Yüzdeki Çiller Nasıl Geçer?

06.12.2017
Yüzdeki Çiller Nasıl Geçer?

Çil, cilt sorunlarımızdan biri. Kimi insanlar çillerin görüntüsünden rahatsızlık duyarken kimileri çillerin, cildin sağlığıyla ilgili bir sorunun habercisi olabilir mi endişesine kapılıyor. Çiller, vücutta istenmeyen, rahatsızlık duyulan lekeler, kuşkusuz ve bu lekeler, cilt sorunu olarak kabul görüyor. Öncelikle, karşı karşıya kaldığınız çil problemi için sizleri biraz bilgilendirmek istiyorum. Cildin güzelliğini gölgeleyen, görüntüde rahatsızlık veren ve kurtulmak istenen bu lekelerin ne olduğunu bilmek ve bu sorunu tanımlamak gerek.

Çil, vücudun belli başlı bölgelerinde görülen kahverengi, kahverengiye yakın renkler ve altın renklerinde beliren lekelerdir. Bu kahverengi lekeler, cilt tarafından üretilen bir pigment olan melaninin birikmesinden kaynaklanan bir durum olarak ortaya çıkar. Vücutta melaninin miktarı bireylerin cilt yani ten renklerinin tonunu belirler. Güneşe maruz kalındıkça cilt UV ışınlarından korunmak ve bu ışınların zararını en aza indirebilmek için reaksiyon olarak daha fazla melanin salgılamaya başlar. Yani vücudun verdiği bir tepki bir sinyaldir. Bu da zamanla melanin birikimine yani fazlalığına yol açar ve dolayısıyla ciltte çil oluşmasına sebebiyet verir. Çoğunlukla yüzde burun üzerinde, yaygın olarak yanaklarda görülür. Bunun yanı sıra boyun, dekolte bölgesi, omuzlar ve sırtta çillere rastlamak mümkündür.

Çiller, irili ufaklı serpme halinde ve bulunduğu bölgede yaygındır. Her yaş grubundan insanda olabilir. Mevsime göre değişiklik gösterirler. Kış mevsiminde bir kısmı tamamen yok olurken bir kısmının rengi solar ve hafifler. Yaz mevsiminin gelişi ile birlikte ciltteki çil sayısının arttığı ve daha da belirginleştiği, renklerinin koyulaştığı fark edilir. Bunun sebebi, yaz mevsiminde cildin, güneşe çok fazla maruz kalmasıdır. Dikkat edilirse yazın güneşlendikten sonra ciltteki çillerin rengi netleşir daha belirgin hale gelir. Çil problemi, sıklıkla normalden daha açık tenli kişilerde rastlanan bir durumdur. Kızıl ve sarışın insanlarda daha yoğun olsa da bir çok kişinin cildinde çil problemi olduğu görülür.

Çil Çeşitleri

Solar Lentigo Tipi Çiller

Bu tip çiller ileri yaşlar da yaşa bağlı olarak ortaya çıkan cilt renginde meydana gelen renklenme işlemidir. Bunlar diğer çillenmelere göre daha kalıcıdır. Dağınık ve düzensizdirler. Genelde renkleri koyudur. Bu çillerin geçmesi için tedavi edilmesi gerekir.

Efelit Tipi Çiller

Bu tip çiller, çocuklarda oluşan çillerdir. Ergenliğe kadar var olurlar ve ergenlik sonrası geçerler.

Çil Nedenleri

Güneş ışınları en etkili sebeptir. Ultraviyole ışınları, ciltte çil oluşmasına sebebiyet verir. Bu ışınlara maruz kalanlarda yoğun olarak görülür. Buna en bilinen örnek, solaryuma girilmesidir. Çiller genellikle bahsedilen sebeplerle oluşur. Ancak, çil sorununun diğer bir hastalığın sinyali olabilme ihtimali vardır. İleride herhangi bir sağlık sorununun olmaması açısından bir uzmana başvurulması ve muayeneden geçilmesi gerekir.

Çil Belirtileri

Çiller bir anda oluşabileceği gibi zamanla da ortaya çıkabilir. Her hangi bir ağrı olması çok karşılaşılan bir durum değildir. Bazen çok nadir de olsa kaşıntıya sebep olabilir. Bununla birlikte kızarıklık ya da kabarma görülmez ancak çok fazla güneş ışınına maruz kaldıysanız ve korumasız çıktıysanız bu durumda kızarma ve ciltte kuruma olması mümkündür.

Güneşe karşı korunmak elbette ilk adımdır. Dolayısıyla güneşe fazla maruz kalmamak gerekir. Güneşe çıkılacağı zaman gerekli koruyucu kremler kullanılmalıdır. Çillerin rengini açarak hafifletmek ve kurtulmak için renk açıcı kremler kullanılabilir. Çiller için lazer tedavisi görülebilir. Lazer tedavisi olumlu sonuçlar vermektedir. Günümüzde en başarılı çil tedavisi yöntemidir. Çiller için kimyasal peeling uygulamaları da etkili bir yöntemdir.

Doğal Çil Tedavisi

Limon Suyu

Limon suyu, cildi aydınlatmada oldukça etkili bir besin kaynağıdır. Bir bardağın içine bir adet limonu sıkın ve limon suyunu cildinize kibarca masaj yaparak sürün. 10 15 dakika kadar bekletip su ile iyice yıkayın. Bu maskeyi günde 2 kez yapabilirsiniz. Limonu çil tedavisi olarak başka bir şekilde daha kullanabilirsiniz: Limonu ikiye bölüp yarım limonun üzerine bir buçuk çay kaşığı kadar toz şeker serpin. Ardından kibar bir şekilde bu limonla yüzünüzü ovun. Bu maskeyi de düzenli olarak haftada bir ya da iki kez yapabilirsiniz. Böylelikle kısa sürede çillerinizin yok olduğunu görebileceksiniz.

Salatalık Maskesi

Salatalık ince ince dilimlenir. Dilimlenmiş salatalık yüze yerleştirilir. Bu uygulama için yaklaşık yirmi ile yirmi beş dakika arası beklemek yeterli olacaktır.

Karbonat Maskesi

1 Çay kaşığı karbonat üzerine 1 yemek kaşığı yoğurt eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra cilt üzerindeki çilli bölgelere sürülür. Bir süre bekletilir. Daha sonra ılık su ile yüz yıkanır. Soğuk su ile de yıkanabilir. Bilindiği gibi, soğuk su cilt gözeneklerinin küçülmesini sağlar.

Üzüm Sirkesi

1 çay kaşığı üzüm sirkesi, 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı su. Tüm bu malzemeler karıştırılır. Bu karışım sabah ve akşam yatmadan önce pamuk ile cildin çilli bölgelerine sürülür.

Keten Tohumu

Keten tohumu iyice kaynatılır. Demlenen keten tohumu suyu ile çilli yerlerin üzerine uygulanır. Bu işlem sonuç alınana kadar uygulanabilir.

Süt ve Kaymak

Süt ve kaymak çiller için oldukça etkili bir doğal uygulamadır. Süt içerisinde laktik asit bulunduğu için çil ve benzeri lekelerin rengini hafifletir. Ekşi süt kullanılması daha uygundur. Ekşi süt ile yüz yıkanır. Süt yüzde kuruduktan sonra soğuk su ile yıkanır. Günde 3 ya da 4 kez yapılabilecek bir işlemdir. Aynı şekilde ekşi kaymak kullanılmalı. Kaymak cilde maske olarak uygulanmalıdır. Yaklaşık on beş ile yirmi dakika arasında bir süre bekletmek yeterli olacaktır. Kaymak ciltte kuruyunca yüz normal ılıklıkta su ile yıkanır.

Ekşi Krema

Ekşi krema, özellikle hassas cilt yapısına sahip olan bireylerin cildine oldukça iyi gelmektedir. Ekşi süt içerisinde bulunan laktik asit sayesinde çilleri kurutur. Ekşi kremayı cildinize sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra cildinizi iyice durulayın ve yumuşak bir havlu ile kurutun. Daha sonra herhangi bir nemlendirici krem sürün. Böylelikle cildiniz kurumaz ve tahriş olmaz. Bu maskeyi çilleriniz gidene kadar günde en az bir defa yapabilirsiniz. Bunun yanında günde iki defa ekşi süt ile yüzünüzü yıkarsanız, çilleriniz yok olur. Ekşi süt bulamazsanız bunun yerine yoğurtta kullanabilirsiniz.

Bal

Bal, çil maskeleri içerisinde olmazsa olmazlardandır. Bal, içerisinde barındırdığı enzimler sayesinde cilt pigmentasyonunu oldukça hafifletir. Bunun yanında cildi doğal bir şekilde nemlendirir. Bal ile suyu karıştırıp 15-20 saniye kadar mikrodalga fırında ısıtın. Ardından karışımı çıkarın ve çil olan bölgelere sürün. Birkaç dakika bekletip su ile iyice yıkayın. Bu maskeyi birkaç hafta tekrarlayabilirsiniz. Böylelikle çillerinizin yok olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun dışında balı, buğday tohumu ile karıştırarak da maske yapabilirsiniz. Bu maskeyi yüzünüze sürüp 10 bekletin ve ardından ılık su ile iyice yıkayın. Bu maskeyi de ayda 2 ya da 3 kez tekrarlamalısınız. Bir diğer karışım şekli olarak, yoğurtla da kullanmanız mümkün. Bal ile yoğurdu karıştırın ve elde ettiğiniz karışımı cildinize sürüp 30 dakika bekletin. Ardından su ile iyice yıkayın.

İçerisindeki enzimler sayesinde cildin renginin açılmasını sağlayan bal, çillerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. 1 kaşık maydanoz ve 1 kaşık balı karıştırarak cildinize uygulayın. 45 dk bekledikten sonra durulayın.

Papatya

Papatya suyu, çilleri yok etmede oldukça faydalıdır. Papatya suyunun içinde çilleri hafifletme özelliği bulunan birçok enzim bulunmaktadır. Papatya bulamıyorum diyorsanız bazı market veya pazarlarda bulabilirsiniz. Bir parça pamuğu papatya suyuna batırın ve çillerin üzerini hafifçe silin. 10 dakika kadar silme işi yapmalısınız. Ardından soğuk su ile iyice yıkayın. Bu maskeyi her gün, günde bir ya da iki defa çil lekeleri yok olana kadar yapabilirsiniz.

Soğan

Soğanın içerisinde bulunan enzimler, ciltteki kahverengi lekeleri kaldırmada önemli bir rol oynar.  Kırmızı soğan, sülfür içeriği ile çillerin ve kahverengi lekelerin kaybolmasını sağlar. Kırmızı soğan kullanırsanız daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. Soğanı dilimler halinde keserek çil olan bölgeye sürün. Bunu günde iki defa uygularsanız kısa süre içerisinde çil lekelerinizin yok olduğunu görebilirsiniz. Bunun yanında, kırmızı soğanı rendeleyip suyunu da kullanabilirsiniz. Günde iki defa soğan suyu ile yüzünüzü silerseniz mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. Soğan suyuna bir çay kaşığı kadar sirke ekleyip karışımı daha da güçlendirebilirsiniz. Bu maskeyi de haftada 2-3 defa yapabilirsiniz.

Ayran

Ayranda ağartma özelliği bulunduğundan çilleri kolayca soldurur. Aynı zamanda cildiniz daha pürüzsüz ve esnek bir hale gelir. Ayranı isterseniz direk olarak çillerinize sürüp ovalayabilirsiniz. 10 dakika kadar bekletin ve ardından ılık su ile iyice yıkayın. İsterseniz de toz yulaf ezmesi ile de kullanabilirsiniz. Yulaf ezmesi ve ayranı yoğun bir macun kıvamına getirin. Ardından karışımı yüzünüze sürüp 30 dakika bekletin ve su ile iyice yıkayın. Günde bir kere bu maskeyi uygularsanız olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Diğer bir seçenek olarak da, limon suyu ile de karıştırabilirsiniz. Limon suyunu ve ayranı karıştırıp cildinize uygulayın. 10 dakika kadar bekletin ve artından cildinizi su ile iyice yıkayın.

Domates

Öncelikle cildinizi iyice temizlemeli ve cildinize az miktarda besleyici krem sürmelisiniz. Ardından çil olan bölgeye domates dilimleri yerleştirin ve 30 dakika kadar bekletin. Daha sonra domatesleri bir pamuk yardımı ile çıkarın ve yüzünüzü su ile iyice yıkayın.

Kara Turp

Kara turpun suyunu çıkarın. Ardından bir miktar su ile karıştırın ve çil olan bölgeye uygulayın. 10-15 dakika kadar bekletip su ile iyice yıkayın.

Maydanoz Suyu

Çillere iyi gelen bir diğer yöntem ise maydanoz suyudur. Maydanoz suyunu sütle karıştırın ve cildinize uygulayın. 15 dk bekledikten sonra yıkayın.

Bayır Turpu

Bayır turpu da çiller için etkili bir yöntemdir. Bayır turpunu ince ince doğradıktan sonra bir kavanoza koyun. Üzerine üzüm sirkesi ilave edip bir hafta bekletin. Elde ettiğiniz sıvıyı süzüp yatmadan önce, ılık bir bezle yüzünüze sarın.

Daha Fazla Kaynak:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.