Voltaren Krem Ne İşe Yarar?

20.03.2020
Voltaren Krem Ne İşe Yarar?

Voltaren krem, genellikle burkulmalar, kas ve eklem ağrıları, eklem iltabı, darbelerden dolayı meydana gelen ezilmeler ve romatizma ağrısı için kullanılır.

Krem topikal kullanıma uygundur ve non-steroidal antiinflamatuvar prepatraları isimli bir ilaç grubuna aittir. Reçetesiz de eczanelerden rahatlıkla satın alabilirsiniz. 50 gramlık tüplerin içinde satılmaktadır.

Krem, hap, tablet, voltaren emulgel, kas gevşetici ve voltaren retard olmak üzere 6 çeşide sahiptir. Hepsi aynı işlevi görmektedir sadece isimleri ve şekilleri değişmektedir. Krem cilt yüzeyine haricen kullanılır.

Voltaren Krem İçeriği

Etkin maddesi, Diklofenak dietilamonyum’dur. Her 1 gram jel 10 mg Diklofenak sodyuma eşittir. İçeriğindeki diğer maddeler;

 • Karbomer
 • Makrogol
 • Ketostearil eter
 • Kokoil kaprilokaprat
 • Dietilamin
 • İzopropil alkol
 • Propilen glikol
 • Sıvı parafin
 • Krem parfüm 45
 • Saf su

Voltaren Krem Ne İçin Kullanılır?

Krem özellikle ağrı geçirme konusunda en çok tercih edilen kremlerin başında gelmektedir. Kolay bulunabilir ve fazla yan etkiye sahip olmayışı onu daha faydalı kılmaktadır. Genel olarak kullanım amacı bellidir ve başka amaçlar doğrultusunda kullanıma uygun değildir. Size uygun olup olmadığını anlamak için prosedürünü okumanız gerekir ve doktor kontrolünde kullanılması önerilir, reçeteyle satılan bir kremdir ancak reçetesiz de alınabilir. Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

1. İltihaplanmayı geçirir

Vücutta iltihaplanma herhangi bir sebepten dolayı meydana gelebilir. Genelde açık yaralarda iltihaplanmalar meydana gelebilir. Eğer yaralar çabuk bir şekilde tedavi edilmezse, krem sürülmezse ve sarılmazsa iltihaplanma olur ve başka yerlere yayılıp, daha kötü bir hal alabilir. Bu yüzden özellikle kremler sıklıkla tercih edilir ve en çok tercih edilen kremdir.

Belirli miktarda iltihaplı bölgenin üzerine sürülür ve gerekirse sarılır. Kısa sürede iltihaplanma duracaktır ve yara iyileşme sürecine girecektir. İltihap vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilir, bu sivilcede de meydana gelebilir.

Kremi sivilce iltihaplanmaları için kullanmadan önce mutlaka doktora danışmakta fayda vardır. En çok iltihaplı yaralar, iltihaplı romatizma, omurgada meydana gelen iltihap ve buna dayalı meydana gelen hastalıklar için kullanılır.

2. Ağrıyı dindirir

Vücudun herhangi bir yerinde oluşan ağrılara çok iyi gelir. En çok romatizmal ağrılar, eklem ve kas ağrıları cerrahi travmalar sonucu oluşan akut ağrılar için kullanılır.

3. Romatizma tedavisine iyi gelir

Romatizma hastalığa sahip olan kişilerde kas ağrısı, sırt ve bel ağrısı, ciltte döküntüler, tırnak değişiklikleri, deri sertliği, gözyaşı azalması, ağız kuruluğu, gözlerde kızarıklık, görmede ani azalma ve kayıp, uzun süreli yüksek ateş, parmaklarda renk solması, solunum sistemi gibi sorunlar görülür. Krem bunlara tedavi edemez ancak ağrıyı dindirir.

Ağrılar yüzünden çok fazla kasılma yaşayabilirsiniz. Vücutta sertlik yaşadığınız yerlere kremi sürerseniz o bölgenin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

İltihaplı romatizma geçiriyorsanız krem oluşan şişliği, his kaybını, eklem aşınmasını ve ağrıyı engeller.

4. Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılır

Akut gut hastalığı, safra koliği ve böbreklerde oluşan taşlara dayalı meydana gelen hastalıklar içinde kullanılabilir. Bu hastalıklardan birine sahipseniz mutlaka ilk önce doktora danışınız ve gerekli tedavi yöntemini birlikte belirleyiniz. Fazla ciddi bir şey yoksa verilecektir.

5. Gut hastalığı

Romatizmal bir hastalık olarak bilinir, aslında bir metabolizma hastalığıdır. Ürik asitin eklemlerde birikmesi sonucu oluşan iltihaplanmadır. Krem iltihaplanmayı iyileştir, şişlikleri ve ağrıyı alır.

Gut hastalığının belli evreleri vardır, kremi kullanıp kullanamayacağınız hangi evrede olduğunuza bağlı olarak değişebilir. Özellikle ayak başparmağında, el ve dirsek yanlarında, parmak üstlerinde ve büyük eklemlerde ortaya çıktığında krem kullanılır.

6. Safra koliği

Safra koliği, safra yollarında görülen bir hastalıktır, taşa bağlı olarak gelişir. Genelde sağ omuzda şiddetli ağrı olmasına neden olur. Ağrı sanki bir şey batıyormuş gibi hissedilir. Genelde beraberinde kusma, yüksek ateş meydana gelir.

Krem elbette bu rahatsızlıklara cevap değildir ancak oluşan ağrıları hafifletir, geçici olarak geçirir. Bu hastalık safradaki taşlar nedeniyle oluşur ve kremin taşlarla bir alakası olmayacaktır.

7. Böbrek taşı

İdrara çok fazla çıkıyorsanız ve idrarınızı yaparken yanma hissediyorsanız böbrek taşına sahip olabilirsiniz. Taşlar böbreklerde toplanan kalsiyum ve benzeri mineral parçaların üretlerden mesaneye geçemeyecek kadar büyümesi sonucu meydana gelir.

Taş oluşumu esnasında şiddetli ağrılar meydana gelir, ağrıların olduğu bölgeye yani karın bölgesine sürebilirsiniz. Ağrıları genelde kusma, bulantı ve sık sık idrara çıkma görülür ancak krem bunlara etki etmez. Tedavi sürecindeyken ağrınızın şiddetini hafifletir.

8. Kaş gevşemesini sağlar

Kaslar gün içerisinde kasılıp gevşeyebilir ve bazen bu hareketlenmeler çok fazla olabilir. Öyle zamanlarda kas kasılmaları ve ağrıları meydana gelir. Özellikle kaslarınızı çok fazla yorduğunuz ya da yanlış hareket yaptığınız zaman kaslarda zedelenme meydana gelebilir. Bu zedelenmeler tendonları ve eklemleri de etkileyebilir ve sonunda şiddetli ağrılar oluşur.

Kaslarınıza sürerek acının şiddetini azaltabilirsiniz, kas gevşetici krem olarak da geçer. Boyun gibi bölgelerin tutulması sonucunda açılması içinde uygulanabilir. Kasılmalara çok iyi gelir. Ayrıca kaslarda meydana gelen zedelenme, iltihaplanma ve şişme gibi durumlara da iyi gelir.

10 Burkulma durumunda kullanılır

Herkes her an burkulma yaşayabilir. Burkulma özellikle el ve ayak bileklerinde meydana gelmektedir. Burkulma yaşandığı zaman şiddetli bir ağrı oluşur ve yürüme, hareket etmede sıkıntı yaşanır.

Eğer çok şiddetli bir ağrı, çatlama ve kırılma durumu yoksa krem işe yarayacaktır. Eklemlerde ve kemiklerde meydana gelen şişlikleri ve morlukları da dindirir. Kısa sürede eski hareket etme fonksiyonlarınıza kavuşabilirsiniz.


Voltaren Krem Nasıl Kullanılır?

Kremi kullanırken doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanın. Süreyi de ona göre belirleyin. Belirlenen dozdan fazla ya da az kullanmayın, etkisini göremeyebilir ya da yan etkilerini görebilirsiniz.

Harici kullanım için uygundur. Kullanmadan önce prosedürü dikkatli bir şekilde okumanız gerekir. Kremin yan etkilerine yakalanmamak için içeriğini incelemeli ve alerjiniz olup olmadığını öğrenmelisiniz. Yan etkisi görüldüğü takdirde kullanımı hemen bırakın ve doktorunuza danışın.

 • Topikal kullanıma uygundur bu yüzden sadece gerekli bölgelere lokal olarak uygulanmalıdır.
 • Kullanmadan önce uygulayacağınız bölgenin iyice temiz ve kuru olması gerekmektedir.
 • Fazla kalın tabaka halinde sürmeye gerek yoktur.
 • Uygularken masaj yaparak uygulamanız etkisini daha hızlı göstermesini sağlayacaktır.
 • Göz ve ağız ile temas etmemeli ve teması halinde bol su ile yıkanmalıdır.
 • Krem yetişkinler için uygundur, 12 yaşından büyük çocuklarda çok sık olmayacak şekilde kullanabilir.

Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Kremi fazla kullanmak, dozunu aşmak yan etkilerin oluşmasına neden olabilir bu yüzden ilk olarak doktorun reçetede belirttiği süre boyunca kullanılmalıdır. Ancak genel olarak incinme, burkulma, ezilmeye ve darbeye bağlı ağrı varsa 2, artrit tedavisi için kullanılacaksa 3 hafta kullanılmalıdır. 1 hafta içinde iyileşme belirtileri ortaya çıkmaya başlayacaktır ancak düzenli kullanmak çok önemlidir.

Nerelerde Kullanılır?

 • Genel olarak ağrı, şişlik, romatizma, burkulma, incinme ve yara bölgelerinde kullanılabilir.
 • Göz ve ağız dışındaki diğer yerler için uygundur.
 • Açık yara ve cilt hastalığının olduğu bölgelere uygulanmamalıdır, eğer cildiniz çok hassassa kullanmasan önce ufak bir bölgeye deneyin ve kızarıklık, şişme, yanma yoksa kullanmaya devam edin.
 • Kol, boyun, omuz, bacak, dirsek bölgelerinde sıklıkla kullanılmaktadır.
 • İltihaplı bölgeler üzerinde de oldukça etkilidir ancak sivilce gibi farklı tedaviler gerektiren durumlarda kullanmasan önce mutlaka doktora danışılmalıdır, sivilce ve akne üzerinde farklı reaksiyonlara yol açabilir.

Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Krem kullanımı genel olarak tedavinin şekline ve semptomların şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Eğer ağrı fazla değilse ve kremle bitecek gibiyse bir iki hafta içinde etkisini tamamen gösterip olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Ancak daha şiddetli bir ağrı varsa krem bile etkili olmayabilir. Fazla kullanımda sağlığa zararlı etkenlere yol açabilir. Tedavinin süresini doktor belirleyecektir. Genelde tendonitte 2, artrit ağrısında 3 hafta kullanılır. 7 gün içinde bir ağrı veya şişlik meydana gelirse hemen kremi kullanmayı bırakmanız gerekir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu krem bir ilaç olduğu için dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır, uyulmazsa sağlığa zararlı olabilir. İçindeki içerikleri bilmek çok önemlidir. Aksi halde vücudunuzda farkında olmadan farklı reaksiyonlar meydana gelebilir. Dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İçindeki yardımcı etkenleri iyice araştırmanız gerekir, eğer alerjiniz varsa yan etkiler görülebilir.
 • Kremi kullanırken yanında asetilasitik asit yani ağrı kesici ilaçlar veya iboprofen gibi non, steroidal ilaçlar kullanıyorsanız ve hırıltı, nefes almada zorlanma, sıvı kabarcıklı deri döküntüsü ve burun tıkanması yaşıyorsanız kremi kullanmayı bırakın.
 • Hamilelik döneminde kullanmaya uygun değildir, özellikle son 3 ay kesinlikle kullanmayınız.
 • Açık yaralar, hasar görmüş ciddi yanıklar, döküntü ve egzama gibi cilt hastalıklarının üzerine sürmeyiniz.
 • Eğer uzun süre boyunca kullanıma devam edilecekse ekstra dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.
 • Göz ve ağızla temasından kesinlikle kaçınınız.
 • Kremin yiyecek ve içeceklerle bir etkileşimi yoktur, kullanırken istediğiniz her şeyi rahatlıkla tüketebilirsiniz.
 • Doktor tarafından gerekli görülmedikçe kesinlikle emzirme döneminde kullanılmamalıdır, özellikle göğüs üzerine sürülmemelidir.
 • Eğer düzenli kullandığınız ilaç varsa kremi uygulamadan önce mutlaka doktorunuza haber veriniz.
 • Krem çocukların ulaşamayacağı yerlere, kutusunun içinde saklanmalıdır.
 • Kremin bulunduğu oda 30 derecenin altında olmalıdır.
 • Kullanmadan önce mutlaka son kullanma tarihine bakılmalıdır.
 • Eğer üründe veya ambalajında değişiklik, bozukluk varsa kesinlikle kullanmayınız.
 • Krem ödem için kullanılabilir ancak içinde steroid bulunmaz bu yüzden böbrek ve karaciğer yetmezliği olan kişilerde doz ayarlanması gerekmez.
 • Sürdükten sonra en az 10 dakika bekleyiniz.
 • Kremi sürdükten sonra güneşe çıkmayınız çünkü cildiniz, daha hassas bir hale sokabilir ve lekelerin meydana gelmesine neden olabilir.
 • Kremi sürdükten sonra en az bir saat duş almayınız.
 • Kremi sürdükten sonra bölgeyi sarmayın, genel olarak sıcak tutmayın, bölge hava almalıdır.

Voltaren Krem Yan Etkileri

Bu yan etkiler ile karşılaştığınız zaman hemen kremi kullanmayı kesin ve doktorunuza danışın.

 • Ağız, yüz, dil ve boğaz gibi bölgelerde şişme ve yanma
 • Deride sıvı kabarcıklı döküntüler ve kurdeşen
 • Hırıltı, nefes alıp vermede zorlanma ve göğüste sıkışma hissi
 • Işığa karşı oluşan hassasiyet
 • Kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Gastrit ağrı
 • İshal
 • Anoreksi
 • Ender olarak ülser ile kanama, after stomatit, özofagus lezyonlar, ülseratif kolit, glossy, kolit, Crohn hastalığı, pankeatit, kabızlık
 • Sinir sisteminde uyuşma
 • Uyku hali
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Kabus görme
 • Titreme
 • Kulakta çınlama
 • Aseptik menenjit
 • Saçlarda dökülme
 • Eritroderma sendromu
 • Üriner anormallikler
 • Göğüste ağrı

Genel olarak tüm yan etkiler çok ciddi rahatsızlıklardır ve belli oldukları anda hemen acile gidilmelidir. Bu yan etkiler çok nadir meydana gelir, kremler genelde bu tarz ciddi etkilere yol açmaz eğer açtıysa içerikteki bir maddeye karşı alerjinizin olduğu anlamına gelir.


Voltaren Krem Muadili

 • Actinoma jel
 • Aklofen jel
 • Cataflam
 • Clodifen jel
 • Clofast
 • Deflamat
 • Diclofix
 • Difenak jel
 • Katafast
 • Rodinac

Voltaren Krem Fiyatı

 • Voltaren krem 2020 güncel fiyatı 19.48  TL’dir.
 • Sadece eczanelerde satılır ve SGK karşılar.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.