Adet Sancısı Olmaması Normal Mi ?

05.04.2016
Adet Sancısı Olmaması Normal Mi ?

Regl dönemini kimi kadınlar çok kolay şekilde geçirirken, kimi kadınlar sancılı ve çok kanamalı geçirir. Adet sancısı, kasıklarda şişlik, kramplar gibi rahatsız edici boyutlara ulaşır. Adet ağrıları çok rahatsızlık verici boyutlara ulaşabildiği gibi bazı kadınlar adet dönemini hiç bir şey hissetmeden de geçirebilir. Bu çok normal bir durumdur. Adet sancıları çok yaygın olan bir durum olduğu gibi adet sancısı olmaması da gayet normaldir.

Regl sancıları, regl döneminden bir hafta önce başlayıp bitene kadar devam edebilir. Adet sancıları rahim kasılmaları sebebiyle ortaya çıkar. Rahim kasılmalarıyla vücutta kimyasal maddeler salgılanır ve rahim kasılmalarının şiddeti gittikçe artabilir. Rahim kasılmaları az olan kişilerde adet sancısı çok az seviyede yaşanmaktadır. Ağrı görmenin altında yatan nedenler tam olarak belirlenemese de rahim kasılmalarından olduğu saptanmıştır. Adet sancısı yaşayan kişilerin ağrılarının doğum yaptıktan sonra öncekine nazaran çok çok azaldığı söylenmektedir. Adet sancısı 2 tür olarak incelenir.

Primer dismonera yani en sık rastlanan türü, kasık ve bel kısmında hissedilen kasılma ve kramplardır. Genelde adet döngüsünden 1-2 gün önce başlar. Sekonder dismonera ise kramplar sadece regl döneminde değil düzenli olarak görülmesidir. Bu kasılma ve krampların altında yatan nedenler araştırılmalıdır. Genelde üreme organlarıyla ilgili bir hastalığın belirtisi olarak görülür. Menopoz dönemindeki kadınlarda sıklıkla görülür.

Şiddeti hafif olan sancı ve kramplar gayet normaldir. Çünkü rahim adet dönemi boyunca gevşeyip kasılmaktadır. Bu sancıların büyüklüğü tamamen sizin vücudunuzla alakalıdır. Bünyeniz veya rahminiz yeteri kadar iyiyse adet dönemi sancısı olmamanız gayet normaldir. Adet dönemini zor geçiren kadınlarda da bulantı, şişlik, kabızlık, kusma gibi diğer şikayetler de oluşabilir. Adet dönemi boyunca evden çıkamayarak, günlük rutin işlerinizi yerine getiremiyor da olabilirsiniz. Ayrıca adet sancılarının nedenleri arasında çikolata kisti, rahimde oluşan tümörler, rahim enfeksiyonları, rahim katmanını oluşturan dokuların kas tabakasında bulunması, adet düzensizliği gibi durumlar da yer almaktadır. Böyle durumlarda mutlaka bir jinekolog kontrolü olmanız gerekir. Doktorunuz size uygun olan ilaç ve bitki tedavilerini önerecektir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.