Et Beni Neden Çıkar ve Tedavisi

05.12.2017
Et Beni Neden Çıkar ve Tedavisi

Cilt katmanlarında oluşan fazla büyüme ve deformasyon, et benlerinin oluşmasına yol açmaktadır. Et beni, tıp dilinde polip, papillom, nevüs ve akrokordon gibi isimlerle adlandırılır. Genelde koyu kahverengi olarak görülen et beni, ten rengi ve kırmızı olarak da görülebilmektedir. Tedavi edilmeyen et benleri büyümeye devam eder. Sürekli büyüyen et benleri, kansere yol açabilir.

Et Beni Neden Çıkar?

Melanin pigmenti vücuda renk verir. Melanin pigmenti bazı zamanlarda eşit dağılmaz. Eşit dağılmadığı için yüz ve vücutta ben oluşumuna neden olur. Et beninin çıkmasına fiziksel sebepler neden olabileceği gibi, fizyolojik sebeplerde vardır.

  • Şeker hastalığı önemli etkenlerden biridir. Kan şekerinin ve insülin direncinin sürekli olarak değişimi, et beni oluşumundaki sebeplerdendir. Kolesterol hastalarında, et beni çoğunlukla görülmektedir.
  • Fazla kilo, obezite et beni çıkmasındaki sebeplerdendir.
  • Hormonal değişiklikler et beni çıkmasına neden olur. Örneğin hamileyken yaşanan değişiklikler.
  • Et beni irsilik taşıyabilir. Ailenizde et beni bulunan kişiler varsa sizde de olma ihtimali yüksektir.
  • Terli kıyafetlerle uzun süre beklemek ve aşırı ter, et beni çıkmasına yol açabilir.
  • Dar kıyafetler, kravatlar vb. giysiler sürtünme nedeniyle et beni oluşturabilir.

Et benlerinin görüntüsü haricinde rahatsız edecek bir ağrısı yoktur. Üzerine elinizle bastırmadığınız ve bir yere çarpmadığınız sürece ağrı yapmaz. Genelde birbiri ile karıştırılabilen ten rengi et benleri ile siğil arasında görüntü farkı vardır. Siğilin görüntüsü pütür pütürdür. Et benleri vücudunuzda birden çok yerde bulunabilir. Genellikle göz kapaklarında, yüzde ve boyunda oluşan et benleri, vücudun kıvrımlı kısımlarında daha çok çıkabilmektedir.

Et Beni Tedavi Yöntemleri

Et benleri evde tedavi edilemez. Koparılmaması, kesilmemesi ve kesinlikle sıkılmaması gerekir. Tamamen yok olmasını istediğiniz et benleri için bazı yöntemler vardır.

Ameliyat

En bilinen ve kesin sonuca ulaştıran çözüm ameliyattır. Doktorlar et benleri için genellikle ameliyat tercih etmektedirler. Ameliyatla alınan benlerde iz kalma olasılığı yüksektir. Görsel açıdan size hoş gelmeyen et beni ameliyat edildiği takdirde de küçük bir iz bırakmaktadır. Lokal anestezi uygulanarak kısa bir sürede alınmaktadır.

Krioterapi

Beni dondurma işlemi olarak bilinen krioterapinin, artıları olduğu gibi eksileri de vardır. Beni kök kısmından donduran bu yöntem, beninizden kurtulmanızı sağlayacaktır. Ancak dondurulan bölgede daha fazla dokuya zarar verme ihtimali vardır. Uygulanması açısından daha kolay bir yöntem olarak bilinse de, dokularımız için zararları bulunur.

Koterizasyon

Buharlaştırma tedavisidir. Koterizasyon ile et beninden ilk seansta kurtulabilirsiniz. İz kalma olasılığı çok düşüktür.

Radyo Frekans Tedavisi

Isıya dönüştürülen radyo dalgaları ile yapılan bu yöntem, ameliyat olmadan et benlerinden kurtulmak için alternatif çözümlerdendir. Koterizasyon tedavisine benzemektedir.

Lazer Tedavisi

Cildin koyu renkli bölgelerinde yüksek ısıya dönüşerek et benlerini yok etmektedir. Ten renginde olan et benleri, lazerle tedavi edilemez. Benleriniz, cildinizden daha koyu renkteyse lazer tedavisi uygulanabilir. Sadece et benleri için uygulanmayan bu yöntem, ciltteki bazı bölgelerde oluşan kararmalar içinde uygulanabilir. Doktorunuza danışmadan bu tedaviyi yaptırmamalısınız.

Et Beni İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Et benini tamamen geçirmeyen, fakat koyu renginin açılmasına ve benin küçülmesine yardımcı olan bazı bitkisel karışımlar bulunmaktadır.

Kişniş ve Keten Tohumu

Et benine uygulayabileceğiniz, bitkisel karışımlardan biri keten tohumu, keten tohumu yağı ve kişniştir. Keten tohumu ve yağını karıştırarak, üzerine kişniş ekleyin. Et beninin bulunduğu bölgeye nazikçe uygulayın. 15-20 dakika beklettikten sonra bölgeyi ılık suyla yıkayın. Düzenli olarak her gün uygulayın.

Hindistan Cevizi Yağı ve Kekik Yağı

2 veya 4 hafta uygulayabileceğiniz bu karışımı, gözünüze değdirmemeye dikkat ediniz. Hindistan cevizi yağı ve kekik yağını güzelce karıştırın. Benlerinizin üzerine uygulayın. Yıkamanıza gerek yoktur. Günde 3-4 defa uygulayabileceğiniz bu yöntemle, et benlerinizin rengi açılacak ve küçülecektir.

Biberiye

Et benlerini tamamen yok etmenize yardımcı olmayan bu karışımları, benlerinizin rengini açmak ve küçültmek için denemekte fayda var. Biberiyeyi ezerek et benlerinizin üzerinde bekletiniz. 15-20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Sarımsak

1-2 diş sarımsağı ezerek püre kıvamına getirin. 1 tane karanfili de iyice ezin ve sarımsakla karıştırın. Benlerinizin olduğu bölgeye nazikçe sürün ve üzerini yara bandıyla kapatın. Gün boyunca karışımın, et benleri üzerinde kalmasına dikkat edin. Gece yara bandını açarak, bölgeyi ılık suyla yıkayarak temizleyin.

Hint Yağı

Az miktarda kabartma tozu ve hint yağını karıştırın. Bu karışımı 3-4 gün boyunca benlerinize uygulayın.

Çay Ağacı Yağı

Cilt lekelerinde çok etkili olan bir yağdır. Çay ağacı yağını, günde en az 3-4 kere benlerinizin üzerine sürebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Bu yöntemde elma sirkesi suyla karıştırılarak değil ısıtılarak kullanılmalıdır. Biraz ısıttığınız elma sirkesini, sadece benlerinizin üzerine uygulamaya dikkat edin. Günde en fazla 2-3 kere bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Aspirin

En kolay yöntemlerden biri de aspirin tedavisidir. Ezerek toz haline getirdiğiniz bir adet aspirini, et benlerinizin üzerine uygulayın ve yara bandı ile kapatın. 1 veya 2 saat bekleterek yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Halk arasında et benlerine dokunulmasının, benlerle sürekli uğraşılmasının kansere yol açabileceği gibi bazı inançlar vardır. Et benlerine dokunmak kesinlikle kansere yol açmaz. Ayrıca et benlerini kökünden sıkıca bağlayarak düşmesini beklemek çok yanlış bir uygulamadır. Bu uygulamayı yapmanız et benlerinin büyümesine ve enfeksiyon kapmasına yol açabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.