Lepistes Balığı Neden Suyun Üstünde Yüzer?

25.01.2021
Lepistes Balığı Neden Suyun Üstünde Yüzer?

Lepistesler, doğası gereği genellikle suyun üstünde dolaşmayı severler. Bu nedenle balıklar neden suyun üstünde yüzüyor veya duruyor diye endişe etmenize gerek yoktur. Fakat; sürekli olarak suyun üstünde durmalarının ve yüzmelerinin temel nedeni akvaryumda yeterli oksijenin olmamasından ve su yüzeyinin hareketsizliğinden kaynaklanmaktadır.

Akvaryumunuzun suyu sarı ve daha koyu renk tonlarında ve balıklarınız sürekli su üzerine çıkarak nefes almaya çalışıyorlarsa bu durumun temel nedeni amonyum zehirlenmesidir. Eğer gerekli önlemler hızlı bir şekilde alınmazsa balıklarınız zehirlenmeye başlar ve kısa bir süre içerisinde ölebilirler. Özellikle akvaryum hobisine yeni başlayan arkadaşların sıklıkla karşılaştığı bu durumu engellemeye çalışabilir ve bazı önlemler alabilirsiniz.

Akvaryumunuzda su değişimlerinizi düzenli bir şekilde yapmaya çalışmalısınız. Su değişimlerinizi haftada bir gün, akvaryumun suyunun %25′i kadar yapmanız yeterli olacaktır. Ayrıca filtrasyon konusuna da oldukça dikkat etmelisiniz. Balıklarınıza zarar verecek, onları yoracak kadar güçlü akıntı oluşturmayacak filtreleri tercih edebilirsiniz ve düzenli bir şekilde havalandırma yapmalısınız. Bunların yanında balıklarınız beslenme programlarına da dikkat etmelisiniz. Ne çok az ne de çok miktarda yem vermek doğru değildir.

Lepistes balıkları, genellikle doymak bilmedikleri için azar azar ve sık bir şekilde yem vermeniz en ideal yemleme şekli olacaktır.

Lepistes balığının suyun üstünde yüzmesinin kısaca nedenleri:

 • Su sertliği ve balıkların suya adapte olamaması,
 • Akvaryuma sürekli müdahale etmek,
 • Balıkların strese girmesi,
 • Amonyum zehirlenmesi,
 • Su değişimlerinin yetersiz ve düzensiz yapılması,
 • Fazla yem atılması,
 • Akvaryumunda fazla balık bulunması,
 • Yetersiz filtrasyon ve havalandırma,
 • Balıklarda iç parazit oluşumu,
 • Akvaryumda dış parazit oluşumu,
 • Aşırı miktarda nitrat bakterileri üremesinden kaynaklı akvaryumda nitrat patlaması,
 • Su şartlarının bozulması,
 • Balıkların yetersiz beslenmesi,
 • Yeni akvaryumlarda balıklar ortama alışma süresi içerisinde olması,
 • Su sıcaklığının yetersiz olması.

Su Koşulları: Lepistes balıkları, uygun su koşullarına ihtiyaç duyarlar. Su sıcaklığı, pH seviyesi ve oksijen seviyesi uygun olmalıdır. Su koşullarının yanlış olması, balığın solunum yeteneğini etkileyebilir ve suyun üstünde yüzmesine neden olabilir.

Sindirim Sorunları: Yanlış beslenme, yüksek proteinli yiyeceklerin verilmesi veya aşırı yemleme, lepistes balıklarında sindirim sorunlarına neden olabilir. Sindirim sorunları, balığın suyun üstünde yüzmesine neden olabilir.

Enfeksiyonlar: Lepistes balıklarında yüzgeç enfeksiyonları, balığın yüzgeçlerinin erimesine neden olabilir. Bu durumda, balık yüzgeçlerini kullanamaz ve suyun üstünde yüzmek zorunda kalır. Ayrıca, yüzgeç enfeksiyonlarının belirtilerini araştırın ve hastalıkları önlemek için önleyici tedbirler alın. Enfeksiyonları önlemek için, akvaryumunuzu düzenli olarak temizleyin ve balık ilaçları kullanarak enfeksiyonları tedavi edin.

Stres: Lepistes balıkları, stresli ortamlarda suyun üstünde yüzebilirler. Balığınızın rahat etmesi için, doğru ortamı sağlamak önemlidir. Akvaryumunuzu doğru şekilde düzenleyin, diğer balıklarla uyumlu bir şekilde bir arada tutun ve suyun üstündeki filtre çıkışını düzeltin. Sürekli akvaryuma müdahale etmek ve balıklarınızla ilgilenmeniz, onları stres altına alabilir, bu nedenle sürekli suyun üzerinde durabilirler.

Hastalık: Lepistes balıkları, farklı hastalıklara sahip olabilirler. Bazı hastalıklar, balığın solunum sistemini veya sindirim sistemini etkileyebilir ve suyun üstünde yüzmesine neden olabilir.

Veteriner hekimden yardım alın: Eğer balığınızın sağlık sorunlarına rağmen, sorunun nedenini tespit edemez veya kendiniz müdahale edemiyorsanız, veteriner hekimden yardım almanız gerekebilir. Veteriner hekiminiz, lepistes balığınızın sağlık sorunlarının doğru teşhis ve tedavisini yapabilir.

Yukarıdaki nedenlerden herhangi biri, lepistes balıklarının suyun üstünde yüzmesine neden olabilir. Eğer balığınızın suyun üstünde yüzmeye başladığını fark ederseniz, su koşullarını kontrol edin, uygun beslenme düzeni uygulayın, balığın strese girmesini önleyin ve varsa enfeksiyon veya hastalık belirtilerini gözlemleyin. Balığın sağlık sorunlarına hızlı bir şekilde müdahale etmek, balığınızın sağlığı için önemlidir. Bu basit adımlar, lepistes balıklarının sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşamasına yardımcı olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.