Balıklarda Kuyruk Erimesi ve Tedavisi

25.01.2021
Balıklarda Kuyruk Erimesi ve Tedavisi

Kuyruk erimesi: japon, lepistes, beta, moli, yunus, discus, neon, ciklet gibi akvaryum balıklarında en yaygın görülen ve önlenebilir hastalıklardan biridir. Birkaç bakteri türünden kaynaklanmasına ve genellikle diğer hastalıklarla birlikte oluşmasına rağmen, kuyruk erimesinin temel nedeni her zaman çevreseldir. Akvaryumda balık nüfusunun artması, balıkların farklı bir akvaryuma taşınması, balıkların agresif balıklar tarafından sürekli olarak kovalanması gibi nedenler sonucunda kuyruk erimesi meydana gelebilir.

Balıklarda kuyruk erimesi, özellikle daha ilerleyen aşamalarında tedavi edilmesi zor olabilir. Eğer doğru bir tedavi uygulanmazsa hastalık, eninde sonunda balığı öldürecek ve hatta akvaryumdaki diğer tüm balıklara bulaşacaktır.

Genel Bakış

 • Hastalık: Kuyruk erimesi, mantar
 • Hastalık Türü: Bakteriyel
 • Neden / Organizma: Aeromonas, Pseudomonas fluorescens veya Vibrio

Balıklarda Kuyruk Erimesi Belirtileri

 • Kuyruk kenarları beyaza dönüşür,
 • Yüzgeçler yıpranır,
 • Yüzgeçler iltihaplanır,
 • Yüzgeçler eriyebilir.

Balıklarda kuyruk erimesinin ilk aşamalarında, yüzgeçlerin kenarları renksizleşecek ve kenarlarda beyaz renk görünecektir. Genellikle bu değişiklikler o kadar hızlı olur ki, yüzgeçlerin yada kuyruğun yıpranması başlayana kadar fark edilmeden kuyruk erimesi olur. Enfeksiyon yayılırken, yüzgeçlerin doku parçaları ölür ve düzensiz bir şekilde kuyruk ayrılır. Zaman içerisinde yüzgeçler, etkilenen bölümleri vücuttan uzaklaştırmaya başlar ve buna devam ettikçe kuyruk erimeye başlar. Etkilenen bölge kırmızı bir renge dönüşebilir ve iltihaplanma gözükebilir.

Balıklarda Kuyruk Erimesi Tedavisi

Balıklarda kuyruk erimesi, bakterilerden kaynaklanır. Antibiyotik bu noktada etkilidir, bununla birlikte hastalığın tekrar oluşmaması için gerçek ana neden ele alınmalıdır.

Balık özellikle stres altında bulunduğu zaman, kuyruk erimesi meydana gelir. Stres oluşumunun en yaygın nedenleri ise kötü su kalitesi ve uygunsuz su sıcaklığıdır. Ayrıca akvaryumun aşırı kalabalık olması, eski yemlerin kullanılması, aşırı besleme yapmak, balıkların taşınması gibi nedenlerde olabilir.

Tedavi sürecinde akvaryum koşullarının dikkatli bir şekilde incelenmesi oldukça önemlidir. Aksi halde kuyruk erimesi ile birlikte balıkların yüzgeçlerinde kalıcı hasarlar oluşabilir ve hatta ölümcül olabilir. Aynı zamanda bulaşıcıdır ve akvaryumdaki diğer balıkların etkilenmemesi için doğru ve hızlı bir şekilde müdahale edilmelidir.

1. Akvaryumu Temizleyin

Etkilenen balıkları akvaryumdan çıkarın

Kuyruk erimesi oluşan balıklarınızı akvaryumdan çıkartarak temiz ve su koşulları uygun olan bir tanka yerleştirin, ardından tedavi sürecine başlayın.

Akvaryumdaki diğer balıklarınızı da temiz ve klorsuz bir akvaryuma dahil etmelisiniz. Kuyruk erimesi olan balığı farklı bir akvaryuma dahil ederken kullandığınız taşıma aleti ile diğer balıkları farklı bir akvaryuma dahil ederken kullandığınız taşıma aleti birbirinden farklı olmalıdır. Aksi halde bakteriler taşıma aleti ile temiz akvaryuma dahil olarak, diğer balıkların yüzgeçlerinde yayılmaya başlamasına neden olabilirsiniz.

Akvaryumu ve tüm aksesuarları yıkayın

Akvaryum içerisindeki tüm suyu boşaltın. Tüm aksesuarları ve akvaryum içerisinde yer alan nesneleri çıkarın. Akvaryumu sıcak su ile yıkayın fakat bu süreçte sabun kullanmayın. İyice temizlendiğinden emin olmak için 5 ila 10 dakika sıcak suda bekletin. Eğer canlı bitkiler varsa bu bitkileri ılık suda bekletebilirsiniz. Çakılları ise ılık su ile yıkayabilirsiniz. Fakat üzerindeki kir veya diğer döküntülerden kurtulmak için iyi bir temizlik yapmalısınız.

Uygun su koşullarını sağlayın

Akvaryumunuzu iyice yıkadıktan sonra aksesuarları ve çakılları tekrar akvaryumunuza yerleştirebilirsiniz. Taze ve klorsuz su kullanarak akvaryumunuzun tamamını yeni su ile doldurun. Suyun sıcaklığının 26-28 derece arasında olduğundan emin olun.

Akvaryum sununun pH değerini kontrol edin

Sağlıklı balıklarınızı tekrar yeni hazırladığınız akvaryuma dahil etmeden önce, su kalitesinin iyi olmasını sağlamak için bir ph test kiti kullanmalısınız. Örneğin: lepistes akvaryumlarında 6.5-7.5 ph aralığı olmalı ve amonyak, sıfır nitrit ve nitrat 40 ppm’den yüksek olmamalıdır. Gerek duyarsanız akvaryum su düzenleyici ürünler de kullanabilirsiniz.

Suyun balıklarınız için uygun olduğundan emin olduktan sonra, balıklarınızı yavaşça yeni akvaryuma dahil edebilirsiniz. Olası bir kuyruk erimesi durumunun sağlıklı balıklarınızda da oluşmaması için akvaryum suyuna antibiyotik içeren akvaryum ilaçları ekleyebilirsiniz.

2. İlaç ve Bitkisel Tedaviler Uygulayın

Kuyruk erimesi için antibakteriyel tedavi uygulayın

Kuyruk erimesi oluşan balıklarınızı farklı bir akvaryuma almadan önce bu akvaryumu da hazırlarken yukarıdaki adımları takip edebilirsiniz. Kuyruk erimesi sorunu için ilaç kullanabilirsiniz.

Bu ilaçlar genellikle eritromisin, minosiklin, trimetoprim ve sulfadimidin gibi mantar enfeksiyonunu yok etmek için antibiyotik içerir. İlaç kullanırken kullandığınız ürünlerde organik boya yer almadığından emin olun, aksi halde bu balıklarınız için zehirli olabilir.

Tuz ve çay ağacı yağı deneyin

Kimyasal ilaçlara alternatif olarak tuz veya çay ağacı yağı kullanabilirsiniz. Akvaryuma haftada 1-2 kez birkaç damla çay ağacı yağı damlatın. Fakat kullanım sonrasında balıklarınızın bu uygulamaya olumsuz tepki vermediğinden emin olun. Aksi halde bu uygulamayı tekrarlamayın. Kimi zaman bu uygulamayı antibakteriyel ilaç ve antibiyotiklerle takviye etmeniz gerekebilir.

Kuyruk erimesini önlemek için tuz kullanabilirsiniz. Fakat kullanırken akvaryumunuzda yer alan balıkların, kullanacağınız tuza dayanıklı olduğundan emin olun ve aşırıya kaçmayın.

Hava filtresi veya hava taşı kullanın

Hasta balıklarınızı ilaçla tedavi ederken ekstra oksijen sağlayın, böylece balıklarınız rahat nefes alabilirler. Kullanılan ilaçlar genellikle su içerisindeki oksijeni yok ederler, bu nedenle balıklarınızı daha sağlıklı tutmak ve tedaviye destek olmak için ekstra oksijen vermeniz gerekecektir. Kullanacağınız hava filtresi veya hava taşının uyguladığı akımın fazla olmadığından emin olun. Aksi halde yüksek bir akım, balığınız için stresli olabilir. Akvaryum ilaçlarını sadece üründe belirtilen süre boyunca kullanmalısınız. İlaçlar her zaman balıklarda stres oluşturur ve yalnızca ihtiyaçlara göre kullanılmalıdır.

Balıklarda Kuyruk Erimesi Nasıl Önlenir?

 • Akvaryumda su kalitesinin iyi olmasına dikkat edin ve bu değeri koruyun.
 • Akvaryum bakımınızı düzenli olarak yapın.
 • Balıklarınız için uygun su koşullarını oluşturun.
 • Balıklarınızı azar azar ve sık bir şekilde besleyin.
 • Kullandığınız yemlerin taze olmasına dikkat edin.

Balıklarınızı, kuyruk erimesine karşı korumanın en iyi yolu iyi ve düzenli bir akvaryum bakımıdır. Düzenli olarak akvaryum suyunu değiştirin. Akvaryum temizliği yaparken, aksesuarların ve diğer nesnelerin temizliğine dikkat edin. Akvaryum suyunu test ederek, su kimyasını gözlemleyebilirsiniz. Bu sayede zaman içerisinde su kimyasındaki değişiklikleri hızlı bir şekilde fark edebilir ve hastalıkların oluşmadan önce düzeltme şansı elde edebilirsiniz. Akvaryumundaki balık nüfusuna dikkat edin ve aşırıya kaçmayın. Aksi halde balıklarınız arasında kovalamaca başlar ve agresif balıklar birbirlerine zarar verebilir.

Balıklarınızı beslerken, yem miktarını düşük tutun. Aşırı yem kullanımı, tüm balıkların rahatsızlanmasına ve su kalitesinin bozulmasına neden olur. Kullandığınız yemlerin taze olduğundan emin olun. Uzun süredir açık kalan yemlerin besin değerinin çoğunu kaybeder. Yem alırken, bir veya iki ay içerisinde kullanabilecek kadar küçük paketler halinde almaya dikkat edin.

Örneğin: lepistes balığı besliyorsanız ve akvaryumunuza farklı balıklar dahil edecekseniz; bu balıkların lepistesler ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Su sıcaklığınız ise lepistesler için uygun olmalı, bu değerler ise ortalama 25-28 derecedir. Eğer uygun su sıcaklığına sahip olmazsanız balıklarınızda kuyruk erimesi oluşabilir.

Tuzlu Su Banyosu

Balıklarda herhangi bir hastalığı tedavi etmenin veya önlemenin belki de en güvenli yolu tuzlu su banyosudur. Kimyasalların bazılarının her ne kadar daha güvenilir olduğu düşünülse de, bunlar akvaryum balıkları için oldukça güçlü maddelerdir ve hatta insanlarda kansere neden olma potansiyeline sahiptirler. Bu nedenle oldukça dikkatli kullanılmalıdır. Tuz kullanmak akvaryum balıkları için oldukça yararlıdır ve mantar enfeksiyonlarına ve bazı parazit sorunlarına karşı özellikle etkilidir. Tuz banyosu tedavisi 10 gün sürer fakat bu süreç içerisinde herhangi bir ek ilaç uygulaması yapılmamalıdır.

Uygulama

10 litrelik bir akvaryum için 1 çay kaşığı tuz kullanmanız yeterli olacaktır. Akvaryum tuzlarını çevrenizde yer alan petshoplardan temin edebilirsiniz fakat temizlenmiş olmasına ve iyot, potasyum içermemesine dikkat etmelisiniz.

 • 1-3. Gün: Her sabah ve her gece akvaryum ölçünüze göre 1 çay kaşığı tuz ekleyin.
 • 4-7. Gün: Akvaryuma herhangi bir müdahale yapmayın.
 • 8-10. Gün: Her gün akvaryum suyunun yarısını, tuzsuz, klorsuz ve doğru sıcaklıkta olan su ile değiştirin.

7. güne kadar eğer balıklarınızda bir iyileşme görüyorsanız, akvaryum suyunu değiştirmeye başlamak için 10. güne kadar bekleyin. Tuz banyosunun sonunda, üç gün boyunca akvaryum suyunun yarısını günde bir kez değiştirdiğinizden emin olun. Akvaryum suyunu değiştirmeye başlamak için 10 günden fazla beklemeyin, çünkü tuz bir süre sonra balıklarınız için sorun oluşturmaya başlayabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.