Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?

18.12.2017
Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?

Buğday yağı, kozmetikte kullanılan bitkisel yağlar arasında besleyici formülü ile son derece tercih edilen ürünlerden biridir. İçeriğindeki besleyici B, D ve E vitamini sayesinde hücreleri canlandırmaktadır.

Buğday Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde bolca bulunan aminoasit sayesinde protein kaynağıdır. Mineral ve vitamin açısından oldukça zengindir. İçeriğinde yağı enerjiye dönüştüren çok önemli aminoasit çeşidi olan L-carnitine vardır. Yağ yakıcı selülit giderici özelliği bu sayede gerçekleşir. Saç, kaş ve kirpik bakımını sağlayan temel yapı da içeriğinde bulunan B vitaminleridir. B1, B2 B3 ve B6 vitaminlerini bolca içerir. Cilt bakımı açısından buğday yağını önemli kılan E vitamini hücre yenilenmesi görevini çok iyi yapmayı sağlayan bir yapıdır. Güneşe karşı bir savunma olması adına ve yeteri kadar güneşten faydalanabilmek adına içeriğinde D vitamini bulunmaktadır.

 • Cildi onarır, temizler.
 • Cilt tonunu dengeler.
 • Yumuşaklık ve parlaklık verir.
 • Sıkılaştırır.
 • Lekeleri giderir.
 • Beyaz ve siyah noktaları temizler.
 • Sivilceleri önler.

1. Cilt lekelerini yok eder

Hassas bir cilde sahipseniz ve cildinizde leke oluşumuna rastlıyor fakat elinizden bir şey gelmiyor ise bunun çözümü için buğday yağından yardım alabilirsiniz. Her akşam uyumadan önce, iyice temizlemiş olduğunuz cildinize bir iki damla buğday yağını sürerek masaj yapın. İyice deriye nüfuz ettirdiğiniz buğday yağını rahatsız olmuyor iseniz sabah, eğer rahatsız oluyor iseniz 20 dakika bekletin ve durulayın. Yaklaşık 3 hafta devam ettirerek sivilce izlerinin yarattığı kahverengi lekelerden, çillerden, güneş lekelerinden ve göz altı morluklarının zamanla giderilmesine yardımcı olarak eksiksiz bir cilt bakımı sağlar.

2. Kirpikleri uzatır

Buğday yağı içeriğinde keratin, vitamin ve birçok mineral barındırması dolayısı ile tüylerin besleneceği ortamı oluşturmaktadır. Buğday yağı kirpiğin tutunacağı ortamı da besleyerek güçlü kirpik dipleri oluşumuna yardımcı olur. Güzel ve gür görünen kirpik görüntüsü oluşturmanın yolu tabi ki kirpiklere bir saç kadar önem vermekten geçecektir. Gözlerin koruyucusu kirpikler; gözlere anlam katar ve kişisel bakım gerektirecek bir işlev üstlenmektedir.

Uzun ve gür kirpiklere sahip olmak için doğru ürünleri tercih etmek gerekecektir. Kirpikler de yediğimiz yiyecekler gibi doğru bir besleme yöntemi ile istenilen forma kavuşacaktır. İnsanlığın her daim en tercih edilen ürünü buğdayın yağı; kirpiklerin beslenmesi için bire bir ürünlerin başında gelmektedir. Buğday yağı; E vitamini bakımından zengin içeriği ile hücreleri yenileyerek canlı bir kirpik formunun oluşmasını sağlayacaktır. Dökülen kirpiklere bir son vermek ve canlı bir görünüm oluşturmak buğday yağının besleyici formülü ile çok kolay olacaktır.

Kirpiklerin uzamamasının ve dökülmesinin en büyük nedenlerinden en önemlileri yeterli bakımın yapılmaması ve yeterli nemin kirpik diplerinde bulunmamasıdır. Buğday yağı kirpik bakımı için vazgeçilemeyen ürünlerden olmuştur. İçerisinde bulunan antioksidan sayesinde kirpikleri güçlendirir. Diğer yağlar ile beraber kullanıldığında daha iyi sonuçlar elde edildiği de gözlemlenmiştir. Nem tutucu özelliği yağları daha da vazgeçilmez yapmıştır.

Örneğin zeytinyağı ve hint yağı ile beraber kullanmak kirpikleri hem uzatır hem sayısını artırır. Ayrıca göz makyajı temizleme ürününüzün içine buğday yağı damlatarak da kirpik uzamasını sağlayabilirsiniz. Kirpiklerin uzamasında etkili olan bir vitamin de E vitaminidir. E vitamini yağı alarak ya da keten tohumu yağı ile buğday yağını karıştırarak kirpiklerinizde gözle görülür bir uzama elde edebilirsiniz. Buğday yağı içeriğinde UV ışınlarını filtreleme özelliği barındırır. Böylece kirpiklerimiz güneşin yakıcı etkisinden zarar görmez ve korur. Dış etkenlerden zarar görmeyen kirpiklerimiz zamanla uzar. Kirpik bakımı kadınlar için oldukça önem taşır. Bakımı yapılan kirpikler zamanla uzar, çoğalır. Rengi belirginleşerek dikkat çekici hale gelir.

3. Sivilcelere iyi gelir

Yıllardan beridir birçok alanda kullanılan buğday yağı, cilt lekeleri ve sivilce izleri gidermede de kullanılır. Bu sorunların başında da sivilce ve gözeneklerin giderilmesi yer almaktadır. Sivilce, akne, kızarıklık ve hassasiyet için birebir bir kullanıma sahiptir. Eğer sivilcelerden kurtulmak istiyorsanız bu yağı kullanabilirsiniz. Sivilceye doğrudan etki ederek bu sorunun giderilmesini sağlar.

E vitamini içeriği bakımından zengin olması cilt bakımı için vazgeçilmez bir özelliktir. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarından da koruyarak buna bağlı lekelenmelerin önüne geçmiş olur. Doğal nemlendirici olarak kullanılabilir.

Sivilceleri gidermek için temiz ve arındırılmış yüzünüze gece yatmadan önce iki damla sürebilirsiniz. Bu gece boyunca cildinizin derinlemesine temizlenmesini ve cildin dinlenip, nefes almasını sağlayacaktır. Kirlerin ve yağların birikerek sivilce oluşturmasının önüne geçecektir. Bir başka kullanım şekli olarak da sabah kalktığınızda aç karınla bir çay kaşığı içebilirsiniz. İki ya da üç günde bir düzenli kullanım sonucu sivilce, beyaz nokta ve siyah noktalardan arınmış, yeterli neme kavuşmuş ve doğal parlaklık ve yumuşaklık kazanmış bir cilt elde edebilirsiniz.

Malzemeler

 • Bir tatlı kaşığı buğday yağı
 • Bir tatlı kaşığı karanfil yağı
 • Bir çay kaşığı bal
 • İki veya üç damla limon suyu
 • Bir adet avokado meyvesi

Nasıl hazırlanır?

 • Olgunlaşmış bir avokado meyvesini iyice püre olacak şekilde ezin.
 • Daha sonra bu pürenin içine diğer malzemeleri verilen oranlarda karıştırın.
 • Bu karışımı yüzünüze minik masaj hareketleri ile yüzünüze uygulayın.
 • 20 dakikalık bekleme süresinin ardından yıkayıp durulayın.

Böylelikle sivilcelere doğrudan fayda sağlamış olursunuz. Dilerseniz eğer kulak temizleme çubuğu ile sivilce üzerine buğday yağı uygulayıp 10 dakika bekletin ve durulayın. Bu da fayda görmenizi sağlayacaktır.

4. Cilt çatlaklarına iyi gelir

Buğday yağı içerisinde E, D ile B vitaminleri, cildi besleyici mineraller, yapılandırıcı enzimler bulunmaktadır. Bölgesel düzeyde araştırma yapıldığında bu gün bir çok alanda kullanıldığı görülmektedir. Besleyici formülü keratinli bölgelerde tavsiye edilmekte ve olumlu sonuçlar vermektedir. Birçok kişinin sorunu olan çatlaklar için buğday yağı, yoğun içeriği ile ilk sırada yer alabilecek ürünlerin başında gelmektedir. Cildi besleyici ve kuruluğu giderici formülü ile cildin yapılanıp onarılması sağlar.

Nasıl Kullanılır ?

Belirli sebepler ile oluşmuş çatlakların tedavisi oldukça güçtür fakat imkansız değildir. Buğday yağı ile çatlak bölgelere masaj yapılması bölgede belirli düzeylerde düzelmeleri sağlayacaktır. Aminoasitleri yenileyen enzimleri barındırması yönüyle çatlakların onarılmasını sağlayacaktır. Özellikle yeni oluşmuş olan çatlaklarda istenilen sonuç çok daha kolay fark edilebilecektir. Bedende oluşmuş olan ergenlik ya da yıllanmış çatlaklar için buğday yağı faydalı fakat istenilen sonuca hemen ulaşılamayabileceği de unutulmamalıdır.

5. Göz altı morlukları ve kırışıklarını yok eder

Cilt problemleri özellikle göz altı morlukları ve göz altı kırışıklıkları hem kadın hem de erkeklerin sorunu olabilmektedir. Bu problemler can sıkıcı olabilir. Öncelikle göz altı morluklarının ve kırışıklıklarının nedeninin bilinip bu nedenin ortadan kaldırılması sorunun çözümü için atılacak ilk adımdır. Sonrasında evde uygulayacağınız basit tekniklerle bu problemlerden kurtulabilirsiniz. Buğday yağı bu konuda iyi bir yardımcı olacaktır. İnce molekülleri sayesinde cilt gözeneklerine işler ve cilt için fayda sağlar.

Buğday yağı antioksidan özelliğiyle hücre yenileyici olan E vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu özelliğiyle ciltteki kırışıklıkları giderilmesinde fayda sağlamaktadır. Doğanın bahşettiği ve cildin yenilenmesinde oldukça önemli rol oynayan buğday yağı, göz altı problemleriniz için de çözüm sunmaktadır. Buğday yağı göz altında oluşan torbalanma ve kırışıklıkların giderilmesinde faydalıdır. Göz altına sürün ve parmaklarınızla hafif hafif masaj yapın ve suyla iyice yıkayın. Günde iki kez sabah akşam bu uygulamayı yaparsanız daha çabuk etkisini göreceksiniz. Buğday yağını göz altı problemleriniz için güvenle kullanabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken son kullanma tarihidir.

6. Ten rengini açar

Genellikle kozmetik alanda kullanılmakta olup bu nokta da çoğu kişi ten rengini açmak için kullanmaktadır. Cilde rengi veren renk pigmentleri vücutta bulunmakta olup bu noktada pigmentler doğuştan gelen bir renge sahiptir ve tamamı ile genetiktir. Bu noktada doğuştan gelen rengi değiştirmek imkansız denecek kadar zordur. Doğuştan gelen rengi değiştirebilmek için estetik müdahaleler gerekmektedir. Bu sebeple eğer ki çok esmer, koyu buğday bir tene sahip iseniz bu noktada bir değişim yakalamak ve buğday yağı ile ten rengini açmak mümkün değildir.

Buğday yağı genel olarak cilt renginde birkaç tonluk bir açılmayı sağlamaktadır. Ancak bu noktada %100 lük bir sonuç alınması mümkün değildir. Ancak güneşin etkenlerinden kaynaklanan değişimler açılabilmektedir. Bu sebeple gün içinde güneş ışığına maruz kalmanız halinde uygulayacağınız buğday yağı ile ten renginizi açabilir, açma noktasında ise doğal cilt rengi elde edebilirsiniz.

7. Cildini bronzlaştırır

Buğday yağını kakao yağı ile beraber kullanırsak hem güneşin yakıcı ışınlarına maruz kalmamış oluruz hem de istenilen bronzluğu sağlamış oluruz. Dikkat edilmesi gereken hususlardan en önemlisi de bronzluk yapmayı sağlayan ürünleri çok fazla ya da her gün kullanmamaktır. Cildinizde kalıcı lekeler oluşturabilir. Ancak buğday yağının her gün kullanılması bir zarar oluşturmamaktadır. Cildiniz için yeteri kadar kullandığınızdan emin olun.

8. Selülitlerinizden Kurtulun

Selülit ve nedenlerinden kurtulmak için yardım alabileceğiniz bir yağ olan buğday yağını, direkt olarak bir çay kaşığı olarak günlük içerseniz içeriden koruma sağlayarak selülite mani olabilirsiniz. Ayrıca etkin kullanım için günde 10 dakika olacak şekilde selülitli bölgeye buğday yağını masaj yaparak uygulayınız. Bu işlem için sert bir kese veya ponza taşı kullanabilirsiniz. Bununla beraber çok kolay bir şekilde selülitten kurtulabilirsiniz.


Buğday Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Saçlarımızın güçsüz ve bakımsız kalması en çok da saç uzamalarını etkilemektedir. Saçlarımızın uzaması için öncelikli olarak saçımıza gereken bakımı yaptığımızdan emin olmalıyız. Toz, sıcaklık ve güneşin yoğun ışıkları gibi dış etkenlerden en çok etkilenen saçlarımızı tek bir ürün ile korumamamız tabi ki mümkün olmaktadır.

1. Saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur

Buğday yağının saçlar üzerinde gözle görülür değişimlere imza attığını söylemek mümkün. Saçı derinlemesine besler. Parlaklık, yumuşaklık ve güç kazandırır. Ayrıca içeriğinde bulunan UV ışınlarını filtreleme kabiliyeti dış etkenlerden narin saçlarımızı korur.

Güçlü bir antioksidan kaynağıdır, bu özelliği de saçların güçlenmesini sağlar. Koparak dökülmesini engeller ve zayıf kökleri besler. Beslenen saç sağlıklı bir şekilde uzar. Üç günde bir badem yağı ile masaj yaparak bir saat beklettikten sonra saçlarımızı arındırmalıyız. Böylece evde kendi bakım maskemizi elde etmiş oluruz. Ayrıca içerisine saç için vazgeçilmez ürünler ekleyerek de maskemizi güçlendirebiliriz. Buğday yağının Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve badem yağı gibi ürünler ile birleşmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Düzenli ve doğru şekilde kullanılması sonucu saç güçlenir, derinlemesine onarılır ve uzar.

2. Saçları derinlenmesine besler

Saçın en çok ihtiyaç duyduğu 3 tane madde vardır. Bunlar B vitamini ki buğday yağında B1, B2, B3, B6 çeşitleri bulunmaktadır, keratin ve E vitaminidir. Bu üç madde saçın onarılması, yoğun nem kazanmasını, yıpranmanın bir daha olmamasına, saç dökülmesini engellemeye, saçtaki kuruluğun giderilmesine yardımcı olarak düzenli kullanılarak bu sorunlara bir daha rastlamanızı engeller.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.