Koltuk Altında Kızarıklık ve Kaşıntı Neden Olur?

07.07.2016
Koltuk Altında Kızarıklık ve Kaşıntı Neden Olur?

Koltuk altınızı traş ettiğiniz zaman geçici bir kaşınma hissi ve kızarıklık görülmesi çok normaldir. Anormal olan ise koltuk altında durduk yere gerçekleşen kızarıklık ve kaşınmalardır. Aslında bu kızarıklık ve kaşınmanın pek çok nedeni olabilir.

Elbette ki vücudumuzun kıl oranı en fazla bölgelerinden birinin koltuk altı olmasından dolayı bazı bakterilerin oluşma riski yüksektir. Ama aynı zamanda en fazla yağ ve protein salgılanan bölgenin yine bu kısım olması hastalık potansiyelini ikiye katlar. Zaman içerisinde kabarma ve döküntüler ile ilerleyen bu rahatsızlık ciddi enfeksiyonların kapılmasına sebep olur. Özellikle de 1-2 hafta içerisinde geçmeyen kaşıntılı rahatsızlıklarda hiç ihmal etmeden doktora gidilmesi gerekmektedir. Koltuk altında kızarıklık ve kaşıntı ciddi boyutta rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Kişinin günlük yaşantısını bile kabusa çeviren koltuk altı kızarıklıkları ihmal edildiği sürece çok daha büyük sorunlara gebedir. Stres kökenli olabileceği gibi, alerji belirtisi de sayılan bu oluşumlara ağrı ve döküntüler eşlik edebilir. Çok farklı nedenlerle ortaya çıktığı gözlemlenmiş olsa da başlıca sebepleri; yağlı egzama, baş biti, kontakt dermatit, kıl kurdu, alerji, kurdeşen, kıl dönmesi, travma, aşırı terleme ve mantar.

Yukarıda saydığımız rahatsızlıkların dışında koltuk altı kaşınmasına sebep olabilen hastalıklar da mevcuttur. Bunların başında böbrek yetmezliği ve safra yolu tıkanıklığı gelmektedir. Her iki hastalıkta koltuk altında yoğun bir şekilde kaşıntıya ve kızarıklığa neden olabilmektedir. Tüm bu saydığımız hastalıklar mutlaka doktor tarafından teşhis edilmeli, tedavisi de ona göre yapılmalıdır. Hastalıklardan herhangi biri teşhis edilmediği takdirde endişelenecek bir durum söz konusu değildir. Aslında koltuk altı kaşınmalarının büyük bir yüzdesi geçici nedenlerden dolayı ortaya çıkar ve kolaylıkla tedavi edilebilir. Belirtilen hastalıklardan kaynaklanan bir durum var ise hasta uzun süre kaşıntı ve kızarıklık çekecektir. Aynı zamanda tedavi süreci de uzun olacaktır. Bu gibi durumlarda hastanın kendisini ciddi bir şekilde takip etmesi ve en kısa sürede doktoru ile iletişime geçerek sağlık kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

Bazı durumlarda tamamen alerjik sebeplere bağlı olmaktadır. Özellikle de hanımların kullandıkları saç boyaları, makyaj malzemeleri, kremler ve deterjanların yanı sıra, kauçuk maddeler ile temas etmek, kaşıntıyı tetikleyebilir. Alerji testinin neticesinde hastalığa sebep olan faktör ortadan kaldırılırsa şikayetlerde hızlı bir azalma görülecektir. Eğer koltuk altı kaşıntısının özel bir nedene bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülüyor ise mutlaka doktora belirtilmelidir. Bu özel nedenler gebelik, sedef veya egzama gibi rahatsızlıklar, ilaçlar ve stres olabilir.

Koltuk altımızın temiz olmaması kızarıklık ve kaşıntıya davetiye çıkarır. Çünkü koltuk altı terleme sonucu bazı bakteriler kaşıntıya neden olur. Bu da kızarıklık ve kaşıntı sorunun oluşmasına neden olmaktadır. Bu durumda her gün alınan duş sonucu koltuk altı temizlenmiş olur bu da kaşıntı sorununu ortadan kaldırmaktadır. Bazen temizlik soncuda koltuk altında kaşıntı sorunu yaşanmaktadır. Örneğin kozmetikçilerden alınan deodorantlar, kremler, parfümler ve duş şampuanları koltuk altı kısmında tahrişe neden olur. Bu durumda kaşıntı sorunu ortaya çıkar. Kandida mantarı vücutta yaşayan bir mantar çeşididir. Bu mantar insan vücudun zayıflaması durumunda özellikle terleme bezinin çok salgılandığı vücut yerlerinde ortaya çıkmaktadır. Bu durumda bu mantar koltuk altı bölgesinde kaşıntı sorunun yaşanmasına neden olur.

Koltuk altında yaşanan aşırı terlemede koltuk altında kaşıntı sorunun yaşanmasına neden olur. Giydiğimiz elbiseler bazen kalite farkından dolayı koltuk altında kaşıntı sorunun yaşanmasına neden olur. Bu kaşıntı sadece giyilen kalitesiz elbiseler ile değil ayrıca çok sıcak havalarda da kaşıntı problemi ortaya çıkmaktadır. Sedef hastalığı da yine kapalı alanlarda kaşıntıya neden olmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.