Balık Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

22.04.2020
Balık Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Balıkta oldukça fazla bulunan omega 3 yağ asitlerini insan vücudu kendi üretemediği için dışarıdan beslenme yolu ve takviye olarak alınması gereken temel yağlardan biridir.

Balık Yağı Hangi Besinlerde Bulunur?

Omega 3 de bulunan yağ asitleri dereotu, semizotu, tere gibi yeşil bitkilerde ve hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Özellikle derin denizlerde yüzen balıklar, alglerden bazıları ve bazı balık yağlarında bulunur. Bu gıdaların tüketimi insan sağlığı için temel bir ihtiyaç olduğu için önemli bir yağdır.

Tüketilecek Balık Çeşitleri

Balık yağının kalitesini belirleyen balık türüdür. Özellikle hamsi, uskumru, tekir, deniz levreği, kılıç balığı, somon gibi omega-3 açısından daha zengin balıklar tüketilmelidir.

Alınabilecek Bazı Takviyeler

Şurup veya kapsül şeklinde satılan takviye balık yağlarından doktorunuzun önerisi ile kullanabilirsiniz. Bazı takviyelerin İçine bir miktar E vitamini katılmış olabilir. Bu vitamin balık yağının ömrünü uzatacaktır. Ek olarak yanında alınabilecek vitaminler kalsiyum, demir, A, B1, B2, B3, C veya D’ dir.

Balık Yağı Ne İçin Kullanılmalıdır?

Düzenli kullanıldığında kalp hastalıkları riskini azaltır. Kolesterolü dengeler, depresyona iyi gelir. Anksiyete bozuklukları için kullanılırsa iyileşme görülür. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, zayıflamış bağışıklık sistemini güçlendirmek, kanser hastaları, diyabet hastaları, iltihaplanma sorunu yaşayan kişiler, eklem iltihabı, bağırsak iltihabı sendromu olanlar, AIDS hastalığı, alzheimer başlangıcı, göz bozuklukları sorunları, gözde görülebilen sarı nokta hastalığı ve ülser gibi mide rahatsızlıklarına da iyi gelir. Cilt bakımı, hamilelik döneminin sağlıklı olması, bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı bir insanın rahatlıkla kullanılabileceği yararlı bir takviyedir.

Balık Yağının Vücuda Faydaları

Beyin Gıdası

İçeriğinde bulunan önemli yağlar doktorlar tarafından beyin gıdası olarak adlandırılır. Kalp hastalıkları gibi birçok hastalıktan korunmak için alınmalıdır. Ayrıca kolestrolü düşürür, kilo kaybını önler, kalp hastalıklarına iyi gelir. Daha birçok açıdan sağlığa faydaları vardır.

 • Düzensiz kan dolaşımını düzenler, kalp hastalıklarını önlemek için oldukça faydalıdır.
 • Solunum bozukluğu, astım gibi sıkıntıların yaşanmasını önler, nefes almakta kolaylık sağlar.
 • Yapılan çalışmalarda içeriği ile depresyon, anksiyete gibi beyin sağlığı için önemli bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Fakat antidepresanların etkisini artırabileceği de unutulmamalıdır.
 • İltihaplara karşı koruma özelliği olduğundan, iltihap kaynaklı ağrılara iyi gelecektir.
 • Dikkat eksikliği sorunu yaşayanlar için önerilir. Dikkat dağınıklığını en aza indirerek, dikkati artırır.
 • Balıkta bulunan maddeler göz için çok faydalıdır. Göz kuruluğu sorununa iyi gelir.
 • Cildin daha sağlıklı görünmesini, saçların daha parlak olmasını sağlayıp tırnakların uzarken kırılmasını önler.

İçeriğinde bulunan Omega-3 yağ asitleri vücuda oldukça faydalı temel bir ihtiyaçtır. Ağrılı bölgeleri iyileştirip şiş olan kısımların inmesini sağlar. Başka bir etkisi ise gözde olan kuruluklarda ve sedef hastalığı olan kişilerde olumlu bir etkinin oluştuğu görülmüştür. Omega-3 asitleri kanın pıhtılaşmasını önler. Bazı kişilerde kan pıhtılaşma sorunu görülebildiği için bu kişilerin bir uzmana danışmadan kullanması önerilmez.

Kalp Sağlığı İçin

Amerika’da bulunan bir Kalp Vakfı, deneyler sonucu içeriğinde bulunan omega3 için kalp rahatsızlıklarının azalttığını ve damar tıkanıklığı gibi sorunların oluşmasını önlediği ve bu gibi sorunlarda oldukça etkili olup iyileştirebileceği konusunda açıklama yapmıştır. Omega-3 en çok balık yağında bulunur ve vücut için oldukça önemli bir yağ asitidir.

Kalp ve damar rahatsızlıklarının iyileştirilmesi dışında kötü kolestrolde de oldukça etkili olacaktır. Omega 3 kötü kolestrolü düşürür, iyi kolestrolde ise yükseltme etkisi görülür. Trigliseridi dengeleme özelliği de görülmüştür.

Çeşitli testler sonucunda damar sertliği sorununda da kullanılabileceği gözlemlenmiştir. Damar sertliği kalp krizine neden olabileceği için damar sertliği sorununu ortadan kaldıran omega3 ün düzenli kullanılması sonucunda kalp krizinden kaynaklanan ani ölüme karşı koruyacaktır. Kalp krizini önlemekte etkili olan dozun aşırıya kaçıldığında kalp krizine sebebiyet verebileceği de unutulmamalıdır. Faydaları yine de kapsamlı şekilde araştırılmaya devam edilmeli ve kesin olarak kanıtlanmalıdır.

Kilo Vermeyi Sağlar

Bilenen birçok faydası içinden bir tanesi de kilo vermeye yardımcı olma özelliğidir. Güney Avustralya’da bulunan bir üniversitedeki uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar da yapılan egzersizlerin daha hızlı yağ yakımı sağladığını, daha verimli bir şekilde istenilen vücuda kavuşulduğu gözlemlenmiştir. Deneyleri 2 ayrı grupta yapan uzmanlar balık yağı kullananların kullanmayanlara göre daha hızlı şekilde fit bir vücuda kavuştuğu görülmüştür. Bundan yola çıkarak balık yağı kullanarak yapılan egzersizlerin, vücudun daha hızlı şekillenmesini ve daha sağlıklı olmasını sağladığı test edilmiştir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kontrollü bir şekilde dozunu aşmadan ve düzenli kullanmak bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülebilecek öksürük, grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar, balık yağı kullanan kişilerde bağışıklık sistemi güçlenmiş olduğundan çok sık rastlanmaz. Omega 3 kullanımı gerekli alanlarda aktiviteler sağlayarak etki edip, miktarını artıracağından bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

Hala net bilgiler elde edilemese bile düzenli kullanımda, olumlu fark yaratacağı uzmanlarca test edilip gözlemlenmiştir. Fakat özelliklerinin araştırılmaya devam edilmesi gerektiği yine uzmanlar tarafından söylenmektedir dokularda, organlarda koruma amaçlı çeşitli rahatsızlıklarda kullanılabilir. Bu gibi durumlarda kullanıldığında gözlemler sonucunda ateş, deri döküntüleri, yorgunluğa iyi geldiği görülmüştür.

İltihabı Önlediği Gözlemlenmiştir

İltihaplanmaya bağlı gelişen sorunlara karşı içeriğinde bulunan maddeler sayesinde iltihabı azalttığı gözlemlenmiştir. Kronik iltihap durumlarında da düzenli kullanmak olumlu etki gösterecektir.

Bazı Hastalıklar Üzerinde Etkili

Sindirim sistemi bozuklukları, çölyak hastalığı, kısa bağırsak sendromu ve iltihabi bağırsak hastalıklarında kullanılması önerilmektedir. Göz kuruluğu, glakom, yaş ile bağlantılı olan makula dejeneresansı, kadınlarda görülebilecek göğüs ağrısı durumları ve ağrılı PMS dönemi, düşük ve erken doğum tehlikesi durumlarında, hamilelikte ortaya çıkabilecek yüksek tansiyon, hamilelik dönemi ve doğum sonrası depresyon, diyabet, astım, disleksi, obezite, böbrek hastalıkları, osteoporoz, sedef hastalığı, hareket ve koordinasyon bozuklukları, kanser gibi hastalıklarda ilaçlardan kaynaklanan kilo kaybı, artrit, depresyon, anksiyete, göz bozuklukları, alzheimer, yetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, ciltte olan kuruluk, saçlarda dökülme, akne, pankreas kanseri olan kişilerde görülebilen hiperlipidemi, ülser, kısırlık, kan dolaşımı, yüksek tansiyon, böbrek hasarı, damar sağlığı gibi hastalıklar için kullanımı oldukça olumlu etki yaparak iyileşmeye katkı sağlayacaktır.

En çok bebek ve çocukların gelişimleri için alması gerektiği önerilmektedir. Beyni destekleyeceği için çocukken alınırsa zeka seviyeleri yükseltecek, kemikleri kuvvetlenecek ve boylarda hızlı şekilde uzayacaktır. Kilo problemlerine, aynı zamanda hafızaya da iyi gelmektedir. Haftada 2, 3 gün balık tüketmek gerekir. İleri yaşlarda kemik problemi cilt problemleri yaşamamak için düzenli şekilde tüketimine önem verilmesi gerekir.

Crohn Hastalığı

Chorn hastalığından kaynaklanan yağ ve vitamin gibi bazı ürünlerin sindirimi zordur. Fakat balık yağı bu sindirimi hızlandırıp kolaylaştıracağından dolayı iltihap oluşumunu önleyecektir.


Balık Yağının Cilde Faydaları

 • Saç ve cildin canlı bir parlaklığa sahip olmasına, vücudun daha dinç görünmesini sağlar.
 • Sivilcelerde azalma gözle görülür şekilde olacaktır.
 • Ciltteki kuruluk, cildin aşırı yağlı görünmesine engel olacaktır.
 • Yaşlanma karşıtı maddeler bulunduğundan cildin genç görünmesini sağlayacaktır.
 • Hücrelerdeki yenilenme sürecini hızlandıracağından cildin daha güzel görünmesini sağlayacaktır.

Balık Yağının Saça Faydaları

Saçların Vitamin İhtiyacını Sağlar

İçeriğinde bulunan A, D ve E vitaminleri sayesinde saç sağlığına çok faydalı bir yağdır. A vitamini saçın güçlenmesini ve herhangi bir hasarda hemen yıpranmasını önler. D vitamini saçlardaki dökülme durumunu azaltıp, saç köklerinin güçlenmesinde rol oynar. E vitamininin faydası ise güçlü bir antioksidan olmasından dolayı çevresel etkenlerden kaynaklı zararlara karşı kalkan özelliği sağlayacaktır.

Saç Dökülmelerini Durdurur

İltihaplanmalara karşı etkisi ile hasarlı hücreleri onarıp yenileyecektir. Ayrıca saç dökülmesine sebep olan saç derisindeki yağ dengesinin bozulmasını engelleyerek fayda sağlar.

Saçlara Parlaklık ve Gürlük Kazandırır

Saç derisini besleyerek saçın doğallığına kavuşmasını sağlayacaktır. Saçlarda yaşanan nem kaybını ve kepeklenme gibi sorunları yok eder. Düzenli şekilde kullanıldığında saç köklerinin daha sağlıklı daha güçlü daha esnek ve daha hacimli olmasını sağlayacaktır.


Balık Yağının Yan Etkileri

Doz Miktarı

Kullanım sebepleri ve dozu kişiden kişiye farklılık göstermektedir. En dikkat edilmesi gereken nokta ihtiyaç duyulan dozun üstüne çıkmaktır. Düzenli kullanımı sonucunda faydası görülmektedir. Yan etkileri ise alınacak doz sınırının üstüne çıkılması ile kalp krizi riski, mide rahatsızlıkları, kiloda artış gibi bazı sorunlara neden olur.

Balık Türü

Faydaları oldukça fazla olmasına rağmen her balık yağı aynı şekilde fayda sağlamamaktadır. Bunun nedeni ise kullanılan balık türünün farklılık göstermesidir. Balık türü zehirli ortamlardan elde edilmiş ise yağı da sağlıklı olmayacaktır. Kullanılacak olan balığın saf ortamlarda sterilize edilmiş ve kaliteli olması gerekmektedir. Bu nedenle satın alırken bilinen ve onaylanmış balık yağı tercih edilmelidir.


Balık Yağı Nasıl Kullanılır?

Düzenli ve dozunda kullanmak fayda görmek açısından önemlidir. Birçok faydasının olduğu bilindiği gibi dozun aşırıya kaçırılması sonucunda büyük hasarlara sebep olabilir. Günlük alınması gereken miktar 1–3 gr aşılmayacak şeklinde tavsiye edilmektedir.

Kapsül, tablet, hap veya yumuşak jel gibi farklı çeşitlerde piyasada bulunmaktadır. Kişiye göre ihtiyaç durumu değişebileceğinden bir uzman hekime danışılarak alınması önerilmektedir.


Balık Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Şurup veya kapsül içerisindeki sıvıyı çıkararak elde edeceğiniz yağ direk saça uygulanabilir. Ağır bir kokusu olduğundan çok kullanılan bir yöntem değildir. Fakat kokusu hafif olan yağ seçimi biraz daha rahat olmanızı sağlayacaktır.

Kullanımı için tavsiye edilen yolu direk kapsül ile vücuda almaktır. Bu nedenle kapsül balık yağı düzenli kullanılması sonucu hem bağışıklık sistemine hem de kan dolaşımına iyi geleceğinden, saçların da dökülmesini azaltıp hacim kazanmasını sağlayacaktır.

Kokusu biraz ağır olması nedeni ile kullanımı çok tavsiye edilen bir yağ değildir. Bu kokuya rağmen yine de kullanmayı göze alanlar saçlarında oldukça hızlı bir değişim görmektedir. Saça sürmeden önce zeytinyağı da kullanılması unutulmamalıdır. Şurubunu yada kapsüllerinin içinden elde edilecek yağı zeytinyağı ile karıştırarak saç diplerine bir süre masaj yapıp uygulamanız gerekmektedir. İyice saçlara yedirdikten sonra saçları bir bone içine geçirerek yarım saat bekletildikten sonra saçların yıkanıp, iyice arındırılması önemlidir.

Balık Yağı Saç Maskesi

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı balık yağı,
 • 1 çay bardağı yulaf unu,
 • 1 çay bardağı çavdar,
 • 1 çay bardağı bal,
 • 1 tatlı kaşığı papatya çiçeği tozu,
 • 1 adet yumurta sarısı.

Nasıl Uygulanır?

 • Bu malzemelerin hepsi temiz cam bir kabın içerisinde homojen bir kıvam alana kadar karıştırılmalıdır.
 • Temizlenmiş bir cilde sürüp 10 dk kadar beklenmelidir. Daha sonra cildin iyice arındırıp yıkanması gerekir.
 • Düzenli şekilde yapılması ciltte bulunan herhangi bir probleme olumlu yönde iyi geldiği görülecektir.
 • Yüze direk uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.
 • Fakat içeriğini bakım yağları ile kuvvetlendirerek uygulamak daha iyi bir sonuç alınmasını sağlayacaktır.

Ne Sıklıkla Uygulanır?

 • Bu maskenin haftada bir kez yapılması yeterlidir.

Ne Fayda Sağlar

 • DHA ve EPA da bulunan omega-3 yağ asitleri saçın sağlıklı ve hızlı uzamasında yardımcı olur.
 • Omega 3 saç derisinde oldukça olumlu etkiler yaptığı gözlemlenmiştir.
 • Kan dolaşımını artırarak hücrelere daha fazla besin taşınmasını sağlayarak saçların uzamasına etki edecektir.

Balık Yağı Fiyatı Ne Kadar?

Bu kadar faydalı olması içinde bulundurduğu DHA ile EPA maddeleridir. Fakat doğru yerden güvenilir ve kaliteli bir balık yağı için bu durum geçerlidir. Aksi takdirde zehirlemeye kadar yol açabilir. Bu nedenle satın alırken eczanelerde ve diğer tüm sağlık kuruluşlarından almak en doğru yöntem olacaktır. Bilindik ve güvenilir markaların internet satış sitelerinden de temin edilebilir.

Marka ve miktarına göre fiyatı 40 TL ile 130 TL arasında değişiklik göstermektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.