Lepistes Balığı Özellikleri ve Bakımı

08.02.2016
Lepistes Balığı Özellikleri ve Bakımı

Lepistes balıkları, akvaristlerin en çok sevdiği bir balık türlerindendir. Canlı doğuran kategorisindedir, büyük ve endamlı kuyrukları ile küçük boyutlarına rağmen akvaryum içerisinde dikkat çekici balıklardır

Akvaryumların vazgeçilmezi lepistes ; Orta Amerika’ dan dünyaya dağılmıştır. Uygun şartları sağladığınızda kolaylıkla üretebileceğiniz Lepistes ‘ Gupi ’ olarak da anılır. Canlı yumurtlayabilen Poeciliidae familyasına ait tatlı su balığıdır. Doğada yaşayan tüm canlılarda olduğu gibi erkekleri gayet süslü dişileri düz renklere sahiptir. Eşsiz renkleri, kolay üremesi akvaryum sektöründe popülerliğini arttırmıştır.

Akvaryum hobisine ilk başlayanların tercih ettiği lepistes balığı, uygun fiyat ve bakım konusunda kolaylık sağlanıldığını düşünüldüğü için ilk tercih edilme sebeplerindendir. Fakat hassas canlılardır ve doğru bakılmadığı takdirde kolay hastalanıp ölebilirler.

Lepistes Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Lepistes Balığı Özellikleri Nelerdir?

 • Bakım Seviyesi: Kolay
 • Mizaç: Huzurlu
 • Renk Formu: Akla gelebilecek her renk
 • Ömür: 2 yıla kadar
 • Boyut: 0,6 – 2,4 inç
 • Beslenme: Otçul
 • Aile: Poeciliidae
 • Minimum Tank Boyutu: 25 litre
 • Tank Kurulumu: Tatlı su, bitkiler ve substrat
 • Uyumluluk: Diğer barışçıl topluluk balıkları

Lepistes Türleri Nelerdir?

Lepistes türleri oldukça zengindir ve birçok varyete içerisinde oldukça farklı türler yer almaktadır. Özellikle endler, velifera, mozaik, kobra, smokin, gambusya gibi lepistes cinsleri ülkemizde yaygın bir şekilde gözükmektedir. Türleri kendi içerisinde çaprazlayarak, birbirinden farklı desen ve renklere sahip yeni lepistesler elde edilebilir.

Tüm lepistes türleri bu ana lepistes ırklarından elde edilmiştir.

 1. Mozaik ; Parlak, metalik ve yeşile çalan vücut renkleri vardır ve bu ırkta yer alan lepisteslerin kuyrukları genellikle mozaik desenli ve yelpaze şeklindedir. Kimi zaman Çim varyetesi ile karıştırılır.
 2. Kobra ; Vücutlarındaki yılan desenlerinin bulunmasından dolayı bu adı almıştır. Geçtiğimiz dönemlerde en çok karşılaşılan lepistes ırklarındandı. Bazı lepisteslerde desenler tüm vücudu kaplarken, bazılarında kaplamayabiliyor. Desenler ise kimi zaman benek benek olurken kimi zamanda birbirine bağlı şekilde oldukça farklı desenler olabiliyor.
 3. Çim ; Genellikle bu ırkta yer alan lepisteslerin vücutlarının renkleri daha çok yeşil ve mavi renkli metalik ağırlıktadır.
 4. Tuksedo (Tuxedo) ; Lepisteslerin, vücutlarının yarısı koyu renklidir ve sanki bir smokin giydirilmiş gibidir. Genellikle dominant bir varyete olan tuksedo ırkı, diğer varyete lepistesler ile çaprazlandığında birbirinden farklı tiplerde lepistesler ortaya çıkabilir.

Lepistes Nasıl Beslenir?

Günde sabah, öğle ve akşam olmak üzere azar azar beslenilebilir. Yavrular ise aynı sıcaklık derecesinde küçük bir akvaryum içerisinde bakılmalıdır, akvaryum büyük olduğu zaman, yeme ulaşma aşamasında güçlük çekeceği için hastalanıp ölebilirler. Yem çeşitliliği lepistes balıklarının sağlığı için önemlidir, fakat yemi doğru bir şekilde vermek ve aşırıya kaçmamak şartıyla. Hem otçul, hem etçil olarak beslenen lepistes balıkları, özellikle yavrularına protein bazlı yemler verilmesi gerekiyor ve bu imkanlar sağlandığı taktirde yavruların renkleri daha canlı olacaktır.

Otçul olarak beslenirler. Bu nedenle vereceğiniz yemlerde tamamen bitkisel içerikli olmalıdır. Yeni doğan lepistes yavrularına ise sağlıklı bir şekilde gelişimleri için protein ağırlıklı ve gelişimlerini destekleyici yemler verilebilir. (Artemia, tubifex kurtları gibi) Ayrıca yavru lepisteslerin sindirim sistemini kısa bir süre içerisinde yormamak için oldukça dikkatli ve özenli bir beslenme programı hazırlamalısınız.

Yavrular için eğer protein ağırlıklı yemler tercih ediyorsanız mutlaka pul ve pelet yemleri kullanmalısınız. Çok küçük lepistesler hariç, her boydaki balıklar için kaynamış ve ince kıyılmış sebze parçacıklarını verebilirsiniz. Balığınızın mutluluğu ve sağlığı için ağırlıklı olarak bitkisel beslenmesine dikkat etmenizi öneriyoruz.

Lepistesin Yaşam Alanı Nasıl Olmalı?

Doğası gereği bitkili bir alanda yaşamaktadır, bu yüzden akvaryumunda bitki olması onların daha mutlu olmasına ve bununla beraber yavru sayısında artış olmasına katkı sağlayacaktır. Akvaryum da bir ağaç ve Java moss bitkisi bu balık türünü mutlu etmek için yeterli olabilir. Akvaryum suyunu temiz tutmak ve suyu kirli tutmayacak şekilde ihmal etmeden suyu değiştirmek oldukça önemlidir.

Lepistes Erkek Dişi Oranı Nasıl Olmalı?

Unutmamak gerekiyor ki, lepistes balıkları doğa da sürü halinde yaşarlar, bu yüzden grubun dişi sayısının, erkek sayısından fazla olması lazım. Bu durum erkek lepistes balığının, dişilerin peşinden giderek yorgun düşmemesi içindir, 1-3, 2-3, 3-4 şeklinde erkek ve dişi sayısı olması gerekiyor.

Lepistes Sosyal Yaşamı Nasıldır ?

Lepistesler, oldukça barışçıl bir canlı doğuran türü olduğundan dolayı akvaryumda diğer balıklarla iyi bir şekilde geçinirler. Moli, kılıç kuyruk, plati, velifera gibi diğer canlı doğuran balıkları ile birlikte karma akvaryumlarda beslenebilir. Fakat kimi zaman karma akvaryumlarda yer alan canlı doğuran türleri, lepisteslerin kuyruklarına zarar verebilir, eğer sizde böyle bir sorun ile karşılaşıyorsanız tek tür balık beslemeniz balıklarınızın sağlığı için daha iyi olacaktır.

Sadece kendi türleri olan canlı doğuranlarla değil, akvaryumda yer alan cüce vatoz, çöpçü, elma salyangozu, tetralar ile de oldukça uyumlu ve dost bir şekilde yaşayabilir. Fakat akvaryuma koyacağınız türün fazla olmamasına özen göstermeniz gerekir. Bu nedenle lepistesleri sadece kendi türü olan balıklarla birlikte beslenmesi önerilir.

Diğer canlı doğuran balıkları arasında yavrularını yeme oranı en düşük olan balıklardır. Tabii ki anne ve baba lepisteslerin yavrularını yeme oranı, akvaryumdaki balıkların düzenli bir şekilde beslenmesine ve ortam şartlarına göre değişkenlik gösterebileceğini unutmamak gerekir.

Lepistes Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Birçok akvaryum balığı arasında lepistes balıklarının cinsiyet ayrımı çok kolay bir şekilde yapılabilir. Dişi ve erkek ayrımında erkek lepistesler daha küçük, renkli ve dikkat çekicidir. Tüm canlı doğuran balıklarında olduğu gibi lepisteslerde anal yüzgeçlerinden cinsiyet ayrımını yapılabilir. Eğer anal yüzgeçleri yelpaze ve geniş bir şekilde dişi lepistes, ince ve uzun bir şekildeyse erkek lepistesdir.

Doğduktan yaklaşık 3 veya 4 ay sonra cinsel olgunluğa ulaşırlar. Doğum sırasında ortalama 20-250 arasında yavru verebilir. Dişiler doğum sonrasında 3 veya 6 hafta sonra tekrar hamile kalarak doğum yapabilirler. Ortalama olarak hamilelik süresi 1 aydır.

Lepistes Nasıl Renklendirilir ?

1.5 ayda renklenmeye başlarlar. Renklenme durumu balığın beslenme biçimine, su dengesine, ışık sistemine ve seviyesine göre değişir. Yavru bir lepistes balığının sağlıklı büyüyüp gelişmesi için gereken birkaç püf nokta mevcuttur. Yeni doğan lepistes yavruları için en sağlıklı yöntem onların bir yavru tankında büyümelerini sağlamaktır. Bu yüzden yavruların 25 litrelik bir tankta büyümesi uygun olacaktır. Yavrular bu tankta 1.5 ay süreyle büyümeye başlarlar, dişilerde bu süre biraz daha uzayabilir.

Yeni doğan yavruların keseleri olduğu için, 1-2 gün aç bırakıldıktan sonra günde 4 öğün olmak üzere beslenmeleri gerekir. Balıklarınızı beslerken dikkat etmeniz gerek nokta miktarların ayarlanmasıdır çünkü doğru miktarın üstünde yem verilmesi durumunda yem balıklara fazla gelir ve dibe çöken yemler suyun kirlenmesine sebep olur. Balıkların beslenme düzeni oturduktan sonra akvaryumun aydınlatmasını doğru ayarlamalı ve bu süreçte temizliğine dikkat etmelisiniz.

Akvaryumda bolca bitki bulunması, lepisteslerin gelişiminin sağlıklı olması açısından önemlidir. Yeterli süreç geçtikten sonra balıklar gelişimini tamamlamaya başlarken renklenme durumu da gerçekleşir. Lepisteslerin renklenmesi genetik bir olaydır. Yani anne ya da baba ne renkse lepisteslerin alacağı renk de bu çeşitlerden biri olacaktır. Ancak renklerin daha canlı olması sağlanabilir. Bunun için de kaliteli yem vermek yeterli olacaktır. Kaliteli bu yemler içeriklerinin farklı özellikler taşıması sebebi ile lepisteslerin beslenmesi durumunda renkleri daha parlak ve canlı olacaktır. Bunlar dışında en az iki çeşit klasik yem de gerekir. Bu yemlerde renk çeşitleri de önemlidir çünkü balıklar bu yemi tükettiklerinde içlerindeki renk pigmentleri balıkların hücreleri tarafından emilir. Yemleri balıklara yavru iken vermeye başladığınızda renklenmeye % 40 yemlerin etkisi, % 60 genlerin etkisi baskın çıkacaktır. Ayrıca günde 10 saat kadar akvaryuma aydınlatma yapılması durumunda lepisteslerin renkleri daha da canlanacaktır.

Lepistes Neden Ölür ?

 • Lepistes balıklarının ömrü maalesef ki kendi boyu kadar kısa. Ortalama 1 – 2 yıl civarlarında ömrü olan bu sevimli balıkların hastalıklara karşı çok dayanıklı olduğu pek söylenemez.
 • Erkekleri 3 yıl civarı yaşarlar. Dişiler maalesef daha az yaşar bunun nedeni ise sık sık doğum yapmalarıdır. Ölüm sebepleri arasında en yaygın olanı dişilerin çok doğum yapması ve bağışıklık sisteminin yerle bir olmasından kaynaklanır.
 • Akvaryum içerisindeki elverişsiz ortam, filtrenin yetersiz olması veya akvaryum boyutlarının yetersin olması bu ırkın ölüm sebeplerinden.
 • Lepistes ırklarının hastalıklar karsı toleransı azdır.
 • Su zehirlenmesi, bu hastalık akvaryum içerisinde ki bakterilerin canlıyı zehirleyip öldürmesi ile sonuçlanır bu hastalık en önemli ölüm sebepleri arasındadır.
 • Yem zehirlenmesi, bu hastalık ise akvaryuma atılan yemin yenmemesi sonucunda üzerinde oluşan toksitlerin canlıları öldürmesidir.
 • Ağız mantarı, canlının ağzını doldurur ve yemek yiyememesini sağlar. Sonuç olarak canlı açlıktan ölecektir.
 • Ölü bitki zehirlenmesi, bitkili akvaryumda beslenmesi gereken lepisteslerin çok sık olmasa da bazen yaşadığı bir ölüm sebebi bu. Akvaryumdaki ölü bitkinin zararlı kimyasallar salgılaması ile olur. Akvaryum kokusu keskinleşir.
 • Temiz ve sağlıklı akvarumlarda bir lepistes 3 yıl kadar yaşar.

Lepistes Neden Dibe Çöker ?

Her canlının uyum sağladığı belli bir yaşam standartları olduğu gibi lepistes balıklarının da böyle bir koşula ihtiyacı vardır. Balık besleyen pek çok kişi, akvaryumun pırıl pırıl ve tertemiz olmasına özen gösterir. Bunun için temizleme filtreleri takar veya düzenli akvaryum suyu temizliği sağlar. Ancak lepistes besleyeceklerin bilmesi gereken en önemli kural; lepisteslerin temiz su yerine normal suda yaşamayı sevdikleridir. Özellikle küçük akvaryumlara takılan büyük filtreler lepistesler için erken ölüm sebebi olabilmektedir. 1 veya 1,5 sene gibi kısa süreli yaşam süresine sahip olan lepisteslerin tek tip beslenmesi de önemlidir.

Yeni kurulan akvaryuma balıklar ve bitkiler eklendikçe; azot döngüsünün yanı sıra su ve oksijen döngüsü de oluşur. Doğal oluşan bu döngüler lepisteslerin uygun yaşam alanını oluşturur. İşte akvaryum suyunun sürekli değiştirilmesi ve büyük temizleyici filtrelerin takılması bu döngünün bozulmasına, balıkların ölümüne sebep olmaktadır. Akvaryumda fazla biriken amonyak da balıklarda iştah kaybına, su yüzeyinde toplanmaya veya dibe çökmeye yol açar.

Balıklara uygun sağlıklı bir ortam oluşturmanız için yapmanız gerekenler ise oldukça basit…

 • İlk etap; akvaryumu boş çalıştırmak yerine bir-iki ay süre içerisinde bir veya iki balık ekleyerek, akvaryumda azot döngüsünün başlamasını sağlamaktır. Daha sonra balıklar eklenmeye devam edilebilir.
 • Eğer sabırlı biriyseniz, balık koymadan bir-iki aylık süreyi suya amonyak ekleyerek döngünün oluşması için bekleyerek de geçirebilirsiniz.
 • Temizlik filtresi çeşme suyu yerine boşaltılan akvaryum suyunda temizlenmelidir. Çeşme suyundaki klor, yararlı bakterilerin ölümüne yol açacağı için balıkların hayatını da tehlikeye sokar.
 • Akvaryum temizliği ilk aylarda, amonyak ve nitrit gazlarının en fazla biriktiği dip kısmı çekilerek yapılmalıdır. Suyun tamamı yerine çok az kısmını boşaltmak yeterli olacaktır.
 • Sudaki amonyak ile nitrit değişim ve seviyelerini takip etmek için test kitleri kullanılabilir.

Lepistes Neden Suyun Üstünde Yüzer ?

Lepistesler, doğası gereği genellikle suyun yüzeyinde dolaşmayı severler. Balıklarınızın su yüzeyinde yüzmelerinden dolayı endişe etmenize gerek yoktur. Fakat; sürekli olarak suyun üstünde durmalarının ve yüzmelerinin temel nedeni akvaryumda yeterli oksijenin olmamasından ve su yüzeyinin hareketsizliğinden kaynaklanmaktadır.

Akvaryumunuzun suyu sarı ve daha koyu renk tonlarında ve balıklarınız sürekli su üzerine çıkarak nefes almaya çalışıyorlarsa bu durumun temel nedeni amonyum zehirlenmesidir. Eğer gerekli önlemler hızlı bir şekilde alınmazsa balıklarınız zehirlenmeye başlar ve kısa bir süre içerisinde ölebilirler. Özellikle akvaryum hobisine yeni başlayan arkadaşların sıklıkla karşılaştığı bu durumu engellemeye çalışabilir ve bazı önlemler alabilirsiniz.

Akvaryumunuzda su değişimlerinizi düzenli bir şekilde yapmaya çalışmalısınız. Su değişimlerinizi haftada bir gün, akvaryumun suyunun %25′i kadar yapmanız yeterli olacaktır. Ayrıca filtrasyon konusuna da oldukça dikkat etmelisiniz. Balıklarınıza zarar verecek, onları yoracak kadar güçlü akıntı oluşturmayacak filtreleri tercih edebilirsiniz ve düzenli bir şekilde havalandırma yapmalısınız. Bunların yanında balıklarınız beslenme programlarına da dikkat etmelisiniz. Ne çok az ne de çok miktarda yem vermek doğru değildir.

Lepistes balıkları, genellikle doymak bilmedikleri için azar azar ve sık bir şekilde yem vermeniz en ideal yemleme şekli olacaktır. Sürekli akvaryuma müdahale etmek ve balıklarınızla ilgilenmeniz, onları stres altına alabilir, bu nedenle sürekli suyun üzerinde durabilirler. Bu gibi önemli hususlara dikkat etmeniz ile birlikte balıklarınızın davranışlarındaki değişimleri sizde fark edeceksiniz. Fakat herhangi bir değişiklilik olmazsa, siz olması gerekenleri yaptığınızdan dolayı endişe etmenizi gerektirecek bir durum yoktur.

 • Su sertliği ve balıkların suya adapte olamaması,
 • Akvaryuma sürekli müdahale etmek,
 • Balıkların strese girmesi,
 • Amonyum zehirlenmesi,
 • Su değişimlerinin yetersiz ve düzensiz yapılması,
 • Fazla yem atılması
 • Akvaryumunda fazla balık bulunması,
 • Yetersiz filtrasyon ve havalandırma
 • Balıklarda iç parazit oluşumu
 • Akvaryumda dış parazit oluşumu
 • Aşırı miktarda nitrat bakterileri üremesinden kaynaklı akvaryumda nitrat patlaması
 • Su şartlarının bozulması
 • Balıkların yetersiz beslenmesi
 • Yeni akvaryumlarda, ortama alışma süresi içerisinde olabilirler
 • Su sıcaklığının yetersiz olması

Lepistes Üretimi Nasıl Yapılır?

Lepisteslerin üretimi zor değildir ve ciddi bir uğraş içerisine girmenize gerek yoktur. Akvaryum şartlarının oldukça olumsuz olmadığı şartlarda sürekli üreyebilirler. Hamile lepistes nerede doğum yapmalı sorusuna ise farklı cevaplar vardır.

 • Plastik Lepistes Yavruluk ; Tek avantajı yavruları yeme oranını düşürebilme ihtimali vardır fakat bazen yavrular doğduktan sonra suyun üstüne çıkabilir ve doğum yapan dişinin yanına gidebilir. Bu gibi durumlarda yavruların dişi tarafından yenildiği gözlenmiştir. Ayrıca plastik yavruluk içerisinde doğum yapan ve yapmak üzere olan balık stres nedeniyle ölebilir.
 • Tül Yavruluk ; Plastik yavruluğa göre daha az stres altına girer fakat akvaryumdaki diğer balıklar tarafından yavrular yenilmese de ısırılarak öldürülebilir.
 • Ayrı bir akvaryum ; Hamile lepistes; ısı, su ve mekan değişiklerine karşı oldukça hassas yapılıdır. Bu nedenle doğum sırasında farklı bir akvaryuma alınması oldukça risklidir fakat yeni doğan yavruları farklı bir akvaryumda beslenmesi oldukça doğru bir karar olabilir.
 • Ana tankta doğum ; En sağlıklı doğum şekillerinden bir tanesidir. Hem hamile balık hem de yavruları için akvaryum koşullarında herhangi bir değişiklik ve stres durumu olmadan rahatlıkla sağlıklı bir doğum yaşanabilir. Canlı doğuran akvaryumlarının bol bitkili olmaları, hamile dişiler için doğum sırasında gizlendiklerinden dolayı oldukça faydalı olacaktır. Düzenli bir şekilde beslenen lepistesler, kendi yavrularını kolay kolay yemezler. Fakat nadiren de olsa yavruları yem zannederek onları yiyebilirler.

Lepistes ve canlı doğuran akvaryumlarında tek tür bir balık ve doğru akvaryum şartları olduğu sürece hiçbir zaman yavruların ana akvaryumdan ayrılması önerilmez. Yavruların akvaryumda diğer balıklardan gizlenebilmeleri için özellikle akvaryum zeminine bol miktarda canlı bitki yerleştirilmesi, yavruların hayatta kalma şanslarını arttıracaktır.

Lepistes Yavruluk Nasıl Kullanılır?

Özellikle canlı doğuran akvaryumlarında, yavru kayıplarını en aza indirgemek için canlı bitki kullanılmasını öneriyorum. Fakat çoğu akvarist canlı bitkiyi temin edemediğinden veya bakımı zor olduğundan dolayı akvaryumunda canlı bitki bulundurmuyor. Bu nedenle yavrular dünyaya geldiğinde de saklanacakları bir ortam olmadığından dolayı yavru kayıpları yaşanıyor.

Akvaryumunuzda yavru balıkların saklanabilecekleri bir ortam yok ise ve yavru kayıplarının olmasını istemiyorsanız rafya yavruluk kullanabilirsiniz.

Akvaryum Yüzeyinde

İkinci bir boş akvaryumunuz var ise balığınızı doğum yapana kadar bu akvaryuma alabilirsiniz. Rafyaları uzun bir şekilde kestikten sonra bıçak veya makas yardımı ile fiyonk haline getirebilirsiniz. İkinci akvaryumunuz tamamen boş olduğu için hazırladığınız rafyaları direk akvaryuma bırakmanız yani akvaryumun yüzeyinde kalması bir problem olmayacaktır.

Doğum sonrasında balığınızı ana akvaryuma alabilirsiniz. Rafyalara artık gerek kalmadığından akvaryumdan çıkartabilirsiniz. Yavru balıklarınız ise ikinci akvaryumda kalabilir. Tabii ki yavru balıkların kalacağı bu yeni akvaryumda mutlaka bir akvaryum hava filtresi ve akvaryum ısıtıcısı olması gerekli. Aksi halde balıklarınız sağlıklı bir şekilde gelişimlerini devam ettiremeyecektir.

Akvaryum Tabanında

İkinci bir akvaryumunuz yok ise mecburen hamile olan balığınızın doğumu ana akvaryumda gerçekleşecek. Fakat yavru kayıpları olmaması için hazırladığınız rafyaların altına bir ağırlık bağlayarak veya kumun altına yerleştirerek akvaryumunun tabanında olmasını sağlayabilirsiniz.

Rafya yavruluk için akvaryum tabanına yerleşim yaparken düzenli ve sık bir şekilde yerleştirmeye dikkat edin. Aksi halde akvaryumdaki hava filtresi eğer güçlü ise yerleştirdiğiniz rafyaların suyun yüzeyine çıkmasını sağlayacaktır. Eğer sık bir şekilde yerleştirmez iseniz yavru balıkların saklanacakları ortam az olduğu için kayıplar yaşanabilir.

Yavru balıklarınız dünyaya geldikten sonra tabana yerleştirdiğiniz rafya yavrulukları akvaryumdan çıkartmayın. Hazırladığınız rafyalar zaman içerisinde bozulacağı için her ay yeni rafyalar ile bir önceki rafyaları değiştirebilirsiniz. Eğer bir süre sonra rafyaları çıkartırsanız yeni doğacak olan yavru balıklarda kayıp yaşanabilir.

Dezavantajları

Akvaryuma rafya koymak zaman içerisinde sizi rahatsız edebilir ve hobinizden keyif alamaz hale gelebilirsiniz. Bunun için size önerim; eğer ikinci bir akvaryumunuz yoksa hamile balıklarınızın doğumu için küçük bir akvaryum alabilirsiniz. Tüm akvaryumu kaplayacak şekilde rafya yapmalısınız ki yavru kaybı en aza insin.

Eğer ikinci bir akvaryum almak istemiyorsanız ana akvaryumunuz için bol miktarda canlı bitki alabilirsiniz. Tabii ki bulunduğunuz yerdeki akvaryumcularda canlı bitki olmayabilir veya bakımı sizin için zor olabilir. Bu nedenle canlı bitkiyi tercih etmiyorsanız yapay bitki alabilirsiniz.

Lepistes Akvaryumu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Lepistes Akvaryum Nasıl Olmalı?

Lepistesler, tropik bölgelerde yaşar ve bu nedenle akvaryumda mümkün olduğunca tropik bölgelerin şartlarını oluşturmamız gerekiyor. Su ısısı oldukça önemli bir konudur, ortalama 26-28 derece arasında sabitlenebilir.

Işıklandırma günde ortalama 12 saat yapılmalıdır. Lepisteslerin daha renkli ve canlı olabilmeleri için ışıklandırmaya dikkat edilmelidir.

Akvaryum mutlaka bol bitkilendirilmiş olmalıdır fakat lepistesler otçul beslendikleri için akvaryumda yer alan canlı bitkiler, balıkların yiyemecekleri bir yapıda olmalıdır. Ayrıca canlı doğuranlar genel olarak ışığa karşı hassas olduklarından dolayı mutlaka akvaryumda balıkların saklanabilecekleri bir ortam olmalıdır.

Tropikal bölgelerde su koşulları oldukça sert olduğundan dolayı akvaryumlarda lepisteslerin beslenmesi için orta sertlikte su tercih edilebilir. Suyun ph’ı 7 ve 8.3 arasında tutulması uygundur.

Lepistes Akvaryum Sıcaklığı Nasıl Olmalı?

Akvaryum sıcaklığı, balıkların yaşam sürelerini de ciddi bir şekilde etkilemektedir. 28-29 derecede yaşayan lepistesler yaklaşık 1,5 yıl olurken, 24-25 derecede ise 2,5 yıl olarak gözlenmiştir. Yaşlı ve yetişkin lepistesler ise 22-23 derecede yaşamlarına devam edebilirler. Akvaryum sıcaklığı 20 derecenin altına düştüğünde, balıkların gelişimleri yavaşlar ve hasta olabilme ihtimalleri de artar. Bu nedenle uygun sıcaklık olmalı ve suyun oldukça temiz ve berrak olması gereklidir.

İlk olarak hazır su ile bu sıcaklıkta durması balığın sağlığı açısından daha iyidir, daha sonra ki zamanlar da çeşme suyu koyabilirsiniz. Sıcaklığı düşürüp, alçaltmak balığın kolay hastalanmasına ve ölmesine sebep olabilir, ısı değerini iyi korumak gerekiyor.

Lepistes Akvaryumu İçin Bitki Seçimi Nasıl Olmalı?

Dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da akvaryumda kullanılacak bitkilerin seçimidir. Lepistesler doğal ortam balığı olduğundan bitki çeşitliliği seven ve bitkili akvaryumlarda daha iyi verim alınabilen canlılardır. Dolayısıyla bitkisiz, sade bir akvaryum bu türün hoşuna gitmeyen bir ortamdır. Bitki seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan ilki; kum ve bitkiyi satın alacağınız akvaryumcunun güvenilir, kaliteli olmasıdır. Çoğu akvaryumcu bitki görünümü verilmiş yapay plastik ürünleri ve kalitesiz kumu satmayı dener, siz siz olun kesinlikle kanmayın.

Başlangıç olarak Bacopa monnieri, Hydrocotyle, Echinodorus amazonicus, Pistia gibi dayanıklı ve doğal görünüme sahip bitkileri kullanabilirsiniz. Bacopa türleri aralarında en hassas ve en zarif olanıdır. Canlı bir yaprak formuna sahip olduğundan akvaryum içerisinde diğer bitkiler arasında kolaylıkla fark edilir. Bu türde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; ışığı aldığı noktaya uzaklığıdır. Işığa yakın olduğunda yaprak renginde morarma görülebileceği gibi ışık alamadığı takdirde dökülmeye ve çürümeye başlayacaktır. Gruplar halinde ekeceğiniz Bacopalarınız ortalama 25 cm boya ulaştığı zaman sapını kesebilir ve yeni ekim yapabilirsiniz. Hydrocotyle türü ise az masrafla zemini ön planda tutmak isteyenler için vazgeçilmezdir. Küçük ve yoğun yaprak dizilişi ile zemin halısı formunda kullanılabilir.

Lepistesleriniz saklandığında ilk bakmanız gereken yer hiç şüphesiz Hydrocotylelerinizin arasıdır. Echinodorus amazonicus diğer bir adıyla Amazon Kılıcı, 100 litreden büyük akvaryumların olmazsa olmazıdır. Marulumsu yaprak formu ve sık gövde yapısıyla lepistesler için bir nevi oyun bahçesi olan bu tür, yetersiz ışıkta dahi hızlı gelişmeye devam edebilir. Fazla bakım gerektirmeyen amazonlar yoğun şekilde ekilmelidir. Amazon yapraklarında çürüme, delinme, kopma, solma gibi belirtiler farkettiğiniz an bu yaprakları koparıp bitki kökünden uzaklaştırmanız diğer yapraklara temas edip etkilememesi açısından oldukça önemlidir. Pistialar ise çok dekoratif bir su üstü bitkisidir. Akvaryumlarında ışık oyunlarını tercih eden ve göz zevkine önem verenler için özel bir yere sahiptir. Işığı iyi aldığı takdirde gövdesiyle birlikte yavru lepisteslerin bitkisel beslenmelerine oldukça uygun yapıdadır.

Tüm bu türler akvaryumunuzun zengin ve dekoratif görünümüne katkıda bulunacağı gibi, lepisteslerinizin kendilerini doğal hayatlarındaki kadar rahat hissetmelerini de sağlayacaktır. Bahsi geçen bitkileri akvaryum dükkanları ve pet shoplardan temin edebileceğiniz gibi internet üzerinden de sipariş verebilirsiniz. Akvaryum düzenlemeye yeni başlayanların bitkiyi görerek almaları ve ekimini iyi bir şekilde öğrenmeleri yararına olacaktır. Bitki ekiminde kullanılacak kum ise en az 4-5 cm kalınlıkta olmalı ve renkli doğal tane görünümüne sahip verimsiz cins kum olmamasına dikkat edilmelidir.

Bitkiler için en uygun sıcaklık aralığı 23-24.5 C arasıdır. Akvaryumunuzu bu değerler arasında sabitleyip termometre ile kontrolünü sağlamanız gerekmektedir. Akvaryumda kullanacağınız su, bitkilerin büyümesinde önemli rol oynamaktadır. Dolayısıyla dinlendirilmiş su yerine hazır su kullanmanız yararınıza olacaktır.

Lepistes Akvaryum Suyu Neden Bulanık, Nasıl Temizlenir ?

Akvaryum suyunun bulunması, özellikle yeni kurulan akvaryumlarda sık görülmektedir. Yaklaşık 1 hafta içerisinde su oturmaya başlayacak ve akvaryum suyunun bulanıklığı zaman içerisinde kaybolacaktır. Bu süreç zarfında düzenli olarak filtrenizi çalıştırmayı ihmal etmeyin ve biraz sabırlı olmalısınız.

Akvaryum ekipmanlarınız ve kumunuz yeterince temiz ise yani akvaryuma salınım yapacak ve suyu bulandıracak bir sorun yoksa akvaryum içerisindeki biyolojik döngünün oturmasını beklemelisiniz. Bu zamanı hızlandırmak ve su değerlerin daha kısa sürede normale dönmesini istiyorsanız akvaryuma başka bir akvaryumdan su ilave edebilirsiniz. Bu sayede faydalı bakterilerin oluşumu hızlanacak ve suyun bulanıklığı kaybolacaktır.

Birkaç gün içerisinde akvaryum suyunun bulanıklığı hala geçmemiş ise ekipmanlarınızı ve kumunuzu yeterince temizlememişsiniz demektir. Özellikle iyi temizlenmemiş akvaryum kumu, suyu ciddi şekilde bulandıracaktır.

Akvaryum içerisine doğadan herhangi bir ekleme yapacaksanız mutlaka akvaryumcunuza veya tecrübeli bir akvariste danışmalısınız. Aksi takdirde ekleyeceğiniz parça akvaryum suyunu bulandırabilir ve balıklarınıza zarar verebilir.

Yeni akvaryum kurulumlarında su değerlerinin normale dönmesi beklenmeli ve hemen canlı ilavesi yapılmamalıdır. Akvaryuma herhangi bir balık ilavesi yapmadan boş bir şekilde ortalama 1-2 hafta düzenli bir şekilde filtrelerinizi çalıştırın ve her gün az miktarda yemleme yapın, ayrıca boş tanka midye, elma salyangozu, çöpçü, vatoz ilavesi yapabilirsiniz. Bu sayede çürükçül bakteriler oluşacak ve suya amonyak salgılamalarında yardımcı bir etken olacaktır. Zaman içerisinde azot döngüsü akvaryum içerisinde oturmaya başlayacaktır. Su değerleri normale döndükten sonra balıklarınızı ekleyebilirsiniz.

 • Akvaryuma su doldurma şeklinize oldukça dikkat etmeli ve yavaş bir şekilde mümkün olduğunca kumu havalandırmadan su ilavesi yapmalısınız. Aksi halde kum havalanır ve suyu bulandırabilir.
 • Eğer balıkları ekledikten sonra su bulanıklığı artıyorsa, balıklarınızın kum ile oynamasından kaynaklıdır.
 • Su düzenleyicileri kullanabilirsiniz.
 • Akvaryum kumunuz kalitesiz olabilir ve kum değişimi yapabilirsiniz.
 • Akvaryum suyunun bulanıklığı geçmediği için her seferinde kum yıkaması ve akvaryum suyunu değiştirmek, tüm yararlı bakterileri yok ettiğinden dolayı oldukça yanlıştır.
 • Çeşme suyu kullanıyorsanız, kullanılan su aşırı miktarda klorlu olabilir. Akvaryum içerisine koyacağınız hemen çeşmeden suyu aldığınız gibi ilave etmemelisiniz. İlk olarak bir süre suyu dinlendirmeli ve daha sonra akvaryuma koymalısınız.
 • Su bulanıklığı sorunu yaşamamak için haftalık olarak akvaryuma 1 tatlı kaşığı iyotsuz kaya tuzu eklemesi yapabilirsiniz. Fakat su değişimlerinizide düzenli bir şekilde yapmayı ihmal etmemelisiniz.
 • Aşırı miktarda yemleme yapmış olabilirsiniz. Balık sayınız ile doğru orantılı bir şekilde gün içerisinde düzenli ve az miktarda yemleme yapmalısınız.
 • Filtreniz, akvaryum temizliği konusunda yetersiz olabilir.
 • Markası belli olmayan ve açıkta satılan yemleri kesinlikle kullanmamalısınız.
 • Yeni akvaryumlarınıza tek seferde yüksek miktarda balık ilave ederseniz yüksek miktarda atık oluşacaktır. Bu atıklarla beslenen bakteriler ise suyun bulanık görünmesine neden olacaktır.
 • Akvaryum günlük 8 saat ışıklandırılmalı ve su sıcaklığı 24-25 derece arasında olmalıdır.

Lepistes Hamilelik Süreci Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Lepistesin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Dişi lepistesler yapı bakımından erkek lepistes olmadan da hamile olabiliyor, ilginç gelebilir fakat olayın aslı şudur ki: Erkek lepistes, dişiyi dölledikten sonra 6 ile 8 ay boyunca erkeğe ihtiyaç duymadan doğumunu gerçekleştirebilir. Bu yüzden bir defa çiftleşen dişi balık, erkek balıkların olmadığı bir akvaryumda 6-8 ay boyunca doğum yapabilir. Lepistes balıkları 28 ile 30 gün arasında doğumunu yapar.

Hamile olduğunda erkek balıklar diğer balıkların etrafında dolaşmaya başlar, hamile balığa yaklaşmazlar. Fakat bu hamilelik süresi yaklaşınca değişir ve hamile balığın etrafında dolaşırlar, çünkü bu sürede dişi balık beyaz bir madde salgılar ve bu salgılanan madde erkek balıkları etrafına çeker. Balığın solunumu çok hızlanır, dişi balık normalden daha fazla şişmiş bir hal alır ve balığa üstten bakınca yanlara doğru genişlediği görülür. İyice şişmiş balık akvaryumun dibine çökebilir, kendini rahat hissedecek yerde durmak ister. Erkek balıkların yaklaşımından agresif bir hal sergiler, yüzgeçlerini bu esnada hızlı hareket ettirir ve diğer balıklardan uzaklaşma eğilimine girer.

Hamile balığın anüs kısmında kararma gözlemlenir. Doğuma iyice yaklaştığı zamanlar da ise: balık iyice şişmiş ve sırt tarafında hafif çıkıntı oluşmuş durumdadır. Kıç tarafı iyice kararır ve genelde alt yüzgeçlerine doğru uzanır. Böyle bir durumda 1 veya 2 güne balığın doğum yapacağı anlaşılır. Doğumu yaklaşıp karnı iyice şiştiği zaman, karnı gerildiği için ve şeffaflıktan dolayı lepistes balığına dikkatli bakıldığında yavru balıkların gözleri belli olur. Balık doğuracağı gün epey stresli olur ve solungaçlarını normale göre daha hızlı açıp kapatmaya başlar. Eğer, kıç tarafı dışarı doğru çıkmaya başladığı gözlemlendiği zaman doğumun yakın olduğu kesinleşir, bu durumda ise balık 28 derecelik suda ayrı bir akvaryuma alınmalı diğer balıkların yavruları yemeleri önlenmelidir.

Lepistes Nasıl Yavrular ?

Lepistes balıklarında eşleşme, yumurtlama döneminden daha önceki bir zamanda gerçekleşir. Bu eşleşmeden sonra dişi ve erkek lepistes balığını bir arada tutmaya gerek yoktur. Dişiyi ayrı bir alana alınarak 1 aylık süreçten sonra yavrularını canlı olarak doğurur yani yumurtalarını dökmez. Doğum sonrasında yavrular direk yüzmeye başlar. Akvaryumun içinde, bolca aksesuar ve yeşillik olmasına dikkat edin. Çünkü anaç balıklar doğumdan sonra yavrularını yiyebilir. Bu yüzden yavruların doğduktan sonra saklanmaları gerekmektedir. Saklanacakları geniş bir alan olursa eğer, yavrular kolaylıkla büyüyeceklerdir.

Lepistesin Kuluçka Süresi Kadar ?

 • Lepiteslerin kuluçka süreleri minimum 24 maksimum 28 gündür. Balıklar ayda bir doğum yaparlar ve 150 den fazla yavruları vardır. Dişi balıkların zarar görmemesi için akvaryum içerisindeki erkek ve dişi balık dağılımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi halde üreme zamanında dişi balıklar, erkekler tarafından hırpalanmaktadır.
 • Dişi balıklar akvaryum içerisinde gizli ve kendini rahat hissedeceği bir yere girer ve doğumu orada gerçekleştirir. Doğum öncesi dişi lepitesin karın kısmı iyice siyahlaşır, zemine çok yakın bir hale gelir. Yavrulama yapan dişi balıklara doğum sonrası kondisyonlarını arttıracak yemler verilmesi uygun olacaktır.

Lepistesin Doğum Süresi Ne Kadar ?

Doğum süresi oldukça değişkenlik göstermektedir. Özellikle balığınız stres altında ise gün boyu yavrularını yavaş yavaş çıkarır. Fakat genellikle 3-4 saat içerisinde tüm yavruları artık dünyaya gelmiş olur.

Lepistes Ne Zaman Doğurur ?

 • Normal şartlarda her 30 günde bir doğum yapar fakat balığın durumuna göre bu süreç kimi zaman 30-40 gün arasında da olabilir. Balığın doğum sürecini etkileyen durumlar ise; balığın beslenme durumu, su şartları, balığın ırkı ve yaşıdır.
 • Tabii ki belirli bir zaman içerisinde doğum yapacaktır fakat bu zaman tam olarak bilinemez, ancak balığın durumuna bakarak tahmini bir zaman verilebilir.

Lepistes Kaç Tane Yavru Doğurur ?

Yetişkin olanlar için ortalama olarak 10 ila 100 arasında yavru lepistes ortaya çıkar. Fakat bu balığın durumuna göre değişebilir, kimi zaman daha az kimi zaman daha fazla yavrunuz olabilir. Genelde ortalama 30-40 yavru olur.

Lepistes Hamile ama Doğurmuyor Ne Yapmalı ?

Lepistesim doğurmuyor neden acaba diye sürekli olarak kendinizi ve balığınızı rahatsız etmemelisiniz. Uygun bir zaman geldiğinde yavrularınıza kavuşacaksınız. Bu süreçte kesinlikle sabırlı olmalısınız.

Lepistes Yavruları Neden Ölü Doğuyor ?

Bu oldukça normal bir durumdur. Doğum sonrasında bazı yavrular ölü olarak dünyaya gelebilir. Yavru kaybını en aza indirgemek için akvaryumunuza sürekli müdahale etmemeli ve balığınızın stres altına girmemesi için akvaryum koşullarınızı en uygun duruma çıkarmalısınız.

Yavru Lepistesler Neden Ölüyor ?

Yavrular doğum sonrasında birkaç gün içerisinde ölebilir. Bu gayet doğal bir süreçtir. Aynı şekilde 1-2 aylık yavrularında ölmeleri doğal bir süreçtir. Fakat bu süreci en iyi şekilde atlatmak ve yavru kayıplarını en aza indirgemek için akvaryum koşullarınızı iyileştirmeli ve yavrular için ideal bir hale getirmelisiniz.

Lepistes Yavrularını Yer Mi ?

 • Bazı akvaristler lepisteslerin yavrularını yediğini söylerken bazıları ise yemediğini belirtiyor. Aslında her iki cevabında doğruluk payı mevcut.
 • Lepistesler, yavrularını yemezler. Fakat doğum sonrasında hamilelikte sürecinde oldukça stresli olduklarından dolayı yavrularını yem olarak düşünerek yeme eğilimi gösterebilirler. Fakat belirli bir zaman içerisinde akvaryumda yer alan diğer balıklar, yavrulara alıştıklarından dolayı onları kovalamaktan ve yemekten kesinlikle vazgeçeceklerdir.
 • Balığınızın ilk hamileliği ise bu tür yavru kayıpları vermeniz oldukça doğaldır. Fakat bir iki kez doğum yaptıktan sonra artık doğum tecrübesine sahip olacaktır ve yavrularını yememeye başlayacaklardır.
 • Bu nedenle bir çok akvarist, yavrular için ayrı bir özel akvaryum veya akvaryum içerisinde yavruluk kullanır. Eğer yavru kayıpları yaşamak istemiyorsanız akvaryum koşullarınız beslediğiniz türün yaşayabileceği uygun koşullara sahip olması gerekmektedir.
 • Lepistes akvaryumlarının bol bitkilendirilmiş olması, akvaryumda başka tür balık bulunmaması ve uygun akvaryum koşullarına sahip olması, yavru kayıplarını en aza indirgeyecektir.
 • Eğer akvaryumunuzu bitkilendiremeyeceğinizi düşünüyorsanız, yapay bitkileri kullanabilirsiniz. Bu sayede yavruların saklanabileceği alanlar oluşacaktır. Ayrıca gün içerisinde balıklarınızı düzenli ve yeterli bir şekilde besliyorsanız yetişkin balıklar, yavrularını yeme eğilimi göstermeyecektir.
 • Yavruları, ayrı bir yavru tankına ayırıyorsanız mutlaka yavrularınızı yeterince büyümeden ana akvaryuma salmamalısınız. Aksi takdirde yetişkinler, yavruları yem zannederek onlara saldırabilir ve bu gibi durumlarda savunmasız yavruları yiyebilirler.

Lepistes Yavruları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Lepistes Yavruları Kaç Derecede Yaşar ?

Lepistes balığının sağlıklı gelişebilmesi için akvaryumun ısısı; 24-28 derece arasında olmalıdır. 20 derecenin altına düştüğü zaman balıkların gelişimi olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenle akvaryum içerisinde yerleştireceğiniz dereceye her zaman dikkat ederek, yavruların gelişimi ve sağlığı için, akvaryum içerisindeki bu ısının bahsettiğimiz dereceler arasında olmasına dikkat etmelisiniz.

Lepistes Yavruları Ne Zaman Renklenir ?

 • Yavrular uygun akvaryum koşularında 3-4 ay içerisinde yavaş yavaş renklenmeye başlayacaktır.
 • Ne zaman renkleneceği; akvaryum şartlarınıza, ışık sisteminize, su seviyesine, akvaryum boyutlarına, su sıcaklığına, su dengesine ve balığın beslenme programına göre bu süre artabilir veya azalabilir. Ayrıca balıklarınızın beslenmesi için kullandığınız balık yemlerinin kalitesi, balığın doğal renklerine ve canlı olmasını sağlayacaktır.
 • Yavruların gelişimlerini daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmeleri için özellikle ufatılmış yavru balık yemleri ve artemia verilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Balığınızın renklenmesi için acele etmeyin. Akvaryumunuza sürekli müdahale ederseniz balığın strese girmesine neden olabilirsiniz.

Lepistes Yavruları Kaç Günde Büyür?

Ortalama 1 ay içerisinde gözle görülür derecede büyüyecektir. Yetişkin boya ulaşması ortalama 3-5 ay sürebilir.

Lepistes Kuyruk Erimesi Nedenleri ve Tedavisi

Lepistes kuyruk erimesi, akvaryum balıklarında en yaygın görülen ve önlenebilir hastalıklardan biridir. Birkaç bakteri türünden kaynaklanmasına ve genellikle diğer hastalıklarla birlikte oluşmasına rağmen, kuyruk erimesinin temel nedeni her zaman çevreseldir. Akvaryumda balık nüfusunun artması, balıkların farklı bir akvaryuma taşınması, balıkların agresif balıklar tarafından sürekli olarak kovalanması gibi nedenler sonucunda kuyruk erimesi meydana gelebilir.

Kuyruk erimesi, özellikle daha ilerleyen aşamalarında tedavi edilmesi zor olabilir. Eğer doğru bir tedavi uygulanmazsa hastalık, eninde sonunda balığı öldürecek ve hatta akvaryumdaki diğer tüm balıklara bulaşacaktır.

Genel Bakış

 • Hastalık: Kuyruk erimesi, mantar
 • Hastalık Türü: Bakteriyel
 • Neden / Organizma: Aeromonas, Pseudomonas fluorescens veya Vibrio

Lepistes Kuyruk Erimesi Belirtileri

 • Kuyruk kenarları beyaza dönüşür
 • Yüzgeçler yıpranır
 • Yüzgeçler iltihaplanır
 • Yüzgeçler eriyebilir

Kuyruk erimesinin ilk aşamalarında, yüzgeçlerin kenarları renksizleşecek ve kenarlarda beyaz renk görünecektir. Genellikle bu değişiklikler o kadar hızlı olur ki, yüzgeçlerin yada kuyruğun yıpranması başlayana kadar fark edilmeden kuyruk erimesi olur. Enfeksiyon yayılırken, yüzgeçlerin doku parçaları ölür ve düzensiz bir şekilde kuyruk ayrılır. Zaman içerisinde yüzgeçler, etkilenen bölümleri vücuttan uzaklaştırmaya başlar ve buna devam ettikçe kuyruk erimeye başlar. Etkilenen bölge kırmızı bir renge dönüşebilir ve iltihaplanma gözükebilir.

Lepistes Kuyruk Erimesi Tedavisi

 • Doğru ana nedeni bulmak
 • Su değişimi
 • Antibiyotiklerle tedavi
 • Akvaryum tuzu eklenmesi

Kuyruk erimesi, bakterilerden kaynaklanır. Antibiyotik bu noktada etkilidir, bununla birlikte, hastalığın tekrar oluşmaması için gerçek ana neden ele alınmalıdır.

Balık özellikle stres altında bulunduğu zaman, kuyruk erimesi meydana gelir. Stres oluşumunun en yaygın nedenleri ise kötü su kalitesi ve uygunsuz su sıcaklığıdır. Akvaryumun aşırı kalabalık olması, eski yemlerin kullanılması, aşırı besleme yapmak, balıkların taşınması.

Tedavi sürecinde akvaryum koşullarının dikkatli bir şekilde incelenmesi oldukça önemlidir. Aksi halde kuyruk erimesi ile birlikte balıkların yüzgeçlerinde kalıcı hasarlar oluşabilir ve hatta ölümcül olabilir. Aynı zamanda bulaşıcıdır ve akvaryumdaki diğer balıkların etkilenmemesi için doğru ve hızlı bir şekilde müdahale edilmelidir.

Lepistes Akvaryumu Temizleme

 • Etkilenen balıkları akvaryumdan çıkarın

Kuyruk erimesi oluşan balıklarınızı akvaryumdan çıkartarak temiz ve su koşulları uygun olan bir tanka yerleştirerek tedavi sürecine başlayın.

Akvaryumdaki diğer balıklarınızı da temiz ve klorsuz bir akvaryuma dahil etmelisiniz. Kuyruk erimesi olan balığı farklı bir akvaryuma dahil ederken kullandığınız taşıma aleti ile diğer balıkları farklı bir akvaryuma dahil ederken kullandığınız taşıma aleti birbirinden farklı olmalıdır. Aksi halde bakteriler taşıma aleti ile temiz akvaryuma dahil olarak, diğer balıkların yüzgeçlerinde yayılmaya başlamasına neden olabilirsiniz.

 • Akvaryumu ve tüm aksesuarları yıkayın

Akvaryum içerisindeki tüm suyu boşaltın. Tüm aksesuarları ve akvaryum içerisinde yer alan nesneleri çıkarın. Akvaryumu sıcak su ile yıkayın fakat bu süreçte sabun kullanmayın. İyice temizlendiğinden emin olmak için 5 ila 10 dakika sıcak suda bekletin. Eğer canlı bitkiler varsa bu bitkileri ılık suda bekletebilirsiniz. Çakılları ise ılık su ile yıkayabilirsiniz. Fakat üzerindeki kir veya diğer döküntülerden kurtulmak için iyi bir temizlik yapmalısınız.

 • Uygun su koşullarını sağlayın

Akvaryumunuzu iyice yıkadıktan sonra aksesuarları ve çakılları tekrar akvaryumunuza yerleştirebilirsiniz. Taze ve klorsuz su kullanarak akvaryumunuzun tamamını yeni su ile doldurun. Suyun sıcaklığının 26-28 derece arasında olduğundan emin olun.

 • Akvaryum sununun ph değerini kontrol edin

Sağlıklı balıklarınızı tekrar yeni hazırladığınız akvaryuma dahil etmeden önce, su kalitesinin iyi olmasını sağlamak için bir ph test kiti kullanmalısınız. Lepistes akvaryumlarında 6.5-7.5 ph aralığı olmalı ve amonyak, sıfır nitrit ve nitrat 40 ppm’den yüksek olmamalıdır.

Suyun balıklarınız için uygun olduğundan emin olduktn sonra, balıklarınızı yavaşça yeni akvaryuma dahil edebilirsiniz. Olası bir kuyruk erimesi durumunun sağlıklı balıklarınızda da oluşmaması için akvaryum suyuna antibiyotik içeren akvaryum ilaçları ekleyebilirsiniz.

İlaç ve Bitkisel Tedaviler Uygulayın

 • Kuyruk erimesi için antibakteriyel tedavi uygulayın

Kuyruk erimesi oluşan balıklarınızı farklı bir akvaryuma almadan önce bu akvaryumu hazırlarken yukarıdaki adımları takip edebilirsiniz. Kuyruk erimesi sorunu için ilaç kullanabilirsiniz.

Bu ilaçlar genellikle eritromisin, minosiklin, trimetoprim ve sulfadimidin gibi mantar enfeksiyonunu yok etmek için antibiyotik içerir. İlaç kullanırken kullandığınız ürünlerde organik boya yer almadığından emin olun, aksi halde bu balıklarınız için zehirli olabilir.

 • Tuz ve çay ağacı yağı deneyin

Kimyasal ilaçlara alternatif olarak tuz veya çay ağacı yağı kullanabilirsiniz. Çay ağacı yağı, güvenilir bir tedavi olarak kabul edilmez ve bir tedavi dışında önleyici bir önlem olarak kullanılmamalıdır. Çay ağacı yağı tedavisinde antibakteriyel ilaç ve antibiyotiklerle takviye etmeniz gerekebilir.

Akvaryum suyunu temiz ve steril tutmak için bir iki damla çay ağacı yağı kullanabilirsiniz. Fakat kullanım sonrasında balıklarınızın bu uygulamaya olumsuz tepki vermediğinden emin olun. Kuyruk erimesini önlemek için tuz kullanabilirsiniz. Fakat kullanırken balıklarınızın kullanacağınız tuza dayanıklı olduğundan emin olun ve aşırıya kaçmayın.

 • Hava filtresi veya hava taşı kullanın

Hasta balıklarınızı ilaçla tedavi ederken, ekstra oksijen sağlayın, böylece balıklarınız rahat nefes alabilirler. Kullanılan ilaçlar genellikle su içerisindeki oksijeni yok ederler, bu nedenle balıklarınızı daha sağlıklı tutmak ve tedaviye destek olmak için ekstra oksijen vermeniz gerekecektir. Kullanacağınız hava filtresi veya hava taşının uyguladığı akımın fazla olmadığından emin olun. Aksi halde yüksek bir akım, balığınız için stresli olabilir. Akvaryum ilaçlarını sadece üründe belirtilen süre boyunca kullanmalısınız. İlaçlar her zaman balıklarda stres oluşturur ve yalnızca ihtiyaçlara göre kullanılmalıdır.

Lepistes Kuyruk Erimesini Önlemenin Yolları

 • Su kalitesinin iyi olmasına dikkat edin ve bu değeri koruyun
 • Akvaryum bakımınızı düzenli olarak yapın
 • Balıklarınız için uygun su koşullarını oluşturun
 • Balıklarınızı azar azar ve sık bir şekilde besleyin
 • Kullandığınız yemlerin taze olmasına dikkat edin

Balıklarınızı, kuyruk erimesine karşı korumanın en iyi yolu iyi ve düzenli bir akvaryum bakımıdır. Düzenli olarak akvaryum suyunu değiştirin. Akvaryum temizliği yaparken, aksesuarların ve diğer nesnelerin temizliğine dikkat edin. Akvaryum suyunu test ederek, su kimyasını gözlemleyebilirsiniz. Bu sayede zaman içerisinde su kimyasındaki değişiklikleri hızlı bir şekilde fark edebilir, hastalıkların oluşmadan önce düzeltme şansı elde edebilirsiniz. Akvaryumundaki balık nüfusuna dikkat edin ve aşırıya kaçmayın. Aksi halde balıklarınız arasında kovalamaca başlar ve agresif balıklar birbirlerine zarar verebilir.

Balıklarınızı beslerken, yem miktarını düşük tutun. Aşırı yem kullanımı, tüm balıkların rahatsızlanmasına ve su kalitesinin bozulmasına neden olur. Kullandığınız yemlerin taze olduğundan emin olun. Uzun süredir açık kalan yemlerin besin değerinin çoğunu kaybeder. Yem alırken, bir veya iki ay içerisinde kullanabilecek kadar küçük paketler halinde almaya dikkat edin.

Lepistes besliyorsanız ve akvaryumunuza farklı balıklar dahil edecekseniz; bu balıkların lepistesler ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Su sıcaklığınız ise lepistesler için uygun olmalı, bu değerler ise ortalama 25-28 derecedir. Eğer uygun su sıcaklığına sahip olmazsanız balıklarınızda kuyruk erimesi oluşabilir.

Tuzlu Su Banyosu

Balıklarda herhangi bir hastalığı tedavi etmenin belki de en güvenli yolu tuzlu su banyosudur. Kimyasalların bazılarının her ne kadar daha güvenilir olduğu düşünülse de, bunların lepistesler için oldukça güçlü maddelerdir ve hatta insanlarda kansere neden olma potansiyeline sahiptirler. Bu nedenle oldukça dikkatli kullanılmalıdır. Tuz kullanmak lepistesler için oldukça yararlıdır ve mantar enfeksiyonlarına ve bazı parazit sorunlarına karşı özellikle etkilidir. Tuz banyosu tedavisi 10 gün sürer fakat bu süreç içerisinde herhangi bir ek ilaç uygulaması yapılmamalıdır.

Uygulama

10 litrelik bir akvaryum için 1 çay kaşığı tuz kullanmanız yeterli olacaktır. Akvaryum tuzlarını çevrenizde yer alan petshoplardan temin edebilirsiniz fakat temizlenmiş olmasına ve iyot, potasyum içermemesine dikkat etmelisiniz.

 • 1-3. Gün: Her sabah ve her gece akvaryum ölçünüze göre 1 çay kaşığı tuz ekleyin.
 • 4-7. Gün: Akvaryuma herhangi bir müdahale yapmayın.
 • 8-10. Gün: Her gün akvaryum suyunun yarısını, tuzsuz, klorsuz ve doğru sıcaklıkta olan su ile değiştirin.

7. güne kadar eğer balıklarınızda bir iyileşme görüyorsanız, akvaryum suyunu değiştirmeye başlamak için 10. güne kadar bekleyin. Tuz banyosunun sonunda, üç gün boyunca akvaryum suyunun yarısını günde bir kez değiştirdiğinizden emin olun. Akvaryum suyunu değiştirmeye başlamak için 10 günden fazla beklemeyin, çünkü tuz bir süre sonra balıklarınız için sorun oluşturmaya başlayabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.