Ozon Yağının Faydaları Nelerdir?

22.04.2020
Ozon Yağının Faydaları Nelerdir?

Ozon yağı, ozon moleküllerinin soğuk sıkım ve yüksek kalitedeki zeytinyağının içerisine enjekte edilmesi ile oluşan bir yağdır. Kararsız bir gaz olan ozon, bu sayede dengelenir ve yağ ile karışınca jel kıvamını alır. Soğuk bir ortamda uzun yıllar muhafaza edilebilir. Sadece zeytinyağı ile değil, buğday ve susam yağları ile de denenerek kullanılmaktadır.

Ozon yağı, Nikola Tesla adlı fizikçi tarafından 1900 yılında keşfedilmiş ve tüberküloz hastalığının tedavisinde kullanılarak başarılı olmuştur. Bu başarının ardından ozon yağı kullanım alanları da genişlemiş, cilt ve saç üzerinde etkileri tespit edildiğinde de oldukça popüler bir yağ olmuştur.

Ozon Yağının Faydaları Nelerdir?

Ozon yağının sağlık için faydaları arasında kan dolaşımını hızlandırarak cildi derinlemesine besleyerek nemlendirmesi ve cilt problemlerinin iyileşmesine yardımcı olması yer alır. Antiseptik, anti-enflamatuar, antioksidan, immünostimülan, nemlendirici, besleyici, koruyucu ve iyileştirici özelliklere sahiptir.

1. Akne Tedavisine Yardımcı Olur

Ozon yağı topikal olarak uygulanabilen bir yağdır. Cilt üzerindeki laktik asiti, toksinleri ve bakterileri uzaklaştırdığı için iyi bir hem aknelerin tedavisinde hem de engellenmesinde etkili olur.

2. Kronik Cilt Hastalıklarının Tedavisinde Kullanılır

Ozon yağının antioksidan özelliklerinin bulunması sedef ve egzama gibi kronik cilt hastalıklarını tedavilerinde kullanılmasını sağlar. Bunların yanında cilt üzerinde oluşan kızarıklıkların ve şişliklerin azaltılmasına da etki eder.

3. Yaşlılık Belirtilerini Azaltır

Cilt üzerinde yaşlanma ile beliren kırışıklıkların ve lekelerin giderilmesinde antioksidan özelliği ve hücre yenilenmesini arttırması sebebiyle etkilidir.

4. Ağız ve Diş Sağlığına İyi Gelir

2018 yılında yapılan bir çalışmada, ozon yağının diş etlerine pamukla sürülmesi veya diz fırçalarken kullanılması durumunda plakları giderdiği ve diş çürüklerini onardığı sonucuna varılmıştır. Yapılan çalışmalarda ozon yağının diş eti iltihaplarını ve şişkinliklerini tedavi ettiği sonucuna da varılmıştır. Gargara yolu ile ağız içine alındığında dişlerin üstünü saran katmanı temizleyerek diş beyazlamasına katkı sağlar. Ayrıca diş eti iltihabı ve diş eti çekilmesi riskini azaltır.

5. Uçuklara İyi Gelir

Ozon yağının günde 3 kez uçuk yarasının bulunduğu bölgeye topikal olarak uygulanması durumunda hem uçuğu kısa sürede iyileştirir hem de uzun vadede virüslerin öldürülmesini sağlar.

6. Tırnak Mantarını İyileştirir

Ayak ve tırnak mantarlarının tedavisinde ozon yağından yararlanılır. Bunun için öncelikle sıcak suyun içerisinde ayaklar 10 dakika süre ile bekletilmeli daha sonra dikkatli bir şekilde kurutulmalıdır. Ayaklar kuruduktan sonra ise etkilenen bölgelere ozon yağı sürülebilir. İyileşme sonrasında haftada birkaç defa bu yöntemin kullanılması mantara karşı koruma sağlayacaktır.

7. Yaraları, Kesikleri ve Yanıkları Tedavi Eder

Yapılan bir çalışmada ozon yağı ile tedavi edilen yaraların ve böcek ısırıklarının daha hızlı bir şekilde iyileşme gösterdiğini kanıtlamıştır. Bu sebeple uzmanlar başta yaralar olmak üzere yanıkların ve kesiklerin tedavisinde de ozon yağının kullanılması gerektiğini söylerler.

Birinci dünya savaşında ise kangren olmuş askerlerin tedavilerinde ozon yağı kullanılmış ve etkinliğini kanıtlamıştır. Bu etkisi hem yara içerisindeki enfeksiyonları iyileştirmesi hem de içeriğinde bulunan kolajen sayesinde hücre onarımını sağlamasından almaktadır.

8. Pişiğe İyi Gelir

Doğal bir yağ olan ozon yağı bebeklerin bakımlarında kullanıma uygundur. Özellikle pişiklerin, kızarıklıkların ve şişliklerin giderilmesinde kullanılır.

9. Hemoroid Tedavisinde Kullanılır

Ozon yağı hemoroid (basur) tedavisinde en çok kullanılan ve en etkili yağların başında gelir. Çünkü ozon yağı ağrılarının hafiflemesini ve ciltte görülen kırılmaların iyileştirilmesini sağlarken; iltihap oluşumunun da önüne geçer.

10. Ter Kokusunu Önler

Özellikle yaz aylarında sıcağın etkisi ile oluşan ter, herkesi rahatsız eden bir durumdur. Bu nedenle kullanılan deodorant ve parfümlerin bile etkisiz kaldığı anlar olur. Ozon yağı ile bu sorunu ortadan kaldırmak mümkün. Bir miktar ozon yağı koltuk altına sürdüğünüzde ter yolu ile oluşan mikroorganizma ve bakterileri etkisiz hale getireceği için terde koku oluşumunu engelleyecektir.

11. Siğilleri Tedavi Eder

Siğil genellikle virüs kaynaklı olarak oluşur. Ozon yağının anti-viral özelliğinin bulunması sebebiyle siğillerin kısa bir süre içerisinde iyileşmesini sağlarken aynı zamanda tekrar etme ihtimallerini de azaltır.

12. Maya Enfeksiyonlarını Önler

Yapılan çalışmalarda ozon yağının vajinal mayanın sebep olduğu kaşıntı ve akıntıyı önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur.

13. Selülit Görünümünü Azaltır

Limon yağına enjekte edilen ozon ile oluşturulan ozon yağı, selülitlerin ve çatlakların görünümünü, azaltırken; aynı zamanda kuru ciltlerin nemlendirilmesinde de kullanılır. Hamilelik sırasında kullanımı ise çatlakların önüne geçilmesini sağlar.

14. Cilde Oksijen Desteği Sağlar

Lavanta yağına enjekte edilerek oluşturulan ozon yağı, cildin daha fazla oksijen almasını sağlar. Bu sayede cilt gençleşir ve daha sağlıklı görünür. Diğer bir yandan lavanta yağının sakinleştirici özelliği bulunması, cildi sakinleştirir.

15. Kas Ağrılarına İyi Gelir

Nane yağının içerisinde ozon enjekte edilmesi ile oluşturulan ozon yağının serinletici bir etkisi bulunur. Masaj yağı olarak kullanılması ise kas ağrılarının hafiflemesini sağlar.

16. Ülseri İyileştirir

Ozon yağı farklı ülserleri iyileştirmede başarılıdır. Özellikle periferik arter hastalığının sebep olduğu yatak yaralarının iyileştirilmesinde kullanılır. Ozon yağı diyabet hastalığının sebep olduğu ülserli yaraları da hızlı bir şekilde iyileştirmektedir.

17. Gül hastalığının Tedavisinde Kullanılır

Yapılan çalışmalarda, ozon yağının gül hastalığını tedavi ettiği sonucuna varılmıştır. Ancak yağın hangi sebeple bu etkiyi gösterdiği henüz belirlenememiştir.

18. Lyme Hastalığına İyi Gelir

Kenelerin sebep olduğu bir hastalık olan Lyme hastalığının etkileri tüm hayat boyunca devam edebilmektedir. Bu tehlikeli hastalığın tedavisinde de ozon yağı etkili olmaktadır.

19. Sindirim Sistemine Faydalıdır

Ozon yağı topikal olarak uygulanabildiği gibi oral yollarla da alınabilir. Bu şekilde tüketilmesi ise sindirimin düzenlenmesini sağlamaktadır.

20. Romatizma Ağrılarına İyi Gelir

Eklemlerde oluşan ve romatizma kaynaklı olan ağrıların giderilmesi için ozon yağının topikal olarak uygulanıp masaj yapılması yeterlidir. Tendonlarda oluşan yırtık ve gerilmenin etkisini azaltarak ağrıyı almada etkilidir. Kısa sürede gevşeme sağladığı için kısa sürede tedavi eder. Masaj yolu ile uygulandığında vücut kırgınlıklarını ve ağrısını alır.

21. Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Ozon yağının oral yollarla alınması metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Ozonun kararsız yapısı ve içerisine girdiği hücreleri parçalayabilmesi sebebiyle yağların daha hızlı bir şekilde parçalanmasını sağlar. Kilo vermeye bir diğer faydası ise vücutta bulunana ödemin atılmasına yardımcı olmasıdır.

22. Peyronie Hastalığının Semptomlarını Hafifletir

Yapılan çalışmalarda penis eğriliğine sebep olan ve acı veren peyronie hastalığının tedavisine yardımcı olmak için ozon yağının etkinliğini kanıtlamıştır.

23. Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarına İyi Gelir

Kuru öksürük, göğüs ağrısı, boğaz kaslarının tahrişi gibi rahatsızlıklar ozon yağı ile göğse yapılan masajla kısa sürede yok edilir. Kuru öksürüğü geçirerek balgam atmayı kolaylaştır.

Ozon Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Aknelerin önlenmesinde ve sivilce tedavisinde kullanılır.
 • Cildi temizler.
 • Egzama, sedef, zona ve mantar gibi cilt sorunları ile savaşır.
 • Kırışıklıkların ve ince çizgilerin giderilmesinde etkilidir.
 • Yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltır.
 • Yaraların, yanıkların ve kesiklerin iyileşmesine yardımcı olur.
 • Bebeklerde pişiğe iyi gelir, kızarıklık ve şişlikleri yatıştırır.
 • Siğilleri tedavi ederek, tekrarlamalarının önüne geçer.
 • Kuru cildi nemlendirir.
 • Cildi pürüzsüzleştirir.
 • Hücreleri yeniler.
 • Ciltte oluşan pullanma, kızarık, tahriş ve şişlik etkilerini iyileştirir.
 • Güneş yanıklarını hafifletir.
 • Kolajen üretimini arttırır.
 • Kaşıntıyı ve kızarıklığı azaltır.
 • Ciltteki alerjik reaksiyonların semptomlarını hafifletir.
 • Zararlı toksinleri ve serbest radikalleri ciltten uzaklaştırır.
 • Selülit ve çatlakların görünümünü hafifletir.
 • Hücresel işlevi ve hücre hafızasını arttırır.
 • Gözeneklerini açar ve sıkılaştırır.
 • Dudak çatlaklarını iyileştirir.
 • Uçuk ve aft gibi yaraları iyileştirir.
 • Hemoroid, anal kaşıntı, kızarıklık, iltihaplanma, tahriş gibi etkilerde güvenle kullanılır.
 • Böcek ısırığına ve sokmasına bağlı olarak şişlik, enfekte durumu, kızarıklık, ağrı gibi belirtileri hafifletir ve tedavi eder.

Ozon Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

 • Saç dökülmesine iyi gelir.
 • Kepeklenme sorununu tedavi eder.
 • Saç köklerini besler ve canlandırır.
 • Saçlı derideki kan dolaşımını artırır.
 • Saç köklerindeki mikrobiyotik iltihapları tedavi eder.
 • Saçı daha hacimli ve gür yapar.
 • Saç tellerini onarır.
 • Kıvırcık saçların kıvrımlarını belirginleştirir.
 • Saç büyümesini destekler.
 • Saç derisinin PH’ını dengeler.
 • Saçların daha yumuşak ve parlak olmasını sağlar.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.