Bronşit Hangi Bölüm Bakar?

03.07.2016
Bronşit Hangi Bölüm Bakar?

Genelde grip, kızamık, boğmaca veya tifo gibi hastalıklar sırasında beliren bronşit türü akut bronşit olup, kronik bronşit ise akciğerlerdeki daha mühim bir iltihaplanmadır ve muhakkak tedavi edilmelidir. Bronşitin neden olduğu öksürük bazı durumlarda kuru olmakla birlikte genellikle balgamlı olarak görülür. Bronşit öksürüğü yoğun, güçlü ve kişinin sosyal hayatını etkileyecek mahiyettedir.

Bronşite bağlı şikayetler için yetişkin kimse içinse hastanede göğüs hastalıkları bölümüne, eğer çocukta mevcut ise çocuk hastalıkları bölümüne gidilmesi gerekir.

Kişide hırıltılı solunum, nefes darlığı, balgam renginde değişim (genellikle şeffaf ancak bazen sarı, gri, yeşil), halsizlik, göğüs bölgesinde ağrı ve rahatsızlık gibi şikayetler varsa bronşitten veya en az 3 ay süren öksürük söz konusu ise kronik bronşitten şüphelenilebilir.

Hastalık Tanı ve Tedavisi

Bu şikayetlerle uzman hekime görünüldüğü takdirde hekim akciğerlerin ve solunum kanallarının durumunu görmek için akciğer filmi isteyebilir. Akciğer filmi aynı zamanda kişide zatürre riski bulunup bulunmadığının belirlenmesi için de kullanılır.

Akciğerlerin fonksiyonunu gereği gibi yerine getirip getirmediğini öğrenebilmek için hücrelere ulaşan oksijen miktarını ölçen testler istenebilir. Bu test ise genellikle parmağa takılan ve nabzı kontrol eden bir sensör vasıtasıyla yapılır. Ayrıca bakteriyel enfeksiyon kuşkusu varsa balgamdan örnek alınarak bakteri incelemesi de değerlendirilebilir.

Doktor yalnızca gerekli görür ise tedavisi önerebilir. Şiddetli öksürüğün neden olduğu kas ağrıları için reçeteli veya reçetesiz ağrı kesiciler yazabilir, öksürüğün şiddetini azaltmak için şurup ve balgam söktürücü tavsiye edebilir; bol su içilmesi konusunda uyarır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.