Ketoral Krem Nedir, Kullanımı ve Faydaları

Ketoral Krem Nedir, Kullanımı ve Faydaları
20 Mart 2020 tarihinde eklendi, 101 kez okundu.

Ketoral krem, derinin yüzey bölümünde meydana gelen mantar ve benzeri enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Mantarların vücuda yayılmasını önlemek için kullanılır. Bu kremin etken madesi ketokonazoldür. İçerisinde aynı zamanda etil alkol, saflaştırılmış su, sodyum sülfüt gibi maddeler de bulundurmaktadır. Bu enfeksiyonlar, genel olarak hijyen konusuna gerektiği gibi önem verilmemesi sebebiyle meydana gelir. Bu krem döküntülü ve kaşıntılı yaraların iyileşmesini sağlar.

Aynı zamanda ayak mantarı (tinea pedis), el mantarı (tinea manus), en sık boyun, gövde, kol, ve bacaklarda görülen halka şeklinde iltihaplı, kaşıntılı, kızarık, yüzeyden kabarık lezyonlar ile belirgin vücut mantarı (tinea korporis), kasık bölgesinde, dış genital organlarda, uylukların iç kısımlarında ve kalçada ortaya çıkan kırmızı ya da kahverengi lekeler, kaşıntı, yanma hissi, soyulma ile belirgin kasık mantarı (tinea kruris), saçlı, kıllı veya yağlı deri bölgelerinde görülen kaşıntılı cilt döküntüsü (seboreik dermatit), genellikle boyun, göğüs, kolların üst kısımları ve sırtta görülen beyazdan pembeye veya bronz renkten kahverengiye kadar değişen renklerdeki lekeler ve hafif pullanma ile belirgin mantar enfeksiyonu (pitriyazis versikolor) ve ayrıca Candida’ ya bağlı kasık bölgesi, dış genital organlar, koltuk altı, meme altları ve testisler üzerinde ince kabuklaşma gösteren kırmızı veya kahverengi lekeler ile belirgin kaşıntılı, döküntülü mantar enfeksiyonlarının tamamının tedavisinde kullanılabilir.

Ketoral Krem İçeriği

Etken maddesi ketokonazoldür. Yardımcı maddeler olarak da, propilen glikol, stearil ve setil alkoller, sorbitan monostearat, polisorbat 60, izopropil miristat, sodyum sülfit susuz, polisorbat 80 ve saf su bulumaktadır.

 • Ketokonazol

Mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılan antifungal bir ilaçtır. Bu madde Nizoral markası altında satılmaktadır. Cilde uygulandığında tinea, kutanöz kandidiyaz, pityriasis versicolor, kepek ve seboreik dermatit gibi tüm mantar cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

 • Propilen glikol

Renksiz, kokusuz, ancak hafif tatlı bir tada sahip olan viskoz bir sıvı olan bu madde, diol grubunda bulunmaktadır. Su, aseton ve kloroform dahil olmak üzere çok çeşitli solventlerle homojen olarak karışabilirler. Kimyasal formülü C3H8O2 olarak gösterilmektedir. Sentetik bir gıda katkısı olan bu madde, nemi tutmakta da iyidir. Nemi tutma özelliğinden dolayı özellikle işlenmiş yiyecek ve içeceklerde sıkça kullanılmaktadır. Propilen glikol, etilen glikol ile karıştırılmamalıdır. Her ikisinin de erime noktaları düşüktür ve bu yüzden antifrizde kullanılırlar.

 • Stearil ve setil alkoller

Kozmetik, saç, tırnak ve cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir yumuşatıcı bir maddedir. Bu madde genellikle losyonlarda emülgatör ve koyulaştırıcı olarak sıkça kullanılır ve Hindistan cevizi ve palmiye yağlarından türetilmektedir. Matlaştırma ajanı olarak da kullanılır. Kimyasal formülü l (CH3 (CH2) nOH) olarak bilinmektedir.

 • Sorbitan monostearat

Bir sorbitan ve stearik asit esteridir. Sentetik balmumu olarak da adlandırılmaktadır. Kimyasal formülü C24H46O6 olarak bilinmektedir. Nonyonik karakterli bir yüzey aktif olan bu madde, opaktır ve kendisine has bir kokusu vardır. Bu madde deterjan ve kozmetik başta olmak üzere, farklı endüstriyel alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Bu maddenin genel olarak temizleme, emülsiye etme ve yüzey gerilimi azaltma özelliklerinde yararlanılır. Ayrıca tarımsal alanda da fungusit, insektisit ve herbisit gibi tarım ilaçları üretiminde kullanılır.

 • Polisorbat 60

E 435 gıda kodu ile bilinmektedir. Kimyasal formülü C62H122O26’dur. Bu madde koyu sarı renkte ve kıvamlı sıvı formda bir emülgatör olarak bilinir ve gıda sektörü başta olmak üzere kozmetik, deterjan ve daha birçok endüstriyel alanlarda kullanılır. Yağ su fazlarını veya su yağ fazlarını meydana getirir. Gıda sektöründe mayonezlerde, soslarda, krema yağlarında, bira, malt gibi ürünlerin üretimlerinde sıkça kullanılmaktadır. Bu maddenin kullanım alanına göre kullanım oranları farklıdır.

 • İzopropil miristat

İzopropil alkol ve miristik asidin esteridir. Kimyasal formülü C17H34O2 olarak bilinmektedir. Bu madde kozmetik sektöründe, el ve yüz kremlerinde, vücut kremlerinde ve anti aging krem ve losyonlarda yağlayıcı madde olarak kullanılmaktadır. Bu madde aynı zamanda tarım sektöründe, insektisit, fungusit ve herbisitlerle ilgili sıvı formda tarım ilaçları üretilirken, taşıyıcı madde olarak kullanılmaktadır.

 • Sodyum sülfit 

Susuz sülfürik asitin sodyum tuzudur. Susuz halde (anhidröz) tenardit minerali olarak bilinen ve formülü Na2SO4 olarak bilinmektedir. Bu madde katı, beyaz ve kristal halinde bulunmaktadır. Kağıt sektörü, özellikle kağıdın en önemli maddesi olan selüloz ve sodyum sülfatın imalatında elyaf pişirilerek kullanılan, cam sektörü, özellikle cam malzemesinin oluşturulmasında kullanılır. Kimya endüstrisinde potasyum sülfat, alüminyum sülfat, sodyum silikat, sodyum sülfür gibi kimyasalları elde etmek için sıkça kullanılmaktadır.

 • Polisorbat 80

Genellikle gıdalarda ve kozmetik ürünlerinde kullanılan bir maddedir. Noniyonik bir yüzey aktiftir. Viskoz, suda çözünür sarı bir sıvı olan bu madde sentetik bir bileşiktir. Kimyasal formülü C64H124O26 olarak bilinmektedir. Bu madde genellikle kıvam arttırıcı, köpük önleyici, stabilizatör, sentetik tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

 • Saf su

İçindeki çözünmüş minerallerden arındırılmış sudur. Tıp sektörü başta olmak üzere akvaryumlardan otomobil aküsüne, kozmetik sanayiden tekstile, alkollü içecekten meyve sularına kadar pek çok alanda sıkça kullanılır. Özellikle de ilaç sektörü için büyük önem taşımaktadır. Suların kirli olduğu bazı ülkelerde deiyonizasyon işleminden geçirilen bazı sular, saf suya dönüştürülerek içine mineral eklendikten sonra içme suyuna dönüştürülür.

Ketoral Krem Ne İşe Yarar?

 • Döküntülü ve kaşıntılı yaraların iyileşmesine yardım eder.
 • Genital bölgelerde, memelerin altında, koltuk altı bölgesinde meydana gelen kabuklanma gibi sorunları önler. Aynı zamanda bu sorunların görülmesi durumunda giderilmesine yardımcı olur.
 • Pullanma belirtilerinin tedavi edilmesine yardım eder.
 • Sırtta, kolların üst kısımlarında meydana gelen kahverengi ve pembe renkli cilt lekelerinin giderilmesine yardımcı olur.
 • Vücudun yağlı bölgelerinde varlık gösteren kaşıntılı deri döküntülerinin tedavisinde kullanılır.
 • Kasık mantarı sebebiyle ortaya çıkan yanma hissinin şiddetinin azalmasına yardımcı olur.
 • İltihaplı yararları tedavi eder.
 • Ayak ve ellerde ortaya çıkan mantarların iyileşmesine yardımcı olur.
 • Mantar enfeksiyonun sebep olduğu yanma ve kaşıntı hissini geçmesini sağlar.

Ketoral Krem Nasıl Kullanılır?

Ketoral krem, doktor tarafından nasıl reçete edildiyse o şeklide kullanılmalıdır. Tedavi süresince mutlaka doktorun tavsiyelerine uyulmalıdır. Öncelikle ilacın uygulanacağı bölge iyice temizlenmesi ve kurutulmalıdır. Ufak miktarda alınan krem, mantar hastalığından etkilenen bölge ve çevresine ince bir tabaka halinde yayılıp, hafif hareketler ile sürülmelidir. Şiddetine bağlı olarak günde 1-2 defa kullanılabilir. Sonuç alabilmek için bu krem düzenli kullanılmalıdır. Mantar belirtilerinin kaybolmasından sonra iyileşmeyi takiben birkaç gün daha krem kullanılmaya devam edilmelidir. 4 hafta süresince kullanılmalıdır, eğer bu süre zarfında bir iyileşme gerçekleşmezse, hemen kullanımı bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır.

Nerelerde Kullanılır?

Vücutta meydana gelen mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanıldığından vücudun hemen hemen her bölgesine kullanılabilir. Yalnızca göz ve çevresi ile kesinlikle temas etmemelidir. En fazla boyun, gövde, kol, ve bacak bölgesine uygulanır. Bunların yanı sıra kasık bölgesi, dış genital organlar, uyluklar, koltuk altı, meme altları, testisler ve sırt bölgesinde de kullanılabilir.

Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Kullanılmaya başladıktan sonra 4-5 gün içerisinde etkisini göstermeye başlar. İlacın düzenli kullanılması hastalığın tamamen iyileşmesi için çok önemlidir.

Kullanılması Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İlacın etken maddesine karşı bir alerji durumu varsa kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir ilaç olan ketoral, derideki mantar enfeksiyonlarını ve buna bağlı yanma ve kaşıntı gibi belirtilerinin tedavisinde kullanılır.
 • Doktor tarafından tanısı konmamış cilt hastalıklarında kullanılmamalıdır.
 • Göz ve çevresine kesinlikle uygulanmamalıdır.
 • Doktorun reçete ettiği kullanım süresine dikkat edilmelidir.
 • Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatılmamalıdır.
 • İlacın uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giyilmemelidir. Ayrıca hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar tercih edilmelidir.
 • Tedavi sırasında hijyenik şartlara düzenle uyulmalıdır.
 • Ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Uygulanan bölgede, şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilaç derhal bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır.
 • İyileşme belirtileri görülmezse ya da daha da kötüleşirse bırakılıp doktora başvurulmalıdır.
 • Gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Ketoral Kremin Yan Etkileri Nelerdir?

Her kremin olduğu gibi bu kremin de yan etkileri bulunmaktadır. Bunlardan herhangi biri görüldüğü zaman mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 • Karın ağrısı,
 • Nefes almada güçlük,
 • Kurdeşen,
 • Yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik,

Ketoral Krem Fiyatı ve Nerede Satılır?

Yalnızca eczanelerden reçeteli olarak alınması gereken bir kremdir. Kullanmadan önce prospektüsü dikkatlice okunmalıdır. Fiyatı 15 TL dir. Reçeteli alındığı zaman SGK tarafından karşılanmaktadır.

Ketoral Krem Hakkında Sık Sorulan Sorular

Muadilleri nelerdir?

Fungoral şampuan, Ketoderm krem, Ketoral şampuan, Ketoral tablet, Ketoral supozituar, Konazol krem, Konazol şampuan, Nizoral krem, Nizoral şampuan, Nizoral tablet ve Nizoral ovül bu  kremin muadilleridir.

Ketoral ve Azelderm Krem Birlikte Kullanılır Mı?

Bu kremler yalnızca doktor kontrolünde kullanmalıdır.

Ayak Mantarı İçin Kullanılır Mı?

Evet, ayak mantarı ve tırnak mantarında oldukça etkilidir.

Cilt Kremi Midir?

Evet, cilt üzerindeki mantar hastalıklarını tedavi etmeye yardım eder.

Genital Bölgede Kullanıma Uygun Mudur?

Bu ilacın suppozituar şeklinde olanı genital bölge içinde kullanılmaktadır.

Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Bu krem, emzirme döneminde doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Gebelikte Kullanımı Nasıldır?

Kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan hamilelikte kullanılmamalıdır.

Gebelik Kategorisi Nedir?

Bu kremin gebelik kategorisi C’dir.

Mantara İyi Gelir mi?

Evet, mantar hastalıkları için kullanılır.

Sivilceye İyi Gelir mi?

Ciltteki sivilceler için kullanılmamalıdır.

Kaşıntı İçin Kullanılır Mı?

Evet, kaşıntıyı tedavi eder.

Saça Sürülür mü?

Şampuan formu saçlar için kullanılabilir.

Yüze Kullanılır mı?

Doktor kontrolünde yüz bölgesinde kullanılmalıdır.

Tırnak Mantarı İçin Kullanılır Mı?

Evet, ayak mantarı ve tırnak mantarı için başarılı sonuçlar verir.

Ketoral Şampuan Krem Nedir?

Bu ilaç kepekleri kontrol etmek için kullanılabilir. Kullanımı kepekle ilişkili saç dökülmesi ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olur. Çünkü bu ilaç mantar büyümesini önleyen bir azol antifungaldir.

Pişik Kremi Midir?

Hayır, pişik için kesinlikle kullanılmamalıdır.

Mantar İçin Kullanılır Mı?

Evet, ayak mantarı ve tırnak mantarı için kullanılır.

Sedef Hastalığı İçin Kullanılır Mı?

Evet, sedef hastalığı için kullanılır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git