Ağız Kenarında Çıkan Yaralar Nasıl Geçer ?

10.12.2016
Ağız Kenarında Çıkan Yaralar Nasıl Geçer ?

Hemen hemen herkesin ömründe bir dahi olsa ağzında yaralar oluşmuştur ve bu yaralar özellikle konuşurken veya bir şeyler yiyip içerken daha çok rahatsız edici oluyor ve ağrıyor. Tabii vücudumuzun diğer bölgelerinde oluşan yaralardan daha uzun bir süreçte iyileşiyor, bunun sebebi ise dudaklarımızın sürekli nemli olmasıdır. Ağız yaralarının nedenleri dudak ısırması, enfeksiyon veya sivilce de olabiliyor. Şimdi biz size birkaç doğal yöntem önereceğiz dudaklarınızdaki ve kenarlardaki yaraların iyileşme hızını artırmak için. Şayet ki bu yöntemlerle yaralarınız iyileşmiyor ise mutlaka bir hekime gitmelisiniz çünkü altında başka sebepler yatıyor olabilir ve bunları araştırmalısınız.

Ağız kenarında çıkan yaralar bir çoğumuzun ortak derdidir. Tıp dilindeki adıyla aft olarak bilinen ağız yaraları, bir çok farklı sebep ile oluşabilir. Bunlar fiziksel sebepler olabildiği gibi ruhsal sebepler de olabilir. Ağız kenarında çıkan yaralar için en iyi çözüm yolu yakma usulüdür. Bir hekim yardımı ile ağız kenarında oluşan yaralar yakılır ve kesin olarak yara oluşumu engellenmiş olur. Bu en etkili yöntemdir fakat zor olması nedeni ile bir çok kişi tarafından pek fazla tercih edilmez. Zira yakma yöntemi zor bir uygulamadır ve acı veren bir işlemdir. Bu da bir çok kişiyi korkutur ne yazık ki. En etkili yöntem de budur. Bu sayede sık sık oluşan yaralar sonsuza dek önlenir. Bir çok hekim ağız kenarında oluşan yaralara karşı bu yöntemi önerir.

Kara Dut Şurubu

Bir başka çözüm yolu ise kara dut şurubu ile ağız kenarında oluşan yaranın üzerine hafif bir masaj yapmaktır. Kara dut şurubu yaraları geçirmede en etkili yöntemdir. Acı vermez ve çok kısa süreler içinde geçmesini sağlar. Bu nedenle de sık sık tercih edilen en etkili yollardan biridir diyebiliriz.

Ağız kenarında sık sık ve sürekli olarak yaralar çıkıyorsa bunlara en kesin çözüm yolu, kara dut şurubu ile ağzı çalkalamaktır. Bu sayede ağız yaraları büyük oranda azalır ve zaman içinde de yok olur. Diş hekimleri ağız yaraları için kara dut şurubunu önerir ve kullanımında da hiçbir sakınca yoktur.

Piraldyne Solüsyon

Ağız kenarında oluşan yaralara diğer bir çözüm yolu ise, piraldyne adı verilen solüsyonu kullanmaktır. Bu solüsyon ağız yaraları için en etkili ilaçlardan biridir. Kısa süre içinde ağız kenarında oluşan yaraları yok eder.

E Vitamini Yağı 

E vitamini yağı dudaklarınıza pürüzsüzlük ve parlaklık kazandırırken aynı zamanda ise yaralarınızın da iyileşme sürecini azaltmış olur. Yağı yaralarınızın üzerine uygulamaktan kacınmayın. Eczanelerde satılan kapsülleri de aynı görevi görmektedir.

Zeytin Yağı

Yarların sebebi sivilce ise zeytin yağını uygulayın. Uygulayacağınız bu yöntem de günde 2 defa yaranın üzerine zeytin yağını uygulayıp 10 bekletmek olacak. Fakat zeytin yağı uygulamasında dikkat edilmesi gereken bir husus var ki, o da bu uygulama esnasında yarım saat yemekten ve içecekten uzak durulmasıdır.

Aloe Vera Jeli

Sık sık karışımıza kozmetik dünyasından çıkan aloe vera cilt problemlerine iyi geldiği gibi dudak ve kenarlarındaki yaralara da iyi gelmektedir. İsterseniz aloe vera jelini uygulayın yaralarınıza isterseniz de içeriği aloe vera olan bir cilt bakım ürününü. Her ikisi de iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Limon ve Bal 

son zamanlarda uzmanların sık sık dile getirdiği balın ve limonun mucizesi dudak ve kenarlarındaki yaralarda da kendini gösteriyor. 2 çay kaşığı bal ve taze sıkılmış limonun suyunu karıştırıp yaranıza uygulayın ve 10 dakika bekleyin. Tabi ki bu uygulama kurumamış yaralarda biraz ağrılı olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.