 • Cilt kızarıklığı, şişliği ve kaşıntıyı giderir.
 • Yara ve yanıkların iyileşmesini hızlandırır.
 • Bebeklerde pişiğe iyi gelir.
 • Cildi sıkılaştırır ve yaşlanma karşıtı bakım sağlar.
 • Siyah noktaları yok eder.

Mango Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

 • Saç derisinde enfeksiyon oluşmasını önler.
 • Saç derisinde tıkanmış gözenekleri temizleyerek cildin nefes almasını sağlar.
 • Kırık saç uçlarını onarır ve saç tellerini güçlendirir.
 • Saça parlak ve canlı bir görünüm kazandırır.
 • Sacı kökten uca besleyerek saç dökülmesini önler.
 • Hasar görmüş saçları onarır ve güçlendirir.
 • Kuru saç derisini nemlendirir ve yumuşatır.
 • Saç derisinde kepeklenme ve kaşıntıyı önler.
 • Saçı çevresel faktörlerin zararlı etkilerine karşı korur.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.