Mango Yağının Faydaları Nelerdir?

17.10.2017
Mango Yağının Faydaları Nelerdir?

Doğal yağlar hayatımızın her köşesinde karşımıza çıkmaktadır ve faydalarını bize sunmaktadır. Özellikle bakım alanında doğal yağları tercih etmek çok daha sağlıklı olacaktır. Kimyasal ve pahalı ürünleri tercih etmek yerine neredeyse hiç yan etkisi bulunmayan ve her bütçeye uygun doğal yağları kullanmak gereklidir. Bu yağlardan biride mango yağıdır. Etken maddesi, adını aldığı mangodur. Bu meyve Hindistan’dan tüm dünyaya yayılmıştır, oldukça sağlıklı ve lezzetlidir. Formu oda sıcaklığında katıya daha yakındır, sıvı almanız önerilmez çünkü içeriğinde likit parafin ve esans bulunması çok yüksek ihtimaldir, likit parafin petrolden üretildiği için cilde zararlıdır. Kimyasal yapısına bakıldığı zaman kakao yağı ve shea yağına çok benzemektedir. Katı aldığınızda zaten vücut sıcaklığıyla eriyip sıvılaşacaktır. Günümüzde özellikle Güney Asya’da yetiştirilmektedir ve yağı da en çok orada üretilmektedir.

Mango Yağının Vücuda Faydaları

Mango yağı genelde cilt ve saç bakımında kullanılır ancak yemeklerin içine katışması da mümkündür. Tabi bunun için doğal olmasına çok dikkat edilmesi gerekmektedir hatta mümkünse evde hazırlanmalıdır. Zengin içeriği sayesinde oldukça fazla faydaya sahiptir. Şu şekilde sıralayabiliriz;

1. Sindirimi oldukça kolaydır

Mango yağını yemeklerin içine kattığınız zaman kolay bir şekilde sindirebilirsiniz, herhangi bir gaz sıkışması yada şişkinlik yapmaz. Aynı zamanda katılan yemeklerinde sindirimini kolaylaştırır. Özellikle sindirimi zor olan ve size acı yaşatan yemekleri mango yağı ile pişirebilir yada kızartabilirsiniz, etkisini gösterecektir. Bunu doymamış yağ oranı yüksek oluşu ve içindeki linoleik asit sayesinde gerçekleştirir.

2. Deniz ürünlerinin tadını arttırır

Balıkları normalde ayçiçek yağı ile kızartırız fakat daha lezzetli olmalarını ister misiniz? Bu mango yağı ile mümkün. Eğer deniz ürünlerini mango yağı kızartırsanız daha lezzetli olurlar, tatları daha belirgin olur. Kızartma değil pişirme içinde geçerlidir, yemekleri daha lezzetli hale getirir.

3. Ağrılara iyi gelir

Eğer romatizma yada kas ağrılarınız varsa veya sadece bir burkulma geçirdiyseniz ve çok canınız yanıyorsa sorunlu bölgeye mango yağı ile masaj yapabilirsiniz. Ağrıları kısa sürede geçirecektir. Soğutucu kremlerin içinde de mango yağı bulunur, oldukça etkilidir.


Mango Yağının Cilde Faydaları

Mango yağı özellikle yazın en sevilen, tropikal meyveleri arasındadır. Zengin içeriği sayesinde cilde çok faydası bulunmaktadır. Kimyasallar cildi bakım yaparken daha kötü bir hale getirebilir ama mango yağı nazik bir bakım rutini sunar, hemde uygun fiyata… Sadece bakım değil her anlamda cilt dostudur.

  • Antiinflamatuardır
  • Antioksidandır
  • Antifungaldir
  • Antibakteriyeldir

özellikleri sayesinde cilde fayda sağlar.

Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

1. Cildi nemlendirir

Mango yağı, A, E ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu vitaminler cilt için oldukça gerekli ve önemli olan bir vitamindir. Besinlerle bu vitaminleri almak kolaydır, yeterli meyve ve sebze tüketilmelidir, gerekirse ek vitamin takviyesi alınmalıdır. Mango yağı kullanıldığı zaman vitamin etkisini daha hızlı ve fazla bir şekilde gösterir, çünkü direk temas eder. Bu sayede cildi neme boğar, kurulukları yok eder, döküntü varsa yumuşatır ve dokuyu daha elastik bir hale getirir.

Nemsiz cilt sağlıksız cilt anlamına gelir ve her anlamda hastalıklara daha açık olur. Bu yüzden iyi nemlendirme cilt bakımının temellerini oluşturur. Nemlendiriciler arasında en önemli özelliklerden biri cilt tarafından kolay emilebiliyor olmalaridır ve mango yağı hızlı bir şekilde emilir, yağlı hissi bırakmaz, anında etkisini gösterir.

2. Cildi besler

Nemlendirme dışında besleme de çok önemlidir, beslenmiş bir cilt sağlıklı gözükür yani içten gelen, doğal bir ışıltısı olur. Işıltı katmak için yapay ürüne ihtiyaç kalmaz, cildin mat görünümü kaybolur. Daha canlı, parlak ve pürüzsüz olur. Bunu mango yağı zengin içeriği sayesinde gerçekleştirir, özellikle vitaminler daha sağlıklı olmasına katkı sağlayacaktır. Besleyici özelliği sayesinde pul pul olan ve soyulan cildi tedavi eder. Yüz dışında eller, ayaklar ve dudaklar içinde uygundur.

3. Cilt sağlığını korur

Cildimiz çok hassastır ve her türlü çevresel faktörden etkilenebilir. Mango yağı cildi beslediği gibi aynı zamanda sağlığını da korur, zarar verecek tüm etmenlerle savaşır. Bunlara örnek olarak UV ışığındaki serbest radikaller, sigara ve diğer kirletici maddeler, hava, kimyasal makyaj malzemeleri ve cilt bakım ürünleri verilebilir. Bunlar cildimizin kurumasına, kırışmasına ve farklı reaksiyonlar göstermesine neden olabilir. Mango yağı ise zengin içeriği sayesinde cildime, zararlı dış etkenlere karşı koruma kalkanı olur. İçindeki antioksidan sayesinde serbest radikalleri yok eder.

4. İyi bir temizleyicidir

Cilt bakımının ilk aşaması temizliktir. Makyaj varsa silinir ve diğer tüm yüze yapışmış kirlerden arınmış olur. Temizlenmeyen cilt ölü hücrelerinden ve kirlerinden arınmaz, beraberinde tüm cilt problemleri görülmeye başlanır. Mango yağını temizleyici olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz, derinlemesine temizler ve hiçbir kir kaşıntısı bırakmaz. Bunu yaparken de nazikçe bakım yapmaya devam eder. Yağı elinizle masaj yaparak uygulayabilirsiniz, eşinizin ısısıyla beraber daha etkili olabilir ama cilt temizleme makineleri be fırçaları da işe yarayabilir. Pek çok cilt temizleyici kremin ve jelin içinde de mango yağı bulunur.

5. Çatlakları yok eder

Çatlaklar özellikle kadınların en büyük problemlerinden biridir. Özellikle hamilelik sonrasında karın çevresinde görülür ama başka yerlerde de çıkma olasılığı vardır ve kötü bir görüntü oluşturur. Yok etmek için pek çok çeşitte krem mevcuttur fakat doğal yöntemler kullanmak her zaman daha etkili olacaktır. Mango yağı zengin içeriği sayesinde çatlakları iyileştirir, hamilelik döneminde kullanırsanız da direk önlemiş olur.

6. Egzamaya iyi gelir

Cilt hastalıkları, yani egzama, deri iltihabı, döküntü ve sedef gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Bu tür hastalıklar genelde cildin tahriş olması, yeterli temizlenmemesi ve bakım yapılmaması sonucunda oluşurlar. Elbette altlarında başka sebeplerde yatıyor olabilir fakat durum ne olursa olsun mango yağı iyileştirme aşamasında oldukça etkili olacaktır. Cildi yumuşatır, hastalığa neden olan virüs ve bakterilerle mücadele eder, iltihap varsa iyileşmesini sağlar. Ancak açık yaraya sürülmesi pek uygun değildir, örneğin egzamada çok ciddi yaralar oluşmuşsa doktora danışarak kullanılmalıdır.

7. Akne ve sivilcelere iyi gelir

Anne ve sivilceler neredeyse herkesin en büyük cilt problemlerinden biridir. Cilde sürülen makyaj, mevsim değişiklikleri, stres ve sağlıksız beslenme sivilcenin en büyük çıkma sebepleridir. Özellikle patlatılırsa iz kalma ihtimali artar. Sivilcelerden kurtulmak için pek çok yol denenir, özellikle kimyasal yöntemler artmasına bile neden olabilir. Doğal yöntemler arasında en etkili olanlarından biri mango yağıdır.

Şaşırtıcı bir şekilde hızlı olarak etkisini gösterir, sivilceleri kurutur ve iz kalmadan yok olmalarını sağlar. Zengin içeriği sayesinde iltihap varsa onları da kısa sürede söndürür ve diğer bölgelere bulaşmalarını engeller. Hem sivilce oluşumunu engeller hemde gelmelerine yardımcı olur. Yağı elinizle veya temiz bir süngerle yüze komple yada lokal olarak sadece sivilcelerin olduğu yerlere sürebilirsiniz.

8. Gözdeki koyu halkalara iyi gelir

Özellikle çok yorgun, uykusuz ve stresli olduğunuz dönemlerde göz altlarındaki morluklar kaçınılmaz son olur. Çoğu kadının korkulu rüyasıdır, değişik yöntemlerle ki özellikle kapatıcı kullanarak gizlemeye çalışırlar ancak bu sadece o anı kurtarmak için yapılır. Doğal yöntemlerden olan mango yağı göz altında oluşan koyu mor halkalara çok iyi gelir, düzenli kullanım sonucu göz altını beyazlatır ve parlatır, morlukları yok eder. Özellikle göz altına her şeyin sürülmemesi gerektiğini düşünürsek mango yağına mutlaka bir fırsat verilmelidir.

9. Cilt lekelerini yok eder

Mango yağı zengin içeriği sayesinde lekelere de çok iyi gelmektedir. Düzenli kullanım ile, kısa vadede sivilce, akne, güneş lekelerini yok eder. Özellikle yanlış zamanda çok fazla UV ışınına maruz kalınırsa güneş lekeleri ortaya çıkar, çünkü bu ışınların içinde cildin rejenerasyon özelliklerini yok eden serbest radikaller bulunmaktadır. Mango yağı doğal bir antioksidan olduğu için bu radikaller ile savaşır, cildin kollajen üretimini dengeler ve renk eşitsizliklerini önleyerek her bölgenin aynı tonda olmasını sağlar. Cilt bu sayede daha pürüzsüz ve canlı gözükür.

10. Güneş yanığına iyi gelir

Özellikle yaz aylarında güneş öğlen saatlerinde dik indiği için çok zararlıdır. Keza sahile gidildiği zamanda eğer güneş kremi kullanılmazsa uzun saatler boyunca altında durulduğu için güneş yanığına neden olur. İlk başta pek anlaşılmasa da birkaç saat içinde acısı ve görüntüsü ortaya çıkar. Yoğurt gibi doğal yöntemlerin hiçbir yararı yoktur, mango yağı ise güneş yanığına çok iyi gelecektir. Hem iz kalmasını engeller hemde ferahlatarak acısını dindirir.

11. Böcek ısırıklarına iyi gelir

Böceklerin ne zaman nerede çıkıp ısıracağı hiç belli olmaz. Bazıları tehlikeli derecede etki gösterebilir ancak genelde ısırık izi alır ve öncesinde acı hissettirir. Böcek ısırığının olduğu bölgeye mango yağı sürüldüğü zaman acısını dindirir, rahatlatır ve iz kalmasını önleyerek kısa sürede iyileştirir. Bunu zengin içeriği sayesinde yapmaktadır. Böcek dışında sinek ısırıklarına da çok iyi gelir.

12. Yaşlanma karşıtıdır

Yaş aldıkça ciltte belirgin değişiklikler gözlemlenmeye başlar, bunlardan en bilineni ince çizgi yani kırışıklıklardır. Mango yağını düzenli bir şekilde kullanırsanız cildinizi iyileştirir, besler ve daha parlak görünmesini sağlar. Gençlik ışıltısını hiçbir zaman kaybetmez, yaş alsanız dahi kırışık oluşumu en aza indirir. Bunu anti-aging özelliği sayesinde yapar, hücreleri yeniler ve her zaman gençliğini korur.

13. Kızarıklıkları yok eder

Ciltte kızarık oluşumu hemen hemen her sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Oldukça rahatsız edici bir görünümdür bu yüzden herkes bir an önce kurtulmak ister. Mango yağı burada da yardıma koşar. Herhangi bir ürünün yan etkisinden, alerjik reaksiyonlardan, yara veya yanıktan dolayı oluşan tüm kızarıklıklara iyi gelir, kısa vadede normal cilt tonuna ulaşmayı hedefler.

14. Yaraları tedavi eder

Cildimizin herhangi bir yerinde, herhangi bir sebepten dolayı yara çıkması çok muhtemeldir. Buna engel olmamız zordur fakat iyileştirmek bizim elimizdedir. Özellikle doğal yöntemler, yan etkisiz bir şekilde yaraların tedavi olmasına katkı sağlar. Bunlardan biride mango yağıdır. Yaranın üstüne sürüldüğü andan itibaren neden olan bakterileri öldürmeye başlar, kısa sürede iz kalmadan kabuk bağlamasını sağlar. Yarayı yumuşatır ve hücreleri yeniler. Ancak unutulmaması gereken, açık yaralara sürülmemelidir ve ciddi yaralarda sadece tedaviye yardımcı olacaktır, tek başına işe yaramayacaktır.

15. Bebek bakımı için kullanılabilir

Mango yağının çok bir nemlendirici olduğunu yukarıda söylemiştik, bu yüzden losyon olarak kullanılabilir. En önemli özelliklerin biri de bebek bakımı içinde kullanılabilir olmasıdır. Çünkü bebeklerin cildi çok hassastır ve her şeyin sürülmemesi gerekmektedir. Aksi halde tahriş gibi reaksiyonlar meydana gelebilir.

Mango yağı bebeklerin narin cildine bakım yapar, yumuşatır ve zararlı dış etkenlere karşı korur. Döküntü, pişik gibi rahatsızlıklara çok iyi gelir. Hemde mis kokusuyla bebeğinizi rahatsız etmez. Mango yağında mango meyvesinin kokusu yoktur ancak yinede çok hoş bir kokuya sahiptir.

16. Cildi sıkılaştırır

Bu özellikte oldukça önemlidir, herkes sıkı bir cildi olsun ister ama çoğu zaman yer çekimine karşı mağlup düşen cildimizde sarkmalar oluşur. Özellikle yaşlandıkça ve kilo aldıkça daha belirgin hale gelir. Ancak mango yağı düzenli kullanılırsa bu durumun önüne geçebilir, sürerken yukarı doğru masaj uygulanırsa cilt zamanla daha sıkı bir görünüm kazanır ancak elastik ve yumuşak yapısından da ödün vermez. Biberiye yağı ile karıştırarak kullanırsanız selülit kremi yapabilirsiniz.

17. Siyah noktaları yok eder

Sivilce ve aknelerden sonra en sinir bozucu cilt sorunlarından biri siyah noktalardır. Burun ve çene bölgesinde bulunurlar ve kötü bir görünüm oluştururlar. Özellikle ergenlik döneminde daha fazla belirgin olurlar, zamanla stres, yanlış beslenme ve yetersiz temizlik ile beraber kaçınılmaz son olur. Mango yağı temizleme konusunda çok başarılıdır, derinlemesine temizlik sağlar ve siyah noktalar genelde kirden dolayı çıkar. Düzenli kullanıldığı zaman siyah noktaları yok edecektir.

18. Gözenekleri açar

Cilt problemleri arasında tıkalı gözenekler de bulunmaktadır. Tıkalı gözenekler, cildin nefes almamasını ve dolayısıyla da problemlerin baş göstermesine neden olur. Nefes almayan ciltte sivilce ve siyah nokta oluşumu yaşanır. Mango yağı gözenekleri açar ve cilde rahat bir nefes aldırır.


Mango Yağının Saça Faydaları

Mango yağı cilde olduğu kadar saça da fayda sağlar. Saç bakımı da sağlıklı ve hoş bir görünüm için gereklidir. İlla pahalı ve kimyasal ürünler kullanmaya gerek yoktur, mango yağı gibi doğal ürünlerde çok etkili olacaktır. Saça faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

1. Saç derisini mantar ve bakterilerden korur

Saçta görülen çoğu problemin asıl yeri saç derisidir. Eğer saç derisinde bakteri varsa bu doğru düzgün temizlenmiyor yada yanlış ürünler kullanılıyor anlamına gelir. Mango yağı içinde tanen bulunmaktadır. Bu  anti-inflamatuar, anti-oksidan, anti-fungal ve anti-bakteriyel özelliğe sahip olduğu anlamına gelmektedir. Saç derisini mantar gibi enfeksiyonlardan korur, sağlıklı olmasını sağlar. Sağlıklı bir saç derisi demek, sağlıklı uzayan saç demektir. Saçların üstünde koruma kalkanı görevi görmektedir.

2. Saç derininin nefes almasını sağlar

Yine saç derisi problemi, gözeneklerinin tıkalı olması ve nefes almaması… Bu durum karşısında saç uzayamaz, uzasa bile sağlıksız bir şekilde uzar. Bu yüzden bakıma temelden yani deriden başlanmalıdır. Çoğu zaman burası unutulur yada ihmal edilir. Mango yağı saç derisinin nefes almasını sağlar, temizler ve pul pul dökülmesini engeller.

3. Kırık saçları onarır, uzatır

Saçlar düzensiz ve sağlıksız uzadığı zaman kırıklar meydana gelir, kırıklar da saçların uzamasını engeller. Bu bir çeşit döngüdür ve uçları kesmeyle son bulur. Fakat kesmeye gerek kalmadan kırıkları onarabilirsiniz, hemde doğal ve uygun fiyata… Mango yağı saç uçlarındaki kırıkları onarır, bir daha oluşmalarını engeller. Bu sayede saç daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzar. Düzenli kullanırsanız kısa sürede etkileri gözle görebilirsiniz. Kısa sürede daha gür ve hacimli saçlara ulaşabilirsiniz.

4. Saçlara parlaklık kazandırır

Herkes saçlarının parlak ve canlı görünmesini ister çünkü saçlar dış görünüş en önemli parçalarından biridir. Bakımlı saçlar her zaman daha canlı ve gür olur. Mango yağı saça kökten uca bakım yaparak mat görünümü alır, parlaklık sunar.

5. Saç dökülmesini engeller

Saç dökülmesi erkek, kadın hemen hemen herkesin başına gelen bir durumdur ve çok farklı tedavi yöntemleri vardır. Mango yağı da bunlardan biridir ama çoğuna göre çok daha fazla etkilidir. Düzenli kullanırsanız saçlarınızdaki dökülme %80 oranında azalacaktır. En önemli özelliği zayıf saçları onarmasıdır, bu sayede saçlar daha güçlü olur ve kolay kolay kopamaz.

6. Hasar görmüş saçları onarır

Yüksek ısı, boya, güneş ışınları yada yanlış bakım ürünü kullanmak saçların hasar görmesine neden olur. Hasar görmüş saç keçe gibi görünür, çabuk kopar ve dökülür, parlaklığını yitirir. Mango yağı hasar görmüş saçları kısa sürede iyileştirir ve sağlığına kavuşturur.

7. Saçları nemlendirir

Cildi nemlendirmek dışında saçı nemlendirmekte büyük önem taşır. Mango yağı saçın su ve nem dengesini korur, bu yüzden bakım maskesi olarak kullanılabilir. Saçın da ihtiyacı olan su ve nem mat görünmesini engelleyecektir, her anlamda beslenecek ve daha sağlıklı görünüm kazanacaktır.

8. Kepeklenmeyi önler

Saçlardaki en büyük problemlerden biri de kepeklenmedir. Beyaz beyaz kötü bir görüntü oluşturduğu gibi birde kaşıntı yapar. Özellikle yanlış şampuan ve bakım ürünü tercihi kepek oluşumuna neden olur. Mango yağı bu sorunun önüne geçer, kepek oluşumunu engeller ve var olan kepekleri yok eder. Bu sayede kaşıntıyı ve dolayısıyla deri döküntüsünü önlemiş olur.

9. Dış etkenlere karşı korur

Saçımız da en az cildimiz kadar hava kirliliğine, güneş ışınlarının zararlarına maruz kalır ve hasar görür. Mango yağı tüm bu zararlı dış etkenlere karşı saçı korur ve parlaklığını asla yitirmemesini sağlar.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.