Dudak Kenarında Çıkan Sivilce Nasıl Geçer ?

10.12.2016
Dudak Kenarında Çıkan Sivilce Nasıl Geçer ?

Dudak kenarında çıkan ağrılı sivilceler, tıpta perioral dermatit olarak adlandırılmaktadır. Kötü görünmesinin yanı sıra son derece fazla ağrı yapmaktadırlar. Burun ile çene bölgesi arasında genellikle yanma ve kaşıntı ile ortaya çıkan bu sivilcelerin birbirinden farklı sebepleri bulunmaktadır. Tedavi edilebilmeleri için de bu sebeplerin bilinmesi gerekmektedir. En yaygın nedenleri arasında temizlenmeyen makyaj ve kir bulunmaktadır. Bu ağrılı sivilcelerin giderilmesi için ise genellikle bir doktora başvurmaya ihtiyaç duyulmadan evde uygulanabilen yöntemler kullanılmaktadır. Bazı sivilce sorunlarında ise doktor görüşü olmak önemli olmaktadır.

Dudak Kenarında Sivilce Neden Çıkar ?

Ağız kenarında çıkan sivilceler, genellikle gençler arasında sıklıkla rastlanılan bir durumdur. Özellikle ergenlik döneminde veya hemen ardından ortaya çıkan sivilceler aslında küçük, iltihaplanmış gözeneklere denir. Gözenekler tıkandıktan sonra ortaya çıkar

Sivilceler aslında sorun olarak görülmese bile ilerde estetik görsel açısından büyük sorunlara yol açabilmektedir. Sık sık ortaya çıkan sivilceler tekrarlanması ve dikkat edilmemesi halinde deride kalıcı yaralanmalara, derin gözenekler ve harabiyet kazanmış deri görüntüsüne yol açmaktadır.

Sivilceler genel itibariyle yağlı ciltlerde ortaya çıkmaktadır. Ağız kenarında ve çevresinde çıkan sivilceler içinde aynı durum geçerlidir.

 • Gözeneklerin kapanmasına yol açan sebeplerden ötürü ortaya çıkabilir.
 • Aşırı stresten dolayı ortaya çıkabilir. Sınav zamanlarında öğrencilerin sivilcelenmesinin sebebi örnek olarak verilebilir.
 • Sigara içmek. İçilen sigaranın dumanı gözenekleri tıkayacağından buda sivilceye neden olabilir.
 • Makyaj atıkları neden olabilir. Kullanılan fondöten, ruj vb. gibi makyaj ürünlerinin iyi temizlenmemesi yada makyaj silinmeden uyunması buna sebep olabilir.

Ve son madde olarak cilt temizliği. Gençler buna daha özenle yaklaşması gerekir. Çünkü yüksek ve dengesiz olan hormon oranları ve buna bağlı olarak yağlanan cilt tabakası sivilce için elverişli ortam sağlar. Fakat yapılan düzenli temizlik gözeneklerin tıkanmasının önüne geçerek sivilcelenmeyi azaltır ve zamanla yok eder. Sabun, su, temizleyici jeller ve makyaj silici sular cildinizin temizliği için gereklidir. Bu sadece gençler için değil akneye meyilli cilde sahip olan her birey için geçerli bir tavsiyedir.

Dudak Kenarındaki Sivilceler Sıkılmalı Mıdır?

Akneler genellikle ergenlik ile ilişkilendirilse de özellikle hormonsal değişimlerin yaşandığı her yaşta görmek mümkün olmaktadır. Diğer bir değişle ergenlik döneminde herhangi bir sivilce problemi yaşamayan biri, yetişkinlik döneminde sivilceler ile karşılaşabilir. Bu dönemdeki bu sorun ise ergenlik dönemine göre çok daha inatçı olmaktadır. Genel olarak sivilcelerin sıkılması, ovulması ya da kaşınması uzmanlar tarafından hiç bir zaman önerilmemektedir. Ancak dudak çevresinde yaşanan bu sorun, yüzün diğer bölgelerine oranla çok daha önemli olmaktadır. Burun kenarlarından ağız kenarlarına kadar olan bu bölgeye ölüm üçgeni denilmesinde ki sebep ise, buranın beyne giden damarların toplanma noktası olmasıdır. Burada sıkılan sivilcelerden her an bakteriler bu damarların içerisine sızarak beyne ulaşması söz konusu olabilmektedir. Bu durumda da baş ağrısı, görme bozuklukları, felç ve hatta ölüme bile sebep olabilmektedir.

Bölgenin bu kadar riskli olmasından dolayıda buradaki soruna müdahale edilirken sıkma ve içerisindeki irini boşaltma düşüncesinden vazgeçilmesi gerekmektedir. Aksi halde istenmeyen büyük sorunlara yol açılabilir. Belkide bu sebepten burada oluşan sivilceler en çok ağrı ve acıya sebep olan sivilceler olmaktadır. Mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Tıbbi Tedavi Yöntemleri

Tetrasiklin

Dudak çevresinde tahriş, kortizon kullanımı, hormonlar, güneşin zararlı ışınları ya da parazit sebebi ile oluşan sivilcelerin tedavisinde doktor görüşünden yararlanmak gerekmektedir. Bu sebepler sorunun ciddi boyutlara ulaşmasına neden olabileceği için en kısa süre içerisinde bir doktor ile görüşülmesi gerekmektedir. Bu sorunların giderilmesinde ise genellikle tetrasiklin veya türevleri kullanılmaktadır. Bu ilaç çeşitleri ağız yolu ile alınmaktadır. Sorun kontrol altına alınana kadar geçen süre ortalama olarak 4 ile 6 hafta arasında olmaktadır. Bu sürenin sonunda ise koruma dozlarına devam edilmektedir. Bu koruma dozları ise haftada bir ya da iki kez uygulanmaktadır.

İsotretinoin

Daha öncesinde kortizon içerikli kremlerin kullanıldığı vakıalar genellikle dirençli seyretmektedir. Bu direnç farklı sebepler ile olabileceği gibi genellikle bu kremlerden kaynaklanmaktadır. Bu durumlarda ise düşük dozlarda olmak kaydı ile 8 ile 12 hafta boyunca isotretinoin kullanıla bilinmektedir.

Metronidazole Ve Benzoyl Peroxide

Bazı tedavilere yardımcı olması sebebi ile metronidazole, benzoyl peroxide krem veya jellerden yararlanılmaktadır. Bu krem veya jeller genellikle idame dozlarında kullanılmaktadır ve haricen uygulanılmaktadır.

OTC Tedavileri

OTC tedavileri özellikle sivilcelerin neden olduğu yaraların iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Bu tedavide kullanılan ilaçların etkin maddeleri ise;

 • salisilik asit
 • hidrojen peroksit
 • alfa hidroksi asitler olmaktadır.

Ayrıca doktorların gerekli görmeleri durumunda çok daha ciddi tedavilerde önerile bilmektedir. Bu ilaçlar ise şu şekilde olmaktadır:

 • klindamisin jeller ve kremler
 • oral antibiyotikler
 • oral izotretinoin
 • doğum kontrol ilaçları

Antibiyotikler sivilcelerdeki iltihapların giderilmesinde etkili olurken, doğum kontrol hapları ise hormonal değişiklikler ve düzensizlikler sebebi ile oluşan sivilcelerin tedavisinde tercih edilmektedir.

Doğal Tedavi Yöntemleri

Sarımsak

Sarımsağın en bilinen özelliği doğal bir antibiyotik olmasıdır. Sivilceler ise yapıları gereği enfeksiyon özellikleri taşırlar. Sivilcelerin bu özelliklerinden dolayı sarımsak ile müdahale sonucunda geçtikleri birçok kişi tarafından gözlemlenmektedir. Bunun için yapılması gereken ise çok basit olmaktadır. Bunun için ikiye kesilmiş bir diş sarımsak sorunlu bölgenin üzerine sürülmelidir. Dudak kenarında çıkan bu sivilceler genellikle kronikleştiği için, sorun oluşmadığı zamanlarda da haftada iki kez dudak çevresine sarımsak sürülmesi önlenmesi açısından etkili olmaktadır.

Kil Maskesi

Haftalık cilt bakımına eklenecek bir kil maskesi, dudak etrafındaki bu sorunların giderilmesinde etkin rol oynayacaktır. Bunun için maske uygulanmadan önce cildin derinlemesine temizlenmesi gerekmektedir. Bu temizlik ile cilt hem kirden hem de bu sivilcelere sebep olan yağdan arındırılmaktadır. Bu arındırmada maskenin daha etkin bir şekilde etki etmesine yardımcı olmaktadır. Kil maskesinin yağ dengeleyici özelliği sayesinde, özellikle yağlı cildi seven bu sorunun önlenmesinde etkin bir adım atılmış olmaktadır.

Kil maskesinin cilde sağladığı fayda ise deri altındaki yağ bezlerinin ve kirlerinin dışarıya çıkmasını sağlamaktır. Bu özelliği de özellikle yüzü ile çok oynayan kişilerde ve yağlı yemek tükettikten sonra ağız çevresini temizlemeyen kişilerde oluşan dudak çevresinde ki aknelerin giderilmesinde etkili olmaktadır.

Yoğurt Maskesi

Evde uygulanabilecek ve evde bulunana malzemeler ile rahatlıkla hazırlanabilecek bir diğer sivilce önleyici maskede yoğurt maskesi olmaktadır. 5-6 damla limon suyu ve 1 çorba aşığı limon suyu ile karbonat maske kıvamına gelene kadar karıştırılmalıdır. Limon suyu hem sivilcelerin kurutulmasında etkili olmaktadır, hem de cildi fazla yağdan arındırmaktadır. Haftada 2 kez uygulanabilen bu maske, sivilcelerin oluşmasının önlenmesinde değil, giderilmesinde kullanılmaktadır.

Baş Vermiş Sivilceden Kurtulmak

Dudakların çevresinde sizi rahatsız eden ve iyice beyazlamış olan sivilcelerden kurtulmak için kesinlikle el ile aknenin sıkılma yoluna gidilmemelidir. Çünkü bu durumda hem sivilcenin içerisindeki bakteriler etrafına yayılır hem de sivilcenin izi kalır. Bunun yerine eczanelerde satılan ve paslanmaz çelikten üretilmiş olan sivilce sıkma aletinin kullanılması gerekmektedir. Bu aletin bulunabileceği diğer yerler ise internet ve güzellik merkezleri olmaktadır. Bu alet ile sivilcenin üzerine orta kuvvette basınç uygulanması yeterli olmaktadır. Bu sayede sivilcenin içerisinde bulunana irin çevreye yayılmadan içerisinden çıkartılmaktadır. Ayrıca bu alet ile yapılan sıkımlardan sonra sivilce izleri kalmamaktadır.

Krem Kullanmak

Sivilcelerin giderilmesi veya önlenmesi için uygulanan kremleri kullanmadan önce bir uzmana ya da eczacıya danışılması gerekmektedir. Kullanılan kremlerin içeriğinde bulunan etkin madde ise benzoil peroksit olmaktadır. Bu kremlerin bir bezelye büyüklüğündeki miktarın burun ile çene arasındaki bölgeye uygulanması sorunun çözülmesinde etkili olmaktadır. Bu kreminin kullanımı gündüz için uygun olmaktadır.

Gece kullanıma uygun olan kremlerin etkin maddesi ise glikolik ya da salisilik asit olmaktadır. Bu iki kremin bir arada kullanılmasının en büyük avantajı ise, kullanıcılarını sadece sivilcelerden değil, aynı zamanda kızarıklıklardan ve izlerden de kurtarması olmaktadır. Ancak asitik bu kremlerin hassas ciltler üzerinde kuruluğa sebep olabileceği de bilinmelidir. Bunun önlenmesi için ise su bazlı bir nemlendirici kullanılması yeterli olacaktır.

Buz Kullanmak

Sebebi ne olursa olsun dudak kenarında çıkan sivilcelerin yarattığı en büyük sorun şüphesiz ki verdiği acı olmaktadır. Bunun giderilmesi için o bölgeye buz uygulanmalıdır. Düzenli aralıklar ile uygulanan buz sivilcenin vereceği acıyı azaltacaktır. Diğer bir yandan da içerisindeki mikropların üreme hızlarını yavaşlatacaktır. Üzerinde buz gezdirilmesi aynı zamanda kızarıklığını ve şişliğini de alarak daha az fark edilmesini sağlamaktadır.

Sabunlar

Sivilcelerin giderilmesindeki bir diğer etkili yöntem ise sivilcelerin kurutulması için üretilmiş olan sabunlar olmaktadır. Bu sabunlar genellikle cilt üzerindeki bakterileri gidererek etkisini göstermektedir. Ancak bu sabunları alırken tezgah altı imal edilmiş olanlardan kaçınmak gerekmektedir.

Isı Uygulaması

Sivilcenin üzerine ısı uygulanması folikül içerisini boşaltmak açısından yararlı olan bir yöntem olmaktadır. Bu sayede folikülün içerisinde bulana kir ve yağlar boşaltılmış olmaktadır. Aynı şekilde sivilcenin içerisindeki irin de ısı uygulama yöntemi ile boşaltılmaktadır. Bu sayede de ağrı hafifletilmiş olmaktadır.

Hint Yağı

Anti- enflamatuar özelliği bulunurken diğer bir yandan da nemlendirici özelliği bulunmaktadır. Yapılan bir çalışma ile hint yağı içerisinde bulunana erkin maddelerin hem ağrıyı azalttığı hem de iltihabı giderme özelliğinin bulunduğunu göstermiştir. Yağın bir diğer özelliği ise sağlıklı hücrelerin üremesini desteklerken, cildi ölü hücrelerin birikmesini önlemektedir.

Benzoil Peroksit

Sivilcelerin tedavisinde son derece popüler bir yöntem olan benzoil peroksit, cilt üzerine uygulanan birçok farklı üründe kullanılmaktadır. Bu ürünler temizleyiciler, jeller, kremler ve yüz mendilleri olmaktadır. Kullanma talimatında önerildiği şekilde kullanılması gerekmektedir. Dudak kenarına uygulama yapılırken son derece dikkatli davranılması ve yumuşak hareketler ile uygulanması gerekmektedir. Ayrıca yutulması durumunda en kısa süre içerisinde sağlık kuruluşundan yardım alınması gerekmektedir.

Limon Suyu

İçeriğinde bulunan C vitamininin yanı sıra antioksidanlar ve askorbik asit içermektedir. Sivilcelerin temizlemek için iyi bir alternatif olan limon suyunun cildi kurutan asitlere sahip olması sebebi ile uygulamada sadece sivilcenin üzerine sürülmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Zerdeçal Macunu

Zerdeçal sahip olduğu sarı rengi içeriğinde bulunan kurkuminden almaktadır. Bu madde ise cilt sorunlarında sıklıkla kullanılan bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü kurkumin antioksidan ve anti- enflamatuar özelliğe sahip olmaktadır. Sivilcelerin yapısı da enflamatuar olduğu için zerdeçal dudak kenarındaki sivilcelerde etkili olmaktadır. Zerdeçal macunu hazırlamak için ise toz zerdeçalın içerisine biraz su eklenerek karıştırılması yeterli olmaktadır. Daha sonrasında ise sorunlu bölgeye uygulanarak bir aç dakika bekletilmesi gerekmektedir. Macunu temizlemek için de ılık su kullanılmalıdır. Macun günde 2 kez tekrarlanmalıdır.

Bal

Antimikrobiyel özelliği bulunana bal, yapılan çalışmalara göre birçok cilt problemine iyi geldiği ispatlanmış doğal bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır. Dudakların etrafındaki sivilcelerden kurtulmak için ise balın kullanılma şekli ise sadece temiz el veya kaşık ile üzerine sürülmesi şeklinde olmaktadır. Günde 2 veya 3 kez uygulanabilen bu kür ile sivilcelerin içerisindeki mikropların öldürülmesi sağlanmaktadır.

Domates

Akne tedavisinde kullanılan bir diğer popüler etkin madde de salisilik asit olmaktadır. Bu asit gözeneklerin içerisinde bulunan akne ve tıkanıklıklara sebep olan bakterilerin baskılanmasında kullanılmaktadır. Domatesin bu bölgeye uygulanması için ise domatesin çatalla ezilerek püre haline getirilmesi ve bölgeye sürülmesi yeterli olmaktadır. 10 dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanması ve günde 2 veya 3 kez uygulanması yeterli olmaktadır.

Çay Ağacı Yağı

En popüler özelliği kesinlikle anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özelliğinin bulunması olmaktadır. Bilimsel araştırmalar ile de sivilcelerin üzerindeki etkisi de kanıtlanmış olmaktadır. Çay ağacı yağını sadece sorunlu bölgeye sürülmesi yeterli olmaktadır. Ancak hassas veya alerjik cilde sahip olan kişilerin dudak kenarına uygulamadan önce kolun iç bölgesine uygulayarak test etmesi gerekmektedir.

Diş Macunu

Diş macunu içerisinde bulunan alkol ve hidrojen peroksit sivilcelerin kurutulmasını sağlamaktadır. Bunun için ise yatmadan önce sorunlu bölgeye diş macunu uygulanması yeterli olmaktadır. Ayrıca içeriğinde bulunan mentol de ağrının hafiflemesini sağlamaktadır. Ancak diş macunun tahriş edici özelliğinin bulunduğu unutulmamalıdır. Eğer cilt tahrişe uğrarsa daha fazla sivilcenin oluşması söz konusu olmaktadır.

Bal ve Yeşil Çay Maskesi

Bir poşet yeşil çayın ve yemek kaşığı balın karıştırılması ile hazırlanan maskenin cildin sorunlu bölgelerine uygulanması, sorunun giderilmesi için etkili bir yöntem olmaktadır. Bu maske yumuşak olduğu için ciltte istenilen süreler ile kalabilmesi mümkün olmaktadır. Ancak maskenin en az 20 dakika süre ile ciltte beklemesi gerekmektedir. Süre sonunda ise maske yumuşak hareketler ve soğuk su ile çıkartılması gerekmektedir.

Elma Sirkesi

Dudak çevresinde çıkan sivilceler genellikle bakteriyel kaynaklı olmaktadır. Elma sirkesi ise bakterilerin öldürülmesinde ekili olmaktadır. Düzenli bir şekilde kullanılması durumunda ise sivilce izlerinin giderilmesinde de etkili olmaktadır. Ancak elma sirkesi çok fazla asit içerdiği için kullanmadan önce su ile seyreltilmesi gerekmektedir. Bunun için ise 1 ölçek sirke ile 3 ölçek suyun karıştırılması yeterli olmaktadır. Ayrıca hassas cilt tipine sahip olan kişilerin su oranını arttırması gerekmektedir. Günde 1 ya da 2 kez uygulanması gereken sirke pamuk ile tampon yapılarak yüze uygulanması gerekmektedir. Cilt üzerinde 15- 20 saniye kadar bekletilmesi gerekmektedir. Sonrasında ise soğuk su ile temizlenmesi gerekmektedir.

Bal ve Tarçın Maskesi

Hem bal hem de tarçın yüksek derecede anti bakteriyel özelliğe sahip olmaktadır. Bal ev tarçın karışımı ile oluşturulan maskelerin bakterileri öldürme ve iltihapları azaltma etkisi bulunmaktadır. Hem akneye meyilli olan ciltlerde hem de akneli ciltlerde kullanılması uygun olmaktadır.

Maskeyi oluşturmak için ise 2 yemek kaşığı bal ile 1 çay kaşığı tarçının karıştırılması gerekmektedir. Temiz bir cilde uygulanması gereken maske, ciltte 15- 20 dakika kadar bekletilmesi gerekmektedir. Sonrasında ise cildin yumuşak hareketler ile çıkarılması gerekmektedir.

Yeşil Çay

Yeşil çay sağlık için çok fazla faydası bulunan bir çay olmaktadır. Ancak yeşil çay içilmesinin dudak kenarındaki sivilcelerin üzerindeki etkilerini gösteren herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Diğer bir yandan yeşil çay yapraklarının sivilceni üzerine direkt olarak uygulanmasının etkili olduğu ile çalışmalar bulunmaktadır. Sivilceler üzerinde etkili olmasının sebebi ise içeriğinde bulunan anti bakteriyel maddeler olmaktadır.

Yeşil çayı sivilceye uygulamak için ise yapılması gereken öncelikle çayın 3 4 dakika süre ile demlenmesi olmaktadır. Çay soğuduktan sonra ise pamukla veya sprey şişesi ile yüze sürülmesi gerekmektedir. Kuruduktan sonra ise yıkanarak çıkartılması gerekmektedir.

Cadı Fındığı

Başta akne olmak üzere böcek ısırıkları, kepeklenme, egzama ve yanıklarda etkili olan cadı fındığı bakteriler ile savaşarak sivilcelerin iyileşmesini sağlamaktadır. Bunun için yapılması gereken ise 1 çorba kaşığı cadı fındığı kabuğu ile bir bardak suyun tencerede 30 dakika bekletildikten sonra 10 dakika kaynatılması gerekmektedir. kaynatma sonrasında ise 10 dakika ilk sıcağının çıkması beklenmeli ve süzülmesi gerekmektedir. Kapaklı bir kapta saklanması gereken bu karışım, günde 1 veya 2 kere temiz cilde uygulanması gerekmektedir. Bu karışımın ciltten temizlenmesine gerek yoktur.

Aloe Vera

Aloe vera bitkisinin yapraklarının içerisinde bulunan jelde cilt için faydalı olan birçok madde bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de salisilik asit olmaktadır. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki salisilik asit aknelerin azalmasında etkili olmaktadır. Bitkinin bu özelliğinden yararlanmak için ise içerisinde ki jelin temiz bir kaşık yardımı ile kazınması ve sivilcelerin üzerine uygulanması yeterli olmaktadır. Günde 1 veya 2 kez uygulanması önerilen aloe vera, yüzün tamamına uygulanabilmektedir. Çünkü bu bitkinin nemlendirme özelliği bulunmaktadır.

Jojoba Yağı

Jojoba çalışının tohumlarından elde edilen jojoba yağı, mumsu bir yapıda olmaktadır. Bu yapı ise cilt lezyonların onarılmasında son derece etkili olmaktadır. Özellikle akne sebebi ile oluşmuş lekelerin giderilmesinde jojoba yağından faydalanılmaktadır. Diğer bir yandan yapılan son çalışmalar göstermiştir ki, aknelerdeki iltihabın ve kızarıklığın giderilmesinde de etkili olmaktadır.

Akneler için kullanımı iki farklı şekilde olmaktadır. Bunlardan ilki yağın pamuğun üzerine dökülerek direkt olarak sivilcelerin üzerine uygulanması şeklinde olmaktadır. Diğer bir yöntem ise jojoba yağının esansiyel yağlar veya kil maskeleri ile karıştırılarak uygulanması şeklinde olmaktadır.

Ekinezya

Virüs ve bakterilerin yok edilmesini sağlayan ekinezya, dudak çevresinde çıkan sivilcelerin iyileştirilmesinde de kullanılmaktadır. Etkin maddeleri ekinezya olan kremler kullanılarak bu sorun ile savaşılması mümkün olmaktadır. Diğer bir yandan ekinezya takviyeleri de aknelerin önlenmesinde ve giderilmesinde etkili olmaktadır.

Biberiye

Biberiye özü içerisinde Rosmarinus officinalis , antioksidan, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahip olan maddeler bulunmaktadır. Bu özellikleri dolayısı ile de biberiye özünün akneler üzerinde iyileştirici etkisi bulunduğu düşünülmektedir. Özellikle P. Acnes bakterisi sebebi ile oluşan aknelerin iyileştirilmesinde kullanılmaktadır.

Arıtılmış Arı Zehri

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki arıtılmış arı zehri ile hazırlanan kremler ve jeller hem sivilcelerin azalmasında hem de lezyonlarının azalmasında etkili olmaktadır. Ne var ki bu maddenin kullanıldığı kremler yeterince üretilmemektedir.

Hindistan Cevizi Yağı

İçerisinde de anti bakteriyel ve anti enflamatuar özellikler bulunmaktadır. Bu özellikleri de sivilceye sebebiyet veren bakterilerin yok edilmesinde etkili olduğu düşünülmektedir. Ayrıca açık akne yaralarının iyileştirilmesinde de etkili olmaktadır. Bu yağın akneler üzerinde kullanımı ise son derece basit olmaktadır. Bunun için saf hindistan cevizi yağının sorunlu bölgeye sürülmesi yeterli olmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dudak kenarında çıkan sivilceler acı verici olduğu kadar tekrarlama riskleri de son derece fazla olmaktadır. Bunun en büyük sebepleri arasında ise bu bölgenin yüzün diğer bölgelerine oranla çok daha fazla kirlenmesi ve yağlanması olmaktadır. Özellikle herhangi bir hastalık sonucunda oluşmayan sivilcelerin tekrar etmesinin önüne geçilmesinde en etkili uygulama alışkanlıkların değiştirilmesi olmaktadır. Bunu yanında dikkat edilmesi ve uygulanması olumlu etki sağlayacak diğer yöntemler ise şunlar olmaktadır.

Cildin Temizlenmesi

Dudak kenarında bu sorunun yaşanmasındaki başlıca sebep bu bölgenin çok fazla kirlenmeye maruz kalması olmaktadır. Bu kirlenme de gözeneklerin içerisinde bakterilerin çoğalmasına ve doğal olarak da sivilcelerin çımasına sebep olmaktadır. Bunun için yumuşak bir cilt temizleyici ile cildin düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Genellikle sabah ve akşam uygulanan bu işlemin daha sık aralıklar ile yapılamaması gerekmektedir. Çünkü cildin üzerinde ki koruyucu tabakanın soyulması daha çok probleme sebep olacaktır. Diğer bir yandan aynı sebep ile cildin çok fazla kurumasına da izin verilmemesi gerekmektedir.

Çinko Takviyesi

Hücrelerin sağlıklı çoğalması, metabolizma ve bağışıklık sistemi için etkili olan çinko, sivilcelerin önlenmesin de etkili olmaktadır. Diğer bir yandan yapılan araştırmalara göre sivilceye eğilimli olan kişilerin kanlarındaki çinko oranının düşük olduğunu da göstermektedir. Sivilcelerin oluşmasını engellemek için 30- 45 mg arasında çinko alınması sivilcelerin önlenmesi için yeterli olmaktadır. Ancak çinko kullanımına başlamadan önce bir doktordan öneri alınması gerekmektedir. Çünkü fazla çinko alınması baş ağrısına ve bağırsak iltihabına sebep olmaktadır.

Buhar Banyosu

Haftada bir defa uygulanacak buhar banyosu ile gözeneklerin içerisini dolduran siyah noktaların boşaltılması sağlanmaktadır. Bu sayede gözeneklerin içerisindeki bakteri birikimlerinin önüne geçilmekte ve sivilce oluşumları önlenmektedir. Buhar banyosunun yapılması için ise, başın üzerine geniz bir havlu örtülerek kaynamış suyun buharına yüzü tutmak yeterli olmaktadır.

Beslenme

Akneye meyilli cilt sahiplerinin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Başta düzensiz beslenme olmak üzere fast food ve yağlı beslenme sivilce oluşumunu etkilemektedir. Bu sebeple bu cilt tipine sahip olan kişilerinin dengeli ve genellikle meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeleri gerekmektedir.

Makyaj

Özellikle dudak çevresindeki sorunun artmaya başladığı dönemlerde makyaj yapmamak sorunun çoğalmasının önüne geçmektedir. Makyaj gözenekleri kapadığı için sorunun artması söz konusu olmaktadır.

Ellerin Yüze Sürülmemesi

Ellerin ne kadar temiz olduğunun ya da günde kaç kere yıkandığının hiçbir önemi yoktur. Ellerimizde taşıdığımız bakteriler, ellerimizi yüzümüze sürdüğümüzde kolay bir şekilde açık gözeneklerin içerisinde girebilmektedir. Bu durumda sivilce oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

Balık Yağı Takviyesi

Sağlık için birçok yararı olan balık yağı takviyelerinin sivilceler üzerindeki etkileri de yapılan çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Akneye meyilli olan cilt sahiplerinin 40 gün süre ile balık yağı kullanması sivilce oluşumunu 10 hafta kadar önlediği kanıtlanmış bulunmaktadır.

Fırçalamak

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki cildin düzenli olarak fırçalanarak ölü derilerinden arındırılması, sivilce oluşumunu önlenmesinde etkili bir rol oynamaktadır. Bunun için hazır olarak satılan ürünlerden faydalanılabileceği gibi  ev de yapılan reçetelerden de faydalanılmaktadır. Evde basit olarak hazırlanabilecek peeling tarifi ise şu şekilde olmaktadır. Eşit miktarda şeker ve hindistan cevizi yağı karıştırılır. Daha sonrasında bu karışım ile cilde peeling veya fırçalama uygulanır. Günde bir defa uygulanması gereken bu karışım, daha sonrasında ciltten arındırılması gerekmektedir.

Bol Su Tüketmek

Bal miktarda su içmek vücutta olduğu gibi ciltte bulunan toksinlerin de atılmasını sağlamaktadır. Bu sayede daha temiz ve dolayısı ile daha sağlıklı bir cilde kavuşulmaktadır.

Süt

Özellikle erkeklerin bu sorunu yaşaması durumunda süt içmeye ara vermeleri gerekmektedir. Çünkü yapılan çalışmalar göstermiştir ki erkeklerde süt tüketimi hormonları arttırarak sivilce oluşumunu desteklemektedir.

Antioksidan Tüketmek

Yeşil çay gibi antioksidan bakımından zengin besinlerin tüketilmesi dudak çevresinde oluşan sivilcelerinin önlenmesinde de etkin rol oynamaktadır. Çünkü antioksidanlar vücutta bulunana serbest radikallerin giderilmesini sağlayarak sivilce oluşumun önüne geçmektedir.

Omega 3

Omega 3 vücutta oluşan iltihaplarla savaşmaktadır. Dudak çevresinde çıkan sivilcelerin büyük bir çoğunluğunun da iltihaplı sivilceler olduğu düşünülürse, omega 3 açısından zengin olan yiyeceklerin tüketilmesi, iltihapların giderilmesi açısından yardımcı olacaktır. Balık başta olmak üzere tohumlarda, kuru yemişlerde, ıspanakta ve rokada bol miktarda bulunmaktadır. Ancak omega 3 ısıdan etkilendiği için bu besinlerin çiğ tüketilmesi faydalı olmaktadır.

E Vitamini

E vitaminin en büyük etkisi şüphesiz ki cilt üzerine olmaktadır. Bu sebeple de akne tedavilerinde sıklıkla E vitamininden yararlanılmaktadır. Sivilcelerin oluşumun engellemesi aşamasında da E vitamini takviyelerinden yararlanılmaktadır.

Stresi Azaltmak

Yapılan araştırmalar stres ile cilt hastalıkları arasındaki ilişkiyi kanıtlamıştır. Bu sebeple hayatınızdan stresi çıkarmak veya onu yönlendirmek dudak çevresinde çok daha az sivilcenin oluşmasını sağlamaktadır.

Uyku

Düzenli uymak hem cilt sağlığı üzerinde etkilidir hem de daha az stres oluşmasını sağlamaktadır. Bu da dudak çevresinde oluşabilecek sorunların önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır. Ancak yastık kılıflarının düzenli olarak değiştirilmesi önemli olmaktadır. Çünkü yastık kılıflarında biriken kirler daha çok sivilce oluşmasına neden olabilmektedir.

Güneş Kremi

Güneşin zararlı etkilerinden cildi korumak için yaz kış güneş kremi kullanmak gerekmektedir. Ancak güneş kremi kullanırken bunun temiz bir cilde uygulanması gerekliliği de unutulmamalıdır. Aksi halde gözenekler dolarak sivilcelerin oluşmasına ortam hazırlanmış olmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.