Sibirya Kedisi Özellikleri ve Bakımı

  15.04.2018
  Sibirya Kedisi Özellikleri ve Bakımı

  Kediler, onlar bizim sevimli dostlarımız. Evlerimizin maskotları bazen de can yoldaşlarımız… Hayvan severler çok iyi bilirler ki onlar her şeyden önce evimizin birer bireyi, ailemizin üyelerindendirler. Çocuk gibidir, onlar. Yemekleri, uykuları, oyunları, bakımları her şeyleri ile ilgilenilmesi gerekir. Unutmamak gerekir ki onlar bizim bakımımıza muhtaçlar. Onlar için her şeyi bizim düşünmemiz gerekiyor. Bizler de bu görevleri severek yapıyoruz. Bildiğiniz üzere özellikle cins kedilerin bakımı daha da özen gerektiriyor. Cins kediler genelde ev hayvanları olduğu için yapı itibari ile daha hassas, duyarlı ve hastalanmaya meyilli oluyorlar. Onlar hastalandıklarında bizler daha çok üzülüyor ve panikliyoruz. Bu yüzden özel bakım ve itina edilmesi gerekiyor. Ayrıca, kedilerin cinslerine göre bakılmaları, beslenmeleri ve huyları değişiklik göstermektedir. Sibirya kedisi sahibi olmak istiyorsanız onun hakkında her şeyi bilmeniz gerekir. Bu kedi nasıl özelliklere sahip, karakteristik özellikleri neler, bakımı nasıl olmalı gibi soruların cevaplarını bilmeniz önemli. Sağlıklı, mutlu, kıpır kıpır bir Sibirya kedisi evinize neşe getirecektir. İşte bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulacaksınız.

  Sibirya Kedisinin Kökeni

  Literatürde Siberian olarak yer alıyor. Ülkemizde Sibirya kedisi deniliyor. Bu kedilerin ana vatanı Rusya’dır. Aslında Rusya’nın yerli kedileridir demek yanlış olmaz, sanırım. Rusya’da sokakta yaşayan bu cins kediler bizlerde ev kedisi olarak bakılıyor. Bu cins kedilerin tarihteki durumuna bakıldığı zaman Rus masallarında bile figürlerini görmek mümkündür. Sibirya kedisinden 1900’ lerde yazılan bir kitapta bahsedilmiştir.

  Fiziksel Özellikleri

  Renkleri, özel bir renkleri yoktur. Her renk olabilirler. En sık görülen rengi, kahverengi tekirdir. Renk konusunda en belirgin özellikleri, beneklerinin olmamasıdır. Tüyleri normal uzunlukta ve orta boydadır. İlkbahar ve yaz mevsiminde tüy dökümü yaşarlar. Bu cinsin kedileri bu mevsimler dışında tüy dökümü yaşamazlar. Genelde Sibirya kedileri orta büyüklükte olurlar. Yürürken, koşarken ya da yatarken uzun ve düz görünürler. Oldukça güçlüdürler, kas yapıları çok gelişmiştir ve kasları belirgindir. Aynı zamanda, bu cins kediler çeviklikleri ile bilinirler. Ön bacakları arka bacaklarına oranla daha kısa kalmaktadır. Arka ve ön patileri yuvarlaktır ve büyüktür. Kafa yapılarına bakıldığında üçgen şeklini andırır. Bu cins kedilerin gözleri çok büyüktür ve gözlerinin şekli yuvarlaktır. Göz rengi, yeşil ile altın renklerinin tonları arasında değişmektedir. Dişi Sibirya kedilerinin burnu bu cinsin erkek kedilerine göre daha uzundur. Kulakları diktir ve oldukça geniştir. Bu sebeple seslere karşı daha duyarlıdır. Gözleri ile kulakları arasındaki mesafe fazladır. Yüzleri çok tatlı bir ifadeye sahiptir. Kuyrukları bir tilkinin kuyruğu gibi gür tüylü ve gösterişlidir. Anavatanları Rusya olduğu için soğuğa karşı dayanıklıdırlar. Genel itibari ile sağlıklı bir yapıları vardır. Ortalama ağırlıkları ise erkek Sibirya kedilerinde 7 ile 11 kilo gram, dişilerinde ise ağırlık 5-7 kilo gram arasında değişebilmektedir.

  Karakteristik Özellikler

  Bu güzel, şirin Sibirya kedileri nazik, sakin, sessiz ve uyumludur. Aynı zamanda bu cinsin kedileri çok sevecendir, onu görüp sevmemek mümkün değildir. Çok zekidirler ve her şeyi kolay öğrenir ve çabuk alışırlar. Söz gelimi; ismini, tuvalet alışkanlığını, yatacağı yeri, yemek saatini ve su tasının yerini kısacası evin kurallarını çok hızlı kavrarlar. Bu nedenle sahiplerini uğraştırmaz ve üzmezler. Çağrıldıklarında nazlanmazlar, inat yapmazlar. Aksine tıpkı köpek gibi evin içinde sahiplerinin peşinden onları takip ederler. Bu cins kediler için kediden çok köpeğe daha yakın olduğu söylenir. Zira sahiplerine çok sadık kedilerdir. Çocuklarla araları çok iyidir. Asla zarar vermezler. Onlarla bağ kurabilirler. Özellikle çocuklu aileler bu cins kedi sahiplendiklerinde her hangi bir sorun yaşamazlar. Çünkü saldırgan bir yapıda değillerdir. Ev sakinleriyle her anlamda uyum sağlamayı başarırlar.

  Evde var olan diğer hayvan cinsleriyle de gayet iyi anlaşırlar, yabancılık çekmezler. Arkadaşlık kurmayı severler. Kavgacı ve huysuz değillerdir. Her kedi gibi oyun oynamayı severler. Oyuna dahil olmanız onları rahatsız etmez, sizinle oyun oynamaktan son derece keyif alırlar. Oyuncaklarıyla vakit geçirmekten hoşlanırlar. Aile faaliyetlerinde sizleri yalnız bırakmaz size dahil olurlar. Bu cinsin kedilerinin zıplama kabiliyeti çoktur. Bir anda istediği yere sıçrayabilirler. Bu cins kediler tırmanmaya bayılırlar. Her yere tırmanırken onu görmeniz mümkündür. Özgürlüğünü çok sever. Bu nedenle evin içinde rahatça gezebilmeli, bahçe, teras ya da balkon varsa çıkabilmelidir. Böylece onun sıkılmasını önlemiş olursunuz. Av içgüdüsü yüksektir. Evin içinde nokta kadar bir sineği bile görür ve avlamaya çalışır.

  Sağlık

  Sibirya kediniz safkan ya da kırma olabilir diğer kedilerde olduğu gibi çeşitli sağlık sorunları yaşama riskleri vardır. Bu cins kediler genelde sağlıklı hayvanlardır. Nadiren kalp rahatsızlıkları görülebilmektedir.

  Bakım

  Öncelikle Sibirya kedilerinin tüyleri düzenli olarak taranmalı ve fırçalanmalıdır. Tüyleri oldukça yoğundur. Çünkü Rusya’da soğuk havada ve sert iklimde hayatta kalabilmeleri için soğuğa dayanıklı alt katman tüyleri yani donanımları vardır. Bu tüyler sebebiyle soğuğa dayanıklıdırlar. Bu yüzden tüylerinin bakımı, taranması ihmal edilmemelidir. Bu işlemin haftada bir kez uygulanması yeterli olacaktır. Yumuşak kıllı bir fırça tercih etmeniz doğru olur. Bu tür fırçalarla taranmak onun da hoşuna gidecektir. Genelde günde iki ya da üç öğün yemek yiyebilir. Kuru ya da yaş mama tercih edilebilir. Bunun dışında siz yemek yerken de sempatik tavırlarıyla sizin yemeğinize ortak olmak isteyecektir. Balık tüketmesi de tavsiye edilmektedir. Sibirya kedileri, iyi bakıldıklarında ve gereken önem gösterilirse yaklaşık on beş ile yirmi yıl kadar ömürleri vardır.

  YAZAR BİLGİSİ
  Modanium Özel
  Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.